מה הגיל הנכון לזוגיות?
04/05/2014
האם תוכלי למצוא זוגיות אמתית בטרם מצאת את עצמך ?
19/05/2014

דחיינות כפייתית של הזוגיות/אורית מזרחי

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

הפחד מלאבד את החופש שלי אל מול הפחד מלאבד את בן הזוג שלי.

שנת הלימודים נפתחה לה בצהלה, עם כל הריגושים, הציפיות והסקרנות שהיא נושאת בחובה.
מצאתי עצמי עומדת מול המשימה שהציב מורנו: הגשת עבודה על זוגיות (לימודי ייעוץ זוגי) הנובעת מתוך המקום הדואב והאינטימי של כל תלמיד ותלמידה….

עצירה. דממה.
היי, אישה: היכן הסקרנות, ההתלהבות, היצירתיות ? משהו שם רצה להידחק ולהידחס פנימה… ששששש… שקט. פתאום הפטפטנית הבלתי נלאית שחיה בתוכי יום כלילה אינה רוצה לדבר ולהוציא החוצה. ‘בואי דלגי על זה’ לוחשת לה הלחשנית המשתיקה, ‘כתבי על דברים אחרים’, ‘תתחמקי’ .
אבל רגע… איני יכולה… זה לא שאני לא רוצה זוגיות וחוץ מזה… זו עבודת הסימסטר שאמורה להגיש…
והקולות בפנים המשיכו ללחוש: חכי, דחי, התחמקי, שני , התעכבי….
ובכל זאת כפי שקורה לי רבות בחיי גיליתי שמסביב, שגרת היום ותביעותיה ממשיכות לזרום ומגיעות גם לנקש על דלת חיי תוך התעלמות  מוחלטת מרצוני העז להמשיך  ולרחף מעל לזמן ולדרישותיו. ואז ישבתי וחשבתי לעצמי… רגע רגע, מדוע כה מבולבלת מן הכתיבה הזו, מדוע כה מתחמקת וחסרת התלהבות להוציא, לברר ולבדוק ? והתשובה ברורה ובהירה כאורו של יום : פחד. וממה את כה פוחדת ? כלום אינך רוצה אהבה ? וכי אינך רוצה לפתור תעלומותייך ולפלס דרכך קדימה במסלול החיים ?  פחד. לפחד יש תכונות מקפיאות, הוא רוצה לשמר אותנו במקום בלי תזוזה, הוא רוצה לשלוט ולמנוע מאיתנו תנועה. הוא בהחלט משתק, ולא רק את הגוף והרצון לעיתים אפילו את המחשבה.

‘פחדים חזקים יושבים על אמונה פנימית חזקה שמוטבעת בנו עמוק, ש’משהו רע עלול לקרות…’  התוצאה הישירה של תפיסה זו היא, שהמערכת הלא מודעת שלנו ממהרת להציל אותנו מפני אותו דבר שאנו מפחדים ממנו, ומונעת מאיתנו לגשת לאותו תחום. לשם כך היא עלולה לגייס את כל כוחותינו ולגרום לפגיעה בכל תחומי חיינו.  כדאי לנו לדעת שכל דבר שרצינו לעשות ולא הגשמנו, נובע מפחד גלוי או נסתר, שהיה לנו באותו תחום, גם אם היו לנו לכאורה סיבות ותירוצים הגיוניים, למה זה לא יכול היה לצאת לפועל באותו זמן. (צבי גלעדי וכנרת טל מאיר ).

הגיע זמן לשבת, לבדוק ולבחון ( וכן, גם בזה הרגע מתחשק לי לרוץ ולברוח, לתפוס לי בדרך איזו חפיסת שוקולד מעודדת ומשכיחת כל ולכרסם בה, אל מול מסך הטלויזיה ). ומה זה בדיוק שמעורר כך בי את הרצון לברוח ממערכת יחסים זוגית ורצינית ? מדוע לאחר שכתבתי על עצמי בעוד תשע שנים בתוך מערכת יחסים משפחתית, ציורית, אידאלית והרמונית נתקפתי ברגשות מעורבים של תקוות וייחולים אל מול  בחילות, דפיקות לב ומועקה קשה ?

לבד מזאת שהתקשיתי להאמין לעצמי שהדבר הוא בר יישום עבורי, לבד מן התחושה הקשה שהנני משקרת לעצמי וכי תמונה כזו לא תתכן בחיי שלי וכי אינה אפשרית בשלב כה מאוחר בחיי ( והלא בת ארבעים ותשע בעוד תשע שנים ), לבד מהעצלות של לשבת, להתאמן ולתרגל במחשבתי תמונה עתידית חיובית.

