דף הבית

ד"ר דני לוסקי PhD

יוצר ומפתח שיטת לוסקי |
32 האינטליגנציות |
מבחני אינטליגנציה i32 
כתב עשרות ספרים
ויצר עשרות קורסים מקצועיים 

-לוסקי-1.jpg

דני לוסקי, הילד הקטן שעלה לישראל כפליט יהודי ממרוקו.

בגיל 12 דני היה מדריך נוער בבני עקיבא. בצבא שירת בחיל המודיעין ביחידה המובחרת 8200.

   לאחר הצבא היה רקדן מקצועי בלהקת "כרמון" האגדית ורקד על הבימות הנחשקות בעולם, ולאחר חזרתו הדריך את להקות המחול הבוגרות בחיפה ובטירת כרמל.

    דני היה מדריך חבורות רחוב, מנהל "בית לזרוס", ומנהל המתנ"ס בטירת כרמל.

בגיל 28 דני היה מפקח במשרד החינוך ויו"ר הנהלה של שני בתי ספר תיכוניים בטירת כרמל.

    כאשר דני היה בן 30 הוא התחיל את דרכו העסקית כבעלים  וכמנהל משרד פרסום עם סניפים בחיפה ובתל אביב.

בין הלקוחות שלו נמנו חברת "שטראוס", אלפרד אקירוב,  "רום כרמל מכוניות", "דלתא מכוניות", דרוקר זכריה, "אלביט", "אלסינט", בתי הזיקוק.

כמו כן, היה לוסקי בעליה של סוכנות פרסום עם היקף הפרסום הגדול ביותר בחיפה.

    מספר שנים לאחר מכן הקים רשת חנויות זכיינית, שכללה עשר חנויות בקניונים המובילים בישראל.

משם פנה לנהל חברות ציבוריות והיה מנכ"ל החברה לפיתוח "אגם מונפורט", מנכ"ל "החברה הכלכלית אור עקיבא" ומנהל היחידה לפיתוח כלכלי שכללה 640 עסקים קטנים. כמו כן לוסקי היה מנהל פרויקט לאומי "מפנה 97" במשרד ראש הממשלה דאז, יצחק רבין. כיום ד"ר לוסקי מכהן כפרויקטור עמותת אל-סם, פורצת דרך.

    דני עזב את עולם העסקים והתמסר ללימוד חוכמת הקבלה במשך שבע שנים אצל גדולי המקובלים בדורנו.

דני לוסקי כתב עשרות ספרים בהשראת ספר יצירה, ספר הקבלה הראשון וספר סודות החיים הגדול. לימד קורסים שונים בקבלה במשך 28 שנה ברציפות בתל אביב, בטבריה, בחיפה, בצפון הארץ ובדרומה: תורת הספירות על פי האר"י הקדוש והסודות העמוקים ביותר של עולם הקבלה על פי האשלג בעל הסולם.

במהלך שלושים שנות מחקר, פיתח ד"ר דני לוסקי שיטת טיפול ייחודית דרך 32 האינטליגנציות, היא "שיטת לוסקי", המסייעת למיליוני בני אדם ברחבי העולם ליצור מציאות טובה יותר ולחיות את החיים שהם אוהבים.

    דני לוסקי סיים תואר ראשון BA בלימודי חינוך מיוחד באוניברסיטת חיפה. סיים לימודי תואר שני MA בלימודי רפואה משולבת, באוניברסיטת לסלי בוסטון. סיים לימודי תואר שלישי PhD באוניברסיטת ניטרה בסלובקיה, בנושא מחקר מבחני אינטליגנציה i32 החדשניים.

במהלך השנים עבר עשרות השלמות, השתלמויות וקורסים בתחומי הרפואה המשלימה, הרפואה היהודית וקבלה מעשית.

דני לוסקי התברך במשפחה אוהבת, והוא אב לשישה ילדים וסב לתשעה נכדים.

 "שיטת לוסקי" מופצת בכל העולם באמצעות קורסים וספרים אונליין – בעברית, באנגלית ובגרמנית.

הסיבה והמניע לעבודה שלי

חינוך לערכי חיים חיוביים הוא כלי בעל עצמה יוצאת דופן לטיפול בבריאות, ליצירת שמחת חיים, לפריצת דרך והצלחה, לזוגיות טובה ואהבת האדם. כבר מגיל צעיר מאוד פעלתי במסגרות חינוך מגוונות, התחלתי כמדריך נוער רחוב, אחר כך ניהלתי מתנ"ס, הייתי יו"ר הנהלת המתנ"ס, יו"ר שני בתי ספר תיכוניים, מפקח במשרד החינוך, ראש מכללת לוסקי להכשרת מטפלים. ומחודש ספטמבר 2013  מכהן יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים. במהלך 20 שנות מחקר פיתחתי שיטה חינוכית טיפולית – "שיטת לוסקי" המבוססת על חכמת הקבלה של ספר יצירה. כתבתי עשרות ספרים בהשראת ספר יצירה. ספר יצירה המיוחס לאברהם אבינו קבע לפני 3800 שנה, כי לכל אדם יש 32 אינטליגנציות דרכן הוא מבין את החיים ובאמצעותן הוא יוצר מציאות. החדשות הטובות הן שאת האינטליגנציות ניתן לאמן כמו שריר לצורך תיקון ושינוי. משמעות קביעה זו היא שכל אדם יכול להיות מה שהוא רוצה להיות, על פי הרצון החופשי שלו. 
זה החזון שלי, זה המניע והסיבה לעבודה שלי.

