טיפול בתת פעילות בלוטת התריס
20/03/2013
טיפול בדלקת שלפוחית השתן
20/03/2013

טיפול בהפרעות קשב וריכוז בשיטת לוסקי

A.D.H.D הפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות בשיטת לוסקי

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז בשיטת לוסקי הוא מערכתי ונפשי. הטיפול בלוסקי כולל טכניקות טיפול רבות: שיחה, שינוי תזונתי, שינוי הרגלי חיים, טיפול סימפטומטי ובעיקר טיפול בשורש הבעיה באמצעות שינוי ערכי חיים. המאמר כאן אינו המלצה לטיפול או אבחון. לצורך אבחון או טיפול יש להיוועץ עם רופא או מטפל מוסמך.הטיפול בשיטת לוסקי בדרך כלל מצריך כעשרה מפגשים.
כדאי לקבוע טיפול ראשון עם ד”ר לוסקי ובמפגש הראשון יהיה ברור יותר מהו הטיפול הדרוש וכמה מפגשים ידרשו. 
ADHD – Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder הפרעה התפתחותית הנובעת מפתולוגיה נוירולוגית המובנת באופן חלקי. ישנן תופעות דומות להפרעה שנוצרות בעקבות פגיעה אבל זוכות להגדרות שונות. תסמונת התפתחותית היא בעיה שכבר הייתה קיימת בתום תקופת הינקות, או שהמקור לה הוא גנטי. בתהליך ההיריון, הלידה או לכל היותר בינקות המוקדמת. הפרעת קשב מאופיינת בבעיות בתחום הקשב, ההיפראקטיביות והאימפולסיביות.


מקור להפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות
עדיין לא עמדו על מכלול הסיבות, אולם התוצאה הנצפית היא שינוי נוירולוגי מובהק, שאותו ניתן לראות בתחום המטבוליזם של חומרים שונים באזורים שונים של המוח. במיוחד מדובר על דופמין ונוראפינפרין (אדרנלין) במספר אזורים במוח ובמיוחד באונה המצחית (frontal lobe), האזור האחראי בין היתר על ויסות. התוצאה היא בעיה בוויסות של מרכיבים שונים: תנועה (היפר קינטיות) תגובה (אימפולסיביות) והכרה (הפרעת קשב וריכוז).
ניתן להבחין בהבדלים פיזיים בין מוחו של אדם בעל ADHD למוח אדם רגיל.
1. מוח האדם מחולק לשני חלקים, כל חלק כזה מכונה “חצידור” (=”חצי כדור”, ובלעז- “המיספירה”). המוח אינו סימטרי. צדו הימני גדול בדרך כלל מצדו השמאלי. בקרב הלוקים בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, צדו הימני של המוח קטן בממוצע ב-5.2% מזה של אנשים אשר לא אובחנו כלוקים בהפרעה.
2. מוח האדם מורכב מהרבה מאוד תאי עצב (נוירונים) המעבירים מידע ביניהם. מולקולות הנקראות מוליכים עצבים (נוירוטרנסמיטורים) עוברות בין התאים וכך מועבר המידע. ישנה השערה מקובלת שפעילות המוליך העצבי “דופמין” במרווח הבין-תאי (סינפסה) שבמוחם של אנשים בעלי הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות נמוכה מזו האופיינית למוח אדם נורמלי, בגלל הובלה תוך תאית לקויה אל הסינפסה, בגלל שהרצפטורים שלו פגומים, או בגלל שהפרוק שלו מהיר מדי. לאחרונה התחילו להצטבר עדויות הקושרות את המוטציה המפריעה לפעילות הדופמין את התרופה היעילה להקלת תסמיני ההפרעה.
3. עוד התגלה שבמוחם של מבוגרים שסובלים מהתסמונות, המטבוליזם של הגלוקוז באזור מסוים של האונה המצחית של המוח הוא איטי יותר. המטבוליזם האיטי הזה מביא לתת פעילות באותם אזורים של המוח שקשורים לקשב ולשליטה מוטורית.
4. חוסר איזון בסרום(הפלזמה של הדם ללא גורמי הקרישה) של המוליכים העצביים.
5. שוני בפעילות וגודל הצרבלום (המוח הקטן ) אצל אנשים שיש להם הפרעת קשב וריכוז. חשיבות ממצא זה שנויה במחלוקת. יש הרואים בו שווה לשאר הממצאים הנ”ל, יש הנוטים להתעלם ממנו ויש הטוענים שהוא חשוב מהאחרים. (ויקיפדיה 2008)


תופעות התסמונת
בעיות נוירולוגיות אלו גורמות אצל הלוקים בהפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות למספר תופעות:
בעיות קשב וריכוז – הלוקה ב-ADHD אינו מסוגל להיות קשוב (to pay attention) לאורך זמן (חוסר ריכוז), או לחילופין אינו שם לב לדברים שאינם במרכז תשומת הלב שלו (ריכוז יתר).
אימפולסיביות – הלוקה ב-ADHD פזיז, לא שם לב לפרטים חשובים, לוקה בבעיות בעיבוד מידע וביטוי הידע.
היפראקטיביות – הלוקים ב-ADHD נוטים בדרך כלל לתנועתיות יתר. אצל מבוגרים זה מתבטא לרוב בחוסר שקט. (ויקיפדיה 2008).


סימפטומים
• קושי להתרכז למשך זמן ארוך ורצוף בעת למידה.
• קושי למקד את הקשב והריכוז בנושא מרכזי אחד.
• קושי בהתארגנות .
• מוסחות דעת בקלות רבה.
• מסיבות אלו המאמץ שיהיה על הילד להשקיע על מנת להגיע להישגים, הוא גדול הרבה יותר שכן עליו להתגבר על קשיים אלו.
• אימפולסיביות.
• תנועתיות יתר.
• חוסר שקט.
• בנוסף ידוע כי קיים קשר בין הפרעות קשב להפרעות למידה. אך אין זה אומר בהכרח שכל ילד בעל הפרעת קשב וריכוז יהיה גם לקוי למידה.


