טיפול בסכרת
20/03/2013
טיפול בהפרעות קשב וריכוז בשיטת לוסקי
20/03/2013

טיפול בתת פעילות של בלוטת התריס בשיטת לוסקי
 

הטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס בשיטת לוסקי הוא מערכתי ונפשי.
הטיפול בלוסקי כולל טכניקות טיפול רבות: שיחה, שינוי תזונתי, שינוי הרגלי חיים,
טיפול סימפטומטי ובעיקר טיפול בשורש הבעיה באמצעות שינוי ערכי חיים.
המאמר כאן אינו המלצה לטיפול או אבחון. לצורך אבחון או טיפול יש להיוועץ עם רופא או מטפל מוסמך.

הטיפול בשיטת לוסקי בדרך כלל מצריך כעשרה מפגשים.
כדאי לקבוע טיפול ראשון עם ד”ר לוסקי ובמפגש הראשון יהיה ברור יותר
מהו הטיפול הדרוש וכמה מפגשים ידרשו.

בלוטת התריס היא אחת הבלוטות החשובות ביותר בגוף.
היא מפרישה 3 הורמונים חשובים-
הקלציטונין, תירוקסין ותריודוטירונין.
אם יש חוסר איזון בתפקוד הבלוטה- היפו או היפר- זה משפיע על כל התאים והאיברים בגוף: על חילוף החומרים, פוגע בעור ובשיערות, בלב וכלי הדם, במערכת הנשימה, במערכת העיכול, במערכת העצבים, במערכת השרירים והשלד, בפעילות הכיליתית ומשק המים, במערכת ייצור תאי הדם, בפוריות ובמערכת ההורמונלית.

ישנם הרבה סימפטומים שיכולים להצביע על תת פעילות- עייפות, הרגשת קור גם אם לסביבה לא קר, עלייה במשקל, דיכאון ועוד סימפטומים אשר מובאים בהמשך.
האבחון נעשה בעזרת בדיקות דם וישנם מספר סיבות שיכולות להביא למצב של תת פעילות של בלוטת התריס.
הטיפול המקובל הוא לקיחת כדורי אלטרוקסין שמכילים את ההורמון תירוקסין.

שיטת לוסקי מדברת על חיבור של גוף ונפש ב- 4 הרבדים: רוחני, שכלי, רגשי ופיזי.
כל סימפטום פיזי בגוף, כל מחלה וכל קושי מתבטא בכל ארבעת הרבדים שלנו ולכן שיטת הטיפול לפי לוסקי מתבצעת בכל הרבדים בהתייחס לחולה עצמו ולא למחלה.
בעבודה זו חקרתי את הסיבות שיכולות להביא לתת פעילות של בלוטת התריס גם לפי הרפואה הקונבנציונלית וגם כפי שאני ראיתי את תת הפעילות לפי שיטת לוסקי.
האינטליגנציות שאני מצאתי שקשורות לתת פעילות של בלוטת התריס ב- 4 הרבדים הן:
ברובד הרוחני- חוסר איזון בין הרצון לתת לרצון לקבל.
ברובד השכלי- אינטליגנציה של חיים- כ’.
ברובד הרגשי-אינטליגנציה של אחדות– 6.
ברובד הפיזי- שילוב של האינטליגנציות דיבור- ח’ ודרך- נ’.

פירוט מלא מובא בהמשך בפרק של תת פעילות ע”פ שיטת לוסקי
ובתיאור מקרה טיפולי בתת פעילות של בלוטת התריס ע”פ שיטת לוסקי.

הגדרה
בלוטת התריס (thyroid gland), הנקראת גם בלוטת המגן (מיוונית, thyreos- מגן, eidos- צורה) , וגם בלטות התירואיד והיא בלוטה השייכת למערכת האנדוקרינית (הורמונלית).
הבלוטה בצורת פרפר נמצאת בצוואר, משני צדי קנה הנשימה מתחת לגרוגרת וממש מתחת  לעור. (1)

 

מוקד ארצי להזמנת טיפולים אצל ד”ר דני לוסקי
1800-33-99-66  (שיחת חינם מכל טלפון)
info@lousky.co.il
לבירור אפשרויות טיפול,
ניתן להתקשר ישירות עם ד”ר דני לוסקי: 054-4497799
קליניקה תל אביב: רחוב קויפמן 6, תל אביב, בית גאון, קומה 16
קליניקה ערד: תור 4 ערד