כמה מילים מהלב שלי ללב שלכם

כבר בילדותי הייתי חסר יכולות, למעשה הגדירו אותי כחסר אינטליגנציה ולכן לא קיבלתי מלגה להמשך לימודי כיתה י'. (פעם היה צריך לשלם עבור הלימודים בכיתות י', יא' יב' או לקבל מהמדינה מימון). הייתי עולה חדש ממרוקו, לא דיברתי עברית. אהבתי לצייר, לצלם, לשחק את מוליאר, לנגן בקלרינט ובסקסופון, ולרקוד כל הזמן. לא התעניינתי במקצועות תנ"ך, עברית, גאוגרפיה, חשבון. לא הבנתי במה זה יכול לעזור לי בחיים. אז לא למדתי את המקצועות האלה שהיום קוראים להם מקצועות ליבה וגם לא קיבלתי מלגה, אבל קיבלתי תווית על המצח של חסר יכולות. התווית השלילית הזו מינפה את כל חיי להצלחות גדולות. מאז רציתי להוכיח, בעיקר לעצמי, שאני יכול. בכל מה שעשיתי הייתי צריך להתאמץ הרבה יותר מכל אחד אחר, כי המדד בחברה, באקדמיה ומסגרות המוסדיות והעסקיות, היה מדד יכולות לוגיות מתמטיות ורבליות שהיית חסר אותם לחלוטין. שנים רבות גמגמתי, חייתי בידיעה שאני לא ראוי, לא רצוי, לא שייך, מופנם, מתבייש במי שאני. סבלתי קשות מחרדות שונות ומשונות ובעיקר מפחד קהל. כדי לעבור את כל המהמורות האלה הייתי צריך להתיך את עצמי לחומר הבסיסי ולמצוא אותי שם עמוק בתוכי. שנים של עבודה קשה. כשמצאתי אותי הכל הלך חלק.

מצאתי אותי בזכות מורים נהדרים, הורים ואחים אהובים וכשבגרתי ספר יצירה מצא אותי וזה היה האור הגדול שלי. את ספר יצירה  כתב (ע"פ המסורת) אברהם אבינו. הידיעה שאני ממשיך את המפעל של אברהם אבינו בדרך כלשהי, היא זכות גדולה. הזכות הזו מתדלקת את ההתלהבות וההתמדה שבי כבר עשרות שנים. תמיד חשבתי לעצמי…
"אם אני יכול, כל אחד יכול"

תולדות חיים – דני לוסקי

דני לוסקי, נולד בקזבלנקה שבמרוקו למשפחה ברוכת ילדים בת 13 נפשות, עלה לישראל עם כל המשפחה ממרוקו. בגיל 12 כבר היה מדריך נוער בתנועת בני עקיבא, התגייס לצה"ל ומיד אחרי הצבא חזר להדריך בני נוער בטירת הכרמל, עבד עם חבורות רחוב ועם ילדים במצוקה, ניהל את המתנ"ס בטירת כרמל ולאחר מכן הפך יו"ר הנהלת המתנ"ס. בהמשך כיהן כיו"ר הנהלת חברת מוסדות חינוך של בתי הספר התיכוניים בטירת כרמל בהתנדבות. באותן שנים פנו אליו ממשרד החינוך כדי לרתום את כישוריו כמנחה ומפקח מטעם אגף הנוער של משרד החינוך, לטיפול בשכבות המצוקה בעיירות שמחיפה ועד אור עקיבא. באור עקיבא באותה תקופה יעקב אדרי היה מנהל המתנ"ס. לימים חזר ד"ר לוסקי לאור עקיבא כמנהל פרויקט לאומי "מפנה 97" מטעם משרד ראש הממשלה והסוכנות היהודית, סייע בבנייה מחדש של תשתיות מערכת החינוך בשיתוף עם ד"ר שושני שהיה אז מנכ"ל משרד החינוך ועם יעקב אדרי שהיה אז ראש עיריית אור עקיבא.
כיום ד"ר לוסקי מכהן כפרויקטור של עמותת אל-סם, פורצת דרך.

אופיו המיוחד של ד"ר לוסקי ואהבת ישראל הנטועה בו גרמו לו להתמסר לקירוב לבבות ולחינוך נוער, לשיקום משפחות וחינוך ילדים במצוקה. הרעב לחקירת האינטליגנציות האנושיות נולד אצל ד"ר לוסקי כאשר היה ילד בן עשר בתנועת הנוער בני עקיבא בטירת כרמל ונהג להתפלל בבית כנסת. באחד הימים במהלך תפילה, הבין לפתע שבני אדם מתפללים לאלוהים שבתוכם. אלוהים לא באמת יושב בשמיים ומחלק כסף, בריאות, אהבה, או הצלחה על פי אמות מידה אנושיים. 

