מילון מושגים

מילון מושגים – סרט

ע”ע = עיין ערך

אאוט ליין –OUTLINE תכנית על פי לוח זמנים, בדרך כלל באולפן ובתכניות המשודרות בשידור חי, בהן יש חשיבות לחלוקה נכונה של הזמן.

אאוט אוף פוקוס OUT OF FOCUS – המיקוד לא נמצא על האובייקט כדי להדגיש משהו אחר בסביבתו (סכין העומדת להינעץ בגבו) או כדי להבליט מצב נפשי של הגיבור (קם בבוקר מטושטש, שיכור וכו’) הביטוי הסלנגי “לא בפוקוס” מציין בדיוק מצב קולנועי זה – הזוי, לא מחובר למציאות.

אאוטס OUTS – סצינות או שוטים שהוצאו מחוץ למעגל העריכה.

אובר דה שולדר – OVER THE SHULDER צילום בו נראה דמות אחת פרונטלית ואת קו הכתף, חצי ראש, של דמות העומדת וגבה למצלמה.

אודיו – AUDIO. שמע, הצד השמיעתי של הסרט (מוסיקה, דיאלוגים, אפקטים)

אוונגארד – הגדרה כללית לסגנון קולנועי – ע”ע אקספרסיוניזם גרמני וסוריאליזם צרפתי.

און ליין ONLINE- העריכה הסופית של הסרט, עבודה על עותק המאסטר היוצא לשידור, בדרך כלל נוספים בשלב זה מספר אלמנטים אשר לא קיימים באופליין והם: כותרות, מיקס סאונד, אפקטים, תיקוני צבע ואנימציה.

אוף ליין OFFLINE- עריכת הגירסה המוקדמת של הסרט לא באיכות שידור (ע”ע און ליין)

איזון ללבן – WHITE BALANCE – לפני תחילת צילום בווידאו, קובעים את הלבן האמיתי של התמונה, כלומר את הגוון הצבעוני של הצילום (יש גם BLACK BALANCE אך משתמשים בזה פחות)

אינטרקאט – INTERCUT הכנסת שוט שאינו חלק של פעולה מסויימת אך המוסיף מידע, כגון צילום הבעתו של אחד המתבוננים בתגרה

איקונוגרפיה – אוצר הדימויים החזותיים שצברו מטען תרבותי וסמלי במהלך מספר סרטים (איקון = סמל). למשל מוטיבים חוזרים, היכולים לבוא לידי ביטוי במכלול היצירה של במאי מסויים או מאפיינים ז’אנר קולנועי מסויים.

אנטגוניסט – דמות שתפקידה העלילתי הוא לשמש יריב לגיבור ולהציב בפניו מכשולים. (אנטגוניסט טוב יהיה שקול לגיבור בכוחו, תבונתו וכו’).

אנטי – גיבור – זהו סוג של גיבור שתכונותיו אינן כשל הגיבור הקלאסי (ההוליוודי), הוא יכול להיות חלש, מכוער ועלוב (וודי אלן בחלק גדול מסרטיו) או בעל תכונות מוסר שליליות (כמו ב: הסנדק, ליאון ועוד)

אנימציה ANIMATION – הנפשה, תהליך יצירת אשליית תנועה של ציור, חפץ דומם או אובייקט וירטואלי (בשנים האחרונות עיקר האנימציה היא ממוחשבת ותלת מימדית בניגוד לאנימציה הידנית שהייתה נהוגה בעבר)

אסטבלישינג שוט ESTABLISHING SHOT – לונג שוט המופיע בתחילתה של סצנה, מכסה את כל זירת ההתרחשות, ומראה את היחסים המרחביים בין דמויות ואובייקטים בסצנה.

אסמבלי – ASSEMBLY עריכה ראשונית של הסרט, סידור השוטים לפי הסדר על הטיים-ליין (ע”ע)

אסקפיזם – בריחה מהמציאות. סגנון בקולנוע ובטלוויזיה המציג אלטרנטיבה אוטופית למציאות וגורם לצופים לשכוח/לברוח מצרות היומיום. בדרך כלל מזוהה עם תוכניות בידור, אופרות סבון, מלודרמות.

