זוגיות – מסע האינטליגנציות בזוגיות
29/06/2014
זוגי
29/06/2014

ביחד וכל אחד לדרכו – טיפול זוגי

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

-בוקר טוב לכל המאזנים היקרים שלי. גם היום  כמו כל יום חמישי אני לשירותכם. מה שלומכם הבוקר? אני מאוד מקווה שאתם כבר אחרי הפקקים של הבוקר הגשום זה וכבר גם אחרי ריב קטן עם בוס על עבודה שלא הספקתם לסיים אתמול כי הייתם צריכים לקחת ילד מהגן. תמיד נדמה שלאף בוס אין ילדים, שהוא עשוי מחומר אחר. תאמינו לי, לכל הבוסים קיימות אותם בעיות שיש לנו. גם אותם אני מזמינה קצת להירגע, לשים בצד כל הבעיות ופשוט להקשיב. אני רק רוצה להזכיר לכם שאני מור מאיר, פסיכוטרפיסטית, מתמחה בענייני משפחה וזוגיות. גם היום אנחנו נקשיב לסיפורים מאוד מרגשים ומרתקים, מאוד אישיים, לסיפורים עם הרבה כעס וכאב. אני רואה שעל הקו יש  לי מאזין או מאזינה ראשונה. הלו! בוקר טוב, עם מי יש לי כבוד לשוחח הבוקר?
-שלום לך, מור! שמי מאיה, לפני הכול אני רוצה לאומר לך תודה על התוכנית המקסימה שלך, תמיד משתדלת לא לפספס אותה. התוכנית שלך עוזרת להמון אנשים.
-תודה רבה לך, מאיה וספרי לנו קצת על עצמך.
-אוקיי, אני בת 39, גרה במרכז הארץ, אימא לשניים . אני מאוד רציתי כבר מזמן לספר לך על בעיה אחד שכבר שנים נמצאת אצלי.
-אני מקשיבה לך, מאיה.
-אני בודדה בתוך הזוגיות…
הו, לעזאזל, רק לא זה! מה אני אגיד עכשיו למאזינה שלי? דווקא זאת צריכה להיות בעיה שלה! אני בעצמי עברתי את זה ועדיין לא מצאתי תשובה מספיק חכמה שתספק מענה אוניברסלי לצרות מהסוג הזה.
חוויתי זאת לפני כמה שנים ותודה לאל, הזמן ריפא את הפצעים, אבל טעם של כאב עדיין נישאר בתוך לבי, בתוך נשמתי, בתוך גופי…
זה קרה כמו בשיר: “התאהבתי באהבה לא נכונה”. אני הייתי בת 36 והוא ב18 שנים יותר מבוגר ממני. זאת הייתה אישיות בוגרת מזמן ואני… חיפשתי אהבה. והייתי די בטוחה שמצאתי בדיוק על משחלמתי (מאוד רציתי לאמין בזה). היא לא הייתה מערכת זוגית ראשונה אצלי, כמו שאומרים “ילדה גדולה” בעלת ניסיון חיים, אבל אני הפעם פשוט חליתי במחלה בשם “אהבה”. לפני זמן מה קראתי כתבה על מחקר מודעי של אחד מהאוניברסיטות באירופה. מדברר, שבדיקות דם של בנאדם חולה במחלות נפש ובנאדם מאוהב על סף טרוף זהים לחלוטין. אני אבדתי אישיות, איבדתי כיוונים, איבדתי את עצמי לגמרי.
באיזושהו רגע הבנתי שאני חונקת אותו עם “אהבה” שלי. הוא לא היה צריך כל הפרץ רגשות הזה. הבנאדם הזה נולד להיות על הבמה, הוא היה שחקן מעולה ( בחיים, לא במקצוע ). במילים אחרות, הוא היה צריך “אסיסטנטית” לחיים ולא מאהבת, לא אימא לילדיו ואפילו לא חברה. הכול זה כבר היה לו בשפע בעבר.