מאפיינים נוספים שאינם מופיעים במגדירים אבל אופייניים ללקות קשב:
כללי- בעל דמיון מפותח, יצירתיות בעבודה ובפתרון בעיות, בעל חשיבה מהירה ואסוציאטיבית, ספורטיבי, ספונטאני, רגיש לסביבה, יודע מה קורה סביבו כל הזמן, קושי בקבלת החלטות, תחושת זמן ותכנון זמן לקויים. למרכיב הקשב – מוצפות בגירויים או ריכוז יתר, חוסר סדר בחדרו, מתחיל משימות ולא מסיים, עוסק בכמה פעולות במקביל אולם באופן שטחי, קושי באבחנה בין עיקר לטפל. למרכיב ההיפראקטיבי-אימפולסיבי- נטייה לחיפוש ריגושים, קושי בקבלת החלטות, סף תסכול נמוך, נטילת סיכונים, חשיבה המאופיינת בקפיצה מנושא לנושא.
מאפיינים משתמעים– קושי בציות למסגרות פורמאליות, דימוי עצמי נמוך, קשרים שטחיים עם קבוצת השווים. קשיים אקדמיים בלמידה ובקריאה, קושי בוויסות רגשי, נעלבים מהר.
אבחון המחלה
פניה לאבחון נעשית לאור קשיים מתמשכים של אדם (ילד או מבוגר) באחד מתחומי התפקוד –
לימודי , תעסוקתי, חברתי ו/או בינאישי-זוגי. קיימות מספר לקויות שלעיתים דומות בתסמיניהם
אבל שונות במקור הבעיה.
קיימות מספר דרכים לאבחון:


אבחון הפרעות קשב: אבחון רפואי הבוחן הימצאות של בעיה אורגנית במנגנון הקשב. אופן
האבחון מבוסס על ראיון קליני, שאלוני דיווח אישיים וכלי אבחון מעבדתיים (כמו TOVA ).
אבחון חייב לכלול את שלושת המרכיבים. רצוי שהראיון הקליני יכיל גם בערכה של העולם
הרגשי של המאובחן. על פי אבחון הפרעות קשב נעשה על ידי רופא מומחה, שהתמחותו
פסיכיאטריה או נוירולוגיה. לילדים עד גיל 9 גם רופא התפתחותי יכול לאבחן. חשוב שהרופא
יהיה מומחה בהפרעות קשב ומנוסה באבחון וטיפול בה. האבחון מציע המלצות בתחום התרופתי
וההתנהגותי. אינו מספק המלצות לצורך בגרויות. אבחון הפרעות קשב יש לעשות פעם אחת
בחיים, אולם מומלץ ביקור אצל רופא מומחה אחת לחצי שנה. האבחון נעשה במסגרת
הרפואה הציבורית או הפרטית.


אבחון דידקטי: אבחון הבוחן את כישורי הלמידה ומיומנויות הלמידה של הפרט בתחום השפה,
הזיכרון, הקריאה, הכתיבה והחשבון. האבחון נעשה על ידי מאבחן דידקטי- איש חינוך בעל
התמחות בלקויות למידה. האבחון מציע המלצות בתחום הלמידה וההוראה המתקנת. המלצות
אבחון דידקטי תקפות לשש שנים בלבד. האבחון מספק המלצות לצורכי בגרויות. האבחון נעשה
במסגרת הרפואה הפרטית.


אבחון פסיכו-דידקטי: זהו אבחון שמשלים את האבחון הדידקטי, ומשלב גם מוכנות רגשית
ללמידה ומשכל. המרכיב הפסיכולוגי באבחון נעשה על ידי פסיכולוג חינוכי או קליני. אבחון
פסיכו דידקטי יכול להחשיד קיומה של בעיה קשב, אבל אינו יכול לאבחן אותה. ההמלצות שהוא
מספק כולל את ההמלצות של האבחון הדידקטי, בנוסף להמלצות לתחום הרגשי או ההתנהגותי.
האבחון נעשה לרוב במסגרת הרפואה הפרטית, למעט מרפאות שמשלבות הערכת קשב
פסיכו דידקטיקה- רמב”ם ושניידר.


אבחון נוירו-פסיכולוגי: זהו אבחון מיוחד המתבצע באמצעות סדרה של טסטים (שאלונים,
מבחנים ובדיקות מחשב). האבחון נעשה על ידי נוירו-פסיכולוג ויכול לספק תובנות לגבי תפקודים
נוירו-פסיכולוגים. זהו אחד הכלים לאבחון לקות למידה בלתי-מילולית. האבחון מציע דרכי
התערבות פסיכולוגיות והתנהגותיות. האבחון קיים במסגרת הרפואה הציבורית או הפרטית.

אבחון פסיכיאטרי מקיף: לעיתים באבחון הפרעת קשב, עולה חשש לקיומה של הפרעת אישיות
או מחלה נפש. אבחון זה כולל סדרה של מבדקים פסיכולוגים ושאלוני דיווח, שנועדו לשלול או
לאשר קיומה של הפרעה נפשית חמורה יותר. האבחון נעשה על ידי רופא פסיכיאטר (היכול
להיעזר בפסיכולוגים קליניים) במסגרת הרפואה הציבורית. האבחון מציע המלצות בתחום
הפסיכיאטריה הקלינית. (גיל מאור, 2008)


הטיפול
טיפול תרופתי – הטיפול התרופתי מחולק לשני תחומים: טיפול בהפרעת הקשב וטיפול במרכיבים הנלווים לה.

