מחשבה יוצרת מציאות
17/12/2014
חרדות והפחד למות
17/12/2014

החיים שאחרי הטראומה, החרדה והמשבר/ לולו, חלילי ניבין

 חגגתי יום הולדת גיל 20 בשנת 2002. יום שמח במיוחד וכמו כל נערה מתבגרת מאושרת שמקבלת מתנות יפות שהציפו אותי. חשתי כי אני בוגרת ומיושבת יותר מגיל העשרה, איזה כייף הכל סביבי נראה ורוד עד ליום ה- 27.07.2002 שלא אשכח לעולם!!!!! . קמתי לבוקר שונה מכל בוקר אחר יום משמעותי בחיי יום שהחל בהמון מצב רוח מרומם, שמחה ומאושרת, אחותי היקרה מכל, שירין,  הגיעה אליי הביתה קבענו לצאת בערב יחד עם משפחתי בן זוגי ושני ילדיי הקטנטנים, אחותי שירין ובעלה, נישואין טריים אווירת ירח דבש מסביב לזוג. שירין אחותי הבכורה גדולה ממני בשנה, אחותי היחידה, אין לי אחים נוספים חוץ ממנה, הגיעה בשעה 20:00 בערב כמתוכנן ויצאנו יחד לתל אביב לארוחת ערב חגיגית. חנינו את רכבנו סמוך למסעדה בכביש דו סטרי ואחותי ובן זוגה חנו מעבר השני. שירין בדרכה לחצות את הכביש, לפתע הגיע רכב במהירות מופרזת וארור מכל קרה, הרכב פגע פגיעה ישירה בשירין, תאונת דרכים קשה מאוד. כתוצאה מתאונה זו שירין הפכה “לשבר כלי” נפש חיה בגוף מת 150% נכות.  אחד עשרה שנים חלפו ושירין מקורקעת למיטה ומעט על כיסא גלגלים, מבינה אך קשה לה להביע את רגשותיה, מבינה אך לא מסוגלת להשיב, כמובן שלא הולכת, לא יכולה לקום ממקומה ולו רק בכדי לעמוד כמו כולם, הסובבים אותה. שירין נותרה כבת עשרים מאותה תאונה מחרידה. תמונה זו קשה לי עד כה והיא אינה משתנה, אותה תמונה טראומתית.  אי לכך, נכנסתי למשבר עמוק,  דיכאון, חרדות, תחושת האשמה אישית, מה עתיד לה, יש סיכוי לראות ניסים גלויים? ייתכן ואראה את שירין מבלה איתי שוב והפעם באופן רשמי? כיום,  אימי בעלת כוחות על, חזקה מכולם, היא זו שצמודה לאחותי בכל רגע נתון של היום, דואגת לטפח את “הפרח שנבל”, רוכשת את מיטב הציוד והאבזור עבורה ולמענה. אימא אחת ויחידה, כך אומרים על כל האימהות, אך היא באמת אחת שצריכה לקבל “מדלייה ואף תעודת הוקרה זו”.  ממנה למדתי הרבה, בעצם הכל, אימי אישה רוחנית מאמינה בגורל, מאמינה שכל דבר שקורה כתוב, זה גורלו של אדם וצרכים ללמוד להתמודד עם זה. חזקה ומחוזקת להעניק מכוחותיה לי ולשר בני הבית. אימא שעמדה “כעמוד ניצב” לי חיזקה אותי מאוד.  אחרי תקופת החרדות, התעודדתי מעט ואף חשתי כי אני מתמודדת עם הקיים והדיכאון נסוג לאחור. המשכתי לחפש מה ניתן לעשות ואיך אפשר לצאת מהדיכאון ומהחרדות שמלוות אותי רוב הזמן. יצרתי מציאות חדשה, השלמתי את 12 שנות לימודיי, סיימתי בהצטיינות עם תעודת בגרות. ואז גם מצאתי זמן לנסות את כישוריי בשוק העסקי, לעסק שאימא מינפה אותו והעניקה  לי אותו לפרנסתי. עד מהרה, זיהיתי כי מקומי עדיין לשקוד בלימודיי ולהרחיב את השכלתי. 