כילד הוא שם לב שכאשר אנשים שמים כוונה באמת בתפילתם הם מקבלים את מבוקשם. הוא ראה שכל אדם שם כוונה בדרך ייחודית. שלתפילה ולכוונה יש תוצאה במציאות. הוא ראה שלכוונה יש ביטויים רבים ושונים – הוא ראה אנשים שרים, אחרים רוקדים, היו שמלמלו, היו שהתנדנדו בחוזקה והיו שהחרישו ודמעו. בעיני האלוהים ששכן בתוכם לא חשוב היה אם הם מהנדסים, עורכי דין, עשירים, עניים סנדלים או נגרים, אבל מחוץ לבית הכנסת מקומם של האנשים האלה נמדד על פי סרגל מקצועם, כספם או על פי מוצאם העדתי.

ד"ר לוסקי גדל במשפחה ברוכת ילדים, אמא עקרת בית ואבא פועל דפוס. הוא מספר כמה הדימוי העצמי שלו היה נמוך כתוצאה מהמדד החברתי. הוא גדל לתוך אפליה של מוצא עדתי, מקצוע, רמת ההכנסה. "אדם לא יכול היה להיות מה שהוא רוצה להיות באמת, בני אדם עשו את מה שמצפים מהם", הוא אומר. כבר כילד הוא הבין שזה אינו נכון. בשלב מסוים בחייו הוא הבין כי שורש הבעיה בגישה החינוכית שהחברה קיבלה על עצמה לפיה ניתן למדוד את היכולת האנושית על פי מדד אחד – IQ בלבד. הוא הבין כי לבני אדם יש יותר מיכולת אחת. בני אדם בעלי ריבוי יכולות, ריבוי אינטליגנציות. כאשר גילה את ספר יצירה באופן טבעי קיבל על עצמו לחקור את 32 היכולות האנושיות כפי שמציע ספר יצירה. ספר יצירה קבע שאדם יכול להיות מה שהוא רוצה להיות. זה הביטוי הפשוט של הרצון החופשי.

סיפור חייו של ד"ר לוסקי מקפל את סיפור חייהם וקליטתם של כל ילדי העולים ממרוקו ומהתפוצות על ההתמודדות החברתית, ערכית חינוכית שלוותה בקליטתם ובאהבתם את המולדת. 

ד"ר לוסקי פועל ותורם בכל שנות פעילותו להקניית ערכי חיים חינוכיים חיוביים ככלי ליצירת מציאות טובה יותר, ליצירת תבנית לרפואה משולבת, ופיתוח מבחני אינטליגנציה חדשניים על פי ספר יצירה. היה מרצה בקצין חינוך ראשי בצה"ל, בביה"ס להנדסאים בטכניון, במכללה למנהל ובמכללת רידמן. עבד עם רופאים, מטפלים, וסגל סיעודי רפואי של המרכז הרפואי הרצוג בירושלים, פרויקט של מהות החיים להעמקת המודעות של צוותים רפואיים לקשרי גוף נפש ולרפואה המשולבת. היה מרצה ומנחה קבוצות מחנכים, מנהלי בתי ספר, מאמנים ומורים ולהם הקנה כלים ייחודיים להוראה באמצעות "שפות מרובות" ליצירתיות מודעת, לקליטה ועיבוד הנלמד בדרך יעילה. (שפות מרובות הן: סיפור, שירה, מדיטציה, דמיון מודרך, שיחה על אחת האינטליגנציות, קריאה בקלפי יצירה קבליים, שיחה על מעגלי חיים ועל משמעות אותיות השם, ציור החוויה, תרופות לוסקי, מעגל מודעות על, דיון ושיתוף). 

כאיש חינוך למד והתנסה בשיטות חינוך שונות ובגישות פסיכותרפיות ופילוסופיות מגוונות, למד הוראת פלדנקרייז והוסמך לרייקי מאסטר והילינג רוחני. ד"ר לוסקי למד וחקר את חוכמת הפרצוף וכף היד, אבחון דרך אותיות השם, הלשון והדופק על פי חוכמת הקבלה, עץ חיים ותורת עשר הספירות במשך שנים רבות עם גדולי המקובלים בדורנו. התמסר לתרגל טכניקות שונות של מדיטציה קבלית, פסיכותרפיה ופתרון חלומות והשימוש בהם, למד קלפי טארוט ויצר את קלפי היצירה הקבליים. התנסה בסוגים שונים של טיפולי גוף נפש: הילינג, מדיטציה, דמיון מודרך, דיקור, פרחי באך, פסיכודרמה, תזונה, אבחון דרך הלשון והדופק, אבחון אותיות השם וכן טיפולים בשילוב אמנויות (צליל צורה וצבע – ציור, פיסול, שירה, מוסיקה, המחזה). את כל הידע הרב שצבר ארגן ושילב לתוך תבנית הרפואה המשולבת, ככלים לייעול הטיפול בארבעה רבדים. ד"ר דני לוסקי, תרם תרומה ייחודית לניסוח 32 ערכי חיים חינוכיים כמפתח לשינוי, יצר תבנית לרפואה משולבת לטיפול באדם השלם, ופיתח את מבחני האינטליגנציה i32 החדשניים. את כל הידע הרב שרכש, ניסח, ארגן, גיבש, דרש והגיש בפשטות כדי להנחיל אותו לאחרים בשיטה הייחודית שלו: "שיטת לוסקי".

