ריקוד כתרופה
22/03/2015
מקלחת לניקוי אנרגטי
22/03/2015

זוגיות בתנך / דבורה אושפיז

כל סיפור מהתנ”ך זה סיפור שיש בו 70 פנים, יש רמה של פשט, סיפור כמו שהוא ורמז, כל מיני רמזים שיש בכל מילה ובכל אות ובצירופים של מילים וסוד, רמה של אורות וכלים על פי חוכמת הקבלה. סיפור יעקוב אבינו, רחל, ולאה אפשר להסביר באין סוף רמות, אבל אני אתייחס רק לסיפור עצמו ברמת הדוגמה של זוגיות בהיסטוריה של עם ישראל ומה אנחנו יכולים לקחת ממנו בייעוץ זוגי. כל סיפור נישואין בעם ישראל אינו סיפור של איש פרטי, על אחת כמה וכמה חתונת של האבות יעקב אבינו עם אשתו רחל.

 סיפור מתורה: יעקב פוגש את רחל ליד הבאר,כאליעזר עבד סבו שפגש את רבקה על עין המים. רחל בת לבן דודו אישה יפת תואר ויפת מראה,ומכיוון שכבר בעליונים ובתחתונים הכריזו “רחל ליעקב”. “ויאהב יעקב את רחל”.
אולם כמו כל הדברים הטובים הנקנים בייסורים,כך גם כדי להשיג את רחל צריך עמל ויגיעה. יעקב מתבקש לעבוד שבע שנים אצל לבן דודו,ורק בתנאי זה הוא יכול לזכות ברחל בת לבן. והוא מסכים לכך.. מדהים!… כמה גברים היו מסכימים לעבוד שבע שנים כדי לזכות באשה?… ובמיוחד שעדיין אין הוא בטוח שלבן הרמאי יקיים את תנאו,ולכן מלכתחילה מדגיש ואומר ללבן: “אעבדך שבע שנים ברחל בתך הקטנה”.  ברוך ה’, שבע שנות עבודה חולפות ביעף “ויהיו בעיניו כימים אחדים באהבתו אותה”. והיום הגדול היום הנכסף יום החתונה מגיע. יעקב בודאי שמח שהגיע היום הנכסף… אחרי צפייה של שבע שנים!… לבן עושה משתה גדול לכבוד נישואי בתו,לאחר הסעודה כל האורחים חוזרים לאוהליהם, גם הכלה מובלת בכבוד על ידי שפחתה, מכוסה בצעיף… ואולי בדרך חשוכה ללא תאורה… יעקב וכלתו נכנסים לאוה… לאה משחקת את תפקיד רחל… היא יודעת את כל הסימנים שבין יעקב לרחל, כי רחל ברחמנותה עליה מסרה לה אותם כדי שלא תתבייש. “ויהי בבוקר והנה היא לאה”…  יעקב אבינו החתן הטרי קם בבקר ומרגיש מתוסכל ומרומה וקורא ללאה: רמאית בת רמאי – למה רימית אותי? לאה שולפת מיד תשובה ניצחת – אכן צדקת רמאית בת רמאי אני, אך אתה יעקב היית לנו למורה ומדריך ברמאות שלך, כשרימית את אביך, וכשגנבת את הבכורה מאחיך עשו. יעקב רץ לחמיו ואומר: למה רימיתני?… עונה לו לבן בהתנצלות של מצטדק: “לא ייעשה כן במקומנו לתת הצעירה לפני הבכירה”. אין שום מקום להתנצלות… הכל לפי מנהג המדינה!… אבל מה לא עושה יעקב בשביל לזכות ברחל? יעקב מוכן לעבודה של עוד שבע שנים, וכך זוכה לשתי נשים יקרות – לאה ורחל. אולם “ויאהב את רחל מלאה”.  לכאורה, סיפור מוזר!… הייתכן שנישואי יעקב אבי האומה בחיר האבות יהיו מיקח טעות,דבר המשפיע לדורי לדורות? איך יתכן שיעקב בחר באשה אחת וקיבל אישה אחרת? איך מרגיש אדם שהולך עם כל רצונותיו ורגשותיו להתחתן עם אישה אחת, ולפתע מיד לאחר נישואיו רואה שלא זו האישה שבחר, אלא זאת האישה שאמורה להיות גיסתו?… ועוד מתמיה ביותר, שחכמים עשו זכר לדבר, וכשם שלאה הייתה מכוסה מיעקב בליל החופה, כך מכסים בהינומא כל כלה בזמן החופה. איך יתכן לשמור מנהג זכר לדבר כואב ופוגע? ודווקא ברגעים הכי מרגשים… בזמן השיא של החופה! דווקא אז הכלה מכוסה ואין החתן רואה את פניה!… והצער כפול ומכופל – דווקא רחל האישה האהובה מתה צעירה, כשילדה את בנה השני – בנימין. ועם לאה, שהייתה אמורה להיות תחליף לרחל, חי יעקב שנים רבות וארוכות עד זקנה ושיבה… וגם לאחר מותם קבורים יעקב ולאה זה לצד זו במערת המכפלה בחברון אלפי שנים, ואילו רחל נקברה בדרך אפרתה רחוק מיעקב? ודוקא מלאה נולדו ששה שבטים! והיא היא אמה של מלכות, שממנה נולד דוד המלך!