כמו מרבית האנשים, נאבקתי כל חיי התחלתי ללמוד וללמוד מבגרות לתואר ראשון ב”פסיכולוגיה” ומייד לתואר שני ב “פסיכולוגיה חינוכית יישומית בהתמחות ייעוץ ” ואף לדוקטורט. המשכתי לחקור את הנפש לחקור כוחו של האדם ועוד.  סקרן אותי מאד ולכן המשכתי ללמוד היפנוזה, הנחיית קבוצות, אבחון דידקטי, היבטים מיניים של האדם, התפתחות אדם נורמאלי ואב נורמאלי, ללמוד NLP ולהבין יכולת החשיבה של האדם ויכולת קוגניטיבית.  למדתי גם על גלגול נשמות, קראתי הרבה על  קיומו של היקום קראתי המון מאמרים על מוח האדם על יכולת המחשבה ומה הכוח שנובע ממחשבות האדם. עבדתי קשה כדיי לממן את כל לימודיי והתמודדתי כמיטב יכולתי עם קשיים ומכשולים,  נלחמתי בחרדות, בניתי לעצמי שם טוב בעמל רב, הייתי גאה בעצמי בכל מעשה טוב שאני עושה, הגעתי לסיפוק עצמי, ממשתי כמה חלומות והגעתי למס’ יעדים שהצבתי.  העברתי הרצאות לסטודנטים תואר ראשון לסטודנטים לימודי תעודה, הרגשתי שאני מסופקת מכל דבר שעשיתי עד שחגגתי יום הולדת בשנת 2012 גיל 30 ושוב בתאריך 06.06.2012 עברתי טראומה אישית. הכריעו אותי נסיבות מתארות במיוחד מערכות היחסים שלי, בריאותי, הקריירה שלי, מצבי הכלכלי נראו חסרי תקנה ולא ראיתי כל מוצא מן הקשיים שהלכו ונערמו מכל עבר. ואז זה קרה !

רבות מחשבות ימים כלילות הרבה מחשבות בכי עד אין סוף, כעס, ללא הבנה, על כולם, על החיים, עד שהתחלתי להבין מה קרה איתי. התחלתי לדפדף ולקרוא מחקרים שבאחד מהם מצאתי אמירה שאומרת “אתה שקובע את העתיד שלך כל מה שקורה אתך זה שאתה בראת לעצמך” אמרתי לעצמי, הכל לטובה ניבין תלמידי ממה שקרה לך תנסי להתבונן במכשול ולבדוק מה את יכולה ללמוד ממנו.

קראתי ספר של “מחשבה מתגשמת  של ד”ר ולדמיר פטשו ” הבלתי יאומן קרה, גליתי סוד ששינה את חיי מקצה לקצה, הבנתי שכל דבר ניתן לשנוי, ניתן לתקן ולחיות חיים חדשים בעיצוב שאתה קובע לעצמך. גליתי 10 מפתחות לאושר כל מפתח מוביל אותך לעולם חדש כדי לשנות את חייכם, מערכת יחסים, מזל, מערכת משפחתית זוגית, קריירה, השכלה, בטחון עצמי וכיוצ”ב. יש עדיין כל כך הרבה דברים שאנכם יודעים  ומבנים בנוגע לעצמכם .

בזמן שערכתי את המחקר שלי לקראת כתיבת הספר והדוקטורט שלי, קראתי מאמר בכתב העת ” רידרז דייג’ס” המדבר על כך שכל אדם שני אינו אוהב את עבודתו!! ייתכן שאחד מכל שני אנשים היה רוצה לעסוק בעבודה שונה מזו בה הוא עוסק או לעבוד בתחום אחר לחלוטין?

שנים רבות  חוקרים חקרו את תולדותיהם של אנשים שהצליחו בעבודתם כדי למצוא תשובה לשתי שאלות חשובות:

  • כיצד ישנם אנשים המצליחים יותר מזולתם?
  • מדוע נדמה שישנם אנשים בעלי ידע וכישרון המאפשרים להם להגיע להצלחה רבה יותר ולמרות זאת רמת חייהם נמוכה באופן משמעותי מהצפוי?