 

מיקום בלוטת התריס בגוף(2)

בלוטת התריס הינה איבר בעל חשיבות רבה, היא חלק ממערכת מסועפת, אשר בין מערכותיה העיקריות נמצאות ההיפותלמוס, ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח), הכליות, הכבד, האדרנלים וציטוקינים (חומרים דמויי הורמונים). פגיעה בפעילות של כל אחת ממערכות אלה עלולה להביא לפגיעה בפעילות הבלוטה. הבלוטה מתפעלת מעל 100 אנזימים תאיים האחראים על פעילויות רבות של כל התאים בגוף. היא מייצרת מספר הורמונים חשובים. הורמון אחד שמייצרת בלוטת התריס הוא הקלציטונין שתפקידו לווסת את רמת הסידן בדם. הוא מונע שחרור סידן מהעצם ובכך מפחית את רמת הסידן בדם. עליית רמת הסידן בדם מהווה גירוי להפרשת ההורמון. שני הורמונים חשובים נוספים הם- תירוקסין (T4) וטרי-יודותירונין (T3)- ייצור הורמונים אלה מפוקח ע”י ההיפותלמוס וההיפופיזה – שתי הבלוטות הממוקמות במוח. יוד הוא מרכיב חיוני של שני ההורמונים. הורמון ה-T4, נספג בכבד ושם הופך להורמון T3. הורמון ה-T3 מופרש גם כן מן הבלוטה עצמה. ה-T3 נקלט כמעט בכל מערכות הגוף. (2)