היה שם גם הפחד. פחד מעשיה  ופחד מכישלון.
כשאני מדמיינת עצמי כאמא וכאישה נשואה, אני רואה עצמי נזרקת לתוך תהום עמוקה
מודעת לכך שאני נוירוטית, פחדנית ואף תבוסתנית, עוד בטרם הגיעה של התמודדות לחיי אני כבר מציירת בדמיוני העשיר, את כשלונותיי . אמנם יש בי את הילדה התמימה שתמיד אומרת אם תאמיני שיהיה טוב יהיה טוב. ובכל זאת לא מאמינה לעצמי.
להיות ‘בת זוג רצינית’ בגילי, פירושה: להיות אשת משפחה נהדרת. לעמוד בציפיות, לנהל בית ומשרה,לעשות, לעשות, לעשות, לנקות ולסדר ולארגן ולזכור, לזכור, לזכור המון, הכל.

ויתור על החופש ועל אזור הנוחות? או טיפול זוגי ?

 אני פוחדת. פוחדת לאבד את החופש שלי ואת איזור הנוחות שלי ולבד מזאת, פוחדת להיכשל כישלון חרוץ במידה ואאבד אותו או ממנו.  הנה כבר הנני בת ארבעים ויש לי חופש בשפע רב. אני יודעת להתנהל עם עצמי, אין לחצים, אין ציפיות, אין דאגות. הטלפון שלי עשוי להיות כבוי למשך שעות, מותר לו, הוא לא מחויב לאיש, הרי תמיד ניתן להשאיר הודעה. מותר לי לאחר, אני לא אחראית כלפי מישהו אחר. ואם אכשל ואם אפוטר מעבודתי , לא יהיה כאן אדם אחר שיספוג את המהלומה… אני די בטוחה.

ואם אמות מחר … חלילה … ? אין פחד. כמה נפלא יכולה למות מתי שרק רוצה, לא אותיר אחרי משפחה מרוסקת והרוסה.  אני נוטלת תרופות ולכן יש לי גוף עייף שאוהב וזקוק לשינה מעבר לממוצע…. וכאמא, כיצד אתפקד עייפה וכבת זוג … אישה עייפה, היא פשוט מטלה. כיום אני יכולה לישון ולישון כמה שרק רוצה.
איני חייבת הסברים לאיש לבד מעצמי וזהו בעצם חופש נפלא.
לבד מכך זוהי צורת חיים שהתרגלתי אליה במשך שנים. ולהפוך לפתע את עורי ולהפוך למבוגר אחראי ?
אבוי המילים הללו כה מאיימות… ‘מבוגר אחראי’. וכנראה גם כאן קבור עוד סוד.
אורית רוצה להישאר ילדה.


כדי ללמוד את הנושא כדאי לראות גם תוכנית לימודי ייעוץ זוגי או לימודי טיפול זוגי


עוד בהיותי ילדה זוכרת כי נגשתי אל אבי ואמרתי לו שאני לא אתחתן לעולם.
אבי נזעק : ‘ חלילה, תחיי ערירית ובודדה ? ‘ וראיתי כי ליבו דאב למשמע הנבואה.
אני זוכרת כי בהביטי אל העולם החוצה תמיד נראה היה לי כי האנשים הינם מאושרים רק בטרם הפיכתם למשפחה. לפתע לאחר החתונה, יורדת עליהם עייפות גדולה. מעיניה של ילדה חשבתי : ‘ קודם הם לא היו כה עייפים, קודם הם לא היו כה כועסים, קודם הם לא היו כה מודאגים, טרודים ולחוצים. העור שלהם פחות זוהר, הם מתקמטים, הם מדוכדכים.’ ומסקנתי לא איחרה להגיע : אחרי הנישואים = אנשים עייפים  ולחוצים.
ואילו אני, כל כך קשה לי להתמודד עם לחצים… אני כה נוירוטית ודאגנית מטבעי עוד טרם הגיען של הדאגות אל ביתי…

בהחלט יכולה לומר שחוששת וחרדה מלאבד את אזור הנוחות שלי, את המרחב והחופש שיש לי ועוד יותר מכך פוחדת מהכשלון שעשוי להגיע לאחר אובדן הנוחות…
חוה אוסטרובסקי נימקה את החרדה הזו מן הזוגיות ומאובדן החופש במילים הבאות :
פעמים רבות, הרבה יותר מפחיד הוא לאבד את עצמך,מלאבד את בן הזוג. מכאן שאנשים רבים נמנעים ממערכות יחסים בשל פחד זה. כאשר אנשים לומדים להגדיר את הערך העצמי שלהם ולהגן על עצמם, יש סיכוי רב כי הפחד יעלם. ( חוה אוסטרובסקי, עובדת סוציאלית קלינית).