מכללת לוסקי בהנהלתו של ד"ר לוסקי פעילה משנת 1993 בהפצת אור וסודות ספר יצירה. מאות הבוגרים של המכללה עוסקים בהנחיית קבוצות ובטיפול ייחודי להורים וילדים, במערכות החינוך, בארגונים עסקיים, במערכת הבריאות ובקליניקות פרטיות ומטפלים ברבבות אנשים בהצלחה רבה.

התרומה הייחודית לחברה ולמדינה

בדרך חקירתו הייחודית את ספר יצירה, תרם תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה:

 

ספר יצירה כספר חוקים ליצירת מציאות

ספר יצירה המיוחס לאברהם אבינו, פותח בהכרזה דרמתית: "בשלושים ושתים נתיבות פליאות חוכמה חקק יה (…) עשר ספירות בלימה ועשרים ושתיים אותיות יסוד". לאמור, בשלושים ושנים חוקים יצר יה את העולם ואלה גם החוקים בהם יוצר אדם את עולמו האישי. פעילות האל, שהיא לכאורה עניינו העיקרי של ספר יצירה מוצגת, לדעתו של פרופ' יהודה ליבס, כדגם לחיקוי וכמודל לפעילות האנושית. 

חקירת ספר יצירה לוותה בעבודה מאומצת ומקיפה במשך כעשרים שנה. ספר יצירה היא הנחת היסוד למחקרים ולספרים שכתב ד"ר לוסקי. ההכרות של ד"ר לוסקי עם ספר יצירה תוזמנה במדויק לזמן שהייה ערוך ומוכן. הוא שמע לראשונה על הספר באחד משיעורי הקבלה בהם נהג להשתתף. הוא כותב במבוא לספר שיטת לוסקי:"הייתי מהופנט, קראתי את ספר יצירה מאות פעמים ברציפות, הייתי מאוהב במה שמצאתי, בעצם מאותו יום למדתי הכל דרכו. ביליתי ימים ולילות עם המשמעויות והערכים שראיתי דרך הקריאה וההתבוננות בספר. חקרתי את ספר יצירה, מתוך הכתוב בו ומתוך מה שפרשנים אחרים אמרו וכתבו עליו". במהלך השנים אסף ד"ר לוסקי מידע רב מרשימות וכתבים של חוקרים, מדענים ורבנים שנגעו בדרך ייחודית בספר יצירה ופרשו אותו. 

כל פירור של מידע שהגיע לידיו עבר בדיקה והשוואה למה שהוא ראה וחווה מתוך הכתוב, ולפרשנות שהוא פירש. הפירושים שד"ר לוסקי מצא לספר יצירה נתמכו במסקנות של חוקרים ורבנים אחרים. במקרים רבים, קודם הוא ראה ופירש את הכתוב ורק אחר כך חיפש תמיכה ופירושים דומים אצל חוקרים נוספים. דרך זו אפשרה לו חופש חקירה בפרשנות הייחודית שלו לספר יצירה. בדרך זו הוא הגיע אל תבנית 32 האינטליגנציות, אל 32 ערכי החיים ואל הרפואה המשולבת. 

במהלך השנים חקר ד"ר לוסקי את משמעותם של האינטליגנציות ואת ערכי החיים לצורך שינוי מציאות עם אלפי משתתפים בסדנאות וקורסים למודעות עצמית שערך ברחבי הארץ.

לימד על אינטליגנציות וערכי חיים לשינוי מציאות בקורסים והרצאות בחיפה, בקריות, בטבריה, צפת, ראשל"צ, תל אביב, ובירושלים. משתתפי הסדנאות, בחלקם היו אנשים שביקשו להבין את מהות החיים ואת נפש האדם. חלקם באו ללמוד מקצוע טיפולי, והיו גם אנשי מקצוע, רופאים, אחיות וצוות סיעודי שביקשו ללמוד וליישם את הערכים של הרפואה המשולבת במרכזים הרפואיים.

 

 

הפרשנות של ד"ר לוסקי לספר יצירה, הושפעה מארבעה מקורות:

א. פרשנויות של מקובלים, רבנים וחוקרי מדע על ספר יצירה.

ב. עבודות ומחקרים מדעיים בתחום הגדרת האינטליגנציות ומודלים התפתחותיים.

ג. עבודת שטח עם אלפי משתתפים בקורסים ובסדנאות שהעביר ד"ר לוסקי. 

ד. עבודה עם מטופלים ונבדקים, דרכם יכול היה לבחון את ההבדלים בין הערכים השונים ולהגדיר את משמעותם בדרכו הייחודית.

העבודה של ד"ר לוסקי למתן פירוש מסודר ומובנה לספר יצירה הובילה אותו לכתיבת שמונה ספרים. כל ספר דן בקבוצת אינטליגנציות (נתיבות) על פי ספר יצירה.  

ספרו הראשון היה: "תשעה כוחות קוסמיים להצלחה", הוא עולם היצירה ע"פ ספר יצירה.