אקסטרים לונג שוט – EXTREME LONG SHOT, E.L.S השוט הפתוח ביותר (גודל האובייקט בפריים יהיה הקטן ביותר) בדרך כלל ישמש לתאור דמות מרוחקת בנוף

אקסטרים קלוז אפ EXTREME CLOSE-UP, E.C.U – השוט הממוקד ביותר, מדגיש פרטים, למשל: עין, חלק של מכונה, מחסנית אקדח וכו’

אקספוזיציה – EXPOSITION ממוקמת בחלקו הראשון של הסרט ובאה לספק אינפורמציה בסיסית כדי שהצופים יוכלו “להיכנס” לסרט. שלושת המרכיבים העיקריים שאקספוזיציה תספק בדרך כלל הם: זמן, מקום ותיאור דמויות.

אקספרסיוניזם גרמני- GERMAN EXPRESSIONISM זרם קולנועי שנהגה בגרמניה בשנים 1919-1933, הבימאים העיקריים בזרם: פריץ לאנג, רוברט וויין, פרידריך מורנאו והתסריטאי קארל מאייר. הזרם מבוסס על ההחלטה כי האומן (הבמאי) אינו מחוייב לחוקי הטבע, אלא לביטוי הרגשתו ביחס אליו, הדגשה של הצד הוויזואלי של הסרט, מלחמת הטוב ברע. הסרטים הידועים ביותר מהזרם: מטרופוליס, הקבינט של ד”ר קליגארי

בום- BOOM – מוט ארוך עליו מורכב מיקרופון שטח, לעוזר הסאונד, אשר תפקידו להחזיק את המוט קוראים :BOOM MAN

ביט –BIT כמו ניצב בסרט רק שיש לו מעט טקסט (בד”כ שורה או שתי מילים)

בק לייט –BACK LIGHT תאורה אחורית, משמשת להבלטת קווי המתאר (סילואט, קונטור) של הדמות, אחד משלושת מוקדי התאורה להארה בסיסית של שוט.

ברייק דאון BRAKE DOWN– פירוק התסריט לגורמים הפקתיים ע”י במאי, ע.במאי ומפיק. בתחילה יוצרים ברייק דאון לפי סצנות ולבסוף לפי ימי צילום.

ג’אמפ קאט JUMP CUT – בעריכה – חיתוך בין שני שוטים אשר קופץ לעין, בדרך כלל מהווה טעות עריכתית ונחשב לחיתוך גרוע (משום שהוא גורם לצופה להיות מודע לעורך) לעיתים משתמשים בג’אמפ קאטס כהחלטה אומנותית (למשל בגל הצרפתי החדש – ע”ע)

דגימה, דיגיטציה – DIGITATION העברת חומר מצולם למחשב.

דוליDOLLY – עגלה מיוחדת להסעת המצלמה תוך כדי צילום, דולי אין – כאשר המצלמה מתקרבת לאובייקט, דולי אאוט, כאשר היא מתרחקת ממנו. DOLLY IN, DOLLY OUT))

דוקומנטציה – תיעוד, יצירת סרט תעודה.

דיבוב DUBBING – תהליך החלפת חלק או כל הקולות בפס הקול כדי לתקן טעויות או להקליט מחדש דיאלוגים.

דיזולב – DISSOLVE שוט המתחלף בשוט אחר באופן הדרגתי, כלומר שוט אחד הופך להיות שקוף עד להיעלמות והשוט השני הופך להיות גלוי עד להופעה מלאה

דמות מראה – אחת מן הדמויות הפונקציונליות בתסריט, מטרתה להוות מראה, חיובית או שלילית של הגיבור ובכך להשפיע עליו לפעול בדרך מסויימת, או להיות מודע למצבו.

הומאז’ – מחווה (ע”ע טריביוט). מושג שנתבע ע”י הגל הצרפתי החדש. הכוונה לאיזכורו של יוצר או יצירה קולנועית בסרט מאוחר יותר, כדי להביע לה הערכה, יש כאן מעין קריצת עין לצופים, המבוססת על הידע הקולנועי שלהם. הומאז’ יכול להיות מובע בחיקוי מדוייק של סצינה, בפארודיה על יוצר מסויים וכו’

המשכיות – CONTINUITY – הרצף ההגיוני והוויזואלי בחיבור העריכתי של הדברים. על המשכיות יש להקפיד בזמן הצילומים (למשל באיזו שורה בדיאלוג הייתה הסיגריה מעושנת עד לאמצעה, האם כוס הקפה הייתה ריקה בשוט בו נכנס ג’וני למסעדה וכו’) ובזמן העריכה (אם בשוט הקודם ג’וני היה מימין וג’ניפר משמאל על יחס זה להישמר גם בחיתוך לשוט הבא).