א. הטיפול בהפרעת הקשב השכיח ביותר הינו טיפול בתרופות הממריצות את מערכת העצבים. בניגוד למיתוס, הפרעת הקשב נגרמת כתוצאה מעוררות נמוכה של מערכת העצבים המרכזית. הטיפול התרופתי השכיח, שיעיל בכ- 75%-80% מהמקרים הינו טיפול בתרופה הגינרית מטילפנידאט, תרופה שמופיעה בשמות מסחריים- ריטלין (רגיל, SR, LA, מדבקה) וקונצרטה. תרופה אחרת ממשפחת הממריצים, שדומה באופן פעילותה לריטלין היא האדרל (רגיל וXR-)
התרופות ממשפחה זו מבוססות על פעילות של שדר העצב דופמין ומוגדרות כמעכבות בליעה במעביר הסינפטי. הריטלין, הקונצרטה והאדרל ניתנות לפי צורך מוגדר ולא כטיפול כרוני. ריטלין (על כל סוגיו) ואדרל מהוות טיפול קו הראשון. הסטרטרה היא תרופה ממשפחה אחרת (SSRI),
אף היא פועלת כמעכבת גריעה במעביר הסינפטי, אולם על שדר העצב נוירפינאפרין.
התרופה מהווה טיפול קו שני, והיא ניתנת כטיפול כרוני בעיקר לאנשים שהטיפול בתרופות קו ראשון אינו יעיל עבורו או לאלו הסובלים מחרדות. יעילות אופטימלית בתרופה זו מתחיל לאחר 3 – 6 שבועות של טיפול. בארץ מסופקת ביבוא אישי.
קיימות תרופות נוספות ששכיחות פחות, כמו הנייטן והזייבןן.
ב. תרופות לתופעה הנלוות: כמו טיפול לאימפולסיביות (ריספירידל), טיפול במצבי רוח, חרדה וכדומה. קיימים תכשירים רבים הניתנים על פי הצורך הקליני של הפציינט.
כל טיפול תרופתי להפרעת הקשב ניתן בהמלצת רופא פסיכיאטר או נוירולוג, שהטיפול בתופעות הנלוות להפרעת הקשב, ניתנות רק על ידי פסיכיאטר. (גיל מאור, 2008) ריטלין מתילפנידאט היא תרופה המוכרת בשמות המסחריים ריטלין וקונצרטה המשמשת לטיפול בהפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות . התרופה דומה לאמפטמין, הנוסחה הכימית היא (2NO,19H,14C). התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית והינה בעלת השפעה שעל פני השטח נראית כמרגיעה, אך למעשה מתילפנידאט פועלת כמעוררת ברמה המוחית.


מנגנון הפעולה – מחקרים הראו כי אחד הגורמים להפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות נעוץ בחוסר איזון בין מספר מעבירים עצביים באונה המצחית המוחית (דופמין ונוראדרנלין בין השאר). מתילפנידייט מביא את חוסר האיזון לכדי תיקון על ידי העלאה משמעותית ברמת המעביר העצבי (נוירוטרנסמיטור) הדופמין באונה המצחית (frontal lobe) של המוח ועל ידי כך מאפשר לאנשים עם הפרעת קשב שליטה עצמית גבוהה יותר, שיפור הקשב ולפעמים גם הופך אותם למאושרים יותר בתקופת הזמן בה התרופה פעילה. לעתים אנשים עם הפרעת קשב מסגלים לעצמם התנהגות היפראקטיבית (פעלתנות-יתר) שמעלה גם היא את רמות הדופמין במוח ועל ידי כך מפחיתה את ההשפעות השליליות של ההפרעה. כאשר אנשים אלו נוטלים מתילפנידייט , רמות הדופמין במוחם עולות ולכן הצורך שלהם להתנהג בהיפראקטיביות יורד.
התרופה מועילה לכ ־75% מהאנשים המאובחנים כסובלים מההפרעה. משך השפעת התרופה הוא ארבע שעות וקיימות גם גרסאות בשחרור מושהה שמשפיעות לפרקי זמן ארוכים יותר. (ויקיפדיה, 2008).


מהן תופעות הלוואי העיקריות?
כל משתמש יושפע אחרת מהתרופה. יהיו אנשים שיסבלו מכל תופעות הלוואי הנפוצות האפשריות, ויהיו כאלה שלא יסבלו מאף תופעת לוואי. הדרך היחידה לדעת בוודאות מה הן השפעות התרופה, היא לקחת אותה ולהיות מודע לשינויים בהרגשה ולקיום או אי קיום של תופעות לוואי אפשריות.


תופעות לוואי חולפות:
עצבנות, נמנום, כאבי ראש, בחילות, דפיקות לב.תופעות אלו חולפות בדרך כלל זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. תופעות לוואי קבועות: תופעות הלוואי ברשימה הבאה הן תופעות לוואי שלרוב יחזרו על עצמן בכל פעם שהתרופה תינטל, גם אצל משתמשים קבועים בתרופה:איבוד תאבון/תאבון מוגבר כשהתרופה מפסיקה להשפיע. דכדוך המופיע בתום ההשפעה של החומר הפעיל, ואשר יכול להמשך מספר שעות.

קשיי שינה ,עקב ריכוז גבוה מדי וקשיים לחלום, או מכיוון שמתילפנידייט גורם לרמת עוררות גבוהה. ניתן בדרך כלל לפתרון על ידי הקפדה שלא לקחת את מתילפנידייט בשעות שלפני זמן השינה.
אי שקט ועצבנות. ניתן לפעמים לפתור על ידי שינוי המועד בו לוקחים את התרופה.
תופעות ארוכות טווח:תוצאות השימוש במתילפנידייט בילדים נחקרות כבר למעלה מ 40 שנה ועד כה לא נמצאו הוכחות לקיומן של תופעות לוואי ארוכות טווח עקב השימוש בתרופה. יש לציין כי מחקרים מסוימים וראשוניים הדגימו שינוי בביטוי גנים מסוימים במוח בשימוש כרוני במתילפנידייט, בדומה למצב הנראה בשימוש בקוקאין ובסמים ממריצים אחרים, אולם ההשלכה הקלינית הנובעת ממחקרים אלו אינה ברורה, ולכן יש צורך במחקרים נוספים לאישוש הטענה והתרופה עדיין נחשבת יעילה ובטוחה.
תופעות אחרות: חום, הזעה, בחילה, הקאה, כאבי בטן, סחרחורת, כאבי ראש, מצב רוח ירוד, חוסר מנוחה, התכווצות שרירים, פריחה בעור, יובש בפה, ראיה מטושטשת, אובדן משקל, שינויי לחץ דם, נשירת שיער. אם הופיעו או החמירו תופעות אלה יש להיבדק ע”י הרופא.
תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: חום גבוה פתאומי, כאב ראש חמור ובלבול, דפיקות לב מהירות, כאב בחזה, עוויתות בלתי נשלטת, חבורות (סממן לתרומבוציט ופניה פורפורה), עוויתות שרירים או טיקים, כאבי גרון, חום וצינון (כסממן לתופעות בדם), תנועות בלתי רצוניות של הגפיים, גוף ופנים, הזיות, פרכוסים, עקצוץ בעור או שלפוחיות, כתמים אדומים על העור. אם מופיעה אחת מתופעות הלוואי האלה יש לפנות לרופא.


