3200 הוא מספר החברים שהצטרפו לתנועה חברתית בלילה אחד בטירת כרמל.

3200
סדרה בת 18 פרקים 40 דקות כל פרק.

מבוסס על סיפור אמיתי.
דרמה
יוצר הסדרה: דני לוסקי
כל הזכויות שמורות ©

 

פרמיס

כשהמדינה קמה, המנהיגות אז שאלה, איך ניתן ליצור אחדות בעם? ואז אמרו בואו נעשה כור היתוך, שכולם ישכחו מאיפה הם באו, שישכחו מהמנהגים שלהם, מהמאכלים, מהתרבות מהשפה, מהריקודים, מהשירים,שימחקו הכל ושפשוט יהיו הישראלי החדש. כשהגעתי ארצה בן 9 זה בדיוק מה שקרה לי, פשוט הכל נמחק לא זכרתי דבר מהעבר שלי, ומהיום הראשון לא דיברתי ערבית או צרפתית, דיברתי עברית עילגת עם הידיים ועם קולות מגוחכים כאלה. עד כיתה י’ הייתי חלש ונגרר, איבדתי את כבודי ואת הביטחון שלי, את השפה שלי ואת הזיכרונות שלי, איבדתי את ילדותי במרוקו והגעתי לכור ההיתוך. לאט לאט הבינו מנהיגנו שזו טעות חינוכית קשה ובעצם אחדות אפשר ליצור רק משונות וחייבים לקבל את האחר ואפילו לחדד את השונות בלי לנסות לשנות את האחר. אלא שלכולם החזרה לאחור קשה מאוד, גם למנהיגנו ועדיין הגזענות וחוסר קבלת האחר הוא עניין של כל יום, במיוחד אם הוא שחור או ספרדי.
הסדרה שלי עוסקת בערך האחדות דרך הפוליטיקה המקומית והארצית ודרך מערכות היחסים האישיות, הוא והיא.
אני נולדתי במרוקו וגדלתי בטירת כרמל, בכיתה י’ התגברתי על חלק מההשלכות של כור ההיתוך וכבר הייתי מדריך נוער בבני עקיבא, התגייסתי לצה”ל ליחידה 8200 ואהבתי את מה שעשיתי, אחרי הצבא הייתי רקדן מקצועי ומיד אחר כך הגשמתי חלום והתקבלתי לחוג לחינוך באוניברסיטת חיפה, ניהלתי את המתנ”ס בטירת כרמל והובלתי אותו להישגים מרשימים. משרד החינוך קרא לי לפקח על כל המרכזים והמתנסים במחוז חיפה. הקמתי תנועה חברתית בטירת כרמל על רקע חילופי השלטון והשחיתות בעיר ונבחרתי לנשיאות תנועת ד”ש ונבחרתי סגן ממלא מקום לראש העיר בטירת כרמל. הסדרה שלי כולה מבוססת על החוויה האישית שלי במערכת החינוך והפוליטיקה בטירת כרמל. כמובן הסיפור כולו הוא פרי הדמיון, למעשה שאלתי את עצמי את השאלה, מה היה קורה אילו הדברים היו מתרחשים אחרת וכך כתבתי את הסדרה. אחרת.
בסדרה הגיבור שלנו יחיאל דנינו מנהל מתנ”ס מצליח נאלץ מתוקף הנסיבות לקחת על עצמו להוביל תנועה חברתית שהצטרפו אליה בלילה בהיר אחד 3200 חברים. בגלל הערכים שהוא מביא בחרו אותו אבל הוא מיד פועל בניגוד לכל הערכים שלו, ההצלחה חשובה לו יותר מחברות והוא מוכן לדרוס בדרך כל חבר העיקר להגיע למטרה, הוא מתחתן עם אשכנזית למרות ההתנגדות הקשה מצד משפחתה רק כדי להוכיח שהוא יכול לעבור את המכשול הזה שקרוי אשכנזים. בזמן שהוא היה מאורס כבר ניהל מערכת יחסים עם אשכנזית אחרת נשואה שהכיר בחוג לריקודי עם. הוא מתגרש מהראשונה ועובר לשניה.
חבר ילדות של יחיאל, פסח וענונו איש חכם ומנהל בחסד, מכור להימורים ושתיה חריפה מסתבך בחובות כבדים עם מלך העולם התחתון דאוד חבושה שידוע בעיקר כמלווה בריבית קצוצה מאוד וכדי שזה יפתור אותו מתשלום החוב הוא אמור לרתום את יחיאל לעגלת הפוליטיקה כדי למנות אותו לראש העיר וזה יהיה חייב לו את המכרז לבניית הקניון הגדול בטירת כרמל. העלילה מסתבכת כי פסח רוצה להיות ראש העיר והוא מזייף את הסקרים כדי שיחיאל יפרוש מהמירוץ והוא יתפוס את מקומו. מתברר שפסח חברו מילדות של יחיאל מנסה להדיח אותו ובכלל את כל המידע הוא מקבל ומעביר דרך אשתו של יחיאל שהפכה לפילגשו של פסח עוד בתקופה שהיא הייתה ארוסתו של יחיאל. היה גם רצח כפול של שני פושעים קטנים שהיו חייבים כסף לחבושה כדי להראות לכולם דוגמה חיה למה שקורה למי שאינו מחזיר חובות, זה היה השיעור של פסח ולכן עשה הכל עבור דאוד כדי לקדם את עסקיו. יחיאל בחושיו החדים הבין שיגאל ידין וחבר מרעיו רוצים אותו ואת אלפי התומכים שלו עלה תאנה, כושי תורן, שחור אחד ברשימה. והוא רצה לרוץ ברשימה עצמאית, אבל הבין שאם לא ירוץ עם ד”ש לכנסת ולרשות המקומית ידיחו אותו מרשות התנועה. הוא מתעלם מהערכים שלו ופועל כמו פוליטיקאי מול מציאות משתנה. יחיאל רץ לכנסת ונבחר מטעם ד”ש במקום השביעי המכובד ובכנסת הוא משנה את החוק לבחירה ישירה של ראשי ערים, דבר שהביא מהפך עצום בשלטון המקומי. ראשי הערים לא היו תלויים יותר בחברי העירייה. ראשי העיר נבחרים ישירות על ידי הבוחרים.

