הסוד לבריאות ואריכות ימים
02/05/2013
במבוק
14/05/2013

השמה מקצועית
באמצעות מבחני אינטליגנציה i32 בשיטת לוסקי. מחקר שטח.
רשמה: טליה פסחוביץ
המנחה: ד”ר דני לוסקי

התבנית המוצעת בעבודה זו היא שילוב של ידע מעולם כוח האדם ושל ידע הבא ממגוון מבחני אינטליגנציה חלקם מדעיים בעלי תקפות ומהימנות גבוהה, וחלקם שאובים מידע עתיק שפותח ע”י מורי דר’ דני לוסקי מתוך ספר יצירה.

1.1 הליך המחקר

מחקר זה מבקש להציג מודל ייחודי שישמש כחלופה לחלק ממבחני המיון המתקיימים היום בשוק חברות ההשמה וכוח האדם.
בתחילה אציג את התהליך המקובל בשוק של ניתוח העבודה ואפיון התפקיד. ניתוח התפקיד כולל תיאור מפורט של המשימות הכלולות בתפקיד, קביעת יחסי גומלין עם עובדים אחרים וכן בירור מהו הידע, הכישורים והיכולות ההכרחיים לעובד על מנת שיצליח לבצע את התפקיד בהצלחה. אחר כך אציג את אמצעי המיון הקיימים היום בשוק הכוללים את הראיונות, המבחנים והאמצעים הנוספים למיון.
כדי להכיר את הבסיס ממנו צמחו מבחני I32 , אכתוב על שיטת לוסקי, שהינה פרי פיתוח של ספר יצירה ושפיתח אותה דר’ דני לוסקי.
במהלך העבודה אעשה מספר ראיונות עם בכירים בשוק זה, אפרט את התהליכים הקיימים היום בשוק כולל עלויות של כל שלב, ואציע את המודל שלי כולל עלויות שלו.
קהל היעד שלי לקריאת עבודה זו הם מנהלי כוח אדם במוסדות גדולים וכן מנהלי חברות כוח אדם שכלי זה יכול לשמש ככלי אבחון חלופי לחלק מהכלים בהם הם משתמשים עד היום.
עבודה זו תורמת לשיטת לוסקי בכך שפותחת עוד אפיק למבחנים אלו מעבר לכלים לאבחון לצורך טיפול.
התרומה של תוצר זה לשוק כוח האדם היא :
1. הוזלה משמעותית של העלויות בשל מחירים נמוכים יחסית של ביצוע מבחני I32.
2. צמצום הפער הקיים בין הרצוי למצוי ומציאת מועמדים מתאימים על פי אפיון התפקיד.
3. מאחר ולמבחנים יש תוצאות מדויקות אזי יגרם חסכון לארגון בעלויות הנגרמות עקב השמה לא מוצלחת וחזרה על התהליכים בכל פעם מחדש.

לצורך כתיבת המחקר אני משתמשת במגוון מקורות.
מקורות ספרותיים ומקורות אנושיים.
במקורות הספרותיים אביא נתונים מספרות מקצועית ומהאינטרנט.
המקורות האנושיים שלי הם אנשים הנמצאים בעמדות מפתח בתחום זה.

הראשון, מר יואב בכר, סמנכ”ל משאבי אנוש בהתאחדות בתי המלון.
מר יואב בכר אחראי על כל תחום ההשמה של כוח האדם בהתאחדות למרות שבחלק מרשתות בתי המלון הן עצמאיות בתחום הזה.

השני, גב’ זהבה צוראל, לשעבר מנכ”לית והבעלים של חברת כוח אדם ” שילוב”. חברת שילוב התמחתה בהשמה של כוח אדם מקצועי מרמת מזכירה ועד מנכ”לים של חברות ומוסדות גדולים.החברה עבדה עם משרדי ממשלה וגופים ציבוריים, עמותות, בנקים, קרנות הון סיכון, וחברות הייטק.החברה נמכרה לפני כשנתיים לחברת טלדור יחד עם המוניטין והשם.