בעיות הנגררות מחוסר טיפול מתאים ב-ADHD
אחת התופעות הנראות בשנים האחרונות היא הזנחה של ילדים הסובלים מ-ADHD בעקבות הפצת מידע הסותר ממצאים מחקריים מצד ארגונים (כגון כת הסיינטולוגיה) ואנשים לא מקצועיים שונים המתנגדים לשימוש בתרופות המסייעות לסובלים מההפרעה.
ישנן עדויות לפיהן הזנחה גוררת כישלון בלימודים ובעבודה, כישלון ביחסי אנוש, תסכול והגדלת והסיכוי לפעילות עבריינית ולהתאבדות .
אין דרך לרפא אנשים הסובלים מ-ADHD מהתופעות השליליות של ההפרעה, והסיוע העיקרי להם הוא בהפחתת הסימפטומים שלה. הדרך המוכחת והיעילה נכון להיום לעשות זאת היא באמצעות טיפול משולב שלאיזון תרופתי, לצד טיפול פסיכו-חינוכי. השאלה הקריטית העולה היא התוצאות השליליות של הטיפול התרופתי כנגד התוצאות השליליות של הימנעות מטיפול כזה, אולם בפועל המציאות מורכבת עוד יותר – התוצאות החיוביות או השליליות הן של תמהיל דרכי סיוע.
הפתרון האופטימלי הוא שילוב של אנשי המקצוע – רופא (פסיכיאטר או נוירולוג) לצד טיפול נפשי (פסיכולוג או פסיכותרפיה) וכן סיוע גופני (מרפא בעיסוק או טכניקות סיוע דומות – טיפול ברכיבה, הידרו-תרפיה) וכן הנחיה בנוגע לתזונה נכונה. יחד עם כל אלו חייב להיות גם מי שרואה את התמונה החברתית הנכונה (יועץ, עובד סוציאלי או מתאם). במציאות בדרך כלל אין אפשרות לספק את כלל התמיכה לאדם הבודד בגלל מגבלות שונות ובעיקרן התקציב. חשוב לדעת ולהכיר מה התרומה של כל גורם ובכך ניתן יהיה לנבא גם מה יהיו תוצאות הלוואי של הזנחת נושא כזה או אחר.


ADHD על פי שיטת לוסקי
בשיטת לוסקי אנחנו מתמקדים בחולה ולא במחלה עצמה, או יותר נכון בילד אשר נתפס כבעל ההפרעה, בידיעה שהביטויים ההתנהגותיים הם שונים מילד לילד, וכמו כן גם ההיבטים המשפחתיים, החברתיים, הנפשיים, הפיזיולוגיים והרוחניים של כל אחד ואחד, ההתייחסות בטיפול היא גם לכל אחד מהגורמים האלה, והיחס לכל מטופל הוא אישי ואינדיבידואלי.
שיטת לוסקי מאמינה שילדים הסובלים מ ADHD אינם חולים בשום מחלה. החברה ובעיקר הקהילה הטיפולית, הן שנוטות לתייג את ילדי ADHD ולהצמיד להם טיפולים להפחתת התסמינים. התרופה היא הפתרון הקל והמהיר, שמאפשר לנו להשתלט על הילד ההיפראקטיבי ואז ” לא יהיו הפרעות”. הקושי הגדול ביותר הוא של המורה, שצריכה להתמודד עם כיתה של כ- 40 תלמידים בממוצע ומתוכם גם תלמידים בעלי הפרעה זו. כילדים שונים/אחרים הם ילדים עם רגישות מאוד גבוהה, כמויות אנרגיה מאוד גדולות, נטייה להשתעמם בקלות, מוכשרים ויצירתיים שגורמים להם להיראות כבעלי טווח קשב קצר.ילדים אלה יתנגדו לסמכות ולא יישבו בשקט, אלא אם כן יש משהו שמעניין אותם.
לפי הגישה ההוליסטית רוחנית ובפרט שיטת לוסקי ילדים אלה נחשבים ל”ילדי העידן החדש” או ילדי אינדיגו. ילדי העידן החדש מציגים בפנינו מערכת חדשה וחריגה של דפוסי התנהגות שלא תועדו בעבר. בחברה של היום- מערכת החינוך נתקלת בקושי מול ילדים אלו מאחר והיא בנויה בצורה תבניתית ללא התייחסות אינדיבידואלית לכל ילד וצרכיו בנפרד. מערכת החינוך לא מאפשרת לילד לפתח את יכולות החשיבה, יצירה, דמיון, ספונטניות שטמונות בו. היא שואלת את השאלות ופתוחה לשמוע את התשובות שהיא קבעה מראש לנכונות. אפילו במקצועות הספרות והאמנות אין כבר מקום לחשיבה יצירתית אינדיבידואלית. גם אם יבוא נימוק רציונאלי הגיוני מאחורי הטענה. כפי שצוין קודם- בכיתות הלימוד היום יש בממוצע 40 תלמידים בכיתה- מה שמקשה על הביטוי האישי של כל ילד וילד, ולילדים אילו- שלהם יש צורך גדול יותר לתפוס את מקומם ולבטא את דעתם- דבר זה יוצר תסכול רב שמתבטא בהפרעות בכיתה.
גם בבית ההורה לא יודע איך להתמודד עם האנרגיות החדשות של הילד- שלא נכנס לתבנית החברתית שהוא רואה לנכון בשבילו. הדבר יוצר מריבות וחיכוכים בבית. ההורה בעצם מנסה להכניס את הילד לעוד תבנית- תבנית החינוך שהוא רוצה להקנות לו- בדומה למערכת החינוך. גם ההורה וגם מערכת החינוך רוצים ומצפים מהילד לציות מלא לכל מה שהם דורשים ממנו.
עוד דרך שבה ניתן לראות את הדברים היא דרך הסתכלות בגוף נפש. ברמת הגוף – התהליך שמתרחש במוחו של הילד הוא העברה לא תקינה של הורמונים/אינפורמציה מסוימים ברצפטורים שבמוח- מה שיוצר לו קצרים נוירולוגים. ברמת הנפש – הסביבה מנסה להעביר לו אינפורמציה (תבניות) שנוגדות את הרצון החופשי שלו, מה שיוצר קצר בתקשורת בינו לבין הסביבה.