ווייד WIDE – עדשה רחבה, זום אאוט בעדשת זום. (ההפך מטלה – TELE ע”ע)

וון שוט – נקרא גם לונג טייק – ONE SHOT, LONG TAKE צילום מורכב של שוט ארוך ללא חיתוך או עריכה. היצ’קוק, למשל, צילם את הסרט “החבל” כשוט אחד ארוך.

וייפ – WIPE – אפקט בעריכה. תמונה נכנסת בצורה גיאומטרית כלשהי ומחליפה את התמונה הקודמת (משמש הרבה בסרטי חתונה).

ז’אנר GENRE– (מצרפתית) עברית: סוגה. קבוצה סגנונית המכילה מספר רב של סרטים בעלי מכנה משותף וקודים אופיניים מבחינה צורנית ותוכנית, למשל: מערבון, מלודראמה, מדע-בדיוני וכו’. מילה צרפתית שקיבלה את משמועותה הקולנועית ע”י הגל הצרפתי החדש

זווית גבוהה HIGH ANGLE – צילום מלמעלה כלפי מטה. (למשל, כדי לגמד דמות בפריים)

זווית נמוכה LOW ANGLE – צילום מלמטה כלפי מעלה. (למשל, כדי להעצים דמות בפריים)

זווית צילום – הזווית בה “רואה” המצלמה (ובעקבותיה הצופה) את האובייקט המצולם.

זווית רגילה EYE LEVEL – צילום בגובה עיניו של המצולם.

זום – ZOOM – תנועה של עדשת המצלמה פנימה ( ZOOM IN) מגדילה את האובייקט. והחוצה (ZOOM OUT) מקטינה את האובייקט בפריים. (המצלמה עצמה לא זזה)

זרם תודעה – CONSCIOUSNESS STREAM OF, הדיאלוג הפנימי, מושג פסיכולוגי שחלחל אל האומנות ואל הקולנוע ועיקרו פעולה רציפה לא מודעת ולא ערוכה של המוח, במילים פשוטות יותר: תאור מדוייק ולא מופרע של הדברים שרצים לך בראש, לפי אסוציאציות וכו’. (כך נוצרו כמה תסריטים פוסט מודרניסטיים – ע”ע)

חומר גלם – RUSHES. מכלול החומר שצולם בכל ימי הצילומים, כפי שהוא מסודר על הקלטות (לפני עריכה)

חוק ה 180 מעלות – יש להאיר ולצלם את השוט מאותו כיוון כללי, כלומר לא ניתן לעבור את ה180 מעלות בין שוט לשוט ובין הקי לייט לפיל לייט.

טו שוט -TWO SHOT, T.S שוט המתמקד בשני אנשים

טיים ליין – TIME LINEסידור העריכה באופן ויזואלי בתוכנות עריכה.

טיים קוד – TIME CODE ערכים מוחלטים לכל פריים בפורמטים מתקדמים של צילום, מדובר על מספר בעל עשר ספרות המייצג את כתובת הפריים (שעה, דקה, שנייה ופריים) לדוגמא: 01:22:13:10

טייק – TAKEבצילומים, ביצוע של שוט מסויים (לאותו שוט עושים מספר טייקים, בעריכה בוחרים את המוצלח יותר)

טילט – TILT – תנועה מלמעלה למטה או מלמטה למעלה ( TILT UP, TILT DOWN ).
כאשר המצלמה מקובעת על החצובה וזזה על צירה.

טלה – TELE – עדשה מקרבת, זום אין. (ההפךמ ווייד WIDE ע”ע)

טרבלינג שוט – SHOT TRAVELLING – צילום ממכונית נוסעת.

טריביוט – ע”ע הומאז’

טריטמנט –TREATMENT תוכנית ראשונית לתסריט הכוללת תאור כללי של הסצנות.