1.2 סקירה ספרותית

השמה מקצועית בשוק כוח האדם- איך מתבצעת ובאלו שיטות?
1.2.1 מיון עובדים
מיון עובדים הוא התהליך בו מגייס ארגון מועסקים חדשים לשורותיו, לצורך החלפתם של עובדים שפרשו או לשם התרחבות. מיון עובדים הוא אחד הכלים הבסיסיים של ניהול משאבי אנוש ומטרתו היא איתור של עובד שתכונותיו מתאימות לדרישות התפקיד. אם התאמה זו נכשלת, ביצועי העובד ושביעות רצונו נפגעים, וכתוצאה נפגעים גם ביצועי הארגון.
בתורות מודרניות של ניהול משאבי אנוש נהוג לחלק את תהליך מיון העובדים לשני שלבים: ניתוח העבודה, שהוא תהליך של הערכת דרישות התפקיד והכישורים הנדרשים על מנת לבצע אותו, ובחירת עובד בעזרת אמצעי מיון.
ארגונים רבים מאפשרים בלעדיות לחברת כוח אדם ספציפית או פותחים את האופציה לגיוס המועמד לכל חברת כוח אדם שיש.
1.2.2 ניתוח העבודה
ניתוח התפקיד כולל תיאור מפורט של המשימות הכלולות בתפקיד, קביעת יחסי גומלין עם עובדים אחרים וכן בירור מהו הידע, הכישורים והיכולות ההכרחיים לעובד על מנת שיצליח לבצע את התפקיד בהצלחה. השיטות הפופולאריות ביותר להשגת המידע הנ”ל הן:
תצפיות – ניתוח התפקיד בעזרת צפייה בעובדים אחרים באותו תפקיד במהלך יום העבודה, ניתוח התפקיד אפשרי הן בתצפית ישירה והן בתצפית עקיפה, המושגת על ידי הקלטה ויזואלית של הפעילות.
ראיונות– ראיון קבוצת עובדים נבחרת מבין העובדים שעוסקים בתפקיד ומבצעים ניתוח של תוצאות הראיונות.
יומנים– נותנים לעובדים לתעד את הפעילויות שהם מבצעים במסגרת התפקיד ואת הזמן שנדרש לכל פעילות.
שאלונים– דירוג פעילויות שהעובדים ביצעו במהלך העבודה מתוך רשימת פעילויות נבחרת.
לאחר איסוף המידע הארגון יכול ליצור את הגדרת התפקיד ואת תיאור התפקיד. תיאור התפקיד הוא רשימה של הפעולות שאותן העובד צריך לבצע במסגרת התפקיד, כיצד הוא מבצע אותן ומה התגמול שלו עבורן. רשימה זו משקפת את הדרישות המינימאליות מהעובד על מנת שיבצע את התפקיד בהצלחה. הגדרת התפקיד מזהה את הידע, הכישורים והיכולות הנדרשים לביצוע התפקיד בצורה אפקטיבית ולמעשה מתארת את העובד שמתאים לתפקיד ובכך מסייעת לממיינים להחליט באם המועמד מתאים או לא מתאים.
הגדרת ותיאור התפקיד הינם מסמכים שמתארים מצבים קבועים יחסית ובכך מזהים כישורים לתפקיד ספציפי. ארגונים בעלי תפיסת משאבי אנוש גמישה שואפים שעובדיהם יהיו בעלי יכולת ביצוע של מגוון תפקידים רחב, יוכלו לעבור בין פרויקטים שונים ויהיו בעלי תכונות אופי שמתאימות לארגון. עקב כך, יעילותם של הגדרת ותיאור התפקיד פחותה בארגונים כאלה.
בשלב זה של ניתוח התפקיד ניתן לבצע את מבחני I32 למספר עובדים המועסקים בתפקיד זהה ונחשבים להצלחה בארגון. איסוף נתוני המבחנים ממספר עובדים יעלה את התכונות / היכולות / האינטליגנציות החזקות הנדרשות מעובד לתפקיד זה. אח”כ בשלב המיון מועמד שיהיו לו תכונות חזקות הזהות לתכונות שנמצאו בשלב האפיון יעלה לשלב המיונים הבא.
1.2.3 אמצעי הפרסום
1. פרסום מודעות דרושים בעיתונות ארצית ומקומית
2. פרסום באינטרנט במנועי חיפוש מיוחדים לחיפוש עבודה כדוגמת : ALLJOB,, RUNER ואחרים
3. פרסום באתר האינטרנט של חברת כוח האדם ועדכון המאגרים השוטפים שלה.
1.2.4 אמצעי מיון
אמצעי מיון הינם כל אמצעי שבו ארגונים משתמשים לשם איסוף מידע על המועמד לתפקיד, מידע זה ישמש בקביעת הכישורים, הידע והיכולות של המועמד ויסייע בהחלטה האם המועמד מתאים לתפקיד.ככל שהיחס בשוק העבודה בין העובדים למספר התפקידים הפנויים קטן יותר כך אמצעי המיון הופכים אפקטיביים יותר.
כלי המיון נבחנים בכלים של מהימנות- תוצאות החוזרות על עצמן ללא תלות בזמן, בזהות הבוחן או במיקומו של המבחן, ותוקף – ההתאמה בין תוצאות מבחן לבין הביצוע של התפקיד בפועל. מדידת התוקף של מבחני מיון היא בעייתית שכן ההערכה של עובדים על ידי מנהליהם סובלת מסובייקטיביות, ולכן תיקוף של כלי מיון מחייב שימוש בכלי הערכה מהימנים.
לצד התרומה שלו לארגון, מיון עובדים טומן בחובו עלויות שעלולות להיות גבוהות. העלויות הישירות יכולות לכלול שכר למחלקת כוח אדם, תשלום לחברות השמה, חדרי ראיונות וכדומה. העלויות העקיפות כוללות את עלות הזמן שאובד בעת המבחנים עד למציאת עובד, ואת עלות זמן הבוחן מול העבודה שהיה אמור לבצע.
השימוש באמצעי המיון מעורר מספר סוגיות אתיות, לגבי רמת השקיפות של התהליך כלפי המועמד וידיעתו על הקריטריונים שבהם הוא נבחן, ולגבי זכויותיו החוקיות (דוגמת שמירה על זכותו לפרטיות תוך הימנעות ממענה על שאלות פולשניות).
ישנם שלושה אמצעי מיון עיקריים:
1. ראיונות
2. מבחנים
3. סימולציות

1.2.4.1 ראיונות
ראיונות הינם האמצעי הפופולארי ביותר למיון עובדים, אולם מחקרים רבים טוענים שהחלטה על קבלת מרואיין מתקבלת תוך כ- 3 דקות מתחילת הראיון ובשאר הזמן המראיין מנסה לאשש את ההחלטה שלו. התוקף של הראיון נמוך, כיוון שהמראיין מקבל החלטה על סמך רושם אישי ולא על סמך כישורים. גם המהימנות אינה גבוהה, עקב ההשפעה החזקה של הזמן ומקום הראיון, סוג השאלות שנשאלות בו והטיות דמיון בין המראיין למרואיין. למרות כל האמור לעיל לראיונות יש תוקף נראה גבוה ולכן הם ממשיכים להתקיים. לדברי מר יואב בכר, סמנכ”ל משאבי אנוש, התאחדות בתי המלון, אדם שעבר הכשרה מקצועית למיון באמצעות ראיונות אישיים ישיג תוצאות טובות גם באמצעי זה. במעמד הראיון יעשה אימות בין טופס מועמדות אל מול קורות החיים שבחר המועמד למסור.
ניתן לשפר את התוקף של הראיון על ידי סטנדרטיזציה שלו בעזרת קביעת שאלות אחידות לכל המרואיינים, ביצוע הראיון על ידי מספר רב של מראיינים או קביעת סולם דירוג אחיד.
למרות האמור לעיל, ראיונות הם כלי עזר טוב על מנת לזהות במועמד את הכישורים הבין אישיים, המוטיבציה והיכולת המילולית שלו והם מנבאים טובים בעבודות מסוג מכירות, ניהול ועבודת צוות.