ADHD ב-4 רבדים
לפי שיטת לוסקי האדם הינו ישות הבנויה מארבעה רבדים המבטאים את השלם. ארבעת הרבדים מבטאים רצונות מנוגדים ומשלימים, המאפיינים צרכים ואתגרים משתנים לחיים מלאים. החלוקה לארבעה משקפת את הקשת השלמה של החיים – ארבעה יסודות: אויר אש מים אדמה. ארבעה רבדים: גופני רגשי שכלי רוחני. הגוף הוא ביטוי של עולם הרגש. הרובד הרגשי הוא ביטוי של עולם השכל (העמדות והאמונות). הרובד השכלי הוא ביטוי של העולם הרוחני, שהוא היכולת להגדיר את הרצון לתת או לקבל ולקבוע את הכיוון באופן חופשי. כל תקלה או קושי, וכן שמחה והצלחה ברובד אחד מופיעים בשאר הרבדים. הרבדים השונים מעידים על אותה התופעה בשינוי צורה. חוסר איזון יופיע כאשר אדם פועל רק בתוך רובד אחד ואינו נע בין הרבדים ואינו משלב את הצרכים השונים. כדי לנוע בין העולמות, אדם צריך לחולל שינוי פנימי, לשנות גישה ואת הכוונה הקשורה למטרותיו. לחוות את העולם ואת המקום בו הוא נמצא מאהבה, לאחוז באהבה ולא להרפות. (לוסקי, 2008 ).

תוך כדי חקירתי בנושא בלטה לי אינטליגנציה אחת מכל רובד שהיא מבטאה את השינוי שילדי העידן החדש מביאים איתם.
ברובד הרוחני- א’- הרצון החופשי- היכולת להבחין שהעולם הוא מרחב ריק שמתמלא ברצון החופשי. ילדי העידן החדש מביאים איתם אנרגיה של שבירת מוסכמות, תבניות חינוך וחשיבה. הם משקפים לנו את האפשרויות הרבות והמגוונות שיש בחברה ושכל אחד יכול לבחור את דרכו- הטובה לו ביותר- בלי הצורך להכתיב מה ראוי, נחוץ וצריך לעשות.
ברובד השכלי- כ’- חיים- היכולת לחולל שינוי פנימי, להיות בתנועה ולהעביר הלאה. הרובד הזה הוא הרובד של שינוי הגישה. האנרגיה שהם מביאים איתם בעצם מביאה אותנו לשינוי בכל מה שקשור במערכות החינוך- בבית ומחוצה לו. בסביבה ובעצמנו.
ברובד הרגשי- 6- אחדות- היכולת לחזק את השונות כדי ליצור אחדות והרמוניה. גאנדי : “יכולתנו להגיע לאחדות מתוך גיוון תהיה היופי והבחינה של תרבותנו”. מנקודת מבטי – עיקר מהותם של ילדי העידן החדש היא לחדד את השונות בבני אדם בלי רצון לשנות אותם ולהתאים אותם לתבניות הקיימות והמקובלות של החברה שלנו- לא להיות שכפולים אחד של השני שכולם אותו הדבר אלא לקבל את השוני שיש בכל אחד מאיתנו. זו בעצם האנרגיה החדשה שלהם- האנרגיה של העידן החדש – אחדות.
ברובד הפיזי – צ’ – יכולת חיברות, חמלה, מחייבות, קבלה, שילוב וניהול אחרים. אינטליגנציה זאת היא התוצאה של כל 3 הרבדים הנסתרים הנ”ל. ילדים אלה מבקשים שנלמד ליישם את המשתנים השונים של האינטליגנציה.
עצם שינוי הגישה שלנו- לשנות את ילדי העידן החדש, יחולל אצלנו שינוי פנימי. השינוי יביא אותנו לאפשר להם לבטא את הרצון החופשי שלהם. נוכל לקבל אותם כמו שהם בלי לנסות להתאים אותם לתבניות “שלנו” ולחבור אליהם מחדש בחמלה.
הממצאים הנ”ל הם כללים ולא מתייחסים לאינדיבידואל. שיטת לוסקי מאמינה שכל אדם הוא יחיד ומיוחד ולכן סיבת המחלה של האחד לא תהיה גם סיבתו של האדם השני. זאת אומרת שקיים מצב ששני אנשים יחלו בסרטן המעי הגס מסיבות שונות. לדוגמא : ג’ קיבל את מחלת הסרטן בגלל חוסר איזון בין נתינה לקבלה . וד’ קיבל את מחלת הסרטן בגלל חוסר שלום פנימי שגורר אותו לויכוחים אין סופיים עם עצמו. המחלה בעצם מגיעה כדי ליצור איזון בחוסר איזון הקיים ולהראות לנו את הדרך לריפוי החוסר איזון. שיטת לוסקי אינה מנסה להחליף את הרפואה הקונבנציונאלית אלא לעבוד בשיתוף איתה. לכן אדם שחולה בסרטן קודם כל יקבל טיפול קונבנציונאלי ובמקביל יגיע אלינו לטיפול וחקירה מהיכן הגיע החוסר איזון.
אני מציגה כאן כמה טכניקות כלליות של טיפול ברובד הפיזי שיכולים לעזור לנו לחולל את השינוי המיוחל של ילדי העידן החדש:


טיפול בפרחי באך :
א .רצון חופשי – רוק רוז- דמות הגיבור האמיץ המוכן לסכן את עצמו למען אחרים.