הספר דן בעשר האינטליגנציות הרגשיות. הספר כולו נכתב בשטף אחד. תחילת הכתיבה בשרבוט של סקיצה של תשעה כוחות בצורת מעגל עם רישום שמות כל תשע אינטליגנציות לפי הסדר בתוך המעגל ופירושם. מרכז המעגל הוא האינטליגנציה העשירית המסמלת את המציאות שנוצרה בפועל. 

כאשר סיים לכתוב את ספרו הראשון הוא חש שחייו הסתיימו, רק כאשר עוד באותו הלילה, כתב את כותרתו של הספר השני, רק אז השתחרר ונולד מחדש. נולד אל הייעוד ואל תכלית חייו.

שנים אחר כך כתב את ספרו השישי: "הרפואה המשולבת", ספר מחקר ייחודי. ספר זה הוא ההיפוך הגמור, בדרך כתיבתו, מספרו הראשון. הספר נכתב בצורה תבניתית ועל פי כל הכללים לכתיבה מדעית. זה גם הספר שמציג את התבנית לרפואה משולבת עבור מטפלים ורופאים. הספר מרכז, מארגן ומסביר את הדרך ואת הרציונל של כל מה שכתב בספריו הקודמים. 

העבודה הרבה שעשה נותבה בסופו של דבר ליצירת שיטה טיפולית חינוכית הקרויה "שיטת לוסקי". "ספר שיטת לוסקי" (740 עמודים) מרכז את כל הידע שאסף במהלך השנים.

 

 

ספר יצירה כמקור ל- 32 ערכי חיים חינוכיים כמפתח להצלחה

ד"ר דני לוסקי הביט, חקר, הגדיר וניסח 32 ערכי חיים לחינוך ערכי מוביל כדרך חיים ע"פ 32 הנתיבות של ספר יצירה, 32 הערכים שהגדיר הם 32 ערכי ליבה. לכל אחד מערכי הליבה מתווספים 32 ערכים נלווים בארבעה רבדים, לאלה מתווספים ערכים כתוצאה משינויים נחוצים, כך שכל ערכי החיים הקיימים וגם אלו שעוד יתווספו, נכללים במסגרת תבנית אחידה של 32 הנתיבות.

32 ערכי חיים הם כלי לשינוי המציאות. ערכי חיים שליליים הם המקור לתקלות, כאב ומחלות. ערכי חיים חיוביים משפיעים על הרצון שלנו לחיות, ועל טיב הבריאות שלנו, על יכולת ההצלחה שלנו בקריירה, בזוגיות ובמשפחה וגם על מצב חשבון הבנק שלנו. ערכי חיים חיוביים משפיעים על המראה החיצוני שלנו, על החוסן הנפשי שלנו ועל החיוניות שלנו. למעשה בריאות, כסף, הצלחה וייעוד נרכשים באמצעות תהליך חינוכי ואימון ערכי חיים. כאשר ערכי החיים משתנים גם המציאות משתנה.

 

ספר יצירה כתבנית לרפואה משולבת ומרשם לבריאות טובה

ד"ר לוסקי הופיע בפני באי הכנס הבינלאומי לרפואה משולבת, ירושלים, אוקטובר 2010 ודיבר על מודל יישומי של הרפואה המשולבת וחזון הרפואה המשולבת. 

החזון שלו על בריאות כתהליך חינוכי הביא אותו לחקר הרפואה המשולבת. בין השנים 2003 עד 2007 ערך מחקר איכותני פנומנולוגי על הרפואה המשולבת. במהלך המחקר שהה חודש ימים כאורח Hospital Global במונט-אבו בהודו, ראה שם מודל של רפואה משולבת בפעולה. ביקר ושיתף פעולה עם מספר מרכזים רפואיים בארץ וערך ביקור באסף הרופא שהיה חלוץ שילוב הרפואה המשלימה. הדריך את הצוות הרפואי בבי"ח הרצוג בירושלים במשך כשנה במסגרת פרויקט מהות החיים. שהה במנזרים ואשרמים, למד והתנסה בשיטות רבות של הרפואה המשלימה. ערך מחקר איכותני עם מטופלים ומתנדבים רבים, קרא חומר רב ממקורות שונים, פירש אותם תוך בדיקת הממצאים עם חוקרים אחרים, רבנים, מקובלים, ונזירים. כתב את עיקרי המחקר שלו בספר שנקרא "הרפואה המשולבת". 

ממצאי המחקר: 

לרפואה המשולבת יש חמישה מאפיינים: סולם הבריאות, המנוע לשינוי, תרופות לוסקי, סל הטיפולים ומעגל המטפלים.

סולם הבריאות

הסולם כולל 32 אינטליגנציות, היוצרות ארבעה רבדים. ממצאי המחקר מראים כי לכל אדם יש 32 אינטליגנציות וערכי חיים בפרופיל ייחודי, דרכן הוא מבין את החיים ובאמצעותן הוא משיג יעדים ויוצר מציאות. כל אינטליגנציה כוללת מגוון משתנים שיוצרים בניהם קשרי גוף נפש. (איבר, ערך, צליל, צבע, זמן, מרחב) 32 איברים בגוף מקושרים ל- 32 ערכיי חיים. ערכי חיים חיוביים ישפיעו על תפקודי הגוף לטובה, כמו שטיפול תרופתי או ניתוח ישפיעו גם על הגישה לחיים. הכל קשור. את האינטליגנציות וערכי החיים ניתן לאמן כמו שריר על פי הרצון החופשי. הממצאים מראים כי כאשר ערכי חיים משתנים גם המציאות משתנה.