יתכן וכאן ניתן מענה מסויים לזוית מסוימת בבעית חרדת הזוגיות שלי.  ולמען האמת כשבוחנת את הדברים, אכן הגדרת הערך העצמי שלי לוקה בחסר. הערך העצמי שלי הוא נמוך ביותר ורבות כאשר הכנסתי זוגיות לחיי, ראיתי את בן הזוג כמשוב להצלחתי או לכשלוני, ראיתיו כעולם ומלואו, המבטל את כל יתר תחומי העניין והרחבת האופקים בעולם הפרטי שלי… כך גם גיליתי שזוהי הינה הסתכלות חיים ובחירה כושלת והרסנית ביותר עבורי. בעבר הכרתי פסיכולוגית מעניינת בארה”ב ואת אחת המטאפרות שלה לא אשכח לעולם.  היא שאלה אותנו בכיתה על מה נתמך בניין וכולנו ענינו שכמובן, על עמודים מספר ואז היא שאלה: במידה ויתמך הבניין הזה על עמוד אחד בלבד ואותו עמוד יהרס, מה יקרה לאותו בניין ?

 הוא יקרוס כמובן.

וזאת כמשל עבורנו … במידה והנני הבניין והעמוד היחידי עבורי הוא בן הזוג, בלא עמודים תומכים נוספים כגון משפחה, חברים, תחביבים לימודים ועוד… כאשר העמוד הזה נעלם, בורח, נוטש או האל יודע מה… אני קורסת. אם כן יש כאן הפקת לקח מסוימת, אותה יש לאמץ ולא רק ברוח ובמחשבה אלא גם בפועל.  אך, זוהי עבודת הסימסטר שלי ואיני מזלזלת בה ולו אף לרגע קט… אני זוכרת איך המורה שלנו ציין בחכמה, שאנו מתפשטים בכיתה ונחשפים בדרכים רבות ושעצם החשיפה מהווה כלי מטפל ופעיל. אני בוחרת לחשוף ולהמשיך לקלף מתוך תקווה ואמונה שהעירום הגלוי הזה יסייע לי להמשיך ולמצוא תשובות ולעבור תהליך טיפולי מסוים ביני לבין הקוראים שאותם משתפת.
אז אכן נגעתי בסוגיית ‘הפחד מאבדן החופש’ , נגעתי ברעיון ופתרון האפשרי של הגדרת עצמי באופן מרבי.
אך, מי כמוני יודעת שיש עוד קליפות לקלף, יש חרדות אמתיים בפנים, יש סודות אפלים ושחור מאיים.
כעת יותר מהפחד, עליי להסתכל למפלצת אחרת ישירות בעיניה : הבעתה.

חרדה מאבדן בן הזוג.
וזוהי אחת ההגדרות שאיתרתי בחיפושי ברשת ומצאתיה  כהולמת:

חרדת פרידה הנה חרדה או פחד קיצוני מכל הקשור לפרידה או עזיבה של אדם משמעותי בחייו של אדם .
יש להבין כי חשש מפרידה מאדם חשוב ויקר הינו רגש לגיטימי אך לסובלי החרדה,הסימפטומים הללו קיצוניים ובאים לידי ביטוי במחשבות חוזרות ונשנות והם מדמיינים את הנורא מכל בראשם.
לא אעיד על עצמי כעל מישהי הנתקפת בהיסטריה או בכי כאשר נותרת לבדה והאמת היא שלבד מבימי עגמה מסוימים, מסתדרת עם הלבד די טוב… יותר מרוב האנשים. לעיתים אפילו בוחרת בו… בלבד.
אך הרי אדם הנמצא רוב הזמן בגפו, אינו יכול להינטש.  ביטלתי את הנגע עוד טרם הגיעו. בתחילת העבודה ציינתי כיצד הפחד פועל: הוא מקפיא. הוא גורם לחוסר עשיה ומשאיר את האדם תקוע במקומו ללא תנועה. כך הנני נשארת תקועה בלבד, ללא תנועה ומגמת שינוי. אני מדברת על חופש, אזור נוחות ומרחב והגדרת העצמי, אך איינשטיין היה זה שאמר : “רק מי שלוקח סיכון והולך רחוק, מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע.”