 מהו הלקח של סיפור זה עבורנו?… כל אישיות בתנ”ך מסמלת ברובד הפנימי שלה תכונה נפשית הקיימת בכל אחד מאיתנו. רחל יפת תואר ויפת מראה משקפת את החלק היפה שבכל אדם, “רחל” בגימטריא “יהי אור” (ר’ יעקב מפאנו). “רחל” שם של שה תמים, חיה שאינה מפחידה –   “רחל לפני גוזזיה נאלמה”. רחל מלאה רחמנות ומעוררת רחמים. תמיד כנועה ומתבטלת בקלות,  לא עקשנית, לא קשוחה, לא תוקפנית. רחל אמנו בדומה לשה תמים היתה נערה נפלאה, יפה בחיצוניותה ובמידותיה. אשה רגועה והחיים אתה מתנהלים על מי מנוחות. אין לה תסביכים, אין לה שגעונות – קל להסתדר אתה. אכן, שיה תמימה!… בניגוד לשור נגח תוקפני וחמור עקשן אדיש שלא נוגע לו שום דבר, שאפילו בקיץ קר לו, ואת תוקפנותו הוא מבטא באדישות שלו. 

 מה אפשר ללמוד מסיפור נפלא זה?
לאה ורחל שתי נשים שיש ביניהן פער רוחני ורגשי עמוק. רחל מסמלת עבודת הצדיקים – אור ישר. היא מונחת לעומק בעולם המגולה. לאה לחוצה ומתוחה ופעמים כאילו נלחמת נגד עצמה, נגד הרי החושך שבעמקי הוייתה, נגד “שדין יהודיין” שבתוכה. יש בחייה אתגרים, יש נפילות, יש משברים. יש בה נקודות חלשות והיא יורדת לעמקי התהום שבנפשה להילחם בהן. גם עשו בעל נשמה גבוהה איש לוחם, אך מסובך ורגיש דומה ללאה, לכן היה ללאה כוח להבין אותו. לרחל לא היה כוח להבין את עשו, שנשמתו עמוקה משל יעקב. 

ואכן, ההבדל המהותי בין יעקב לעשו קשור בשורש נשמתם, יעקב שורשו מ”עולם התיקון” עשו מ”עולם התוהו”, בתוהו יש הרבה “אורות” (אנרגיה חשמל עומק), אך אין “כלים”. בעצם בכל איש ובכל אשה יש בחינת רחל ובחינת לאה, בחינת יעקב ובחינת עשו. מה שקרה ליעקב אבינו אבי האומה קורה כמעט לכל זוג בכל העולם, בפרט אצל יהודים…

 בכל זוגיות – כשעומדים להתחתן חושבים שהולכים להשתדך עם רחל… בתחילה רואים רק את רחל יפת התואר ויפת המראה. אך במשך הזמן רואים “והנה היא לאה”. בתחילה הכל ורוד ומתוק – “ירח דבש”. אחר כך מגלים ש”נישואין” זה עבודה, “נישואין” זה משימה. לאט לאט מתגלה ה”לאה” שבבן הזוג. לפעמים יש חשק לברוח מלאה, אך עדיף להתמודד. צריך להיות מודעים שרחל היא רק הכנה לנישואין. לו היינו רואים את כל הבעיות מראש, אולי לא היינו רוצים להיכנס לחיי הנישואין. לכן הקב”ה מכניס אותנו למציאות האמיתית לאט לאט ובהדרגה. התורה דורשת מכל אחד מבני הזוג להתעדן ולהזדכך. להתעלות מעלה מעלה מעל האנוכיות שלו. לא חכמה להתחתן עם רחל יפת תואר ויפת מראה – אשה נפלאה!… נישואין כאלה אינם נישואין. חתונה עם אשה כלילת מעלות כרחל היא חתונה עם ההתפשטות של “עצמי”, צריך לדעת להתחתן עם לאה. בנישואין עם לאה יש בעיות אך זהו האתגר וזוהי הברכה. רק עם לאה נוצר יחס אמיתי בין איש לאשה.  צריך לצאת מן ה”אגו” של עצמי, ולהבין שנישואין הם נישואין עם הזולת, והזולת לא תמיד מתאים לי.

צריך עבודה להתאים את עצמי לזולת. להתחשב בתכונותיו המיוחדות וברצונותיו. לא להתייחס ברצינות אל עצמי אלא אל הזולת. צריך ללמוד לאהוב מישהו אחר באמת, אף אם אין הגירסה שלי בו.

ביבליוגרפיה
תנ”ך ספר “בראשית פרשת ויצא”
הרבנית שלומית שמידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.