טרקינג שוט – TRACKING SHOT מצלמה עוקבת אחרי אובייקט בתנועה, בדרך כלל צילום כתף. דוגמת הקליפ ““BITTER SWEET SYMPHONY

לוגינג – LOGGING צפייה וסידור חומר הגלם וקבלת החלטות דגימה, על גבי דפים, לפי טיים-קוד (ע”ע)

לונג שוט LONG SHOT,L.S -שוט פתוח, בד”כ דמות אנושית אחת או יותר הניתנת לזיהוי בסביבתה כמו: אדם בביתו, זוג בפרדס וכו’.

לוק – LOOK – המראה הכולל של הסרט, אחד מן הקריטריונים לקביעת איכות הפקה, מורכב מאיפור, תלבושות, לוקיישנים, צילום וכו’ (נגזר באופן ישיר מתקציב הסרט)

לוקיישן – LOCATION – אתר הצילומים.

מאסטר שוט MASTER SHOT – שוט המכסה את פעילות כל הסצינה (בדרך כלל יצולם בהתחלת הצילומים “ליתר ביטחון”) במקרה ששוט אחר לא הצליח אפשר תמיד לחזור למאסטר.

מדיום שוט MEDIUM SHOT, M.S – שוט הצלם את האובייקט מגובה החזה ומעלה.

מודרניזם – MODERNISM זרם קולנועי – ע”ע גל הצרפתי החדש.

מוטיב חוזר – LEITMOTIV נושא תוכני (מלחמת הטוב ברע, קלאסטרופוביה, משולש אהבה וכו’) או מימד צורני (זווית צילום, צבעים מסויימים וכו’) החוזרים כתבנית במכלול יצירתו של במאי מסויים או ז’אנר מסויים.

מוטיבציה – MOTIVATION שאיפה או מטרה של הגיבור אותה הוא מנסה להשיג במהלך הסרט. נהוגה חלוקה למוטיבציות גלויות וסמויות. למשל: בסרט מת לחיות המוטיבציה הגלויה של הגיבור היא להרוג את הטרוריסטים ולשחרר את בני הערובה ואילו המטרה הסמויה היא להחזיר את גרושתו לידיו.

מונטאז’ – MONTAGE סגנון עריכה. יצירת שלם ווירטואלי על ידי חיבור של סך חלקיו, כלומר בשפה טכנית חיבור של כמה קלוזאפים, למשל של איברי גוף, מבלי להשתמש בלונג שוט של האדם כולו. או חיבור של שוטים ממקומות שונים או מזמנים שונים וחיבורם באופן היוצר כרונולוגיה חדשה.

מחברות הקולנוע – CHAIERS DU CINÉMAמגאזין קבוע של ביקורת קולנועית שנתפרסם בסינמטק בפאריז על ידי אנדריי בזאן, בעיתון זה היו חברים כל בימאי הגל החדש ושם הגדירו את הבסיס הביקורתי והאינטלקטואלי של הקולנוע שלהם בסידרת מאמרים וביקורות.

מיזאנסצינה MISE EN SCENE– הקמה של כל מה שקיים בסצינה, כלומר השימוש בשפת הקולנוע: תאורה, משחק, צילום, תלבושות, סאונד וכו’

מימזיס – MIMESIS פירוש המילה: חיקוי. הכוונה לחיקוי הטקסט (ספר תסריט וכו’) ודרך הצגתו הוויזואלית (הצגה, סרט וכו’)

מיקס סאונד – MIXערבול, עריכה השוואתית של כל ערוצי הסאונד וקביעת העוצמה הרצוייה לכל ערוץ (למשל החלשת מוסיקת הרקע, הגברת הדיאלוג והוספת אפקט מוגבר של דלת נטרקת בסוף השיחה)

מסך חצוי SPLIT SCREEN – אפקט המחלק את המסך למספר “מסכים השווים בגודלם.

ניאו-ריאליזם – NEO-REALISM זרם קולנועי שפרח באיטליה אחרי מלחה”ע ה 2. יוצריו העיקריים היו ויסקונטי, רוסליני, דה-סיקה וזוואטיני. הם ניסו להראות את המציאות באופן אובייקטיבי על כל מרכיביה הקשים, בעיקר בתקופה המדוברת, השפל הכלכלי, העוני, האבטלה, בדידותם של האנשים וכו’.