1.2.4.2 מבחנים
המבחנים הנערכים למועמדים לתפקיד בוחנים שלושה תחומים עיקריים. במבחני אישיות משתמשים בכלים של שאלונים, ניתוח כתב יד ועוד. מבחני כישורים בין אישיים מבוצעים על ידי מבחני סימולציה המציבים את המועמד בסיטואציות שבודקות את היכולת הבין אישית שלו. מבחני יכולת בודקים את היכולת של המועמד להתמודד עם אתגרים שקשורים לתפקיד ( מבחנים פיזיים, מנטאליים, טכניים ועוד), בין אם לפני תחילת העבודה (off the job) או במהלך תקופת ניסיון (on the job).
גב’ זהבה צוראל, מנכ”לית חברת שילוב לשעבר איננה מאמינה בבחינות. לדעתה הבחינות הן אמצעי מיון בעייתי ויכול להטעות מאוד בבחירת המועמד. יש מכונים המכשירים מועמדים איך לענות נכון במבחנים. כמו כן היא ראתה מקרים רבים של מועמדים ראויים שנכשלו בבחינות. לדעתה המבחנים באים בעיקר על מנת שמי שבסופו של דבר בוחר את המועמד לא ייקח אחריות במקרה של כישלון. “תמיד אפשר להאשים את הבחינות”. לדבריה במקרים שבהם היא טיפלה, שליחת מועמד ראוי לבחינות היתה רק על סמך החלטת הלקוח.
מבחני אישיות הם מבחנים בפסיכולוגיה קלינית המיועדים להעריך את האישיות ולמדוד אותה.

ישנן מספר גישות למבחני אישיות:

מבחני השלכה
מבחני השלכה הינם מבחנים בהם מוצג לאדם גירוי מעורפל ועליו להגיב על הגירוי. המבחנים מבוססים על הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית. המבחן המוכר ביותר בגישת מבחנים זו הוא מבחן רורשאך, בו מוצגים לאדם כרטיסים עם כתמי דיו ועליו לומר מה הוא רואה בהם.
מבחנים חשובים נוספים הם מבחן TAT – Thematic Apperception Test ׁ- מבחן התפסת הנושא. זהו מבחן השלכה פסיכולוגי המיועד להערכה פסיכולוגית של מאפייני אישיות ומערכות יחסים של אדם. לפני הנבחן מוצגים עשרים ציורים המתארים דמויות במצבי קונפליקט רגשי, ועל האדם לספר עליהם סיפור. ההנחה היא שמוטיבים באישיות, פנטזיות וקשיים, ישתקפו בסיפור.
כמו כן ניתן להשתמש במבחן רוברטס בו מוצגות לנבחן תמונות, וכן מבחן ציור דמות-HTP House Tree Person , בו האדם מצייר ציורים. מבחן ציור דמות הוא מבחן השלכתי אשר שימש במקור למדידת אינטליגנציה אצל ילדים, כשההתייחסות הייתה בעיקר למורכבות וכמות הפרטים שהציור הכיל. המבחן פשוט מאוד להעברה (כולל בקשה פשוטה לציור הדמות) וכיום הוא משמש גם למבוגרים. ההשערה בבסיס המבחן הינה שהנבחן משליך על הציור את ידיעותיו ותחושותיו לגבי עצמו- גופו, תכונותיו ותפקודיו. בגרסאות מורחבות של המבחן, הנבחן מתבקש לצייר גם עץ, בית ומשפחה.

מבחני דיווח עצמי
מבחנים מסוג זה מבוססים על ההנחה, כי האדם עצמו הוא מקור המידע הטוב ביותר והמהימן ביותר על אישיותו. שאלוני דיווח עצמי מבוססים על אחת או יותר מבין ארבע גישות:
1. תיקוף תוכן: בוחנים את ההתנהגות שרוצים להעריך ומנסחים פריטים למבחן שיתייחסו ישירות להתנהגות זו.
2. קריטריון אמפירי: נקבע אילו פריטים ינופו מהשאלון על פי בדיקה אמפירית של הקשר בין הפריט והקריטריון .
3. ניתוח גורמים : שיטה סטטיסטית לפישוט נתונים על ידי הקבצתם ..
4. תיאוריות אישיות: שאלון שמפותח ישירות מתוך תיאוריה.