ארבעה רבדים

32 האינטליגנציות כאמור יוצרות ארבעה רבדים, אם נתבונן על כל רובד בנפרד, נמצא ברובד הגופני 12 אינטליגנציות המאפיינות צורך בביטחון אישי, צורך בקורת גג, ובריאות הגוף. ברובד הרגשי נמצא 10 אינטליגנציות המאפיינות אהבה ומוצריה כגון: שייכות, התייחסות, פרגון, חיבוק, מילות עידוד, הערכה ועוד. ברובד השכלי נמצא 7 אינטליגנציות המאפיינות קריירה, אמונות, גישות, וערכי חיים. ברובד הרוחני נמצא 3 אינטליגנציות המאפיינות את היכולת לתת, רצון חופשי, מימוש עצמי, ייעוד, חזון ומשמעות. ארבעה רבדים משקפים את הגישה ההוליסטית להתבוננות על האדם השלם, על הצרכים, הרצונות שלו, האתגרים, המשימות שלקח על עצמו, לחיים מלאים ולבריאות שלמה.

המנוע לשינוי

המאבק הבלתי פוסק בין הרצון לתת והרצון לקבל, מעצב את הרצון החופשי ומחייב התבוננות ומודעות. הרצון לקבל הוא פעולה אנושית טבעית המושכת כלפי מטה אל הרובד הגופני, כאשר "אני" נמצא במרכז, בעוד שהרצון לתת מחייב מאמץ ועליה בסולם אל הרובד הרוחני, כאשר "האחר" נמצא במכרז. המעבר מהרצון לתת לרצון לקבל ולהיפך, הוא שמחולל שינוי במבנה האישיות. אם אדם תמיד בקבלה, השינוי המתבקש הוא לתת מעצמו. אם אדם רק נותן מעצמו, התרופה שלו היא לקבל לעצמו. העלייה והירידה בסולם הבריאות היא המנוע לשינוי.

תרופות לוסקי

תרופות לוסקי הן פעולות אנושיות פשוטות המכוונות לקבלה או לנתינה. הכוונה המתלווה לכל פעולה היא שהופכת פעולה אנושית פשוטה לתרופה. מחקרים רבים מצביעים על מתאם חיובי גבוה בין פעולות אנושיות מכוונות ובריאות. דוגמא לתרופה: "לך לארון הבגדים ואסוף את כל הבגדים שלא לבשת שנתיים או יותר. העבר אותם הלאה לאדם אחר, עשה כך מתוך כוונה לתת מעצמך לאחר". איסוף בגדים ללא אבחנה כמו בולמוס אכילה הוא סוג של רצון לקבל. פעולה ההפוכה למצב הטבעי – במקום לקבל לתת, מחוללת שינוי ערכי חינוכי. שינוי ערכי, כמו שינוי מבנה אישיות, יוצרים מציאות חדשה. 

סל הטיפולים

ממצאי המחקר מראים כי יש צורך להתאים שיטת טיפול על בסיס יכולתה לטפל ברובד מסוים. אציג כמה דוגמאות בכל רובד: טיפולים מתאימים ברובד הגופני הם: תנועה, דיקור, תזונה, וכמובן כל סוגי התרופות והניתוחים. טיפולים מתאימים ברובד הרגשי הם: פסיכודרמה, אמנויות, מוסיקה שיר, סיפור, ציור, פיסול, ריקוד, תהליכי חוויה. טיפולים מתאימים לרובד השכלי הם: שיחה על ערכי חיים, שיתוף, דמיון מודרך. טיפולים ברובד הרוחני הם: מדיטציה, תפילה, חזון, ייעוד ומשמעות. במהלך טיפול, לא נבקש מאדם לעשות מדיטציה כדי להשלים את החוסר שלו ב- B12 , גם לא נבקש ממטופל להימנע מאכילת גבינות כדי לטפל במערכת יחסים זוגית. אנחנו נבחר טכניקה לטיפול על בסיס יכולתה לטפל ברובד מסוים. נטפל בחוסר B12 באמצעות תזונה נכונה ובזוגיות נטפל באמצעות שיחה, או פסיכודרמה.

מסע האינטליגנציות

ממצאי המחקר מראים כי כל פעולה אנושית היא מסע בארבעה שלבים. כל תופעה מתרחשת בו זמנית בכל ארבעת הרבדים. נמצא כי החוסר הרגשי – אהבה ומוצריה הוא המניע כל תהליך אנושי. 