רציתי מאד לדעת מדוע ישנם אנשים הזוכים להצלחה גדולה, לאושר ושגשוג. עד שגילתי את מפתח שהוא נמצא בכל אדם ואדם ה- “הנעה “

 סוג ההנעה הראשון הוא כוח הישרדות:

חוקר הנפש הראשון, אברהם מאסלו דיבר על כך ש”כוח ההנעה החשוב ביותר של האדם הוא כוח “ההישרדות”.

כוח ההישרדות הוא המאלץ את האדם לענות על צרכים בסיסיים כגון מזון, מים ואויר, היות וכאשר נוצר אצל האדם חסך באחד מצרכיו הבסיסיים, פועל בתוכו כוח מניע בסיסי להתריע בפני המנגנון העצבי במוחו לגבי החסר הספציפי , המהירות בה תאי העצב נעים, תגרום לגופו של האדם לנוע ותיצורנה אצלו כוח מניע לעשות כל מה שצריך כדי למלא את החסר ובהתאם, כאשר יצליח, יחזור גופו למצבו הטבעי.

להבהרת הנושא הבאתי דוגמא:  על תכונה משותפת שהייתה לאריה ולאיילה ביערות. בתחילתו של יום בשעות הבוקר היה מתחיל כל אחד מהם לרוץ במהירות. האריה ידע שעליו לרוץ מהר יותר מן האיילה שאם לא, הוא ימות ברעב ואילו האיילה ידעה שעליה לרוץ מהר יותר מן האריה המהיר ביותר, שאם לא, תהיה לו לטרף, חרף העובדה שגם לא היה להם רצון לרוץ, הרי שלא הייתה להם ברירה אלא לרוץ ובמהירות כדי שיוכלו להישרד.

נאמר והיית חוזר לביתך לאחר יום עבודה מפרך/מתיש ולא היה לך כוח לעשות שום דבר אתה מחליט לנוח מול מרקע הטלוויזיה. פתאום אתה שומע מישהו זועק:

 “שריפה, שריפה”. מה היית עושה? באופן טבעי היית עוזב את המקום מהר ככל האפשר!!! אך מהיכן הבאת את האנרגיה שהייתה חסרה לך קודם לכן? התשובה היא שהאנרגיה הפכה ערנית וחזקה.

היות וכך, תהיה אשר תהייה דרך חייך, לו הייתה שאלת קיומך תחת איום, היית שומר על ערנות, והמוטיבציה שלך הייתה עולה להציל את עצמך.

לכן עליי  לדמיין שקיים בידיי  מוטיבציה כזאת  תמיד וכיצד יעמוד לך כוח וכמה דברים טובים יותר תוכל להגשים על סמך זה.

 סוג המניעים השני הינם מניעים חיצוניים:

סוג המניעים החיצונים מקורם מהחיים החיצונים שלנו כמו חברים או בני משפחה, הבוסים שלנו בעבודה וכו’. הבעיה היא שמניעים חיצוניים דועכים במהירות.

הרשה לי לשאול אותך:

אילו היה הבוס שלך בעבודה מקבל את פניך בחיוך נעים….האם הייתה השפעה לקבלת הפנים? ואילו היה קורה הדבר ההפוך, והוא היה מקבל את פניך בצורה יבשה ללא אמירת שלום או חיוך, האם גם לכך הייתה השפעה על יומך?….ללא ספק היה הדבר משפיע על יומך ויתכן גם על מצבך הנפשי לזמן ארוך.

למרבה הצער סומך האדם מאד על הנעות חיצוניות כדי לזכות הערכה ממנהליו, חבריו ובני משפחתו ואנו תמיד זקוקים להשביע את רצונו של הזולת ואנו תמיד אוהבים להיות מוערכים ורוצים שהאנשים יתנו בנו מבט של כבוד כדי להרגיש בערך עצמנו. יתכן וניתלה בדברים שאינם נובעים מתוך פנימיותנו בהכרח.

הסופר האמריקאי בנג’מין פרנקלין  אמר ש”מבטו של הזולת עלינו היא זו שתהרוס אותנו…..אילו היו כל אלה מסביבי עיוורים מלבדי, לא הייתי זקוק לבגדים הדורים,  לבית יפה או לרהיטים מפוארים”.

הפסיכולוג האמריקאי וויליאם ג’יימס אמר: אם היית עומד בצפייה להערכתו של הזולת היית עומד בפני רמאי גדול”.