הסבר לתת פעילות
תת פעילות בלוטת התריס (היפו תירואידיזם) מראה על פעילות לא מספקת של הבלוטה. הפרשה מוגברת של הורמוני התירואיד עלולה להגביר את המטבוליזם התאי עד פי 100% מעל לנורמה, בעוד שאם לא מופרשים הורמוני הבלוטה כלל, המטבוליזם ירד ל-40%. ברוב המקרים של תת פעילות בלוטת התריס מדובר על תפקוד פחות מהאופטימלי של הבלוטה, אך היא מתבטאת בהאטה של תיפקודי התא והצטברות של פסולת מטבולית בכל מערכות הגוף. היפו-תירואידיזם נע בין נראה בקושי (סב-קליני) לחמור, עד כדי סיכון לחיים, מצב הנקרא מיקסאדמה (myxedema). (2)
רקמת התירואיד בנויה מזקיקים המלאים בקולואיד, חומר המורכב ברובו מחלבון מכיל יוד שנקרא תירוגלובולין.
תירוקסין או T4 הוא ההורמון העיקרי שמייצרת בלוטת התריס והוא אחראי על הפעילות המטבולית הבסיסית שאיבר המטרה שלו הם כל תאי הגוף. מאחר שההורמונים של בלוטת התריס מווסתים את חילוף החומרים בכל תא בגוף, מחסור בהורמונים אלו יכול להשפיע על כל פעולות הגוף כמעט.
הורמון זה נמצא בדם כשהוא קשור לחלבון המכונה גלובולין הקושר תירוקסין (TBG – Thyroxine Binding Globulin). רק התירוקסין החופשי (FT4-Free T4) נכנס לתאים וגורם לפעילות מטבולית. התירוקסין החופשי מהווה רק 0.03% מכל התירוקסין בדם, השאר קשור לגלובולין. בבדיקה הרגילה (המכונה T4) בודקים את כל כמות התירוקסין בדם, הן זו החופשית והן זו הקשורה לגלובולין. הרמה של הגלובולין משתנה בתלות במחלות שונות או נטילת תרופות שונות, והבעיה היא שכאשר רמת הגלובולין גבוהה או נמוכה לא ידע הרופא אם התשובה מייצגת רמה גבוהה או נמוכה של תירוקסין או של גלובולין. על כן, אם רוצים לדעת מה מידת ההורמון החופשי מבצעים בדיקה מיוחדת (FT4). לאחר שהתירוקסין חודר לתאים הוא הופך להיות טרי-יודותירונין (T3) לפני שהוא מפעיל את השפעתו. (2)
T3 נמצא בכמות קטנה יותר מאשר T4 אולם עוצמתו רבה יותר.
תריודוטירונין, T3הוא הורמון המופרש מבלוטת התריס ומשתתף יחד עם תירוקסין בוויסות קצב חילוף החומרים בגוף. זהו ההורמון הפעיל בגוף, ואילו תירוקסין הוא ההורמון הלא פעיל. ההורמון מופרש בכמות נמוכה יחסית מבלוטת התריס ומגיע ישירות בצורתו הפעילה לתאים. ההורמון תירוקסין המופרש מבלוטת התריס הופך לתריודוטירונין גם כן כאשר הוא נכנס לתאים.
לאחר שהתירוקסין חודר לתאים הוא הופך להיות טרי-יודותירונין (T3) לפני שהוא מפעיל את השפעתו.
גם T3 נמצא בדם כשהוא קשור לחלבון המכונה גלובולין הקושר תירוקסין (TBG – Thyroxine Binding Globulin). רק הטרי-יודותירונין החופשי (FT3 או Free T3) נכנס לתאים וגורם לפעילות מטבולית. הטרי-יודותירונין החופשי מהווה רק אחוז קטן מכל הטרי-יודותירונין בדם, השאר קשור לגלובולין. בבדיקה הרגילה (המכונה T3) בודקים את כל כמות הטרי-יודותירונין בדם, הן זו החופשית והן זו הקשורה לגלובולין. אם רוצים לדעת מה מידת ההורמון החופשי מבצעים בדיקה מיוחדת לבדיקת הטרי-יודותירונין החופשי (FT3).
ויסות פעילותה של הבלוטה נעשה תחת בקרה של הורמון אחר- TSH, שהוא הורמון המשוחרר מבלוטת יותרת המוח (בלוטה קטנה היושבת בבסיס הגולגולת) ומגרה את בלוטת התריס להפריש T4 ו- T3. כאשר רמות ה T3 בדם יורדות, ההיפותלמוס משחרר הורמון בשם TRH (thyrotropin-releasing hormone) שמאותת להיפופיזה להפריש הורמון מגרה תירואיד (thyroid-stymulating hormone) שהוא ה – TSH. ה – TSH מגרה את בלוטת התריס לשלב את היוד עם חומצת אמינו תירוזין ובכך לייצר 90% מ – T4 ו – 10% מה – T3.
ברגע ש T4 נמצא בדם, מופרש קורטיזון (הורמון סטרואידי המיוצר ביתרת הכליה, ממלא תפקיד בשמירת מאזן המלחים בגוף ומזרז את פירוק הסוכרים בתהליכי חילוף החומרים. מקור שמו של הקורטיזון במילה קורטקס שפירושה יתרת) שעוזר בהפיכת הורמון זה ל – T3, בעיקר בכליות ובכבד ואז הוא נשלח חזרה לזרם הדם. כדי להיכנס לתוך התאים, ששם פעילותו העיקרית, הוא צריך לעבור את הממברנה התאית, להתחבר עם רצפטור יעודי למטרה זו, ולהיכנס למיטוכונדריה (איבר קטן בתוך התא שם מיוצרת האנרגיה) ו/או לגרעין התא.
המחסום האחרון אותו צריכים לעבור הורמוני התריס הם הציטוקינים. הציטוקינים הינם חומרים דמויי הורמונים שמופרשים על ידי סוגי תאים שונים האחראים על תגובות חיסוניות מסוימות ומתפקדים כשליחים בתקשורת בין-תאית. יש ציטוקינים המשפיעים ישירות על ציר ההיפותלמוס – היפופיזה – תירואיד ומסוגלים לעצור את הפיכת ה – T4 ל T3. (2) דברים נוספים המסוגלים לשבש את פעילות הבלוטה הם חוסר יוד בתזונה, ואז הבלוטה לא יכולה לייצר T4. במצב כזה, הבלוטה בדרך כלל מתנפחת לצורת גויטר (סימן שכיח לתת פעילות בלוטת התריס).
שתי הבלוטות פועלות כמערכת עם היזון חוזר: כשבלוטת התריס לא מייצרת מספיק תירוקסין, בלוטת יותרת המוח מבחינה בכך ומספקת יותר TSH שמגרה את הבלוטה ומפעיל אותה, ולהיפך- כשיש עודף תירוקסין בלוטת יותרת המוח מפרישה פחות TSH.