 

סיפור טיפולי מסביר את ממצאי המודל:

רופא עמית שלח אלי לטיפול חולה שאובחן אצלו לחץ דם גבוה. הרופא לא מצא צורך לכלול בטיפול תרופות להורדת לחץ הדם בשלב זה, והמליץ על טיפול משולב. בשיחות עם החולה, הוא חזר על משפטי מפתח שמתארים את מצבו בכל אחד מארבעת הרבדים: הנה משפטי מפתח שמתארים את המציאות ברובד הגופני: "אני לחוץ כל הזמן, אין לי זמן, אין לי זמן אפילו לפגוש את עצמי, הגוף שלי כולו כואב, אני אוכל כל הזמן בלי אבחנה, המשקל שלי ולחץ הדם שלי בשמיים". הנה משפטי מפתח המצביעים על החוסר הרגשי שהוא גם המניע את כל התהליך: "אני כועס מאוד, אני כועס בעיקר על אלוהים, איזה מין עולם הוא ברא". הנה משפטים שחוזרים על עצמם ומציגים ערכים שגויים ברובד השכלי: "אמרתי לך, ידעתי, אני יודע אני יודע, אני תמיד עושה עבודה טובה, תמיד, תפנה רק אלי אל תשאל אנשים אחרים". הנה משפט המציג את חוסר האיזון ברובד הרוחני: "אני רוצה הכל לעצמי רק בשבילי, אני לא שבע משום דבר" .

הטיפול יהיה משולב –

ברובד הגופני נבחר לטפל בבולמוס האכילה באמצעות שינוי תזונתי, פעילות גופנית, ודיקור, ובבעיית ניהול הזמן נטפל באמצעות משימות אימוניות. ברובד הרגשי נבחר לטפל בכעס וחוסר אהבה עצמית באמצעות פסיכודרמה ואמנויות. ברובד השכלי נטפל בידענות, בצדקנות וביהירות באמצעות שיחה על ערכי חיים חיוביים ודמיון מודרך. ברובד הרוחני נבחר לטפל בלחץ הקבוע באמצעות מדיטציה יומית, שינוי הרגלי חיים, ובמקרים מסוימים גם שיחה על חזון, משמעות וייעוד. הטיפול המשולב יגע בשורש הבעיה ברובד הרגשי במטרה לייצב ואף להגדיל את הסיכויים להורדת לחץ הדם. 

מעגל המטפלים

הטיפול ברפואה המשולבת מתבצע בעשרה שלבים מובנים של מעגל המטפלים ע"פ ספר יצירה, כך שהטיפול מביא בחשבון ערכי חיים, מעגלי חיים, הרגלים, משפחה, חברה, עבר, הווה עתיד, עבודה, קריירה, צרכים רגשיים, צרכים גופניים, משמעות ,דימוי עצמי, טיפול באדם השלם. התהליך אותו עובר המטופל הוא תהליך חינוכי שמחולל בסופו של דבר שינוי ערכי, לצורך שינוי המציאות.

 

חזון הרפואה המשולבת

חולה מגיע לחדר המיון, לאחר טיפול ראשוני החולה נשלח למחלקה המתאימה להמשך טיפול. במחלקה נמצא צוות רפואי וגם מטפל ברפואה משולבת. לאחר אבחון ראשוני, מתייעץ רופא המחלקה עם המטפל של המחלקה ברפואה משולבת ביחס לבעיות הנפשיות, רגשיות של החולה. לאחר שיחתם, מחליט הרופא על טיפול תרופתי לצד שיחות אישיות, תזונה, דיקור, והפנייה לעבודה בקבוצת תמיכה. לאחר שמצב החולה מתייצב, הוא מופנה למחלקה לרפואה משולבת, שם נקבעת לו תוכנית טיפולית משולבת הכוללת: תזונה, דיקור, שיחות אישיות עם מטפל בלוסקי והשתתפות בקבוצת לימוד – יצירתיות מודעת. במחלקה לרפואה משולבת מתקיימות פעילויות קבע כמו מדיטציה, תרגול יוגה, מפגשי הקשבה ותמיכה, לחולים ומשפחותיהם. 

זה החזון של ד"ר לוסקי לרפואה משולבת, זה המודל האינטגרטיבי שהוא מבקש ליישם במרכזים רפואיים בארץ ובעולם. 

ספר יצירה להבנת אישיות האדם ויצירת מבחני אינטליגנציה i32

ניסוח 32 האינטליגנציות על פי ספר יצירה, ויצירת כלים למדידת 32 האינטליגנציות, בניית שאלון ערכי חיים, בעל תוקף ומהימנות. אבחון וטיפול בערכי חיים ככלי לאימון אינטליגנציות.

"מבחני אינטליגנציהi32 " מבוססים על מודל התפתחותי – מבנה אשיות חדש הכולל 32 אינטליגנציות בארבעה רבדים, על פי עקרונות ספר יצירה. 

העולם על פי ספר יצירה מחולק לשלושים ושתים נתיבות, כל נתיב מכיל מגוון משתנים התואמים את תדר הנתיב. טיפול באחד המשתנים ישפיע לטובה על כל יתר המשתנים באותו נתיב. כל המשתנים התואמים את תדר הנתיב, הוא הפוטנציאל האנושי של הנתיב והוא נקרא "אינטליגנציה", או בשפת ספר יצירה "נתיבות פליאות חוכמה". 