מבחני דיווח עצמי להערכת תכונות ספציפיות
הדיפרנציאל הסמנטי הינה טכניקה המאפשרת להעריך את האופן שבו הנבדק תופס את עצמו, בני אדם משמעותיים לו ולמעשה כל אובייקט/מושג. הוא בודק קונוטציות שמושג מסוים מעורר. בעוד הפסקה הקודמת מתארת מבחני דיווח עצמי להערכה כוללת של האישיות, הפסקה הנוכחית עוסקת במבחני דיווח עצמי להערכת תכונות ספציפיות.
עיוותים בדיווח עצמי: בעיות ופתרונות
בצד היתרון שבקבלת מידע ישירות מהנבחן, לדיווח העצמי יש חסרונות הקשורים בעמדות הנבחן כלפי הבחינה ובסגנונות תגובה האופייניים לו. נבחן יכול להטות את תשובותיו בהתאם למה שנחשב רצוי מבחינה חברתית או אישית, (“רצייה חברתית”) כמו גם לבחור תשובות על פי התגובות האופייניות לו: להסכים למה שנאמר, לחלוק על מה שנאמר או לבחור בתגובות חריגות ללא קשר לתוכן.
רצייה חברתית במבחנים ננקטות שיטות שונות במאמץ לפתור את הבעיה של העמדת פנים, זיוף או תגובה מוטה:
• ניסוח פריטים ניטרליים מבחינת רצייתם החברתית.
• לתת לנבחן הוראות וליצור בו אמון כדי להגביר את כנותו.
• בניית סולמות מיוחדים לזיהוי רצייה חברתית.
• פריטים בשיטת הבחירה הכפויה – כל פריט מורכב מזוג טענות הזהות מבחינת הרצייה החברתית.
סגנונות התגובה אינם רק גורם מפריע, הם יכולים לספק גם מידע חשוב כשלעצמו על אישיותו של הנבחן.

1.2.4.3 סימולציות
סימולציות נחשבות לאמצעי המיון הטוב ביותר שקיים כיום כיוון שהן מסוגלות לנבא את התנהגות העתיד על סמך ההתנהגות של המועמד בהווה. המועמד עומד בפני מצבים שדומים לאלו שהוא יצטרך להתמודד עימם בעת העבודה ולכן התפקוד שלו במצבים אלו ינבא את תפקודו בזמן אמת. הסימולציה יכולה להיות פשוטה, למשל טיפול בלקוח בודד, או מורכבת, טיפול במספר אלמנטים מתחום העבודה בו זמנית.

1.2.4.4 מרכזי הערכה
מרכזי הערכה הם אמצעי מיון שמרכז בתוכו את שלושת האמצעים (ראיונות, מבחנים וסימולציות ) תחת קורת גג אחת, ומתמקדים ביכולות חברתיות וניהוליות. עלות מרכזים אלו היא גבוהה והמיון בהם נמשך זמן רב (מס’ ימים).
מרכזי הערכה מוכוונים בדרך כלל עבור ארגון מסוים, ומאוישים במרואיינים מאותו הארגון. כתוצאה מכך, המועמדים שמתקבלים הם אנשים שדומים לארגון ושמזדהים עם הערכים הארגוניים. בנוסף, משמשים מרכזי הערכה גם כמרכזי הכשרת מנהלים והטמעת התרבות הארגונית. התוקף של מרכזי הערכה הוא גבוה, ולכן הם אמצעי מיון יעיל אם כי יקר.

1.2.4.5 אמצעים נוספים למיון
אמצעים נוספים שקיימים בשוק הם שימוש בהמלצות שמקבל המועמד, וניתוח קורות חיים. במקרה של תפקיד שקשור לכספים או יהלומים קיים גם שימוש בפוליגרף.
א. ניתוח קורות חיים: לדברי גב’ זהבה צוראל, מנכ”לית חברת שילוב, עוד בטרם שלב הראיונות יש שלב של מיון טפסי קורות החיים הרבים המגיעים לחברה. לדבריה יש “אבני פינה” לקריאת קורות חיים. היא מחלקת את הטפסים לשלוש קטגוריות:
1. לא בא בחשבון 2. בעדיפות שנייה 3. בעדיפות ראשונה. רק לאלו הנמצאים בעדיפות הראשונה היא תקרא לראיון. למשרות בכירות היא מתחילה תהליך עם 15 מועמדים לפחות. אח”כ מתחילה לצמצם ל 10 מועמדים.
בטפסי קורות החיים זהבה בוחנת מספר “אבני פינה” חשובות: בית הספר בו למד המועמד, תפקיד בצבא, באיזו אוניברסיטה למד ( האם באוניברסיטה לא ידועה בחו”ל או כזו שנחשבת בארץ או בחו”ל),האם יש למועמד תחביבים (מראה על עשייה שמעבר לעולם העבודה).
תהליך המיון שהתבצע אצל הגב’ זהבה צוראל היה בשיתוף פעולה הדוק עם הלקוח המזמין. בכל שלב היה הלקוח מעורב והיה שותף בהחלטה מי עולה לשלב הבא.
רק את 2-3 המועמדים האחרונים הייתה שולחת זהבה לבחינות.
ב. המלצות: ההמלצה מתבצעת באמצעות שיחה טלפונית ואין להסתפק במכתב המלצה.לעיתים היא מבקשת המלצה גם מכפיף של המועמד ולא רק מאדם שהוא היה כפוף לו.
עבור כל מועמד בתפקיד בכיר בודקת זהבה צוראל לפחות 3 ממליצים. היא קובעת עם הממליץ לפחות 1/2 שעה של שיחה טלפונית ושואלת אינספור שאלות כדוגמא: איך מתמודד המועמד במקרה של כישלון? מה הן היוזמות שיזם בתפקידו הקודם? יחסי אנוש מול צוות הנהלה , איזו מין סוג של מנהיגות יש לו? היא בודקת את נושא האחריות הכספית שיש למועמד.
ג. שימוש בגרפולוגיה כאמצעי למיון עובדים
לכל אדם כתב יד המיוחד רק לו ואינו דומה בפרטיו לשום כתב אחר.
הפענוח הפסיכולוגי של כתב היד מוביל אותנו אל נבכי אישיותו של הכותב ומכאן להבנה עמוקה יותר ברבדים שונים מתחומי חייו: רוחני, רגשי, חברתי, חומרי, מיני, משקעי ילדות, תפקודו בחיי היום יום, מעצורים רגשיים וגילוי נסתר על בעיותיו, לחציו הנפשיים ומגבלותיו.

מכאן ניתן לאבחן וללמוד על:
אופיו של אדם
תגובותיו למצבים שונים
ללמוד על יושרו ואמינותו
רמת השכלתו
כמיהותיו
כישרונו
להכיר את התכונות לבחירה נכונה של עובד ולהתאימו לעיסוק זה או אחר.