העונה השניה.
בכל עונה חדשה נספר על עלייתו ונפילתו של ראש מועצה אחד. ויש כאלה 8 במספר. 

בעונה השניה המאמצים של יחיאל להיבחר גם כראש העיר טירת כרמל לא עולים יפה. קמים כנגדו כוחות גדולים שלא מאפשרים לו לקבל את העיר ולהביא את המהפך עליו חלם לעיר שלו. בעונה השניה אנחנו נראה איך יחיאל במבט לאחור מתגבר על כור ההיתוך מגיל 12 ועד לגיוסו לצבא, נראה איך הוא חוזר ללמוד את שפת האם שלו ערבית מרוקאית, מתחבר מחדש לתרבות המרוקאית, המאכלים, המימונה, השירים ומסייע להקים תזמורת אנדלוסית בטירת כרמל להפצה ולשמירה על ערכי התרבות.
כמובן נמשיך בזמן הווה למבוך מערכות היחסים של יחיאל עם גרושתו האשכנזית ועם אהובתו החדשה שבינתיים התגרשה מבעלה כדי לחיות עם יחיאל בזוגיות. האם הזוגיות הזו תחזיק מעמד? האם הכנסת תסבך את דניאל? מה יהיה עם פסח והחובות שלו? מה קורה עם דאוד? מי יהיה ראש העיר של טירת אם לא יחיאל? 


דני לוסקי נולד במרוקו, עלה ארצה בגיל 9, גדל, פעל וצמח בטירת כרמל. היה מדריך חבורות רחוב ונוער בסיכון, מנהל מתנ”ס, יו”ר הנהלת המתנ”ס ובתי ספר תיכוניים, סגן וממלא מקום ראש העיר טירת כרמל. מקים תנועת “אתגר”, תנועה חברתית לשינוי פני החברה בטירת כרמל. במסגרת עבודת הדוקטורט  PhD  יצר ופיתח שיטה טיפולית חדשה עתיקה, המבוססת על 32 הנתיבות של ספר יצירה. וכן מבחני אינטליגנציה חדשניים i32. לכל העבודה שלו קרא בפשטות – “שיטת לוסקי”. השיטה נלמדת במוסדות שונים בארץ ובעולם.
את התסריט לסדרה 3200 כתב מתוך הכרות עמוקה עם טירת כרמל, עם הפוליטיקה המקומית ועם הפער העדתי כפי שבא לידי ביטוי בסדרה.

סיפור חייו של ד”ר לוסקי מקפל את סיפור חייהם וקליטתם של כל ילדי העולים ממרוקו על ההתמודדות החברתית, ערכית שלוותה בקליטתם. ערך האחדות שמנהיגי הישוב סברו כי הוא מחייב “כור היתוך”, שמשמעו ויתור על התרבות והמסורת ממנה הגיעו העולים כדי ליצור את הישראלי החדש. מול הרצון של העולים לשמר את המאכלים, המסורת, הערכים ותרבות הייחודית של יהדות מרוקו והמאבק לתת ביטוי לערכים אחרים שבאים מתרבויות אחרות.


לכל אדם יש מסר אישי. הסיפור שלי מספר על סדרת אירועים מחוללים בחיי.
הסיפור שלי הוא תהליך סליחה, קבלה וריפוי אישי.
אין קשר בין הסיפור שלי לבין המציאות כפי שהייתה באמת. הכל פרי הדמיון.


השאלות שאתם אני מתמודד דרך הסיפור שלי הם:
מה היה קורה אם…?
האם יום אחד יהיה שיווין אמיתי בין ספרדים לאשכנזים, בין ערבים ליהודים, בין עמים ועדות?
האם יום אחד אנשים יוותרו על הרצון שלהם לשנות את האחר?
האם יום אחד נחייה בעולם שבו נקבל את האחר באחדות אמיתית?


Download (DOC, 260KB)