001a

מערכת ההיזון החוזר של הבלוטה (3)

הפגיעות המערכתיות הנגרמות עקב תת פעילות של בלוטת התריס
בלוטת המגן אמורה לפעול כל הזמן ללא עליות וירידות. מהרגע בו נוצרה בשלב העוברי ועד סוף החיים. אולם, לאורך החיים עלולות להיות הפרעות בפעילותה . (1) בין 10% ל-15% מהנשים סובלות מהפרעה בבלוטה. גברים סובלים פחות מבעיה זו (כ-2%-3%). באופן כללי יש האטה של כל המערכות וכל פעולות החיים. לא כל הפגיעות קורות בכל חולה. עצמת הפגיעה שונה מאדם לאדם ותלויה במשך הזמן לפני שהגיע לטיפול. יתכן מאד שיהיה קושי לגלות מוקדם עקב התפתחות איטית של סימני המחלה. סימפטומים להפרעות הם מגוונים ויכולים להתבטא במערכות שונות בגוף: בכל רקמות הגוף נאגרת חומצה היאלורונית הסופחת כמות רבה של מים – זו הסיבה העיקרית של עלית חולים אלה במשקל.
חילוף החומרים: ירידה בחילוף החומרים המביא לייצור אנרגיה ויצור חום. הטכניקה למדידת מצב יצור האנרגיה נקראת (BMR = Basal Metabolic Rate), ה – BMR ירוד בתת פעילות של בלוטת התריס. תהליך היצירה והפרוק החלבונים מופחת. כתוצאה מכך גם גדילת השלד וגם גדילת הרקמות השונות נפגעת. יצור הורמונים בונים כגון הורמון גדילה ואינסולין מופחתים. יעילות ספיגת הסוכר מהמעי מופחתת, סילוק הסוכר הנספג לדם אף הוא מופחת. כיוון שיש עליה בחדירות כלי הדם הקטנים “בורח” החלבון, אלבומין לחללי הגוף. קצב יצירה ופרוק השומנים מופחת. כיוון שהפרוק נפגע פחות, תהיה עליה בשומני הדם, במיוחד כולסטרול (גם LDL ו- טריגליצרידים, HDL נמוך). פגיעה בעור ובשערות:
נאגרת חומצה היאלורונית הקושרת מים ומשווה לעור מראה מעובה, מופיעות בצקות. ריבוי קרטין בעור גורם לסתימת זקיקי השערות. השערות נעשות יבשות ושבירות, השער נושר.
הלב וכלי הדם:
נפח הזרמת הדם יורד. כיוון שקצב הלב יורד וכושר התכווצות התכווצות שריר הלב פוחתת. כלי הדם הקטנים עולה, יורדת הזרימה לכלים אלה ולכן החיוורון בחולים, חימצון הרקמות יורד. בתת פעילות קשה הלב מוגדל מצטבר נוזל סביב קרום הלב. בתת פעילות קצב הלב איטי ויש הגדלת משך הגל החשמלי R-P.
מערכת הנשימה:
יכולת הנשימה מופחתת שיחלוף הגזים (חמצן, CO2 ) מוקטנים, תהיה צבירה של דו-תחמוצת הפחמן וירידת ריכוז החמצן יכול להביא לאבוד הכרה (Myxedema Coma). תתכן הצטברות נוזל בקרום הריאה.
מערכת העיכול:
ככל פעולות החיים גם תנועתיות המעי מופחתת, למרות שקצה הספיגה של חומרים רבים מופחת, עקב שהיית החומרים זמן ארוך מהרגיל במעי, הספיגה בסך הכול, עולה. אותם משקעים המצטברים בעור שוקעים גם בכל דפנות מערכת העיכול וגורמות לעיבוי דופנותיה ושינוי פעולתה. התיאבון והאכילה מופחתים ויחד עם התנועתיות המופחתת של המעי גורם לעצירות ולהתנפחות חלל המעי והצטברות גזים רבה עד כדי כך שניתן לחשוב על מצב של חסימת מעיים (Illeus), הדורש ניתוח או על פגיעה עצבית במעי. תתכן גם הצטברות נוזל בחלל הבטן (Ascites).
תת פעילות של בלוטת התריס עלולה לגרום להצטברות CARCINO EMBRIONIC ANTIGEN חומר זה הוא סמן של מחלה גידולית. קיומו יחד עם חסימת מעיים עלול להטעות כך שיתקבל הרושם שגידול בטני גורם לחסימת מעיים. הפרשת החומצה יורדת באופן משני מתפתח ניוון של רירית הקיבה. בחלק מהאנשים מתפתח חוסר ויטמין B12 יחד עם נוגדנים נגד רירית הקיבה, מביא מחשבה שלפחות בחלק מן האנשים זו מחלה של נוגדנים עצמיים.
מערכת העצבים:
התירוקסין חיוני להתפתחות המוח. חוסר תירוקסין בעובר מביא להפרעה בהתפתחות המוח. חוסר תירוקסין בשנת החיים הראשונה, מביא לפיגור שכלי על כך בהרחבת בפרק על תת פעילות מולדת של בלוטת התריס.
בתת פעילות, אין הפרעה בחימצון רקמות המוח, אולם, זרימת הדם במוח מופחתת. כולל הפעולות האינטלקטואליות- המחשבה, זמן התגובה, הדיבור מופחתים. חוסר יוזמה, רצון לישון.
בגיל מתקדם שינויים אלה יצרו את הרושם שהאדם “סנילי”. יתכנו שינויים פסיכיאטריים דיכאון, שיגעון רדיפה, אגרסיביות.
יתכנו התעלפות ממושכת וכאבי ראש מירידה בריווי החמצן. תיתכן הפרעה בשיווי משקל עקב פגיעה במח הקטן. יתכנו מוקדי ניוון.
שקיעת ח´ היאלורונית וגלוקוז-אמינו-גליקנים בעצבים שונים יכולה לגרום לפגיעות עצביות מערכתיות: חירשות, עיוורון לילה. תגובות הרפלקסים איטיות ביותר. בבדיקת רקמת המוח נראה שהוא תפוח, בצקתי מלא משקעים ריריים סביב סיבי העצב.