אחד היתרונות המובילים בשיטת האבחון הגרפולוגי היא היכולת לאבחן בדיסקרטיות, ללא מבחנים ארוכים ומייגעים, אפשרות זאת מהווה יתרון חשוב בכדי לבחון אפשרות וכדאיות של שיתוף פעולה אישי או עסקי לשותפות החל מבדיקת המטפלת לילדים, שותף עסקי, החבר של הבת… וכדומה.

כל הנדרש לאבחון הוא מספר שורות בכתב ידו של האדם
דרך אבחון כתב היד ניתן לבדוק את האטרקציה שבין העובד והמעסיק וליצור אף ייעוץ ארגוני אשר יוביל את העסק או החברה לייעדה.

בעזרת האבחון הגרפולוגי אפשר לעמוד על:
אמינותו של אדם, התמדתו, עקביותו, עמידה בלחצים, שמירת סודיות, יכולות השתלבות בעבודת צוות, יכולת קבלת והאצלת סמכויות, כושר לוגי ולוגיסטי, אחריות, יציבותו הנפשית והפיסית, מעוף ויצירה, מוטיבציה לתפקיד כמו כן לבדוק את אופן קבלת משוב להפריה וייעול עבודתו.
לדברי זהבה צוראל הגרפולוגיה היא כלי אמין וזול יחסית והיא השתמשה בו לא מעט.

לדברי מר יואב בכר, סמנכ”ל משאבי אנוש, התאחדות בתי המלון, חשוב שתהליך המיון יהיה סביר ואפקטיבי ולא נמרח. זאת על מנת לא ליגע את המועמד. כשמחפשים עובדים בכירים נעשה תהליך שנקרא “Head Hunter” שבו מנהל משאבי אנוש מחפש את המועמד שלו מתוך שלל הבכירים הקיימים בארגון שלו או בארגונים מתחרים.

1.2.5 תהליך המיון והגיוס המתבצע בהתאחדות בתי המלון כולל עלויות משוערות

התהליך דרכי ביצוע עלויות
בדיקת צרכים ואישורם ע”י מנהל משאבי אנוש שעות עבודה-מנהל משאבי אנוש
אפיון תפקיד ע”י מנהל משאבי אנוש שעות עבודה-מנהל משאבי אנוש
דרכי גיוס כו”א 1. פה לאוזן אין
2. שירותי כו”א משכורת ברוטו של חודש אחד של המועמד המתקבל לתפקיד. ניתן למשא ומתן
3. חברות שירותים משכורת ברוטו של חודש אחד של המועמד המתקבל לתפקיד. ניתן למשא ומתן
4. אתרי אינטרנט מותנה באתר ובזמינות
5. עיתונות 10,000 ₪ למודעה בעיתון ארצי
500 ₪ למודעה של מס’ שורות בעיתון נישות (עיתון רוסי / עיתון מקומי)
6. אקראי אין
דרכי מיון הכרחיות 1. קורות חיים – ניתוח ע”י מנהל משאבי אנוש או אדם מטעמו אין שעות עבודה-מנהל משאבי אנוש
2. טופס מועמדות *(דוגמא בנספחים אין
3. ראיון אישי שעות עבודה-מנהל משאבי אנוש
4. המלצות – הכנת שאלות מראש לממליץ, תוך קבלת תשובות בשיחה טלפונית. אין להסתפק בהמלצה בכתב שעות עבודה-מנהל משאבי אנוש
דרכי מיון נוספות 1. מבחני מיון בחברת ההשמה
6-8 שעות מבחנים 750-1,200 ₪
2. מבחני מיון “inhouse”- “בחצר המזמין”-מבחן ממוחשב
1.5 – 2 שעות מבחנים תלוי בכמות המבחנים
3.מבחני אמינות-מבחן ממוחשב
1/2 שעה “בחצר המזמין” תלוי בכמות המבחנים
4. גרפולוגיה 350-450 ₪

* הנתונים התקבלו ממר יואב בכר, סמנכ”ל משאבי אנוש, התאחדות בתי המלון בישראל.

פרק שני- שיטת לוסקי-חוכמת 32 אינטליגנציות לחיים- איך מאבחנים באמצעותה?
2.1 העקרונות למודל ההתפתחותי המשולב ע”פ דר’ דני לוסקי, מפתח שיטת לוסקי ומבחני I32
• לכל אדם יש 32 אינטליגנציות וערכי חיים באמצעותם הוא מבין את החיים ודרכם הוא יוצר מציאות
• פרופיל האינטליגנציות האישי של כל אדם מהווה את השפה הייחודית בה הוא מתפקד ומצטיין.
• את האינטליגנציות ניתן לאמן כמו שמאמנים שריר.
• 32 ערכי החיים של אדם הם אמונותיו והם משקפים את המציאות בה הוא חי.
• שינוי ערכי חיים, (מחשבות ואמונות) ישנו את המציאות.
• בריאות, אהבה, שמחה, או הצלחה הם תהליך חינוכי נרכש.
• מודל התפתחותי משולב משמעו, שילוב כל 32 האינטליגנציות,
בארבעה רבדים: רוחני, שכלי, רגשי וגופני , לצורך אבחון מבנה אישיות ופרופיל אינטליגנציות ייחודי של אדם.

