בוקר פריצת דרך – אירוע יוצא דופן…
27/04/2013
הסוד לבריאות ואריכות ימים
02/05/2013

אסטמה או אסתמה

אסתמה (בעברית גנחת או קצרת) היא מחלה דלקתית כרונית (ארוכת טווח) של דרכי הנשימה. המחלה מאופיינת בהתקפים בהם חלה היצרות בצינוריות הנשימה שבריאות המכונות סמפונות, ונגרמים בשל כך קשיי נשימה, צפצופים בעת נשימה, חרחורים, כאבים בחזה ושיעול עם או בלי ליחה.
חלק גדול מהסובלים מאסתמה, חולים באסתמה אלרגית שהתקפיה מתרחשים כתוצאה מחשיפת דרכי הנשימה לחומרים היוצרים תגובה אלרגית. זו מתבטאת בדלקת הסימפונות אשר גורמת להיצרותם.

החומרים הנפוצים ביותר שעלולים לגרום להתקף אסתמה כוללים את הפרשות קרדית אבק הבית, פרוות של חיות מחמד, קשקשת והפרשות של בעלי חיים, אבקנים וכן עשן סיגריות (כתוצאה מעישון אקטיבי או פסיבי), זיהום אוויר או אוויר קר.

אסתמה היא אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם ושכיחותה הולכת וגוברת בעיקר בקרב ילדים ונוער. כ- 300 מיליון איש בעולם סובלים כיום מאסתמה, למעלה ממחציתם ילדים ובני נוער.

הגורמים לאסתמה עדיין אינם ידועים במלואם וסבורים שמדובר בשילוב של גורמים תורשתיים וסביבתיים. במקרים רבים המחלה עוברת בתורשה אולם התקף יתרחש רק בנוכחות גורמים סביבתיים. אסטמה היא אחת המחלות עליהן מסכימים הרופאים כי היא מחלה פסיכוסומטית. אין הכוונה כי התסמינים אינם אמיתיים, אלא כי לגורמים נפשיים השפעה רבה על החמרתה או הקלתה.
גורמים סביבתיים יכולים להיות אחד מהאלרגנים שהוזכרו וכן חשיפה לאלרגנים נוספים הנובעת מעיסוקו של החולה. למשל חשיפת אחות שאלרגית לאביזרים העשויים מלטקס לחומר זה או חשיפה לקמח של עובדים בתעשיית המזון האלרגיים אליו.

התקף אסתמה

דרגת החומרה של הסימפטומים שונה מהתקף להתקף ומאדם לאדם ונעה מקלה לקשה מאד. החומרה נקבעת על פי עוצמת ההתקפים ותדירותם. בין התקף אסתמה אחד למשנהו החולה מרגיש כאדם בריא לכל דבר.

בעת התקף אסתמה חלה עלייה בייצור כיח או ליחה המקשים על הנשימה, היינו על כניסת האוויר פנימה ובעיקר על הוצאת האוויר החוצה. במקרים קיצוניים תיגרם בצקת בריאות, מחנק ומוות.
ההיצרות של דרכי הנשימה המתרחשת בעת התקף אסתמה היא הפיכה על פי רוב. הטיפול בה הינו תרופתי אך במקרים קלים הבעיה תיפתר גם ללא הסתייעות בטיפול תרופתי.

במקרים חמורים התקף אסתמה עלול לסכן חיים ואף להיות קטלני, כי בכוחה של הדלקת להוביל לחסימה מוחלטת של דרכי הנשימה. במקרים אלו נדרשת התערבות רפואית מיידית.
(נלקח מאתר “מכבי שירותי בריאות” www.maccabi-health.co.il)