לכל אדם יש 32 אינטליגנציות בפרופיל ייחודי, באמצעותם הוא מבין את החיים ובאמצעותם הוא יוצר מציאות. את האינטליגנציות ניתן לאמן כמו שריר על פי הרצון החופשי. 

מבחני אינטליגנציה i32 אינם משווים אדם אחד לאדם אחר, i32 מאבחנים פרופיל אינטליגנציות אישי ייחודי עבור כל אדם. פרופיל אישיות אישי זה כולל גם מרכיבים של מבחני IQ, מבחני אישיות ומבחנים פסיכומטריים הנהוגים כיום.

על אף ההבדלים בין בני אדם והמגוון העצום של "פרופיל האינטליגנציות", עדיין מתבצעת הערכה באמצעות מבחנים "קונבנציונליים" אחידים. במצב משונה זה, מודגשות יכולות המתבססות בעיקר על שתי אינטליגנציות: הלשונית או הלוגית – מתמטית. המשמעות היא שאנשים המצטיינים בשתי אינטליגנציות אלו, נחשבים חזקים ומצליחים בעוד אחרים נחשבים מתקשים חלשים ואינם עומדים בדרישות המערכת ונתונים במעגלים מתסכלים של בינוניות או של כישלון עד לכדי נשירה מהמערכת.

תפקיד החברה לזהות את יכולות האדם, לסייע לו להגיע לתחום שיתאים לכישרונותיו, תחום שיאפשר לו יעילות, סיפוק, וחיזוק האינטליגנציות שהוא מצטיין בהם. בכך נתרום להעלאת הדימוי העצמי ולמיצוי הפוטנציאל של כל אדם.

תלמיד שזכה בהערכה ובהכרה בייחודיות האינטליגנציות המפותחות שבו, יגלה עניין רב יותר ללמידה נוספת ולשיפור, גם בתחומים הפחות מפותחים אצלו.

חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל-פִּי דַרְכּוֹ גַּם כִּי-יַזְקִין לֹא-יָסוּר מִמֶּנָּה. (משלי פרק כ"ב פסוק ו')

מבחני אינטליגנציה i32 הם חלופה למבחנים הפסיכומטריים הנהוגים כיום.

המבחנים הקיימים מנבאים את מידת ההצלחה של הנבדק במבחן אותו הם בודקים.

המבחנים הקיימים מנבאים במידה מסוימת את היכולת של הנבדק ללמוד מקצוע מסוים.

מבחני אינטליגנציה i32 מנבאים טוב יותר את מידת ההצלחה הצפויה של הנבדק במקצוע אותו הוא בחר ללמוד. מבחני אינטליגנציה i32 משקפים פרופיל אישיות, פרופיל יכולות ואינטליגנציות שלם. הכולל יכולות ברובד הרוחני, השכלי, הרגשי והגופני. ללא צורך בעריכת השוואות.

למבחני אינטליגנציה i32 יש יכולת ניבוי הצלחה בחיים ,לעומת יכולת ניבוי הצלחה בלימודים כיום. למבחני אינטליגנציה i32 יש יכולת ניבוי הצלחה במקצוע נבחר , לעומת יכולת ניבוי הצלחה בלימודי המקצוע כיום.     אנשים רבים עובדים במקצוע שאינו מתאים לכישוריהם ולפרופיל האינטליגנציות הטבעי שלהם. אנשים רבים אינם שמחים לקום כל בוקר לעבודה שאינם רוצים ואינם אוהבים. בסופו של דבר אנשים שאין בהם שמחת חיים, חדוות יצירה ואהבה למקצועם, יפתחו התנגדות, תקלות ומחלות כדי להימנע מלהגיע לעבודה דחויה ושנואה.

יכולת ללמוד מקצוע אינה מבטיחה הצלחה במקצוע עצמו ואינה מבטיחה שמחת חיים או בריאות גוף ונפש. יכולת הגשמה עצמית במקצוע אותו אדם בוחר על פי רצונו החופשי וכישוריו, מבטיחה הצלחה מרבית, שמחת חיים וכן בריאות גוף ונפש.

אנשים שעובדים במה שהם אוהבים, שהתחביב שלהם הוא מקצועם, הם אנשים שמגשימים את עצמם ומפיקים את המיטב עבור עצמם ועבור החברה בה הם חיים.     על פי לוסקי, כל בעיה תופיע בו זמנית בארבעה רבדים: גוף, רגש, שכל, רוח. האבחון יאתר את האינטליגנציות בהם מופיעה הבעיה בכל אחד מארבעת הרבדים. את האינטליגנציות ניתן לתקן, לתחזק, ולשכלל כמו שריר באמצעות שינוי ערכי חיים, על פי הרצון החופשי. הטיפול 

מתבצע באמצעות "תרופות לוסקי" בהתאמה לאינטליגנציות ולרבדים בו מופיעה הבעיה. "

השכלה פורמלית
תואר שלישי (PhD) חינוך – מבחני אינטליגנציה.
Constantine The philosopher university in Nitra
תואר שני (MA) בריאות הוליסטית בשילוב אמנויות. Lesley University
תואר ראשון (BA) חינוך מיוחד. אוניברסיטת חיפה.