2.2 מהם 32 האינטליגנציות?
לכל אדם יש 32 אינטליגנציות. אינטליגנציה היא יכולת שמופיעה בארבעה רבדים – בגוף, ברגש, בשכל וברוח.
לכל אדם פרופיל אינטליגנציות ייחודי המעצב את אישיותו, את גישתו, הרגליו והבנתו את העולם לצורך מניעת תקלות, פתרון בעיות, קביעת יעדים ומימושם .
פרופיל אינטליגנציות הן יכולות שבאות לידי ביטוי בתחומים שונים, כגון: יכולת לטפל, יכולת הנחייה, יכולת דיבור, שיחה, הקשבה, ציור, שיווק, משחק, ספורט, ארגון, נגינה, כתיבה, ניהול, מכירות, יזמות, שירה, יחסים בין- אישיים.
2.3 איך מאבחנים בשיטת לוסקי?
בשיטת לוסקי מאבחנים באמצעות מבחני אינטליגנציה הכוללים מגוון כלים: התבוננות דרך המשוב, תשאול,
שאלון ערכי חיים, כף יד, עץ חיים, חוכמת הגוף ושפת הגוף, קלפי יצירה,
סריקה אנרגטית, לשון, דופק, אותיות השם, הרגלי תזונה, והרגלי חיים.
על פי שיטת לוסקי, כל פעולה אנושית היא כלי לאבחון אינטליגנציות.
שיטת לוסקי מבוססת על מחקרים מדעיים מערביים, על טכניקות טיפול הוליסטיות מזרחיות,
ועל חוכמת הקבלה של ספר יצירה, המיוחס לאברהם אבינו.

2.4 מבחני אינטלגנציה I32
מה הם מבחני I32? מה המקור שלהם ? מה הייחוד שלהם? מה הם בודקים? איך המבחנים יכולים לתת תוצאות מדויקות לבחירת מועמד מתאים ביותר לתפקיד על פי הגדרת הלקוח?
ע”פ ד”ר לוסקי, מפתח מבחני אינטליגנציה i32, מבחני אינטליגנציה – i32אבחון פוטנציאל יכולות אנושי שלם.
מבחני אינטליגנציה i32 פותחו ככלים אבחוניים והם יכולים לשמש חלופה למבחני מיון הקיימים היום בשוק העבודה מאחר והם בודקים פרופיל אישיותי של האדם.

מבחני אינטליגנציה i32 מיועדים לאיתור היכולות החזקות והחלשות אצל הנבדק.
לאחר ביצוע המבחנים יש לבדוק האם הפרופיל שהתקבל מתאים לאפיון המתבקש.

2.4.1 הייחודיות של מבחני אינטליגנציה i32
המבחנים הנהוגים כיום (מבחני IQ, מבחני אישיות ומבחנים פסיכומטריים) מודדים יכולות לוגיות מתמטיות, צורות, זיכרון ויכולות ורבליות. סרגל יכולות בלעדי זה יצר מצב חברתי, פסיכולוגי ותעסוקתי מסוים המכוון אל היכולות האלה.

סרגל ההערכה של מבחני אינטליגנציה i32 אינו משווה אדם אחד לבני אדם אחרים,
הסרגל החדש מאבחן את פרופיל האינטליגנציות האישי ייחודי עבור כל אדם. פרופיל אישיות אישי זה כולל גם מרכיבים של מבחני IQ, מבחני אישיות ומבחנים פסיכומטריים הנהוגים כיום. אולם הסרגל החדש מאבחן 32 ערכי חיים, 32 יכולות שונות, 32 אינטליגנציות בארבעה רבדים.
התוצאה מכך היא שניתן למצוא אצל כל אדם פרופיל יכולות בהם הוא מצטיין. אם כל אדם יכול להצטיין במשהו, הרי אפשר יהיה להתאים פרופיל אינטליגנציות אישי לפרופיל אינטליגנציות למקצוע נדרש ובכך נאפשר לבני אדם לממש את עצמם בעבודה שהם יכולים ואוהבים לעשות.

מבחני אינטליגנציה I32
רובד אמנויות אבחון
רוחני מבחן דרך המשוב
אותיות השם
פירוש חלומות
שכלי מבחן ערכי חיים
משפטי מפתח
אמנות התשאול
רגשי מבחני השלכה
קלפי יצירה
הרגלי חיים
גופני מבחן מוטורי
אבחון כירולוגי-כף יד
חוכמת הלשון
חוכמת הגוף

2.4.2 שאלון ערכי חיים מהו ואיך הוא מתבצע?
שאלון ערכי חיים הוא כלי בסיסי וראשוני להכנת מפת אינטליגנציות אישית. המבחן הוא מבחן ממוחשב על גבי תוכנת אקסל והוא מבוצע בנוכחות המאבחן.
בשאלון ערכי חיים הנבדק עונה מתוך התבוננות על ההתנהגות שלו היום. הנבדק לא יביא עימו את העבר שלו ולא יחשוב על העתיד שלו ואיך היה רוצה להיות. הנבדק יענה על השאלות מהמקום בו הוא נמצא כעת, כאן ועכשיו.
כאשר הוא יקרא שאלה ומשהו ראשוני יעלה זוהי התשובה שלו. המשהו הראשוני הזה הוא הדבר האמיתי. יש להניח לחששות ולהתלבטויות כמו ” איך התשובה תראה בעיניי האחרים” ו” אני לא חייב לחשוף את עצמי”.
בשאלון ערכי חיים מתבקש המועמד לענות על 320 היגדים בסולם של 1-4 כאשר 1= לא מסכים בהחלט,
2= לא מסכים, 3= מסכים, 4= מסכים בהחלט. המבחן נערך בזמן של 30-45 דקות ללא הפסקה באמצע.
על פי התשובות שענה הנבחן ניתן לקבל את הפרופיל האישיותי שלו על גבי גרף.
2.4.3 מבחן כף יד (כירולוגיה)
כף היד הוא כלי עתיק יומין להתבוננות ולאבחון. בכף היד ניתן לאבחן את מצבו הנפשי והפיזי של האדם. כף היד היא מיקרוקוסמוס של החיים ושל 32 האינטליגנציות. בעזרת מבחן כף היד אקבל השלמה של התמונה לגבי מצבו של האדם ותכונותיו.