אסטמה בהיריון – כדי להמנע מטיפולים מיותרים כמו טיפול בחרדות או טיפול זוגי בהמשך
תרופות בזמן היריון האם מותר?
מחקרים מדעיים שונים מצביעים כל כך כי במידה ואינך מטפלת כראוי בהתקפי אסטמה בהיריון, סביר יותר להניח כי ייגרם נזק לאם או לעובר, מאשר אם האם תשתמש בתרופות לטיפול באסטמה אשר בטוחות לשימוש בזמן ההיריון. מרבית הרופאים סבורים כי מכיוון שמינון התרופה אשר נפלט מן המשאף הוא נמוך ביותר, והוא עובר ישירות אל עבר הריאות, הסיכוי של גרימת נזק לעובר הוא נמוך ביותר.
בדרך כלל נמנעים מלתת בזמן ההיריון תרופות אחרות אשר ניטלות דרך הפה (כגון כדורים או נוזלים), אלא אם כן לא ניתן לשלוט על התקפי אסטמה בדרך אחרת. הרופא המטפל יוכל לקבוע האם מתן טיפול כזה הוא הכרחי. בדרך כלל הטיפול אשר ניתן על מנת לטפל בהתקפי אסטמה בהיריון יהיה טוב גם בזמן הלידה וגם בזמן ההנקה של התינוק. חשוב לדווח לרופא המטפל ברגישויות האלרגיות כי את בהיריון. בדרך כלל לא נהוג להתחיל ולתת זריקות נגד רגישויות אלרגיות בזמן ההיריון. אולם, במידה וכבר נמצאים בעיצומו של תהליך קבלת הזריקות נגד האלרגיות, סביר להניח כי הרופא המטפל ימשיך לתת את מנות החיסון, תוך פיקוח צמוד על המינון וזאת בכדי לצמצם ככל שניתן את רמת הסיכון לאם ולעובר.
במידה והאם סובלת מאסטמה בדרגה קלה עד מתונה, מומלץ בדרך כלל לקבל חיסון נגד שפעת. חלק מן המומחים ממליצים לקבל את החיסון נגד שפעת רק במהלך השליש השני או השלישי של ההיריון. ושוב, הרופא המטפל הוא האדם המוסמך ביותר על מנת לקבוע את מידת החומרה של הקצרת והאם מומלץ לקבל חיסון נגד מחלת שפעת.
האם היריון מחמיר את דרגת האסטמה?
לא ניתן לתת תשובה חד משמעית לשאלה זו. אצל חלק מן הנשים האסטמה הולכת ומחמירה בזמן ההיריון. אצל אחרות היא נשארת בדרגת חומרה זהה לזו שהייתה לפני ההיריון, ואצל אחרות היא הופכת לקלה יותר. במידה ודרגת ההתקפים היא חמורה, ישנה סבירות לכך כי ההתקפים יחמירו עוד יותר בזמן ההיריון.
אולם, מצד שני, במידה וזהו היריון שני, וההתקפים לא הוחמרו בראשון, סביר מאוד להניח כי ההתקפים לא יחמירו גם במהלך הריון זה.
אסטמה אינה סיבה אשר בגללה כדאי להימנע מלהיכנס להיריון. אולם, במידה ואת סובלת מאסטמה בדרגת חמורה, חשוב כי תשוחחי עם הרופא המטפל בך עוד בטרם תיכנסי להיריון. ושוב, חשוב מאוד לטפל באסטמה במהלך תקופת ההיריון, ולעולם אל תתחילי או תפסיקי לקחת טיפול תרופתי מבלי להיוועץ קודם כל עם גניקולוג שמטפל בך.
(נלקח מאתר אינפומד-אתר הרפואה הישראלי www.infomed.co.il)

[raw_html_snippet id="tipulim dr lousky"]

סיבות וגורמי סיכון
תורשה-
הקשר בין תורשה ואסתמה אינו פשוט. למרות שגורמים תורשתיים משפיעים על הופעת מחלת האסתמה, אין היא נחשבת למחלה תורשתית. אמנם ניתן למצוא ריבוי מקרי אסתמה במשפחה הקרובה לחולה האסטמטי, אך יחד עם זאת לחולים אסטמטיים רבים אין סיפור של אסתמה במשפחה. ככל שיש יותר חולי אסתמה במשפחה הקרובה לנבדק (הורים אחים ואחיות) גדל הסיכוי לחלות באסתמה.
התכונה שעוברת בתורשה היא האטופיה. אטופיה מוגדרת כיכולת של הגוף לייצר כמויות גדולות של נוגדנים מסוג IgE כתגובה לחשיפה לגורמים מעוררי אלרגיה שונים, וכן היכולת של הגוף להגיב באופן חיובי לתבחיני עור. בעוד שאצל מרבית חולי האסתמה ניתן למצוא סימנים לאטופיה, רק חלק מהחולים שאצלם נמצאה אטופיה סובלים מאסתמה. לאחרונה חלה התקדמות במחקר הגנטי הקשור באסתמה, ומצטברות הוכחות שהגן הקשור ביצירת IgE נמצא בכרומוסום 11. בנוסף לכך יש הוכחות, שגן אחר, האחראי על מרכיבים אחרים של התגובה האימונולוגית, נמצא בכרומוסום 5. כאשר ניתן יהיה למקם את הגן המדויק האחראי להופעת האסתמה על הכרומוסום המתאים ייפתחו אפשרויות חדשות לזיהוי ולטיפול במחלה.