ואני לא הפסקתי לתת מעצמי. התופעה הזאת בכלל לא אופייני בשבילי. לאט-לאט בניתי לאהוב את עצמי וכשעגתי לגיל מסוים כבר הייתי אגויסטית מוחלטת. ידעתי רק לקבל ופתאום משהו השתנה בפנים. הייתי מוכנה לנשום את אויר שלו, לנשק את העקבות שלו. הוא הצליח לתת הרגשה של תקווה לחיים המושלמים. זה היו רק אשליות. עמוק בתוך ראש, בתוך השכל (אז לא נשאר הרבה) ידעתי שהדרך הזאת היא לא שלי. לבי בגד בי… גופי נהיה לשדה הקרב בין הראש ללב, בין ההיגיון לרגש. המצב היה בלתי נסבל. עוד רגע והראש היה מתפוצץ מרוב המחשבות בעד ונגד. החברים, הילדים שלו, המשפחה שלו הם לא באמת קיבלו אותי. כל החיוכים שלהם היו מזויפים לגמרי והחברים שלי לא היו מעניינים אותם. לאט-לאט נעלמו כל הציפיות שלי. נשארתי לבד, לגמרה לבד… הינו עדיין זוג, אבל הרגשתי שזה התחלה של הסוף. הכאב הוסיף לגדול כמו כדור שלג. כל הזמן היו דמעות בעיניי. כל הזמן! נהיתי עצבנית, קנאית בלי שום הוכחות, קריזונרית ופשוט בלתי נסבלת. והכל זה בגלל הרגשה של בדידות. הזיכרון של בנאדם לצערנו מאוד רחוק מלהיות דומה לזיכרון של המחשב. חבל, אבל אנחנו לא יכולים בלחיצת כפתור למחוק תקופה מחיינו בין התאריכים מסוימים. אין כבר כאב, אבל הד נשאר. אלוהים אדירים, איזו מין תשובה אני צריכה לתת למאזינה שלי? שתמצא לה מאהב שיפרק אותה? שתשתכר במועדוני לילה כמו בת העשרה? או שתתחיל לעשן גרס ואז בטוח לא תהיה לבד? זה פחות או יותר מה שאני עשיתי. אבל יש בעיה אחד קטנה ­– אם אגיד דברים כאלו בשידור חיי, אז בטוח רייטינג ממקום ראשון ייפול לתהום  ותוכנית תיסגר לנצח. עוד שניה ואני חייבת לחזור לעצמי. אני מרגישה שהשקט ביני ובין מאזינה נימשך יותר מידי זמן.
-מאיה, יקרה, אני רוצה לגיד לך שלא מעט אנשים חווים דבר דומה בחייהם, אך לבודדים בלבד יש את האומץ לדבר על תופעה ולהתמודד מולה. אני רוצה שתזמיני את בעלך לסוף שבוע רומנטי. אני בטוחה שתמצאי בייביסיטר ליום וחצי. ופשוט תתחילו לדבר. הדמיון של אישה הרבה יותר מפותח מהדמיון של גבר. האופציות שמולך הן אין-סופיות. קחי אותו לארוכת ערב עם יין משובח. היין משחרר את הלחצים והשיחות נהיות יותר פתוחות. דברי אתו לפני שתעשו אהבה, וגם אחרי זה. את יודעת מה, מותר גם במקום, אבל חובה לדבר! אנחנו כל הזמן שוכחים שדברים מאוד פשוטים כמו לדבר ולהקשיב מרפאים את נפשנו. מאיה, תקשיבי לבעלך. תאמיני לי, יהיה לו מה לספר לך וגם הוא ירצה להקשיב לך. ואז תקבלי את בעלך בחזרה בתוך חבר. מאיה, תשאירי, בבקשה, למזכירה שלי את המספר טלפון שלך, אני רוצה לשמוע להמשך הסיפור. ועכשיו נעבור למאזין הבא…
– בוקר טוב לך מור ומה שלומך?
– בוקר טוב, אדוני, שלומי מצוין ומה שלומך ומה שמך, יקרי?