2.4.4 מבחן אותיות השם
עשרים ושתיים אותיות יסוד מסמלות את הצד הפעיל, היוזם והיוצר.
שמות של אנשים הם צירופים של אינטליגנציות שמהם עולות משמעויות ויכולות שונות. שילוב האינטליגנציות המרכיבות את השם המלא של אדם מאפשרות התייחסות למבנה האישיות ופרופיל האינטליגנציות המרכיב את השם.
שמו של אדם הוא המגבלה שלו וגם הפתח שלו לצמיחה. שמו של אדם הוא כמו זרע ממנו צומח העץ כולו, על כן צריך לבדוק אם בעל השם מחובר לשמו או שהיה מעדיף להחליפו.
בסיום כל מבחנים אני עורכת סנכרון בין כל הממצאים שמצאתי ובונה את הפרופיל האישיותי של המועמד.

2.5 היתרון היחסי של מבחני I32 שאני מבצעת
אני מציעה לחברה המעוניינת למצוא מועמד מתאים לבצע את המיונים הראשונים אצלה ולשלוח אליי מספר מועמדים סופיים על מנת שאבצע עליהם את המבחנים השונים ואוכל להמליץ על הראוי ביותר לתפקיד.
היתרון בדרך האבחון שאני מציעה הוא שתהליך המיון הוא תהליך מהיר וזול יחסית לתהליכים שמציעות חברות שירותים וכוח אדם שונות והוא תהליך שנותן תשובה אמיתית מי הוא המועמד המתאים ביותר לכניסה לתפקיד וכמו כן מי המועמד שיהיה המוצלח לאורך זמן בתפקיד.
עלות נבחן תהיה תלויה באופי המשרה. עלות נבחן למשרה רגילה תהיה 700 ₪ . עלות נבחן למשרה בכירה תהיה 950 ₪. נבחן במשרה בכירה יעבור סידרה של מבחנים ותשאולים. בסופו של תהליך יקבל הארגון את הפרופיל האישיותי של המועמדים יחד עם ההמלצה שלי.
2.5.1 איך מתבצעת בחירה של מועמדת אחת מתוך שלוש אפשריות (משרת מזכירה)
הגורם הממיין הראשון (משאבי אנוש בתוך הארגון) יפנה אליי את המועמדות הפוטנציאליות זאת לאחר שהגדיר את אופי התפקיד ואת הדגשים המיוחדים שהוא מעוניין באישיותה של המועמדת (אם יש כאלה)
1. בשלב הראשון אבצע ראיון ראשוני שיכלול תשאול להתרשמות כללית
2. בשלב השני תבצע כל מועמדת את שאלון ערכי החיים.
לאחר קבלת תוצאות הגרפים של כל אחת מהמועמדות יקבל הארגון את הגרפים שלהן (דוגמה בנספחים) יחד עם ניתוח התכונות החזקות של המועמדת והתכונות החלשות שלה וכמו כן המלצה מי מהן נראית לי המתאימה ביותר.
דוגמה לניתוח הגרפים:
מזכירה א’:
אינטליגנציות חזקות(מסומנות בעיגול): צ= מחויבות גבוהה לאנשים ולתפקיד, 6= יכולת גבוהה לקבל את השונה מתוך אחדות, כ= יכולת טובה לקבל שינויים ולזרום איתם, ג= יכולת גבוהה להיות בשמחה ולהסתפק במה שיש, מ= יכולת נתינה גבוהה.
אינטליגנציות חלשות (מסומנות באיקס): 5= יכולת גבוהה לפעולה מתוך מחשבה, 4= תחושת חופש הבחירה לקויה, ש= רצון לקבל לעצמה נמוך.ק= יכולת נמוכה להתמודדות בדילמות ערכיות מוסריות וכבוד האדם 8= יכולת נמוכה ללמוד איך ללמוד.