אלרגיה ואסטמה-
אלרגיה מהווה מרכיב חשוב בהתפתחותו ובקיומו של התהליך האסתמתי, אך לא המרכיב היחיד. חלק מהחומרים שאיתם אנו באים במגע יום- יומי יכולים לגרום אצל חלק מהאנשים להופעת מחלות או תופעות “אלרגיות”, כמו נזלת אלרגית, דלקת עיניים אלרגית, דלקת עור אלרגית ואסתמה. האנשים שאצלם יכולות להתרחש תופעות אלו הם אנשים “אלרגיים” לאותם חומרים. החומרים שיכולים לעורר את התגובה האלרגית אצל אותם אנשים נקראים “גורמים אלרגניים”, והתגובה שמתרחשת אצלם, כאשר הם באים במגע עם אותם הגורמים האלרגניים, נקראת “תגובה אלרגית”.
מבין הגורמים היכולים לעורר תגובה אלרגית אצל אנשים רגישים אפשר לציין את אבק הבית, קרדית אבק הבית, אבקת פרחים ופריחת עצים, פטריות ואחרים.
התגובה האלרגית: התגובה האלרגית כוללת כמה שלבים: בשלב הראשון גורם האלרגן החודר לגוף ליצירה מוגברת של נוגדנים מסוג IgE, אשר יוכלו לזהות את אותו גורם כאשר הוא יחדור לגוף בשנית, ולקשור אותו אליהם. בשלב השני, כאשר חודר אותו גורם אלרגני לגוף בשנית הוא מתחבר לאותם נוגדנים מסוג IgEהנמצאים על גבי תאי הדלקת, דבר המתחיל את תגובת השרשרת המכונה “התגובה האימונולוגית”, אשר בעקבותיה מופיעים ה”תסמינים האלרגיים”, כמו נזלת, דמעת, גרד בעור או התקף אסתמה. התגובה האלרגית יכולה להיות מידית או מאוחרת.
זיהומים ויראליים-
זיהומים ויראליים הם הגורם העיקרי להתקפים אסתמתיים אצל תינוקות וילדים עד גיל שלוש שנים, אך הם יכולים לגרום להתקפים אסתמתיים גם אצל ילדים בוגרים יותר וגם אצל מבוגרים. בגיל הילדות המוקדמת קשה להבדיל בין קוצר נשימה הנגרם בעקבות זיהום ויראלי, ברונכיוליטיס, לבין אסתמה, שכן התמונה הקלינית דומה. מרבית התינוקות הסובלים מברונכיוליטיס ויראלית בגיל הילדות המוקדמת לא יסבלו מאסתמה לאחר גיל 2-3 שנים. לאחרונה מצטברות הוכחות לכך, שאותם תינוקות שהבריאו לקראת גיל 2-3 שנים נולדו עם דרכי אוויר צרים יחסית לתינוקות אחרים. במהלך הזיהום הויראלי בדרכי הנשימה גורמת הדלקת (הבצקת) להיצרות נוספת באותם צינורות, ובעקבותיה מתרחש התקף הברונכיוליטיס.
הזיהום הויראלי גורם להתקף אסתמתי בכמה מנגנונים שונים. קיימים מנגנונים הקשורים בפגיעה ברירית דרכי הנשימה, אחרים בהפעלת IgE מיוחד לוירוס. כמו-כן ייתכן שהזיהום הויראלי מגביר את רגישות היתר של דרכי הנשימה לגורמים אלרגניים אחרים. יש לציין שזיהום חיידקי (דלקת בגרון או באוזניים) אינו גורם להתקפי אסתמה, מלבד אולי במקרים מסוימים אצל מבוגרים, שבהם יש קשר בין דלקת של מערות הפנים (סינוסיטיס) הנגרמת על ידי חיידקים ואסתמה.