מערכת השרירים והשלד:
כאבים ונוקשות של השרירים, במיוחד בקור. הצטברות חומר רירי בשרירים. גם תגובות הרפלקסים וגם התכווצות השריר והרפייתו איטיים. הופעת רעד בשרירי בעת לחץ עליו (MYOCLONUS).
עצם ושלד:
בגיל הילדות קיימת הפרעה בהתפתחות העצם והתגרמותה. במבוגר יש האטה בבניית ופרוק עצם רמת הורמון בלוטת הפאראתירואיד מעט מוגברת, רמת ויטמין 1-25 D מעט מוגברת, סידן בדם יכול להיות מעט מוגבר (גם המגנזיום). האנזים פוספט בסיסי המבטא בחנית עצם יהיה נמוך.
פעילות כיליתית ומשק המים:
זרימת הדם בכליה, קצב הסינון הכיליתי יורד, ספיגת החומרים מהשתן הראשוני חזרה יורדים. יצור השתן פוחת. בנוסף לכך מתפתחת תסמונת של הפרשת יתר יחסית של הורמון אנטי-דיורטי (Inappropriate ADH) ההורמון גורם להפחתה באיבוד המים בשתן. מוסיף לאגירת המים והמשקל בתת פעילות של בלוטת התריס.
מערכת ייצור תאי הדם (Hematopoietic):
בדרך כלל האנמיה לא קשה. אם חסר ויטמין B12 יהיו תאי דם אדומים גדולים (Macrocytic Anemia) תיתכן תמונה שלמה של חוסר ויטמין B12 הכוללת חוסר בחומצת קיבה ונוגדנים נגד התאים הפריטליים של הקיבה. אם אין חוסר בויטמין B12 התאים האדומים יהיו רגילים בגודלם (Normocytic Anemia). האנמיה נובעת מהפחתה בצריכת החמצן והפחתה ביצור אריטרופויטין (ההורמון הגורם ליצור כדוריות אדומות). אין בדרך כלל פגיעה ביצור תאי דם אחרים. תתכן הפרעה במנגנון הקרישה בגלל הפחתה ביצור גורמי קרישה (פקטור 8 ו- 9) עליה בשבירות כלי דם קטנים וירידה ביכולת ההדבקות של טסיות הדם.
פוריות:
בנשים: תת פעילות של בלוטת התריס גורמת לירידה בהפרשת LH, ירידה בהפרשת פרוגסטרון.
כתוצאה תהיה יצירה של רירית הרחם ומחזור לא סדיר. תיתכן ירידה בפוריות וריבוי הפלות. יצר המין פוחת.
בגברים: ירידה ביצר המין, אין-אונות ומיעוט תאי זרע.
המערכת ההורמונלית:
בלוטת יותרת המוח (Hypophysis):
חוסר קשה של הורמון בלוטת התריס גורם לריבוי יצירת תאים המייצרים TSH. יכול להגיע לממדים של גוש החשוד כגידול. גוש זה לוחץ על יתר התאים ויכול לגרום לחוסר של הורמונים אחרים. מתן של תירוקסין גורם להיפוך התהליך.
פרולקטין:
בחוסר ראשוני של הורמון בלוטת התריס, התירוקסין, עולה ה- TRH.
ה- TRH גורם לעליית פרולקטין ו- TSH עלית רמת שניהם מקבילה. על כן כאשר מוצאים תוך ברור מסיבות שונות פרולקטין גבוה יש לוודא שהגורם אינו חוסר בתירוקסין. לעיתים כתוצאה מהפרולקטין הגבוה תהיה הפרשת חלב.
הורמון גדילה:
הפרשתו מופחתת. טיפול בתירוקסין מחזיר את הפרשתו לנורמה.
קורטיזול:
אמנם רמתו בדם תקינה, אולם עקב חילוף החומרים המופחת הפרשת תוצרי הפרוק שלו בשתן 24 שעות- מופחתת. תגובת הפרשת הקורטיזול לגירויים כמו ירידת סוכר הדם, אף היא מופחתת. (3)