מזכירה ב’:
אינטליגנציות חזקות(מסומנות בעיגול): ס= יכולת גבוהה לפעולה מהבטן, אינטואיציה גבוהה, ט= עשיית פעולות בטעם טוב, פ= דימוי עצמי גבוה מדי, יהירות וצדקנות, מ= רצון לתת גבוה, א= רצון חופשי גבוה לא סרה למרות.
אינטליגנציות חלשות (מסומנות באיקס): ע= יכולת נמוכה לעבודה עם המוח (ראש קטן),ז= יכולת נמוכה להבחין בין אמת ושקר ולפעול מתוך אמת אישית, 1= יכולת נמוכה להיות בוודאות באור ולדעת שהכול לטובה-טיפוס פסימי, ד= יכולת נמוכה לשים יעדים ולהגשימם, ב= יכולת נמוכה לתזמן, לארגן וחוסר טקט.
מזכירה ג’
אינטליגנציות חזקות(מסומנות בעיגול): 9= יכולת גבוהה לפתרון בעיות מורכבות, 5= יכולת גבוהה לפעולה מתוך מחשבה, ד= יכולת גבוהה לשים יעדים ולהגשימם, ג= יכולת גבוהה להיות בשמחה ולהסתפק במה שיש, מ= רצון לתת גבוה.
אינטליגנציות חלשות (מסומנות באיקס): נ= יכולת נמוכה להיות בתהליך, עבודה מאורגנת, ז= יכולת נמוכה להבחין בין אמת לשקר ולפעול מתוך אמת אישית, 4= תחושת חופש הבחירה לקויה.
מהתוצאות שהתקבלו רואים שלמזכירה א’ ולמזכירה ג’ יש את האינטליגנציות החזקות שחשובות בתפקיד מזכירה. ובכל זאת הייתי בוחרת וממליצה על מזכירה א’ מאחר ויש לה את התכונות החשובות לתפקיד זה כגון צ= מחויבות גבוהה לתפקיד ולממונים( תקבל מרות וסמכות), 6= יכולת קבלת השונה מתוך אחדות (טיפוס שמסתדר עם אחרים ולא מעורר פרובוקציות), כ= תזרום עם שינויים שיתכנו בעבודה (תוכל לעבוד במספר יישומים ולקבל שינויי בתוכנות אם המצב יקרה), ג= אדם אופטימי ושמח ומשרה אוירה טובה על הסובבים אותו, מ= יכולת נתינה גבוהה ( לא מתחשבנת עם אחרים).
למרות האינטליגנציות הנמוכות של מזכירה א’ באבחון זה עדיין תוכל לעבוד במסירות, בחריצות ועם מחויבות רבה לתפקיד.
פרק שלישי – סיכום
כאמור מיון עובדים הוא אחד הכלים הבסיסיים של ניהול משאבי אנוש ומטרתו היא איתור של עובד שתכונותיו מתאימות לדרישות התפקיד. אם התאמה זו נכשלת, ביצועי העובד ושביעות רצונו נפגעים כתוצאה נפגעים גם ביצועי הארגון.
היתרונות של מבחני אינטליגנציה i32
1. מבחני אינטליגנציה i32 מאבחנים ערכים של בני אדם ביחס ליכולות האישיות שלהם עצמם.
2. לכל אדם נמצא פרופיל אחד, יחיד ומיוחד ללא צורך בהשוואה עם אנשים אחרים.
3. מבחני אינטליגנציה i32 מבטיחים שלכל אדם קיים פרופיל אינטליגנציות ייחודי
חד פעמי. לא יימצא אדם נוסף, בעבר בהווה או בעתיד עם פרופיל אינטליגנציות זהה.
4. מבחני אינטליגנציה i32 אינם יחסיים למקום או לזמן, ואינם תלויי גיל או תרבות.
המבחנים טובים עבור כל אדם, בכל גיל, בכל זמן ובכל מקום.
5. המבחנים מאפשרים זיהוי ברור של היתרונות והחסרונות של הנבדק ובדרך זו להכיר את פרופיל
האינטליגנציות הייחודי שלו ועל סמך התוצאות להתאים את היכולות האישיות למקצוע או לדרך חיים
אותה בוחר הנבדק.
6. מבחני האינטליגנציה i32 מנבאים את מידת ההתאמה של הנבדק למקצוע אותו הוא מבקש ללמוד
ולעסוק בו בהמשך בהצלחה מרבית.
מאחר וכל תהליך מיון כוח האדם הוא תהליך ארוך ומייגע לעיתים רבות התוצאות הן העסקת אנשים שאינם ראויים לתפקיד. מאחר ומושקעים משאבים רבים ויקרים בהכשרתם של העובדים ואח”כ הגוף המעסיק נאלץ לפטר אותם, אני חושבת שיש מקום לנסות נתיב אחר, את זה שאני מציעה , שבודק לעומק את אישיותו של המועמד, תוך אבחון היכולות החזקות ויכולות החלשות שלו. בחירה נכונה של אדם לתפקיד היא קריטית להצלחת הארגון.
ומשהו לסיום…..
אנשים לומדים מקצוע כי הוא מתגמל, כי יש בצידו הכנסה כספית, כי הוא נחשב, כי הוא מאפשר השפעה וכבוד בחברה.
אנשים רבים עובדים במקצוע שאינו מתאים לכישוריהם ולפרופיל האינטליגנציות הטבעי שלהם.
אנשים רבים אינם שמחים לקום כל בוקר לעבודה שאינם רוצים ואינם אוהבים.
בסופו של דבר אנשים שאין בהם שמחת חיים, חדוות יצירה ואהבה למקצועם, יפתחו התנגדות, תקלות
ומחלות כדי להימנע מלהגיע לעבודה דחויה ושנואה.
יכולת ללמוד מקצוע אינה מבטיחה הצלחה במקצוע עצמו ואינה מבטיחה שמחת חיים או בריאות גוף ונפש.
יכולת הגשמה עצמית במקצוע אותו אדם בוחר על פי רצונו החופשי וכישוריו, מבטיחה הצלחה מרבית, שמחת
חיים ובריאות גוף ונפש.
אנשים שעובדים בעבודה שהם אוהבים, אנשים שהתחביב שלהם הוא מקצועם – הם אנשים שמגשימים את עצמם ומפיקים את המיטב עבור עצמם ועבור החברה בה הם חיים.
אנשים אלה הם אנשים מאושרים. ארגון שמעסיק אנשים מאושרים, השמחים בעבודתם יהיה פרודוקטיבי יותר.

3.1 ביבליוגרפיה

1. לוסקי, ד. (2006) הרפואה המשולבת דרך 32 האינטליגנציות,הוצאת מכללת לוסקי
2. לוסקי, ד (2005) שיטת 32 האינטליגנציות, מהדורה שניה, תל אביב, הוצאת מכללת לוסקי
3. לוסקי,ד. (2007) אומנויות כשפות לריפוי, תל אביב, הוצאת מכללת לוסקי.
4. האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה – http://he.wikipedia.org/wiki – נדלה ביום 21/11/2009
5. אילון בן יוסף- גרפולוג http://www.eilon-by.co.il-נדלה ביום 21/11/2009
6. דר’ דני לוסקי – מפתח שיטת לוסקי – http://www.i32.biz/-נדלה ביום 21/11/2009

מקורות אנושיים:
1. מר יואב בכר, סמנכ”ל משאבי אנוש, התאחדות בתי המלון בישראל
2. גב’ זהבה צוראל, מנכלי”ת ובעלת חברת שילוב, חברה לכוח אדם מהמובילות בארץ.

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

Comments are closed.