חברות רבות ברחבי העולם ומתוך חלק מן המחקרים אשר קראתי  גיליתי שרוב חברות הביטוח עורכות כל שנה תחרויות בין סוכני המכירות שלהן, כאשר הסוכן המגיע לאחוז המכירות הגבוה ביותר, הוא זוכה בטיול  כולל כל ההוצאות לזוג אל אחד האיים היפים בעולם. ואילו סוכנים אשר סך כל מכירותיהם לפוליסות ביטוח מגיע ל20,000 שח  לשבוע, סך כל המכירות שלהם במהלך התחרות מגיע ל-30,000 שח בשבוע, ובמלים אחרות הוא מתאמץ מאד לזכות בפרס שמבטיחה התחרות ואחוז המכירות שלו עולה ב-50%. אך שבוע לאחר סיום התחרות, צונחות המכירות שלו ל-10,000 שח בשבוע!!!

מהי הסיבה לכך? למרות שהסוכן הוא אותו סוכן ועובד למען אותה חברה ומוכר את אותו השירות באותו שוק, הרי שהנעותיו תשתנינה, וכאן עולה בעיית ההנעות החיצוניות, מאחר והשפעותיה נמוכות במהרה.

דוגמא נוספת ….לאחר שסיימתי התואר הראשון שלי צפתי שיחגגו המשפחה איתי ויעניקו לי מתנות או מילת הערכה קטנה. היו גם כאילו שאמרו לי “מברוק” כמה אנשים שזה מזל טוב, יפה מאוד ” אבל עדיין הייתי מצפה ליותר הערכה כתובה ….. חכתי  אך לשווא. לא קבלתי מהומה ולכן הלכתי וכתבתי הערכה אישית לעצמי “ניבין חלילי היקרה כל הכבוד על המרץ ועל הגעתך למטרה שחלמת עליה כל השנים, אני אישית מאוד מעריכה אותך ומאחלת לך הרבה הצלחה. ציינתי תאריך וחתמתי מטה. חברה הקרובה לי שאלה אותי מה זה? מה את עושה? מה קרה ניבין,,,? הבעת פנים מופתעת.  עניתי לה “תאמני לי שצפיתי לקבל ברכה, הערכה מהקרובים לי בכתב אך אף אחד לא כתב לי אז אין מי שיעריך אותי, לכאורה, כמו שאני מעריכה את עצמי ולכן כתבתי לעצמי ואני מאד שמחה ומאושרת מכך. לאחר מס’ ימים כמה מחברותיי שלחו לי זר פרחים ואף קבלתי הערכה כתובה מהן .

אמר מרק טווין: “יתכן ותצפה שיקרה דבר מה שייתן לך הרגשת שביעות רצון מעצמך ומעמלך, אך אתה הוא זה היכול להבטיח את אושרך , אם תעניק אותו לעצמך”.

ומאז התחלתי כל פעם שאני מגיעה ליעד שחלמתי להגיע אליו או להצלחה בחיי, אני מזמינה את עצמי ליום פינוק או קונה לעצמי בגד חדש או להזמין את עצמי לארוחה יוקרה או לשלוח לעצמי זר פרחים או עיצוב נרות שכה אני אוהבת, נרות מעוצבים עם ריחות נעימים . 

גם אתם יכולים  לעשות את אותו הדבר ותמצאו  הבדלים רבים ברמת החיים שלך תרגישו באושר פנימי

החכם הסיני קונפוציוס: אמר

Chinese sage Confucius: said “what the person who proclaims footwear, finds within himself and what mass man who proclaims he finds in others”.

 סוג ההנעה השלישי הוא ההנעה הפנימית:

סוג הנעה זה הוא החזק מבין כל הסוגים והשורד ביותר מבין הסוגים כי דרך ההנעה הפנימית אתה מנווט דרך כוחותיך הפנימיים העצמיים המנחים אותך להשגת מטרות גדולות.