ניכור ברכטיאני – מושג המהווה חלק מן האקזיסטנציאליזם ונגזר ממחזותיו של ברטולד ברכט, עניינו לקולנוע שבירת האשלייה הקולנועית על ידי חשיפת צוות הצילום, דיבור ישיר של הדמות למצלמה, בום בפריים, תנועת מצלמה מורגשת וכו’, כל זאת כדי ליצור צופה חושב ולא רגשי, שלא שוקע באשליית הסרט, המושג נכנס לשימוש רחב על ידי בימאי הגל הצרפתי החדש.

ניסוי קולשוב – הבמאי הסובייטי לייב קולשוב ערך ניסויים שתכליתם לבדוק את ההשפעה של האימאג’ הקולנועי על הצופים, בין היתר הוא הבין שכאשר הוא מחבר יחדיו מספר תקריבים ברצף, הצופים נותנים משמעות חדשה לקטע הערוך, משמעות שנובעת מתוך ההקשר והצמידות של השוטים, זהו הבסיס הרעיוני לעריכת המונטאז’ שהשפיעה רבות על היוצרים הסוביטיים, תלמידיו של קולשוב.

נקודת מבט – P.O.V – Point Of View Shotכאשר המצלמה מדמה את מבטה של אחת הדמויות בסרט (בדרך כלל הגיבור) ניתנת לנו הזדמנות להיכנס אל תוך ראשו של הגיבור ולראות את הדברים כפי שהוא רואה אותם

נראטיב – NARRATIVE הסיפור הקולנועי (כל הצד הספרותי של הסרט) התסריט, המשמועיות הטקסטואליות, שימוש בשפה או בעגה מסויימים וכו’.

סאבטקסט SUB-TEXT דברים הנגזרים מן הטקסט, שאינם גלויים. וניתנים לפיענוח על ידי ניתוח קולנועי או פסיכולוגי של רמזים הנשתלים בטקסט הקולנועי

סופר – אימפוזישן SUPER IMPOSITION -. כמו דיזולב (ע”ע) שנעצר באמצע, כלומר שוט על שוט, כאשר רואים את שניהם במידת שקיפות זו או אחרת.

סוריאליזם – SURREALISM זרם קולנועי שהיווה חלק מן הזרם הסוריאליסטי באומנות (סלבדור דאלי היה שותף ביצירת הסרט – כלב אנדלוסי) שפעל בין 1924 עד 1930 במיוחד בצרפת. הוגיו העיקריים היו: אנדרה ברטון, רנה קלר, לואי בונואל. עקרונותיו העיקריים: יצירת מציאות אלטרטיבית מחיבורים של ניגודים או שונויות, שלילת התכונות הפיסיות, הנורמטיביות של האובייקטים, מרד במוסכמות היופי האומנותיות, ביטול שליטת התודעה בתהליך היצירה.

סט- SET – ההקמה, האופן בו נראית התפאורה (האולפן הוא הלוקיישן, כאשר הוא בנוי כחדר אמבטיה נאמר שהסט הוא חדר אמבטיה)

סטדי קאם – CAM – STEADY מתקן המחובר לגוף הצלם ומאפשר למצלמה לקבל תנועה “אנושית” יציבה.

סטורי בורד – STORYBOARD – תאור מצוייר של השוטים המתוכננים בסרט, חשוב מאוד בתהליך קדם ההפקה בעיקר בווידאו קליפים ובפרסומות. בימאים מסויימים יעדיפו לעבוד עם סטורי בורד (למשל היצ’קוק ושפילברג) בעוד בימאים אחרים מוצאים אותו ככלי המגביל את היצירתיות (למשל במאי הגל הצרפתי החדש ודוגמה 95)

סטטיסט – EXTRA ניצב, דמות משנית ללא דיאלוג הנותנת “צבע” ואמינות לסיטואציה.

סטרוב – STROBE בעריכה, תנועה מקוטעת הנוצרת על ידי אפקט (המחשב מוריד פריים, אחת למספר פריימים)

סילואט – SILHOUETTEצללית – קווי המתאר של דמות.

סינופסיס SYNOPSIS – תקציר של התסריט המכיל את עיקרי העלילה.

סינק – SYNC – בא מסינכרוניזציה, תיאום, בין הסאונד לתמונה. כאשר אחת הדמויות נראית מדברת אך הסאונד שלה מגיע מאוחר יותר, הסרט יצא מסינק.