דיאטה-האם יש צורך?
תופעות אלרגיות שונות יכולות להתרחש בעקבות אכילת מזון. בדרך כלל התופעות קשורות למערכת העיכול, כמו כאבי בטן או שלשול; לעור כמו פריחה או גירוד, אך יש אנשים המגיבים בתופעות הקשורות למערכת הנשימה, כמו שיעול או צפצופים אחרי שתיית חלב או אכילת ביצים, צבעי מאכל או חומרי שימור המוספים למזון.
מבחינים בין רגישות למזון על רקע אלרגי, כמו רגישות לחלב, לביצים, לדגים, המופעלת באמצעות מנגנון הקשור בנוגדנים מסוג IgE, לבין רגישות לחומרים שאינם אלרגניים הנמצאים במזון, כמו רגישות למאכלים המכילים היסטמין בכמות גדולה (שימורים של דגי טונה או דגי מקרל), ולבין רגישות לחומרים המוספים למזון (חומרי שימור או חומרי צבע).
אין נתונים מבוקרים היכולים להשיב על השאלה, האם דיאטה שבה נמנעים מלאכול את מרכיבי המזון הידועים כאלרגניים יכולה להשפיע לטובה על חולים באסתמה. כמו כן, אין הוכחות ברורות לקשר בין שתיית חלב פרה לבין הופעת סימני אסתמה, או לקשר בין הימנעות משתיית חלב פרה ובין שיפור באסתמה. להלן חלק מהתוצאות הסותרות שהתקבלו בעבודות המחקר שבדקו את הנושא.
 הזנת תינוקות שהתבססה על אבקת חלב פרה לא שינתה את הסיכוי שלהם לחלות במחלות אלרגיות, כולל אסתמה.
 הוצאת החלב מתפריט של אמהות לילדים שהיו בסיכון תורשתי לחלות באסתמה בשלב האחרון של הריונן, לא שינתה את שכיחות הופעת המחלה אצל ילדיהן.
 צירוף של הוצאת חומרים אלרגניים מהתפריט יחד עם אמצעים סביבתיים נוספים, כמו מניעת חשיפה לאלרגנים, הקטינה את שכיחות הופעת המחלות האלרגיות בילדים, כולל אסתמה.
מאחר שאין כיום הוכחות חד-משמעיות לקשר בין דיאטה לאסתמה, אין צורך להמליץ על דיאטה מסוימת לחולי אסטמה.

דרכי אבחון לאסטמה
אבחון נכון היא משימה רב שטחית. בהתחלה הרופא המטפל יבדוק את כל ההיסטוריה הרפואית של החולה, כולל קצרת, אלרגיות ומחלות אור. בנוסף יהיה תחקור החולה על כל הסימפטומים שלו, שלאחריה תבוצע בדיקת מעבדה אחת או יותר בכדי להגיע לאבחון נכון של המחלה.
בדיקת הריאות
במרבית האנשים החשודים באסתמה, בדיקת הריאות של נחשבת ל”בדיקת זהב” שהכרחית בכדי לאבחן את המחלה. הבדיקות הנפוצות ביותר הן: ספירומטר
(Spirometry), ומטכולין (Methacholine Challenge).
ספירומטר נועד לקבוע את כמות ההפרעה שיש לזרימת האויר. הבדיקה נעשית בדרך כלל במשרד הרופא או במרכז רפואי לריאה, על ידי מטפל שהוכשר באופן מקצועי כך שיוכל לבדוק את אמיתות תוצאות הבדיקה. במהלך הבדיקה המטופל ינשוף חזק מספר פעמים לתוך מכשיר הנקרא ספירומטר (Spirometer), זאת למשך 10-15 דקות. בסיום, הרופא יבדוק את תוצאותיה מול מטופלים שלא חולים באסתמה, ויגיע למסקנה האם הנבדק לוקה במחלה, ואם כן – באיזו רמה.
בכמה מיקרים בדיקת ספירומטר אינה מספקת בכדי לקבוע אם המטופל חולה באסתמה או לא. במיקרים אלו, הרופא המטופל יעבור בדיקת מטכולין
(Methacholine Challenge), שגם הוא מבוצע במשרד הרופא או במרכז רפואי לריאה.
בדיקת מטכולין מבוצעת על ידי שאיבת ריכוזים עולים של המטכולין ובדיקת תפקודי ריאה לפני ואחרי כל ריכוז ועד לירידה משמעותית בתפקוד.

טיפול ומניעה
כיום אין עדיין ריפוי מלא לאסתמה אולם הטיפולים המוצעים מאפשרים לחולה קיום אורח חיים תקין. הטיפולים הינם תרופתיים ומניעתיים-סביבתיים. הם מותווים לאחר אבחון רפואי בהתאם למצבו של המטופל.

הטיפולים התרופתיים נועדו מחד להקל על הסימפטומים של המחלה עם הופעתם ומאידך למנוע התפתחות התקף. הטיפולים המניעתיים-סביבתיים כוללים הימנעות מגורמי סיכון, קבלת חיסונים, המלצות ספציפיות הנוגעות לתזונה מאוזנת כולל לגבי צמצום שתיית אלכוהול ולגבי תפריט עתיר סידן וכן המלצות לפעילות גופנית ושמירה על משקל גוף תקין.

לאנשים הלוקים באסתמה קשה מומלץ להתחסן כנגד נגיף השפעת וכנגד דלקת ריאות. החיסונים תורמים להפחתת הסיכוי להתרחשות סיבוכים של אסתמה.