דוגמא: הגברת ההיא שהייתה נשואה והיו לה חמישה ילדים, היו יחסיה עם בעלה תקינים היות והיא דאגה לו בכל צורה וגם דאגה לילדיה ולענייני הבית, אך לפתע זנח אותה בעלה ונקשר לאישה אחרת. במקום לבכות ולהצטער על כך שזנחה,  גמלה בליבה להתמודד עם האתגר הגדול וחיפשה עבודה ומצאה הזדמנות לעבוד בתור עובדת ניקיון במלון קטן. בתוך פחות מחמש שנים, בזכות חריצותה וכוחות ההנעה הפנימיים שלה הפכה לבעלת המלון הזה.

ההיסטוריה מספרת לנו את סיפורה של הלן קלר, הגברת החירשת ועיוורת שהפכה לאחת מן המורות והסופרות החזקות ביותר. אך מעט אנשים דיברו על אן סלומון  שעמדה מאחורי הצלחתה של הלן קלר ונלוותה אליה והייתה מורתה, ידידתה, מקור השראה לה, נשארה עמה במשך שנים ארוכות והאמינה ביכולותיה של הלן. למרות שלא הייתה שום מחויבות לאן לקחת את האחריות  הקשה הזאת מלבד אמונתה האישית שנבעה מתוך פנימיותה והיא זאת שהובילה אותה, או במילים אחרות הנעתה הפנימית היא זאת שכיוונה אותה.

ההנעה הפנימית היא סיבה לכך שהאדם הרגיל יבצע פעולות מעל הממוצע הרגיל ויגיע לתוצאות מדהימות….זהו הכוח הטמון מאחורי הצלחתו של אדם….אלה ההבדלים אשר מבהירים את השוני בחייהם של אנשים שונים…..זה הכוח המניע אותך לזרוע פרחים בנפשך במקום לצפות שמישהו יגיש לך אותם…..ההנעות הפנימיות הן האור הקורן מתוך נפשותינו,  הן הענק הרדום בתוכנו ממתין שנעיר אותו.

כפי שאמר ראלף וואלדו אמרסון “מה שנמצא מולנו ומה שנמצא מאחורינו  היה נחשב עלוב מאד אילו היינו משווים אותו למה שנמצא בתוכנו”.

הפילוסוף סוקרטס היה הראשון שדיבר על חוק “הסיבתיות” לפני יותר מ-2,000 שנה ובימינו מכנים אותו הפסיכולוגים חוק “הסיבה והתוצאה”, במובן שלכל סיבה יש תוצאה, כך שאם תחזור על אותה הסיבה, תגיע בכול פעם לאותה התוצאה. לפיכך, אתן לך  דוגמא להנעות בחמש צעדים:

צעד ראשון: נשימה

בצע שאיפה וספור עד ארבע אח”כ נשוף גם כן וספור עד ארבע. נשום בדרך זו במהלך הניסוי.

צעד שני: מנח הגוף:

שב או עמוד כשכתפיך פתוחות וראשך מורם.

צעד שלישי: הצהרה:

חזור בלבך חמש פעמים על האמירה: “אני חזק”. בטא אותה בקול רועם הבוקע מתוך גופך. חזור על ההצהרה חמש פעמים בקול רם: “אני חזק”.

צעד רביעי: חיבור בין התחושות

האמן בהצהרותיך החוזרות ונשנות וקַשר בין רגשותיך באמצעות כל החושים שלך, בכך שאינך צריך לומר חלושות “אני חזק” וכן, אל לך להגיד “לפעמים אני חזק” או “יש סיכוי שאני חזק” שהרי חובה עליך לומר “אני חזק” בכוח המחובר לתחושותיך.

צעד חמישי: מחבר רגשי

האם ישנו שיר כלשהו המזכיר לך אדם מסוים? ……במקרים אלו השיר הוא ביטוי למחבר רגשי.

האם קרה שראית מטוס ונזכרת בחופשה האחרונה שבילית או בחוויה אחרת כלשהי?….. יתכן שזהו סוג של מחבר רגשי. האם קרה לך שסוג מסוים של בושם הזכיר לך אדם מסוים? מקרים אלה נחשבים גם הם כמחברים.

מהו מחבר?