סימפטומים לתת פעילות של בלוטת התריס:
• עייפות, רצון לישון וחוסר סבלנות המקשים על ביצוע התפקוד היומיומי.
• אדישות ואיבוד עניין בסביבה, בעבודה ובכל הסובב וחוסר ריכוז.
• איטיות במחשבה ובתפקוד.
• עצירות ההולכת וגוברת.
• הרגשת קור גם כאשר לכל הסביבה חם.
• נשירת שער, שבירות ציפורניים.
• קול מתעבה ונעשה צרוד.
• תווי הפנים מתעבים
• עליה במשקל למרות חוסר תיאבון ומעוט אכילה.
• עליה רמת שומני הדם וכולסטרול גבוה.
• הרגשת נמלים באצבעות, הרגשת נוקשות בגפיים ובשרירים.
• נפיחות ידיים ורגליים (לא בצקתית(
• כאבי שרירים – עלולים לטעות במצב ולחשוב על ראומטיזם.
• עור יבש קשקשי ומעובה.
• לחץ דם נמוך ודופק איטי.
• דיכאון.
• בעיות במחזור.
• אנמיה.
• ירידה ביצר המיני.
• טמפ’ גוף נמוכה.
• יכול להיות גויטר- התרבות התאים התקינים של בלוטת התריס, ועקב כך הגדלה של הבלוטה. (3) (4)
אבחון
האבחנה נעשית על ידי בדיקות מעבדה (בדיקות דם): אם בדיקת הדם מגלה רמה נמוכה של T4 יחד עם רמות נמוכות של TSH, זה מרמז שיש בעיה בבלוטת ההיפופיזה. אם רמות ה – TSH גבוה ואילו T4 נמוך, זה אומר שההיפופיזה מגיבה כראוי אך בלוטת התריס לא מגיבה כמו שצריך ל – TSH.
אם רמות ה – T3 תקינות, זה מראה על אחת משלוש אפשרויות:
1. אפשרות שקרומי התאים לא עובדים נכון וכך ה – T3 לא מצליח להיכנס לתא.
2. T3 מעט מעוות ולא מצליח להיכנס לתא או שאם הוא כן מצליח להיכנס לתא, הוא לא מצליח להתחבר לרצפטור הנכון.
3. הרצפטורים בתאים לא תקינים.
כלומר, הסיבות לתת פעילות בלוטת התריס יכולות להיות הסיבות הבאות:
1. ייצור לא תקין של .T4 או בגלל פעילות לקויה של ההיפופיזה שלא מפרישה מספיק TSH או בגלל שבלוטת התריס לא מגיבה אליו ולא מייצרת .T4
2. הפיכה לא מספקת של T4 ל – T3 ברקמות בפריפריה.
3. חוסר יכולת של T3 להיכנס לתאים בגלל בעיה בקרומי התא.
4. חוסר יכולת של T3 להיצמד לרצפטור הנכון וכך הוא נשאר לא פעיל. (2)