– שלומי גם בסדר ואת שמי אני מעדיף לא לשים בשידור חי. תקראי לי “ד”.
– אין שום בעיה, “ד”, באו תספר לי ולמאזינים מה קורה בגוזיות שלך?
-הבעיה ההיא שאני חושב שהטיפולים הפסיכולוגים הורסים את הנישואים שלי.
– “ד”, היקר, אני רוצה להבין מה הביל אותך לכאלו מסקנות?
– לאשתי היו חרדות ופחדים מסוימים שגרמו לה הרבה לחץ. היא החליטה ללחת לפסיכולוג לקבל עזרה. ואני תמכתי בהחלטתה. אף פעם לא התלוננתי על המחיר. (אוי, קמצן מסכן!) אבל עכשיו, אחרי כמה חודשים שהיא הולכת לפסיכולוג, לאישתי יש פתאום הרבה תלונות על הנישואינו, שקודם לכן לא היו לה. השאלה שלי היא – האם הטיפול גורם לתלונות שלה? אני רוצה שהיא תהיה מאושרת (באמת!?), אבל נראה לי שהטיפול הורס לנו את היחסים. (תכף אני אענה לך, הקמצן, שאתה בעצמך תרוץ לטיפול פסיכולוגי)
– אוקיי, אז תקשיב, מר “ד” מה יש לי לאמר לך. אנו כולנו יצורים חברתיים המשפיעים ללא הרך על האנשים סביבנו ומושפעים מהם חזרה. זה די ברור. כאשר מישהו הולך לטיפול ומתחיל להתאמן בדרכים חדשות של התייחסות לעולם, צמיחתו האישית יוצרת שינויים באופן שבו הוא או היא מתייחסים לאנשים אחרים. לכן, נורמלי שהשינויים האישיים של אשתך נותנים הרגשה שנוצרים דפוסי אינטראקציה חדשים גם בתוך מערכת היחסים שלכם.
יתכן שכדי שאשתך תתעמת עם פחדיה ותתגבר עליהם, היא זקוקוה להיעשות יותר אסרטיבית באופן ככלי, וזה כולל את הצורך לקרוא תיגר על הסטטוס קוו שלה בתוך מערכת היחסים הזוגית שלכם. “ד”, זה יקח ממך מעמץ אבל נסה לשמוע את התלונותיה קשורות לעתיד ולא לעבר. במובן מסוים, היא מבקשת את רשותך להיות שונה, ובכך שתקבל את תלונותיה ברגישות ובנכונות להשתנות, תעניק לה את הרשות הזו. זה דורש הרבה יותר מסתם לשלם מס וקניות בסופר, תראה לה שאתה תומך בצמיחה שלה. אפשר להבין אותך, כי השינוים שהיא עוברת עוררים בך חרדה מסוימת, ואם אפשר, נסה לראות אם תוכל להצתרף אליה לכמה פגישות של טיפול זוגי כדי לדון בשינויים החדשים המתחוללים במערכת היחסים שלכם. אני בנאדם חילוני, אבל כשהתחלתי ולהתעניין לקרוא תורה, היא מאוד עזרה לי לשנות את תפישת העולם כפסיכוטרפיסטית. התורה משווה את האדם לעץ. לעצים יש פוטנציאל צמיחה אדיר. עצים צומחים חיצונית על ידי מתיחת ענפיהם ועלוותם, וכן הם צומחים פנימית על ידי פיתוח מערכת השורשים שלהם. גם לבני האדם יש יכולת צמיחה כזו, ואשתך מזמינה אותך לעשות מסע זה ביחד. אתה יכול להסביר לה שאתה מעוניין לצמוח יחד איתה ומחויב לכך והתלונות שלה הן רק הזמנה לשינוי שיש בה יותר כדי להרתיע מכדי למשוך.(ציפורה פרייס.2012 )
“ד”, היקר, אני מאוד מקווה שתוכלו ביחד למצוא שפה חדשה לשינוי, שתתאים לשניכם ולא תגרום לך להרגיש כמו האיש הרע. “ד”, אתה איתי?