סיקוונס – SEQUENCE רצף של סצינות בעלות נושא משותף – מקביל לפרק בספר. (לדוגמא: בסיקוונס החתונה יראו לנו סצינה של החתן והכלה לפני הכניסה לאולם, סצינת אכילה של האורחים, סצינת החופה וסצינת סיום הערב כאשר הזוג הנשוי נוסע במכוניתו)

סלאו מושיין –SLOW MOTION אפקט המאיט את הקצב האמיתי של ההתרחשות (טכנית נעשה על ידי הכפלה של פריימים)

סצינה – SCENE רצף של שוטים הקשורים ביניהם בקשר של מקום וזמן.

סרטי בורקאס – זרם מצליח בקולנוע הישראלי, עיקר פועלו בין השנים 1964-1977, עיקריו עלילות, בדרך כלל קומיות המבוססות על מתיחות עדתית וחברתית, הסוך הוא סוף טוב והחיבור העדתי בא לידי ביטוי, בדרך כלל על ידי חתונה. יוצרים עיקריים: בועז דווידזון, יורם גלובוס, מנחם גולן, ג’ורג’ עובדיה, זאב רווח ועוד.

עריכה – EDITING חיבור חומר הגלם לכדי סרט.

עריכה אנליטית –EDITING ANALYTIC- העריכה הרגילה, “הנורמלית”, הסצינה מפורקת מן הכלל אל הפרט החל מלונג שוט של הסיטואציה וכלה בקלוזאפים של הדמויות

עריכה לא לינארית – NON LINEAR עריכת פילם ועריכה ממוחשבת בהן ניתן לחבר כל שוט לכל שוט אחר ולשנות לפי הצורך (אין חשיבות לסדר הכרונולוגי).

עריכה ליניארית – LINEAR עריכה כרונולוגית, בד”כ עריכת ווידאו על מכשירי CUT TO CUT או AB ROLL. שוט מוקלט ברצף אחרי שוט ולא ניתן להכניס באמצע שוט נוסף (INSERT ) מבלי למחוק את ההמשך הקיים.

עריכה מקבילה PARALLEL ACTION (גם: (CROSSCUTTING – שתי סיטואציות המתרחשות בו זמנית ושזורות זו בזו בעריכה, דבר המדגיש את הקשר, המתח או הניגוד ביניהן.

פאסט מושיין – FAST MOTION הילוך מהיר, הרצה שוט במהירות גבוהה ממהירותו הטבעית.

פוינט אוף וויו POINT OF VIEW, P.O.V – נקודת המבט של אחת הדמויות בסרט (על פי רוב הגיבור) המצלמה מסתכלת דרך עיניו של הגיבור.

פול בודי – FULL BODY, F.B (נקרא גם פול שוט) גופו של האדם מכסה את הפריים מכף רגל ועד ראש

פולי – FOLEY הקלטת אפקטים של סאונד, בנפרד מהתמונה וסינכורנם על שולחן העריכה.

פוסט מודרניזם – POST-MODERNISMזרם קולנועי הפועל בין השנים: 79′ ועד ימינו אנו. עיקריו- ערבוב סגנונות, רפלקסיביות, ציטוטים קולנועיים (ע”ע הומאז’ים) אלימות ומין ביזארי, מאבקי שליטה וכוח, נוסטלגיה (בעיקר לשנות ה50 וה 60), פסימיות, ציניות ועוד. יוצרים עיקריים: דיוויד לינץ’, פדרו אלמדובר, וים ונדרס, קוונטין טרנטינו, אוליבר סטון, רומן פולנסקי, אלן רודולף, טרי גיליאם, סטנלי קיובריק ועוד.

פוסט פרודקשיין POST-PRODUCTION– שלב ההפקה הבא אחרי הצילומים – עריכה, כותרות, מיקס סאונד, אנימציה, הפצת הסרט ויחסי ציבור.

פוקוס – FOCUS חדות הפריים, גודל עיגול הטשטוש הנגרם כתוצאה ממיקוד קרני האור המוחזרות למצלמה.