כ. חיים – האני סאקל- היכולת לעבור מעבר להווה ולעתיד, לשמר את השיעור מניסיון העבר ולאפשר
לחוויה עצמה לקרות.
6. אחדות – ביצ’ – בעל יכולת לראות את הצד החיובי בכל אחד ובכל מצב, מקבל את האחר כמו
שהוא.אדם עם חמלה והרבה רחמים, יש לו סבלנות לחריג.

צ. הרהור/לב – אלם – אנשים בעלי ראיה חיובית ושקטה, יכולים לקחת אחריות.יש להם אינטואיציה
טבעית, כושר התמודדות והתמדה. בדר”כ היכולת שלהם מופעלת לרווחת הכלל
הם אנשים מרכזיים. תפקידי ניהול וארגון.


נקודות דיקור :
א -לב CV17. כ- אף ימין LI20. 6- אגודל שמאל LU10. צ- רגל ימין SP3.

תזונה – שינוי משפחתי. מזונות שיש להימנע מהם: * מוצרים המכילים צבעי מאכל, חומרי טעם או חומרים משמרים, מזון מהיר. * סוכר מוכר כחומר שגורם לילדים לפעלתנות יתר לכן מומלץ להימנע מסוכר לבן, משקאות מוגזים וממותקים, מומלץ להימנע מקמח לבן.
מזונות מומלצים : הדרך הטובה ביותר שבה וכל להבטיח שהמזון שהילדים אוכלים נקי מתוספים מזיקים היא לקנות מזון טרי ולהכין את המזון בעצמנו. * ויטמינים מקבוצת B מרפאים מצבים מתוחים. מקורות טובים לויטמינים אילו הם בין היתר אורז חום, * שימרי בירה (ניתן להוסיף לשייק פירות וליוגורט) וירקות עליים. * מאחר וילדים אילו עלולים לסבול מעודף של נחושת או עופרת בדמם, מזונות עשירים בוויטמין C מסייעים לניקוי הרעלים הללו מהגוף. מומלץ לאכול פירות הדר. * כדי לעודד יצירה של סרוטונין במוח (חומר כימי הגורם לתחושה של רגיעה) ניתן לשלב בארוחות וביניהם מוצרי סויה, יוגורט לא ממותק המכיל “חיידקים טובים” פעילים, דגנים מלאים, בשר עוף או הודו ועוד מוצרים המכילים טריפטופן (אחד מחומצות האמינו שגורם להרפיית מתח ומשרה שינה( שהוא מוליך של הסרוטונין. * הקפידו לשלב בארוחות באופן קבוע מזונות התורמים לבריאות המוח כגון: מזונות עשירים בחומצות שומניות חיוניות. אלה מצויים בדגים (פורל, סלמון, פוטית ועוד), אגוזים, שקדים ובזרעי פשתה טחונים (1-2 כפיות לילדים, 1-2 כפות למבוגרים). (האנציקלופדיה החדשה לריפוי טבעי,2008)


תיאור מקרה טיפולי
לידור בן 9 וחצי אובחן לפני כשנתיים כסובל מהפרעת קשב וריכוז, הוא שותה ריטלין מהיום שאובחן. הילד ואימו הגיעו לטיפול בעקבות לחץ מהתנהגותו בבית ובבית הספר. לידור לא מוכן להקשיב להוראות, לשמור על סדר, או לקבל אחריות על התנהגותו. החלק הבעייתי ביותר הוא התנהגותו האימפולסיבית בבית הספר והחוסר רצון שלו להכין שיעורי בית.
אימו של לידור סיפרה לי על מקרה האחרון שקרה בבית הספר. זה היה בשיעור אנגלית ולידור עמד בכיתה ולא הקשיב לדברי המורה. המורה כעסה והוציאה את לידור החוצה. לידור התעצבן בעט בכיסא ויצא החוצה. לאחר שיצא המשיך להפריע למורה ודפק על חלונות הכיתה. מנהלת בית הספר קראה לו שיגיע אליה אך הוא ברח ולא הקשיב לדבריה. לידור הושהה מבית הספר ליום לימודים אחת.
ששאלתי את לידור על המקרה הוא סיפר לי על המקרה מנקודת מבטו. לידור טוען שהוא עמד בכיתה וחברים שלו הצחיקו אותו אז הוא צחק ואז המורה צעקה עליו והוא התעצבן ,הוא בעט חלש בכיסא ויצא החוצה. לידור טוען שהוא לא אוהב את שיעורי אנגלית והמורה הנוכחית תמיד צועקת עליו. יש לו גם בעיה עם שיעורי מוזיקה שמשעמים אותו והמורה למוזיקה גם צועק עליו. שאלתי אותו מה קורה בשיעורים אחרים ( חוץ מאנגלית ומוזיקה ). לידור טוען שבשאר השיעורים הוא מסתדר מצוין, המחנכת שלו מלמדת אותו ואיתה הוא מסתדר כי היא לא צועקת אליו אלא מדברת איתו. שאלתי את ל’ איך הוא הרגיש ביום שהוא הושהה ונשאר בבית . הוא אמר שהוא הרגיש עצוב ושהיה לו משעמם להיות כל היום לבד בבית.
שאלתי את לידור כמה שאלות שסקרנו אותי לדעת :
איך היחסים שלך עם אמא ? טובים. אתם מתווכחים לפעמים? כן למה? אנחנו מתווכחים כשהיא מבקשת ממני לעשות משהו שאני לא רוצה ואז אני לא עושה והיא צועקת אלי. איך אתה מרגיש שהיא צועקת אליך? אני כועס ומסתגר עם עצמי בחדר ואני לא מדבר איתה, ואז אמא גם כועסת ואומרת שהיא לא מדברת איתי. ואחרי שאתה נרגע מה קורה ? כלום אנחנו חוזרים לדבר. ואיך היחסים שלך עם אבא ? טובים. אבא גם מבקש ממך לעשות דברים שאתה לא רוצה ? כן . ואתה עושה אותם? לא תמיד, אבל אבא לא צועק עלי. יש לך חברים ? כן, הרבה . ואיך אתה מסתדר איתם ? טוב. ואם חבר שלך מבקש ממך משהו שלא בא לך לעשות איך אתה מגיב? אני אומר לו שאני לא רוצה . ואז מה קורה? כלום. הוא כועס עליך ? לא. מה אתה אוהב לעשות? לשחק כדורגל וכדורסל, ללכת לים ולקניון, לשחק במחשב, לראות טלוויזיה. מה משמח אותך ? כשקונים לי מתנות . איזה שיעור אתה הכי אוהב בבית הספר ? שיעורי ספורט. מה קורה עם שיעורי הבית ? אני לא אוהב לעשות שיעורי בית זה משעמם אותי.