-כן, אני איתך, מור. את נתת לי לא מעט חומר למחשבה. אין ספק שהיא זקוקה לטיפולים . אולי,באמת, את צודקת, אני אחשוב להצטרף אליה כי גם אני מרגיש שיש כמה סדקים ביחסים שלנו שצריכים תיכון או טיפול בשפה שלך.
– אל תפחד ממילה “טיפול”. זה מילה מאוד חיובית ובריאה. אני מאוד מקווה שהבהרתי לך כמה דברים חשובים בזיגיות ושהיהי לך המשך יום מקסים. ועכשיו הפסקת פרסומות קצרה ונחזור שוב. וואו! זה היה ארוך! אני מאוד התייעפתי. איפו התה שלי, לעזאזל! הבחור הזה משך ממני כל האנרגיות… יש לי עוד יום מאוד-מאוד עמוס היום וכבר אין לי כוח… אני, באמת, חייבת הפסקה… אוקיי, גם התוכנית הזאת נגמרה בסופו של עניין. היום היה לי די משעמם בבוקר, חוץ ממאזינה ממרכז הארץ עם בעיות של בדידות. היא בלי לדעת תלשה מהפינה מאוד-מאוד רחוקה בתוך ראשי את הזיכרון הישן, שבדרך כלל אני לא אוהבת לחזור אליו. והיום היא הצליחה להחזיר אותי לשם… הימים בין ראשון לחמישי אצלי מאוד עמוסים. מאוד!  תוכנית ברדיו, פגישות פרטניות בקליניקה שלי, פגישות קבוצתיות, הרצאות…  אל תשכחו שאני גם צריכה להכין חומר, לתכנן ולסדר אותו בראשי, שלא יהיו טעויות ופספוסים. היום בערב, למשל, יש לי פגישה עם קבוצת גברים (רק גברים!) עם בעיה אחת בלבד: חוסר ביטחון עצמי מול אישה. או, כמה שאני אוהבת את הנושא הזה! לא רק בגלל שאני פמיניסתית מוחלטת, אני מרשה לעצמי להיות מורה שלהם או אם תרצו, מחנכת שלהם . תסכימו איתי שזה מאדגר. בדרך כלל אני לא מרשה לעצמי דברים כאלו, כי אני קודם כל פסיכוטרפיסתית מול מטופל. רגע אחד! יש עדכון ממזכירה שלי… או, לא נכון! אני התבלבלתי – גברים  זה שבוע הבא, היום יש לי פגישה עם מיני קבוצה (רק שלוש בנות). הפגישה היא לא פשוטה: שלוש נשות קריירה מאוד מוצלחות בתחומן ובתעסוקתן, אבל הן מאוד בודדות בחיים הפרטיים שלהן. הן מאוד חזקות ועוצמתיות בעמדתן, אבל אין להן את האושר הפשוט והילדותי של בנאדם עני שמקיים את הצרכים יומיומיים שלו וחיי באהבה ובשמחה כי רק זה מה שיש לו – השמחה. הטיפול שלהן הוא לא קל בשבילי. הן לא ראות זה כטיפול, בישבילן זה פגישה כייפית עם הרבה צחוק ודמעות, עם הרבה פוזות ומסיכות רב- שבתיות על הפנים שלהן. לא סתאם אמרתי שהטיפול לא קל, כי אני צריכה לעט-לעט לקלף את כל הפרצופים המזויפים שלהן. מאוד לעט, כי אם אני אעשה את זה מהר, הן יכולות להיעלב וכמובן, זה לא רצוי עבורי. אנשים מחסד העליון לא אוהבים מילה “טיפול”. המילה הזאת כמו סכין קההית פוגעת באגו שלהם. זוגיות, אהבה, לבד,בדידות… כבר בבית ספר למדנו את הסיפור על אדם הראשון ואלוהים שברא את האישה בגלל ש”לא טוב להיות האדם לבדו”. רובנו כולנו מחפשים זוגיות ואהבה ולא רוצים להרגיש בודדים ולבד. אך מהי בעצם הזוגיות האידיאלית שכדאי לנו לשאוף אליה?כיצד מתמודדים עם תחושת ה”לבד”?כיצד נוכל ליצור זוגיות טובה שלעולם לא נגיע בה או ממנה אל בדידות ואל תחושת ה”לבד”?