פייד – FADE – ירידה או עלייה הדרגתית מהסרט ל BLACK (FADE IN, FADE OUT)

פיין קאט – FINE CUT בניגוד לראפ קאט, עריכה מדוייקת, תוך הקפדה על הפריים המתחלף (אסור שיהיו ג’אמפקאטס)

פיל לייט, אור מילוי – FILL LIGHT האור המשלים, מהצד הנגדי לאור המפתח (KEY LIGHT)

פילטר FILTER- זכוכית או נייר ג’לטין המוצבים על עדשת המצלמה ליצירת אפקט מסויים או לשינוי הצבע, מפתח הצמצם וכו’.

פילם נואר FILM NOIR – “סרט אפל” – מונח שהומצא על ידי מבקרי קולנוע צרפתיים על מנת לתאר סוג של סרט אמריקאי, לרוב מז’אנר הבלש או המותחן, עם תאורה אפלה ומצב רוח קודר.

פלאש-בק FLASH BACK – קטע בסרט בו העלילה חוזרת אל העבר ומתארת התרחשויות שארעו לפני הזמן בו הסרט נמצא.

פלאש קאטינג FLASH CUTTING – עריכה הבזקית ומהירה, של שוטים קצרצרים המתחלפים במהירות

פן – PAN – תנועה מימין לשמאל או משמאל לימין ( LEFT PAN, RIGHT PAN ) . כאשר המצלמה מקובעת על החצובה וזזה על צירה.

פרה פרודקשיין PRE PRODUCTION– שלה ההפקה שלפני הצילומים, החל מכתיבת התסריט, תסריט הצילומים, הכנת הברייק דאון, אירגון הצוות, אודישנים לשחקנים, בחירת לוקיישנים, תיאומים, מציאת תקציב וכו’.

פרודקשיין – PRODUCTION שלב ההפקה החשוב – הצילומים עצמם.

פרומו – PROMO תשדיר פרסומי קצר הנועד לקדם מכירות של סרט או לפתות צופים לצפות בתשדיר טלוויזיה בשעה מסויימת.

פריז פריים – FREEZE FRAME הקפאת תמונה לפרק זמן כלשהו (כמו תמונת סטילס)

פריים – FRAME מסגרת התמונה, היחידה הבסיסית ביותר בסרט. בשנייה בווידאו יש 25 פריימים.

פריים סגור – כאשר אובייקטים תוחמים את הפריים מכל קצותיו (למשל קירות ותקרה, מיועד בעיקר לשם יצירת הרגשה קלאסטרופובית.

פריים פתוח – כאשר ישנם צדדים לא תחומים בפריים (שמיים וכד’).

צבעים חמים – צהוב, חום, אדום. צבעים היוצרים תחושה של ביתיות, חמימות (תאורת פניםף מנורות טנגסטן הן בעלות גוונים חמים יותר מאשר תאורת חוץ המתאפיינת בגוון כחול – קר יותר).

צבעים קרים – כחול, סגול, אפור. צבעים היוצרים תחושה קרה, מנוכרת.

צמצם –IRIS החלק במצלמה השולט על כמות האור הנכנסת, ניתן לפתוח או לסגור צמצם ביחידות קבועות ואוניברסליות ((STOPS על פי הצורך .

קאט CUT – כאשר מסתיים שוט ומתחיל שוט שני (בעריכה), כאשר הבמאי מפסיק את הקטע המצולם (בצילומים).

קדמת הפריים FOREGROUND – החלק הקרוב של הפריים. היחס בינו לבין הרקע יוצר הרגשה של עומק.

קולנוע רפלקסיבי – סרטים העוסקים בתהליכי יצירת סרט או בתהליך הצפייה. הקולנוע עצמו משמש נושא של יצירת הקולנוע. לעיתים תכופות ייעשה בסרט כזה שימוש באמירות על המדיום, בניתוח או ביקורת על הקולנוע. דוגמאות: מוכר החלומות, סינמה פרדיסו, השיחה, BLOW UP.

קומפוזיציה – COMPOSITION היחס בין כל האלמנטים בפריים. משחקי גדלים בין הפורגראונד לבקגראונד (ע”ע), ישנה קומפוזיציה תלולה, שטוחה וכו’.

קונספט – CONCEPTהצהרה כללית על מבנה הסרט העתידי, מקביל לתסריט בסרט דוקומנטרי.