משפטי מפתח של לידור :
” תמיד צועקים עלי” ט/2 ” זה לא בגללי , זה בגלל ילדים אחרים” צ/2 ” כשמוצאים אותי מהכיתה אני נהייה עצוב ” ג/2 ” אני אוהבת לשחק כדורגל, ללכת לים, לשחות ” ל/3

להלן משפטי מפתח של האימא:
” הוא פשוט לא מוכן להכין את שיעורי הבית שלו ” פ/ 4
” רק אם אני עומדת על שלי הוא מקשיב לי ” פ/4
” כל שני וחמישי מתקשרים אלי מבית הספר , זה מפריע לי ” 2/10
” הוא ילד מקסים ” 3/6

האינטליגנציות החלשות הן : ח- דיבור, ל- תשמיש, ע- שחוק/מוח, 7- התבוננות, פ- ממשלה, א- רצון חופשי.
האינטליגנציות החזקות הן : 3- אהבה, ט- טעם, ר- שלום, ק- שינה/תא, צ- הרהור/לב.


התוכנית טיפולית :

מטרת הטיפול :
1.להגיע לשליטה עצמית גבוהה יותר (אימפולסיביות) . 2.לשפר את הקשב והריכוז. 3.לאזן התנהגות של פעלתנות יתר (היפראקטיביות).

אינטליגנציות חזקות אינטליגנציות חלשות
לידור ה , ק , י , ת , 2
3 , 8 , ל , פ ,ס
אמא 3 , ט , ר , ק , צ
ח , ל , ע , 7 , פ ,א
לפי הטבלה ניתן לראות מספר אינטליגנציות משותפות לאמא וללידור.
בחרתי לעבוד על האינטליגנציות הבאות : 3 – אהבה- אינטליגנציה זאת חלשה אצל לידור וחזקה אצל האימא ולכן היא תוכל לעזור לו לפתוח ולחזק את האינטליגנציה. ל- תשמיש- אינטליגנציה זאת חלשה אצל שניהם ולכן יכולה להיות חוט מקשר ומגשר. ק – תא/שינה- אצל שניהם אינטליגנציה זאת חזקה ודרכה ניתן יהי לפתוח אינטליגנציות חסומות. לאחר הסתכלות על עץ החיים ניתן לראות שעבודה עם שלושת האינטליגנציות הנ”ל תוכל לפתוח ולחזק את האינטליגנציה הרביעית המשותפת בניהם והיא ה-פ – ממשלה.


הטיפול רובד רוחני
א. תרופות לוסקי 1. תשמיש – לחבק במקום לכעוס. במצבים שבהם כועסים על לידור הן בבית והן בבית הספר, אמא צריכה לחבק אותו ולא לכעוס ולנסות לדבר ולהבהיר את המצב ללא צעקות אלא בנועם. כך הם יכולים לגעת בעומקם של דברים. 2. תשמיש – לעשות עיסוי ללידור כל יום במשך 5 דקות עם שמן לבנדר או קמומיל (גורם לתחושת שלווה) לפני השינה. 3. אהבה – לציין במה הייתי טוב היום. שלידור יפרגן לעצמו כל יום על מעשה אחד שנתפס כטוב בעיניו ובמקביל שהאמא תפרגן על מעשה אחר של לידור שנתפס כטוב בעיניה. 4. תא/שינה – לשלוח ברכה. כל לילה לפני השינה לשלוח ברכה לשנים או שלושה אנשים(אמא ולידור ביחד).
ב. טיפול בהילינג – הילינג הוא ריפוי אנרגטי. זהו טיפול שמתמקד באנרגיה שנמצאת מסביבנו (הילה- אאורה) ובאנרגיה שנמצאת בתוכנו. בבסיס השיטה נעוצה העובדה שכולנו גופים אנרגטיים. מחשבה היא אנרגיה, הגוף הפיזי הוא אנרגיה ומחלה היא ביטוי פיזי של אנרגיה. בהילינג, המטרה היא להעלים את האנרגיה שגורמת למחלה. כאשר האנרגיה שגורמת למחלה נעלמת, גם המחלה נעלמת. הטיפול מכוון לטיפול באינטליגנציות.