נשאלת שאלה: עד כמה באמת עושה שימוש יעיל בחופש שיש לי להתפתח, לצמוח ולגדול ?
נכון שמודעת כעת לכך שעלי להגדיר עצמי ונכון שחיי למדוני שעלי להקדיש את חיי ליותר מגבר בלבד.
לבד מהשתוקקותי העזה להמשיך ולנמנם באזור הנוחות הרדום והמקפיא, אזור זה מהווה חיץ מפריד ומבודד ביני לבין התמודדות עם הזוגיות.
זוהי חומת מגן.
כאשר אנחנו מנוהלים, מבלי דעת, על ידי פחד חזק, גם אם יש בידינו מידע אחר, כמו ההבנה שאולי יש כאן התחמקות מהנושא, זה כלל לא יבוא לכלל ביטוי מעשי. המידע הזה לא ישנה את ההתנהגות שלנו בפועל. יותר מזה – גם אם כן נשנה משהו, תמיד תבוא סיבה חדשה, פחד חדש, שיגרום לנו שוב לסטות מן המטרה, לדחות אותה הצידה, לוותר.( צבי גלעדי וכנרת טל מאיר )
כשהייתי  בת 21 , איבדתי את העוגן של חיי. איבדתי את האדם היקר לי מכל ואת האהבה ללא תנאי שלה זכיתי במשך עשרים ואחת שנים. אבי האהוב נפטר. הוא בחר להפרד מן העולם ולצאת מחיי.
במשך שנים ביכיתי, דיממתי, התאבלתי, עיבדתי, בדקתי ניתחתי והתבוננתי שוב ושוב בתהליך הפרידה הקשה והמייסר הזה.
הגעגועים לשוב ולהיות ילדה טמונים גם שם.
המפלצת הנוראית: הבעתה, קשורה לאבדן ולפרידה הזו. עד כמה רוצה להרוויח אהבה תוך ידיעה שעלולה להפסידה שוב. עד כמה מוכנה לאהוב ולהתמסר כל כולי ולבנות קן משפחתי כאשר יודעת כיצד הוא עשוי להתרסק ולהינתפץ כשישות מרכזית, משמעותית ואהובה –  בוחרת לעזוב.
אני מבועתת מרעיון הנטישה. אני פוחדת שמא יבחרו לעזוב אותי… שוב.
“סובלי החרדה, מדמיינים את הנורא מכל בראשם.”

אם לא הייתי טובה ומוצלחת מספיק כדי שאבי ישאר, בטח ובטח שלא אצליח להותיר לצידי בן זוג…
אני פוחדת שלא להיות טובה מספיק כדי שבן זוגי יבחר להישאר איתי ולצידי. אני לא מרגישה שאני ראויה מספיק לזוגיות וכבר רואה את הנטישה באופק,  כאילו ממתינה לי כמו יד ענקית שמצפה למעידותיי שיתרצו ויסבירו את הרגע בו היא תעטוף את גופי ואת חיי, תמחצם ותשליכם לתהום הבדידות.
אני מבועתת מרעיון המוות. לא שלי, אלא של בן זוגי וילדי. איני מבינה כיצד אוכל חלילה לעמוד שוב באבדן כה נוראי . בעצם גם עבורי לאחר היקשרות, המוות אינו אופציה, אסור לי למות ולהותיר אחרי חורבן וכאב שכזה.
הריק שאחרי. הלב הקרוע, המשוסע וזעקותיו הבוכיות. האבלות קשה מנשוא.
והבעתה  כמו הפחד, מקפיאה אותי. אני בחרתי לא לעשות ולא לשנות ולהותר עם ‘החופש’ המזופת שלי.
אולי עליי לזכור שגם זהו, אכן סוג של חופש, החופש לא לעשות , החופש שלא להתמזג עם בן זוג, החופש שלא להתאמץ, שלא להסתכן , החופש שלא להינטש. “לכל איש יש את הזכות לבחור את הגורל שלו” (בוב מארלי).

מאידך גיסא, אילו לאחר שסיימתי גלגול חיים נטול אהבה למשל, הייתי נשאלת : היית מעדיפה לאהוב תקופת חיים מסוימת (גם אם קצרה) על פני שלא לאהוב ולהינטש כלל ? התשובה היא ברורה. אני רוצה לאהוב ולהספיק לאהוב עוד בגלגול הזה, כפי ששלום חנוך מברך בשירו. אני  הייתי  בוחרת באהבה.

אני בוחרת באהבה בעצם כתיבתי את המכלול השלם הזה של הרהורי הלב בנוגע לזוגיות. איני סבורה שזהו תהליך פשוט. חרדות הולכות, נבנות ומתעצמות עם השנים (מפלצות ארורות).  יתכן ויש מגוון של תשובות שונות אפשריות. יתכן וכדי להתגבר על פחדים מסוימים ניתן למזג ולשלב את האהבה בחיים בדרכים שונות ולאו דווקא בדרכים בהן החברה המודרנית מכתיבה לנו. כך או אחרת, אני מייחלת לחיי זוגיות ושיתוף אינטימיים מתוך הידיעה החד משמעית שיש בי הרבה אהבה – חמה, עצמתית ואמתית להעניק. יש לי לב גדול, ילדותי ונשי כאחד, המשתוקק לחום ואהבה בכל רגע נתון. עם הזוגיות אני עדיין במשא ומתן והתדיינות, לאהבה, מאז ומתמיד – הצדעתי.

לפרטים מלאים על >> קורס ייעוץ זוגי

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.