המטרות העיקריות של טיפול באסתמה
• להפחית את תופעות המחלה ולמנוע ההתקפים
• להפחית את תופעות המחלה ולמנוע ההתקפים
• להביא את תיפקוד הריאות למצב תקין
• לבצע את כל הפעילויות הגופניות
• למנוע התקפים העלולים לסכן את החיים
• להפחית ככל שניתן, את תופעות הלוואי מהטיפול בתרופות
טיפול ומעקב נכון מאפשרים למרבית חולי האסתמה לנהל אורח חיים תקין ורגיל, כמעט ללא כל מגבלות גופניות, כולל עיסוק בספורט ופעילות גופנית מאומצת. אם מכירים את הסימנים המוקדמים, נמנעים ממגע עם מעוררי אסטמה ונוטלים תרופות באופן נכון וסדיר ניתן להפחית באופן מרבי את ההתקפים. במקרים מסוימים המחלה חולפת כמעט לחלוטין במשך הזמן.
טיפול תרופתי מניעתי
טיפול תרופתי מניעתי מומלץ כאשר:
• הסימפטומים מופיעים בתדירות של יותר מפעמיים בשבוע ויש צורך להשתמש במשאף לטיפול לטווח הקצר מסוג אגוניסט של בטא 2.
• המטופל מתעורר מהשינה לפחות פעם בשבוע בגלל סימפטומי האסתמה.
• המטופל חווה התקף אסתמה בשנתיים האחרונות.

כחלק מהטיפול המניעתי יקבל המטופל תרופה נוגדת דלקת המכילה קורטיקוסטרואידים, דוגמת משאפי הבודיקורט (בודסוניד) והפליקסוטייד (פלוטיקאסון). כדי למנוע את הופעת הסימפטומים של האסתמה ניתנת התרופה במרבית המקרים פעמיים ביום, אולם המינון המומלץ ייקבע כתלות במצבו של המטופל.

לא ידוע כיצד בדיוק פועלים הקורטיקוסטרואידים, אבל ידוע שהם מפחיתים את הדלקת שבדרכי הנשימה ומונעים התקפי אסתמה.
עישון עלול להפחית את ההשפעה של משאף הקורטיקוסטרואידים. למשאפים אלו תופעת לוואי מועטות לעומת סטרואידים הנלקחים דרך הפה, היות שהם נשאפים ישירות לריאות.
תופעת לוואי שיש לשים לב אליה היא של זיהומים פטרייתיים בפה. יש לשטוף את הפה ביסודיות בכל פעם לאחר השימוש במשאף כדי למנוע את הזיהומים.

יחד עם התרופות לטיפול המונע, יש להשתמש גם במשאף לטווח הקצר כדוגמת ה-ונטולין או הבריקלין לשם הקלה על הסימפטומים בעת התקף. כאשר הסימפטומים עדיין לא בשליטה, יינתן משאף נוסף כטיפול מונע, לשימוש יחד עם המשאף המכיל קורטיקוסטרואיד. בדרך כלל, יכיל משאף זה תרופה לטיפול לטווח ארוך מסוג אגוניסט של בטא 2. למשל: פוראדיל, אוקסיס (פורמוטרול), סרבנט (סאלמטרול(.גם תרופות אלו פועלות להרפיית השרירים של דרכי הנשימה ולהקטנת הפרשת הריר. המשאפים אינם מיועדים לטיפול מקל בעת התקף אסתמה מאחר שתחילת פעילותם ארוכה יותר בהשוואה למשאפים לטיפול בטווח הקצר. יחד עם זאת כיוון שמשך פעולתם ארוך ונמשך עד כ-12 שעות הם מתאימים לשמש כטיפול מונע.
לרוב אין נטילת התרופות הללו כרוכה בתופעות לוואי, אם כי תיתכנה תופעות של רעד, דפיקות לב מהירות וכאבי ראש.
משאפים משולבים:
היעדר משמעת טיפולית ואי הענות לטיפול, היא אחת מהבעיות של חולי אסתמה וכתוצאה מכך מחלתם אינה מאוזנת.
ישנם משאפים המשלבים את התרופה למניעת אסתמה לטווח הארוך עם התרופה הקורטיקוסטרואידית, דוגמת סרטייד או סימביקורט. שילוב זה משפר את הענות החולה לטיפול מאחר שנזקק רק למשאף אחד במקום לשניים.
טיפול בעת התקף:
כאשר סימפטומי האסתמה קלים ואינם מתרחשים בתדירות גבוהה, יירשם על ידי הרופא משאף המכיל תרופה לטיפול לטווח קצר מסוג אגוניסט בטא 2, למשל ונטולין (סאלבוטמול) או בריקלין (טרבוטלין) שמטרתו הקלה על הסימפטומים.