קי KEY – אפקט בעריכה בו תמונה אחת, נגזרת במקומות מסויימים, בהם תופיע תמונה שנייה, הנפוצים ביותר הם CHROMA KEY החלפה של צבע מסויים בפריים (בד”כ כחול או ירוק) וLUMA KEY החלפה של אזורים בהרים או כהים במיוחד בתמונה

קי לייט – KEY LIGHT האור העיקרי מבין שלושת מקורות התאורה בסצינה, מחקה את אור השמש.

קלאפ בורד – CLAPBOARD – מעין קרש שמעמידים לפני המצלמה ומכים בו (“קלאפ”) יחד עם קריאת האקשן של הבמאי. נועד ליצור סינק (ע”ע) בין הסאונד לתמונה

קלוז – אפ – CLOSE UP, C.U צילום תקריב. גודל האובייקט בפריים הוא פניו של האובייקט המצולם, או צילום מקרוב של האובייקט (אם לא מדובר באדם). קלוז-אפ על שחקן עוזר בהדגשת רגש, הבעה וכו’.

קתארזיס- CATHARSIS היטהרות, תהליך פסיכולוגי שחווה הצופה בסרט בסיומו. ההרגשה היא של תהליך פתור, שלמות, שלווה וזאת משום שבמהלך הסרט הצלחנו להזדהות עם הדמות הראשית ולעבור עמה את כל המכשולים והקונפליקטים עד לפיתרון.

קריין – CRANE – תנועה של כל המצלמה על גבי מנוף, למעלה או למטה.
(CRANE UP, DOWN).

קריינות רקע VOICE OVER- דיבור מתאר המלווה את הסרט.

ראפ קאט ROUGH CUT – עריכה ראשונית של הסרט, ללא הקפדה על החיתוך המדוייק.

רזולוציה –RESOLUTION חלוקת המסך לפיקסלים, כלומר כמות הפירוט והחדות של הפריים תלוייה ברזולוציה (גם: פיקסלציה)

ריאקשין שוט REACTION SHOT- שוט תגובה של אדם שאיננו הגיבור אך הוא צופה בהתרחשות.

רקע BACKGROUND – החלק המרוחק של הפריים. בקולנוע מוקדשת לו חשיבות רבה. הרקע נותן עומק (קומפיזיציה) ופרספקטיבה תלת מימדית לפריים.

שוט SHOT – קטע סרט המצולם ברציפות (אחרי עריכה שוט מוגדר בין קאט לקאט)

תאורה שטופה HIGH-KEY – תאורה היוצרת ניגוד מזערי בין אזורי אור וחושך של השוט, ומעט מאוד צללים.

תאורה כהה LOW-KEY – כאשר הסצינה מתרחשת בחשיכה כמעט מוחלטת, ליצירת מתח, פער ידיעות או אפקט דרמתי.

תאורה קונטרסטית – CONTRAST LIGHTING תאורה אשר יוצרת ניגוד חריף בין אזורים מוארים וחשוכים בשוט, עם צללים עמוקים ורבים.

תאוריית היוצר (גם תיאוריית המחבר) – LA POLITIQUE DES AUTEURS – תיאוריה שהגו אנשי הגל הצרפתי החדש על פיה הבימאי הוא יוצר הסרט (לא כל הבימאים מתעלים לדרגת יוצר על פי הגל החדש) וניתן לדבר על מכלול יצירה של יוצר ועל סגנון כפי שניתן לעשות זאת באומנויות אחרות, על מנת להבין יוצר טוב יותר, יש לזהות את המוטיבים החוזרים בסרטיו ויש להכיר את הביוגרפיה שלו המשתקפת בסרטיו.

תסריט מעגלי –CYCLIC SCRIPT כאשר הסרט מתחיל ומסתיים באותה סצינה, או בסצינה דומה אך עם שינויים המעידים על השינוי שהגיבור עבר במהלכו. או כאשר הסרט מתחיל ומסתיים בסצינה שונה אך באותו המקום או באותו הזמן.

תסריט צילומים – SHOOTING SCRIPT- פירוק התסריט לשוטים ברורים נעשה על ידי הבמאי והצלם ומשמש את כל הצוות.

תעמולה-PROPAGANDA פרסומת שנועדה לקדם רעיון, מועמד או מפלגה מסויימים.

תריס SHUTTER– אלמנט במצלמה (מצלמות סטילס בעיקר) אשר שולט על פרק הזמן בו יהיה הפילם חשוף לאור.


 

GDE Error: Requested URL is invalid