כאשר את חש ברגש חזק ומרגש ובו זמנית אתה גם מאזין לשיר מסוים או קרה לך דבר מרגש, כל החוויות האלה קשורות ביניהן מבחינה עצבית. כדי להסביר יותר אביא דוגמא לניסיון שחווה מדען רוסי בשם פבלוב  שגילה שפעולת הקישור יכולה להשפיע על ביצוע פעולה גופנית: בכל פעם שצלצל בפעמון נהג פבלוב להגיש מזון לכלבו, והיה זה אך טבעי שכלבו יזיל ריר כל פעם שיגיש לו את מזונו. לאחר זמן קצר ייווצר קשר עצבי בין הגשת המזון וצלצול הפעמון. אחר כך תכנן לצלצל בפעמון מבלי שיגיש לכלב את מזונו וכתוצאה מכך נזל לכלב ריר מיד בשומעו את הפעמון, למרות שלא היה שם שום דבר מזון.

כך גם נוהג האדם. ריחות, תמונות, דיבור ותנועות עשויות להיות מקשרות המחזירות  למוחותינו מצבים מסוימים כדי לחיות אותם מחדש פעם נוספת בחוויות אותן עברנו בעבר.

כעת ברצוני לעורר את התלהבותי:מתרגיל שכמעט פעם פעמים בשבוע עושה אותו

כאשר אני אתה מניח את ידך על מחבר בצורת אגרוף או בכל צורה אחרת, אתה באופן אוטומטי תתחיל לבצע נשימות חזקות ותראה את עצמך חזק ותזיז את גוף בכוח ותשמע את עצמך אומר: “אני חזק”  ותחוש בהרגשה העזה.

בואו ננסה זאת יחד:

חשוב על חוויה שחיזקה את התלהבותך מאד בעבר. נשום נשימות חזקות, הפרד בין כתפיך והרם את ראשך. כאשר תחושותיך תהיינה חזקות, נגע במקשר של ניסוי הזה ושנן חמש פעמים: “אני חזק….אני חזק”.

עתה הרם את ידך מעל המחבר וגע במקשר פעם נוספת. ….מה אתה מרגיש כעת? מה את שומע בתוכך? היה ותבצע את התרגיל בצורה נכונה, ללא ספק תעלה דרגת התלהבותך ביותר.

התאמן בשימוש של המקשר מספר פעמים ביום עד עשר ייהפך לחלק ממך ותתרגל אליו. מכאן ואילך כל שעליך לעשות כדי להגיע לדרגת הכוח הזאת הוא לגעת  במקשר הספציפי בכל אחד מן הניסויים אשר גרמו להעלאת רמת התלהבותך.

ברצוני כעת להציע אסטרטגיה של הנעות הכוח: שזה עוזר לי מאוד בחיי ואני משתמשת בזה רבות –

  • קנה ספר זיכרונות ורשום בו אחת ליום לפחות שלוש מקרי הצלחה שלך באותו יום. אין הגיון בסברתך שלא עשית כל דבר מוצלח שהרי אתה עדיין נושם ובבריאות טובה ובעל מחשבות מועילות וקשרים.  רשום על הספר: “חברי להצלחה” וקרא אותו מדי פעם היות והוא יעלה את התלהבותך במהרה.
  • רשום רשימה של דברים שתרצה לקנות וכל פעם שתעשה מעשה מצליח קנה לעצמך את אחד הדברים הרשומים ברשימה. פעולה מצליחה עשויה להיות עסקה נושאת רווחים או ביקור אצל חבר או שליטה ברגשותיך בעת הצורך. גמולך עשוי להיות הזמנה לארוחה או קניית ספר, למשל, או צפייה בסרט קומי וכו’.
  • עשה דבר מה בשביל עצמך פעם בשבוע כגון האזנה למוסיקה שאתה אוהב, או עיסוק בספורט או אכילת ארוחה בריאה או הליכה במקום שקט.
  • השתמש במקשר לתרגול שלוש פעמים ביום ושים לב לעשות זאת ברגישות ובכנות. וודא שאתה מצליח בכל פעם עד שהפעולה תיעשה אוטומטית. קח את האימון צעד אחר צעד. אלה הם חייך…..נהל אותם כעת….המשך להתלהב מהם

 זכור תמיד: ליהנות מכל דקה כאילו זו הדקה האחרונה, לחיות באמונה, בתקווה והרבה אהבה, לחיות במאמץ והערך את חייך

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.