הטיפול ברובד שכלי
א. פסיכותרפיה
טיפול בפסיכותרפיה בשיטת לוסקי מתבצע ע”י שיחות שמטרתן להגדיל את המודעות של המטופל לתהליכים המתרחשים בחייו .עצם המודעות של המטופל לדפוסי החשיבה וההתנהגות הקוגניטיבית שלו, מאפשרים לו לבחון מחדש את דפוסי התנהגותו ולשנותם בהתאם לצורך האמיתי שלו. השיחות בטיפול זה יתנהלו הן מול האימא והן מול לידור, באופן כזה שכל אחד מהם יקבל את הזמן שלו ובשילוב בין שניהם. בפסיכותרפיה עם לידור אנחנו נדבר על סיטואציות שקשורות להתנהגותו ההיפראקטיבית, אימפולסיבית כהכנה לדמיון מודרך.
ב. דמיון מודרך – דמיון מודרך הוא שילוב של טכניקות הירגעות והרפיה, הכוללות החזייה של פרטי עצמים ודימוי של שימוש בחושים אחרים. השיטה משתמשת בדמיון כדי להעלות מחשבות לא מודעות באופן אסוציאטיבי, ולתרגל את שליטת המוח על התפקודים הגופניים. בדמיון המודרך אנחנו נעלה את אותם סיטואציות מהפסיכותרפיה אך ניתן להם פתרון שונה.


רובד הרגשי
א. אומנויות – טיפול באומנויות הוא תחום מקצועי שעושה שימוש בשפת האומנות לצרכי טיפול ושינוי נפשי. אומנות מהווה אמצעי לביטוי רגשות, תכנים פנימיים וקונפליקטים, תוך פתיחת צוהר לתכנים לא מודעים. היצירה מספקת מרחק רגשי הנחוץ לעיתים כדי להתמודד עם חלקים מאיימים, וכן מחברת את המטופל לכוחות ולחלקים החזקים והלא פגועים שלו, מכיוון שהיא פונה אל החלקים היצירתיים של הנפש ונותנת להם מקום וביטוי. ניתן לטפל במשתנים מגוונים כגון : ציור, ריקוד, פיסול, משחק, שירה, נגינה ועוד.
ב. פסיכודרמה – פסיכודרמה מחברת את האדם אל היצירתיות והספונטאניות שטמונים בו. היא עוזרת לשחרר את הרגש ולראות את התמונה באופן שונה. ניתן לעלות בטפול סיטואציות אין סופיות , לדוגמא: נשתמש בטכניקה של חילוף תפקידים בין האימא ללידור. ניתן לקחת סיטואציה מחיי היום יום שבו הם מתקשים לתקשר או שנוצר איזהו מחסום רגשי. בדרך זו יוכל לידור להזדהות עם המקום של ההורה/ מחנך ולראות את התמונה מנקודת מבט שונה.


רובד פיזי
א. פרחי באך ללידור :
אספן – חוסר פחד מתוך מודעות וידיעה שכוחה של האהבה עומד מעל הכול וכוח זה הוא כל יכול (לאיזון אינטליגנציה של אהבה ).
לרצ’ – אינו פוחד מכישלון והצלחה, דעתו ויכולתו נחושה ורבה, לוקח סיכונים, נחוש, מאמין ביכולת שלו להצליח, אחת האמונות שלו אומרת גדילה דרך תהייה וניסוי מובילה להצלחה.(לאיזון של אינטליגנציה ריפוי).
רוק וואטר – בעל אידיאלים גבוהים וברורים, אנשים גמישים במחשבתם, המון שקט פנימי. יש להם אופקים רחבים, מעמיקים, יסודיים, מאמינים שהכול במקום הנכון בזמן הנכון. ( לאיזון אינטליגנציה של תשמיש).
ויין – מנהיג, מורה חכם וסבלני, בעל יכולת שיכלית, בעל שאיפות ברורות. משתמש בכישוריו הרבים לביצוע תוכניות יצירתיות. מעניק לסובבים בטחון ללא צורך לשלוט. (לאיזון אינטליגנציה של ממשלה).
אימפיישן – בהיר מחשבה, אינטואיציה מאוד גבוהה מעל הממוצע, סימפטי, סבלני וסובלני. (לאיזון של אינטליגנציה של בטן).

ב. טיפול בתנועה – טיפול בתנועה הוא סוג של טיפול רגשי שעושה שימוש בתנועה כתהליך שעוזר למטופל לחוות, להבין ולעשות חיבור בין תחושות גופניות, רגשות ומחשבות.ביסוד שיטת הטיפול מונחת התפיסה שהגוף והנפש מצויים בקשר הדוק ומתמיד, ובין השניים מתקיימים יחסי הדדיות ושזירה קבועים. הטיפול בלידור יעשה ע”י משחקים כגון : כדור, משחק בחול, שחיה, ספורט (שחרור אנרגיות) ועוד.
איך טיפול בהפרעות קשב וריכוז מתחבר עם טיפול בחרדות או טיפול זוגי


ביבליוגרפיה:
1. אתר ד”ר קשב . נדלה בתאריך 25.02.08 –

http://www.giladd.co.il/site/index.asp?depart_id=48082

2. אתר ויקיפדיה. נדלה בתאריך 25.02.08 –

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%A2%D7%AA_%D7%A7%D7%A9%D7%91%2C_%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%96_%D7%95%D7%94%D7%99%D7%A4%D7%A8%D7%90%D7%A7%D7%98%D7%99%D7%91%D7%99%D7%95%D7%AA.

3. אתר מכללת לוסקי . נדלה בתאריך 29.03.08 –

https://www.lousky.co.il/articlesHumanNeedsPyramide.htm

4. האנציקלופדיה החדשה לריפוי טבעי. מהדורה ראשונה 2006.
5. ילדי האינדיגו/ לי קרול וג’אן טובר בהוצאת אור עם. מהדורה ראשונה 2000.
6. אתר בתי מרקחת קשובים נדלה בתאריך 18.05.08 –

http://www.livecity.co.il/47516/Ritalin

7. אתר פסיכולוגיה עברית נדלה בתאריך 22.05.08

http://www.hebpsy.co.il/articles.asp?id=220

8. אתר מרכז תמר נדלה בתאריך 22.05.08

http://www.tamarcenter.co.il/cms/index.php

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.