אני שוב ושוב חוזרת למאזינה מהתוכנית שלי ברדיו שהופיעה היום בבוקר וכמו קליה פגעה בול פצע הישן. אדם יכול להימצא בתוך זוגיות ועדיין להרגיש שלא אוהבים אותו, לא מקשיבים לו, לא נותנים לו את היחס שאותו הוא רוצה לקבל ועוד. לפעמים ישנם מקרים שהזוגיות של בני הזוג אכן טובה, אך שניהם מרגישים לבד עם עצמם. אין להם חברים אמיתיים, אין להם אנשים שאוהבים אותם באמת, הזוגיות שלהם לא מתקדמת לשום מקום, הזמן כאילו עצר מלכת ובעצם שני בני הזוג מרגישים אומנם אחד עם השני, אך לבד מול העולם. דהיינו יש זוגיות אבל הזוגיות היא לבד. ישנם כמובן מקרים נוספים שבהם יכול להיות תא משפחתי טוב מאוד, שבו אף אחד מבני המשפחה אינו לבד, אבל עדיין המשפחה כמשפחה מרגישה לבד, בגלל שאין לה משפחה רקובה נוספת, בגלל סכסוכים משפחתיים עם שער המשפחה הקרובה ובגלל סיבות שונות. דהיינו יש תא משפחתי ועדיין יש תחושה של בדידות ולבד. בעצם אנחנו רואים כי אין בזוגיות קלאסית / משפחתית ערובה  לכך שתעלם לנו תחושת הלבד, כי בסופו של דבר אנחנו יכולים להיות בתוך מערכת יחסים ולהרגיש לבד או עם מערכת יחסים טובה ולהרגיש שאנחנו ובני הזוג שלנו לבד בעולם או אפילו להיות עם משפחה ולהרגיש לפעמים לבד. אז מהי בעצם הנוסחא לכך שלא נהיה לבד? מהי הזוגיות טובה שלא תגרום לכך שנהיה לבד בשום מצב? אחד מהסיבות העיקרות לכך שמערכות יחסים בזוגיות מתפרקות כל שני וחמישי ושכמות הגירושים עולה כל הזמן, נובעת בראש ובראשונה מכך שלאנשים אין קשר טוב עם עצמם ואז את כל התסכול של עצמם הם מעבירים על האחר. אדם שלא מודע לעצמו, ייגרר לאין ספור מחלוקות ומריבים מיותרים, כי הוא תמיד יראה רק את החסרונות של כולם חוץ מאת של עצמו כמובן ועוד. אדם שלא מודע לעצמו ושאפילו לו לא כיף להיות עם עצמו.למה שלמישהו אחר יהיה כיף להיות איתו? העם אתה בן גוז טוב? כי בראש ובראשונה על כל אדם לוודא כי לו עצמו נחמד ונוח להיות עם עצמו. במקרה כזה לא פלא שגם לאחרים לא נחמד להיות איתו. וגם אם זה נדמה נתמד לאחרים להיות איתו, לטווח ארוך זה לא יחזיק מעמד. כי גם לאדם נחמד להיות עם עצמו רק לפעמים.כמו שגם לאחרים נחמד להיות איתו רק לפעמיםץאבל אם בנאדם לא מסוגל להיות עם עצמו המון זמן, גם לאחרים לא תהיה אליו סבלנות להמון זמן. (ליאת ברש. 2009)
בדידות, עצבנות, חוסר סבלנות, שינעה וקינאה… עוד טיפת מדיטציה ואני מוכנה לפגישה עם שלושת הלביאות.