תרופות אלו מיועדות לטיפול בהתקף אסתמה ולהקלה על הנשימה. הן פועלות להרפיית השרירים של דרכי הנשימה ולהקטנת הפרשת הריר והן גם מונעות את ההתכווצות של שרירי דרכי הנשימה. התרופות הללו פועלות מהר בעיקר כאשר ניתנות באמצעות משאף או באמצעות אינהלציה. התרופה מתחילה לפעול בתוך 5 דקות והשפעתה נמשכת 3 עד 6 שעות.
אצל תינוקות וילדים משתמשים בדרך כלל במכשיר אינהלציה לשם מתן התרופה.
תופעות לוואי אפשריות כוללות דפיקות לב מואצות או רעד בידיים.

ההבדל בין אסטמה למחלות ריאה חסימתיות
מחלות ריאה חסימתיות הן מחלות ריאה בהן “נחסמים” צינורות האוויר – הברונכים. מחלות ריאה חסימתיות נפוצות הן: אסתמה, נפחת ומחלת הריאה החסימתית הכרונית.כדי לפרט מעט יותר על ההבדלים נסביר בקצרה על כל אחת מן המחלות הנ”ל אשר בשל תופעות הלוואי הדומות ישנה נטייה לבלבל בין המחלות.
1. אסתמה
מוגדרת היום כמחלה דלקתית הגורמת לקוצר נשימה, לשיעול ולצפצופים. התופעות הללו הן תוצאה של חסימת דרכי הנשימה (הסימפונות) בשל בצקת והפרשת יתר של ליחה.
מוסכם היום כי אסתמה, אשר הינה חסימה הפיכה של דרכי הנשימה (הפיכות לא מלאה אצל אנשים מסוימים), מקורה בדלקת ייחודית של דרכי הנשימה. הדלקת גורמת לתגובתיות יתר של דרכי הנשימה לגירויים שונים כמו למשל קור, מאמץ גופני, אלרגנים, זיהום אויר וכ”ו, וגירויים אלה יכולים לגרום התקף אסתמטי או להחריף התקף קיים.

התהליך הדלקתי הכרוני של דרכי הנשימה הוא תהליך בו משתתפים תאים שונים ובייחוד תאי פיטום, תאים אאוזינופילים ולימפוציטים.

אצל אנשים רגישים דלקת זו גורמת להתקפים של צפצופים, הרגשת חנק, לחץ בחזה ושיעול המופיעים במיוחד בלילה ו/או לקראת הבוקר.

תסמינים אלו משולבים בדרך כלל עם הגבלה בזרימת האוויר, הגבלה הפיכה בחלקה, בעזרת טיפול מתאים. חשוב להבין כי דלקת סמפונות שאינה מטופלת, גורמת לקילוף ונזק לריריות שיכול להיות בלתי הפיך, כלומר לגרום לנזק של הריאה לצימות! מכאן חשיבותו העצומה של הטיפול המוקדם במחלה זו, בייחוד בקבוצת החולים הצעירים בהם הריאה עדיין מתפתחת וגדלה.

2. מחלת ה-EMPHYSEMA – נפחת מוגדרת כחסימה כרונית ושמושכת של הסימפונות ויכולה לגרום להגדלה לא תקינה וחולנית של חלל אויר הקטנים בריאות (כלומר המרוחקים ביותר). הדבר אופייני לנפחת, המוגדרת כמחלה הגורמת הגדלה וניפוח של חללי אויר, משולב עם הרס דפנות חללים אלו ללא יצירת צלקות.

מקביל לכך יוכל להתרחש תהליך דלקתי עם בסימפונות באזור הריאה.

ריאה שסובלת מנפחת אינה מאווררת כהלכה, רגישה לזיהומים וגורמת להפרעה בתחלופת הגזים בריאה וכך להרעה בחימצון הגוף.

3. מחלת ריאות חסימתית כרונית – C.O.P.D

תהליך אשר מגביל את זרימת האוויר בדרכי הנשימה, הפגועים בדלקת סמפונות כרונית או באמפיזמה (נפחת).
דלקת סמפונות כרונית מוגדרת קלינית כמצב בו קיים שיעול עם כיח לפחות 3 חודשים במשך כל שנה וזאת במשך שנתיים רציפות. בבסיסו של מנגנון התפתחות המחלה קיים תהליך דלקתי הגורם לשינויים ועיוותים בדפנות עץ הסימפחות. בנוסף, קיים תהליך כרוני ומתמשך של קילוף ונזק לריריות והצטברות כיח שאינו יכול להתנקות וגורם להחמרת התהליך.

בשלב מסוים דלקת זו גורמת גם לתגובתיות יתר של דרכי הנשימה (קלה יותר מזו שרואים באסתמה) ובבדיקה קלינית ניתן לשמוע לפעמים גם צפצופים.