הפגישה איתן נערכת בחדר אורחים של בית מלון בוטיק במרכז הארץ. האווירה בחדר מאוד נעימה. תודה למזכירה שלי, היא עושה עבודה נהדרת. הכול מושלם: פרחים, ריח, נירות, פינת שתיה… כן, הריח – ניקודה מאוד חשובה בשבילי. אם ריח לא מתאים לי אני יכולה פשוט להשתגע מזה. הפעם היא שמה ריח מאוד מרענן ואביבי, הוא מזכיר ריח של בושם שהבאתי הקיץ מברצלונה. הנה, הן באות. אני שמה על עצמי מסיכה של אושר ושלווה ולעט-לעט ביחד עם מסיכות שלהן אני מורידה אותה במהלך הפגישה…-אחרי 25 שנות נישואים מתסכלות ביותר, בהן סבלתי, חליתי והתחרפנתי מבדידות, וגם הייתה לי המון טינה על בעלי בשל כך, הגעתי למצב שאני לא תלויה באף אחד בשביל האושר שלי ואהבה שלי. החיים גם מבחינת זוגיות הפכו להיות טובים מאוד. – השוויצה “נ”.-לפעמים אני רואה שאנחנו כמו שני קווים מקבילים. הוא עסוק בענייניו ואני בשלי. אין מפגש. אולי זאת הבדידות. אני לא יודעת איך להתקרב אליו. אני נראית טוב, יחסית לגיל שלי אפילו מצוין, אבל אני מרגישה שאני לא לבד אתו במערכת. – טענת “מ”.
– אני כול הזמן מנסה להגדיר לעצמי את משמעות המושג “בדידות”. אפשר להיות מוקפים אנשים ולהרגיש בדידות. אז זה לאו דווקא בדידות פיזית. – אני משתדלת להיות עדינה אתה. –אני גם חושבת, – אני ממשיכה לענות לה, – שאת ובעלך פשוט לא על אותו הגל. את בנאדם רגיש עם יכולות בין אישיות גבוהות, את קולטת סימנים עדינים מהסביבה, לעומתו שהוא די גס בתחום הזה ולא ממש קולט ניואנסים בתקשורת בין אישית.
– אני יכולה לתת לך דוגמה, “מ” היקרה, – נכנסת לשיחה “ג”, – היום אמרתי לבן זוג שלי שאני צריכה קצת “שקט”, רוצה לקחת יום לעצמי להתפנק באיזה עיסוי טוב, להיכנס לסאונה טובה ומנקה. הוא משום מה לקח את זה נורא קשה ולא הבין מה אני רוצה ממנו. הוא באמת חשב שאני צריכה ממנו משהו, נכנס ללחץ נוראי וישר התחיל לתקוף. מהקרה לך? כלום לא טוב לך? למזלי הזוגיות ביננו במצב נהדר והתקשורת נהדרת, אבל מה לעשות? גבר זה גבר. תוך כמה מילים הצלחתי להרגיע אותו ולהסביר לו שאני לא צריכה ממנו כלום ואני לא באה אליו בתלונות, אני פשוט משתפת אותו… זה הצליח והוא נרגע  ואפילו עזר לי לחשוב על מקומות אפשריים בשביל יום כזה.
– לפעמים אנחנו אומרות משהו אחד והם שומעים משהו אחר, אני לא חושבת שיש משהו “ניסתר”. וחוץ מזה, בנות, אני ממליצה לכם לקרוא את הספר “נשים ממאדים גברים מנגה”.        הוא פשוט, קל ומסביר נהדר את ההבדל בין גברים לנשים.- הייתי חייבת להסכים אתה. אני מרגישה שמתחילה לקלף את ה מסיכות שלהן. יפה! באי, מור, יקרה, תמשיכי ככה.