לסיכום:
מדובר בקבוצת מחלות “דומות” במהותן, אשר יש ביניהן אפיונים משותפים וחפיפה רבה, הן מבחינת מנגנון הפעולה והן מבחינה הסימנים הקליניים. לכן אין זה פשוט להפריד ביניהן, מה עוד שלעתים קיימים גם מצבים שבהם אותו חולה סובל בו זמנית גם מאסתמה וגם מנפחת.
תפקיד המומחה הוא לאבחן את המחלות הללו, ובהתאם לתת את הטיפול המתאים.

אסטמה-טיפול בשיטת לוסקי – פסיכותרפיה הוליסטית
לחץ ומתח נפשי ידועים כמעוררים אסטמה. לעיתים לחץ, מתח נפשי וחרדה עלולים לגרום לקוצר נשימה ויכולים לגרום לתסמיני הקצרת להחמיר.
לא ניתן להימנע מלחץ ומתח נפשי, הם חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו. אולם, ניתן לאמץ מספר דרכים אשר יכולים לסייע להתמודד עם הלחץ והמתח הנפשי. ניתן לאמץ שיטות שונות של הרפיה על מנת להירגע ואלה יכולים לסייע למנוע את הופעתו של קוצר הנשימה ולמנוע מצב של פאניקה.עפ”י שיטת לוסקי ישנן כמה דרכים להפחית לחץ ומתח וכך להפחית את חומרת וכמות ההתקפים להלן מספר דרכים:
ברובד הרגשי:אינטליגנציה 5-מחשבה שיוצרת אמונה שיוצרת מציאות , לעיתים הקושי בהתמודדות עם האסטמה מחמיר בעקבות האמונה שאין מה לעשות וזוהי מחלה לכל החיים וכמו כן האמונה כי אין לנו שליטה על ההתקף הבא וחומרתו. על מנת לשנות אמונה זו אצל המטופלת השתמשתי בכמה כלים: דמיון מודרך נאמר לקרן לעצום את עיניה ולדמיין עצמה בעת התקף אסטמה קל ולחוש את הרגשות שמציפים אותה בעת ההתקף, כעת היא ממשיכה לדמיין ורואה עצמה מתגברת על ההתקף ללא כל משאף או כל תרופה אחרת ,הכלי עזר היחיד שלה זה לקחת נשימות עמוקות להכניס אוויר נקי פנימה עם כל שאיפה וכל נשיפה היא מוציאה את הרגשות השלילים שמפריעים לנשום עמוק וכך לאט לאט האוויר נפתח והנה היא התגברה על ההתקף ללא כל צורך בתרופות , היא יכולה לשלוט על האסטמה שלה , מהיום היא מנהלת את המחלה ולא המחלה אותה. ואכן חל שיפור בעוצמת ההתקף של המטופלת לאחר מכן כי בזמן התקף כעת במקום להילחץ היא עוצמת עיניה נושמת עמוק ומשחררת את הרגשות השליליים החוצה.
ברובד השכלי: קרן מעידה על עצמה כי פעמים רבות לא לקחה את הטיפול במלואו כי הוא נראה לה עמוס תרופות , יותר מדי משאפים וסטרואידים שלאחר השימוש בהם אמנם ההתקף היה עובר אך היו לה רעידות בגוף ודופק מהיר , סימפטומים לא פחות מלחיצים מההתקף עצמו . קרן פשוט לא קיבלה הסבר על התרופות ותפקידן פשוט הם ניתנו לה ע”י הרופא , בעת העבודה עמה הוסבר לה על טיב כל תרופה ולאיזה קבוצה היא שייכת וכן תופעות לוואי. לכן עבדתי עם קרן על אינטליגנציה ב’-היכולת לתזמן פעולה עם מי כמה ואיך: לאחר שקרן קראה מאמרים על מהי אסטמה ודרכי טיפול בה והבינה לעומק מה כל תרופה שניתנה לה עושה המשכנו הלאה אל ה”איך”- קרן הכניסה אל סדר יומה פעמיים ביום 20 דקות המוקדשות ללקיחת התרופות וזמן מנוחה לעצמה ,כעת לקיחת התרופה לא נתפסת כמעמסה אלא כזמן מנוחה וטיפול בגוף העייף מכל היום הארוך שבו לפעמים היא אינה עוצרת להקשיב לו.לאחר שבועיים כאלו קרן העידה על שיפור ניכר בכמות ההתקפים כי היא אינה שוכחת ליטול את התרופות למניעה למעשה מאחר והגישה כולה שונתה והיא למדה לתזמן את נטילת התרופות הטיפול כבר אינו נראה כמעמסה שאין בה צורך.
ניתוח השם אסטמה עפ”י שיטת לוסקי:
א-רצון חופשי – היכולת להבחין שהעולם הוא מרחב ריק שמתמלא ברצון החופשי של האדם כלומר- בעזרת שכלול אינטליגנציה א’ אצל המטופלת היא מבינה שגם מחלת האסטמה היא בשליטה שלה ורק היא מחליטה כמה מקום היא נותנת לה בחייה.
ס-יכולת תרגול,הפנמה ואימון אישי, יכולת פעולה מתוך אמונה. על ידי אימון אינטליגנציה זו המטופלת ניגשה לטיפול במחלה בדרך שונה ממה שפעלה עד כה , עד לטיפול בשיטת לוסקי קרן לקחה את תרופות האסטמה ועשתה כל מה שהמליצו הרופאים כי ככה אמרו לה ולא מתוך אמונה בתרופות או ברופאים , כעת היא משלבת את הטיפול ההוליסטי יחד עם הקונוונציונאלי מתוך אמונה אמיתית שהשילוה הוא זה שיעזור לה ואכן יש שיפור רב בכמות ההתקפים ובחומרתם מאחר וכעת היא אינה פועלת בניגוד לאמונותיה.

ט- טעם- יכולת להבחין בין טוב לרע ויכולת פעולה בטעם טוב- אימון האינטליגנציה מביא את היכולת לקבל אחריות על הטוב ועל הרע, קרן למדה לקחת אחריות על האסטמה ולנהל אותה במקום להיות קורבן ולשאול כל הזמן “למה דווקא לי?” היא מבינה כעת שהיא גורמת לטעם טוב בחייה ואם היא מנהלת את האסטמה אז השליטה בעצם בידיה וכעת היא מחליטה כיצד להגיב כאשר יש לה התקף היא מתבוננת פנימה מה קורה בפנים אצלה ולא מחפשת גורמים חיצוניים כמו – אבק , מזג אוויר , עיצבנו אותה או עישנו לידה . האחריות להתקף כמו גם לטיפולו היא שלה בלבד.

מ- רצון לתת- יכולת להגדיר את הרצון לתת , היכולת להגדיר את תכלית החיים ולפעול מתוך מטרה נעלה – קרן הבינה שבעת התקף אסטמה עוד מילדותה כולם סובבים אותה ומעניקים לה בלי סוף וזו הייתה דרכה לקבל עד כה , כך היא קיבלה את מלוא תשומת הלב, אך רק לקבל זהו סוג של קלקול אי אפשר בלי איזון ולכן פעם בשבוע קרן עושה מעשה שמטרתו רק לתת ללא כל רווח אישי , מתן בסתר. האיזון הזה בין לתת ולקבל מתקן את הקלקול שנוצר ומאפשר לקרן להבין שאפשר גם לקבל אהבה ותשומת לב בלי להיות חולים.

ה- ראיה- יכולת ראיה טופוגרפית, על חושית , דמיונית , חזותית , רב ממדית. אנשים אשר אינטליגנציה זו אינה מאוזנת אצלה נוטים להיות דאגניים מלאי פחדים ועלולים לפתח מציאות המגשימה את פחדיהם ויוצרת אי שקט ולחץ , גורמים אשר ידועים כמעוררי התקפי אסטמה ועל כן קרן על מנת לאזן אינטליגנציה זו אשר על פי שאלון אינטליגנציות הייתה חלשה אצלה קיבלה תמצית פרחי באך (red chestnut).

לסיכום – בעזרת שכלול אינטליגנציות אותיות השם של המחלה בעזרת תרופות לוסקי – פעולות יומיומיות פשוטות שמטרתן לשכלל ולאמן אינטליגנציה ובעזרת דמיון מודרך ו פרחי באך עפ”י השיטה : בקבוק ראשון ניתן לטיפול בפחדים המודעים והלא מודעים של קרן + הגנה שזה ו+ו+6) לאחר סיום הבקבוק ניתן בקבוק עם חמש האינטליגנציות של אותיות השם אסטמה , במקביל נעשה טיפול בדמיון מודרך ו מדיטציה להשראת רוגע ושלווה והחדרת האמונה שהכל לטובה, כל זאת בשילוב עם הטיפול התרופתי שהומלץ עפ”י צורך אך הצורך פחת גם הוא משמעותי וכעת קרן במצב של שליטה מלאה במחלה.

מקורות

אתר מכבי שירותי בריאות www.maccabi-health.co.il/
אתר סטארמד מאמר מאת פרופסור בנימין וולוביץ www.starmed.co.il
אתר אינפו מד-www.infomed.co.il
ספר שיטת לוסקי.ד.לוסקי,אפריל 2008.

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.