-לפני כמה ימים, -נכנסת לשיחה “מ”, – הוא יצא עם חבר שלו ואני הייתי בדיכאון. נורא רציתי שיגיד לי ” אם את צריכה אותי אני נשאר אתך” והוא לא אמר את זה. היום ניסיתי להסביר לו למה הייתי צריכה שיגיד את זה, ושזה היה גורם לי להרגיש אהובה, אבל הוא לא הצליח להבין את זה. שמה שהייתי צריכה זה רק לשמוע את זה, וזה היה גורם לי להרגיש טוב והוא כל הזמן אמר לי כמה שהיה חשוב לו ללכת עם החבר וכמה שהוא קבע את זה מראש. גרם לי להרגיש עוד יותר רע, כי הוא הדגיש כמה הפגישה הזו חשובה לו במקום להדגיש כמה אני חשובה לו…
– לדעתי, ברגע שאת אומרת משפט כזה, את שמה את עצמך במקום של הזדקקות למשהו ממנו.
– מה שעדיין נסתר לי, ממשיכה “מ”, – זה למה אני בודדה אפילו שאני נשואה?
– אני חושבת שזה משהו שאת צריכה לברר בעצמך ולעצמך ושאין לזה קשר לחיי הנישואים שלך. קודם תנסי לבדוק  מה נותנים לך הנישואים ומה לא, אין בהם פתרון לבדידות, אבל בטח יש בהם הרבה דברים אחרים. בדידות אפשר לנסות להקל על ידי קשרי החברה: חברות, משפחה, עבודה, חוגים, ילדים… אם בעיה קשה – זה אמור שיש גם אצלך בעיה ולא רק בקשר אתו.
– אני חושבת שאני זקוקה לחברה, – פתאום מתפוצצת “נ”, – אני לא חושבת שאני יכולה לערוך שיחות עמוקות בתדירות גבוהה. הייתי רוצה קשר שמבוסס על דברים יומיומיים – טיולים, בישולים, כלבים, לפטפט ולחפור ביחד. אני מחפשת השלמת זוגיות.
– ממה שנשמע את מחפשת להשאיר את הכול כפי שהוא, ורק למצוא את החתיכה המדויקת שתתאים לחור המדויק שיש לך בפאזל. וזה באמת יכול להיות מייאש ולקחת המון זמן. יתכן שתוכלי לשקול חשיבה אחרת, ליצור שינוי בחייך. ואז הכול יכול להשתנות, גם הזוגיות שלך, גם הקשר שלך עם חברות, גם סוג השיחה שאת מחפשת. הכול. ואז את לא צריכה לחפש, את מתחילה ליצור.הפגישה נמשכה כמעט שלוש שעות. בסוף הרגשתי כמו גוש בשר סחות לחלוטין. הבנות יצאו מאוד מרוצות וקבענו פגישה לשבוע הבא…

 אין סוף לשיחות מסוג הזה, אין גם סוף לפתרונות. כל בנאדם זקוק לטיפול אינדיבידואלי, אבל יש משהו משוטף בכול המקרים שנוגעים בבעיות של בדידות. התשובה על כך היא, כי הזוגיות החשובה ביותר שיכולה להיות לאדם היא הזוגיות שלו עם עצמו. אכן כן, זוגיות של אדם עם עצמו. לדוגמא, כאשר יש קשר טוב אצל האדם בין המודע לבין התת מודע של עצמו, זאת , לדוגמא, זוגיות טובה. כאשר בנאדם מודע לעצמו, זאת זוגיות טובה, כאשר בנאדם מצליח להיות באיזון בין שני קצוות ונותן מקום של כבוד גם לשכל וגם לרגש של עצמו, זאת שלמות וזוגיות טובה. בנאדם צריך לעדת לאהוב את עצמו בכל מצב וגם לעודד את עצמו בכל מצב. זאת, כמובן, זוגיות טובה באמת. אדם צריך לדעת שהוא לעולם לא לבד, כי יש לו בראש וראשונה את עצמו וזאת זוגיות טובה.(ליאת ברש.2009 )

רק זה המפתח לזוגיות טובה, רק זה המפתח להגיע למצב שבו לעולם לא תרגיש לבד.

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

Comments are closed.