טיפול קונבנציונאלי בתת פעילות
הטיפול כיום מתבסס על מתן הורמון התירוקסין (T4) באמצעות נטילה יומית של התרופה הנקראת אלטרוקסין(אלטרוקסין מכיל את ההורמון הסינטטי T4 בלבד והוא אינו כולל (T3.
כמות ההורמונים הניתנת משתנה מחולה לחולה ותלויה בכמות הפעילות השיירית של הבלוטה. הכמות המדויקת מזוהה לפי פעילותו של הורמון ה-TSH.
בדרך כלל השיפור מהיר וניכר כבר בתוך שבועות ספורים. (5)

תת פעילות של בלוטת התריס לפי שיטת לוסקי
לפי שיטת לוסקי האדם והעולם מחולקים ל-4 רבדים- פיזי, רגשי, שכלי ורוחני המבטאים את השלם. הגוף הוא ביטוי של עולם הרגש. הרובד הרגשי הוא ביטוי של עולם השכל (העמדות והאמונות). הרובד השכלי הוא ביטוי של העולם הרוחני, שהוא היכולת להגדיר את הרצון לתת או לקבל ולקבוע את הכיוון באופן חופשי. הרבדים השונים מעידים על אותה התופעה בשינוי צורה. חוסר איזון יופיע כאשר אדם פועל רק בתוך רובד אחד ואינו נע בין הרבדים ואינו משלב את הצרכים השונים. . (דני לוסקי 2005)
המטפל בשיטת לוסקי מתמקד בגורם המחלה אצל המטופל ולא רק על הסימפטומים של המחלה עצמה בשילוב גישות מדעיות וקונבנציונאליות ובוחר בשיטות טיפול משולבות ל-4 הרבדים.
המטפל ישלב בתוכנית הטיפולית שיחות- פסיכותרפיה, תרופות לוסקי וכן טכניקות של הרפואה המשלימה כגון תזונה, דיקור, מדיטציה וכדומה בהתאם לצורך. (6)

תת פעילות של בלוטת התריס בארבעת הרבדים – החיבור בין הגוף לנפש.
כשהסתכלתי על 4 הסיבות שיכולות לגרום לתת פעילות של בלוטת התריס, ראיתי שהן מחולקות בעצם לפי ארבעת הרבדים:
1. ייצור לא תקין של .T4
הסיבה הזו מקורה ברובד הרוחני- חוסר איזון בין הרצון לתת לרצון לקבל.
הפעילות הלקויה של ההיפופיזה שלא מפרישה מספיק TSH- זהו בעצם קלקול של הרצון לתת- חוסר רצון לתת.
שבלוטת התריס לא מגיבה לTSH ולא מייצרת- T4 זהו בעצם קלקול של הרצון לקבל- חוסר יכולת לקבל.
בנוסף לזה- יש שיבוש בכיוון הכללי- אין קבלה לצורך נתינה. ברגע שלא מיוצר ה T4 יש מחסור גם בT3 – שהרי הT4 הופך לT3 בתוך התא.
2. הפיכה לא מספקת של T4 ל – T3 ברקמות בפריפריה.
הסיבה הזו מקורה ברובד השכלי- שהיא מתבטאת אינטליגנציה של חיים- כ’.
לא מתחולל שום שינוי – הT4 לא הופך להיות T3. אין תנועה, יש קלקול שגורם לחוסר פעילות.
3. חוסר יכולת של T3 להיכנס לתאים בגלל בעיה בקרומי התא.
הסיבה הזו מקורה ברובד הרגשי- שהיא מתבטאת באינטליגנציה של אחדות – 6.
התא- וקרום התא לא מקבלים את ה- T3.
האינטליגנציה הזו מתבטאת גם בעובדה שבלוטת התריס מתפעלת מעל 100 אנזימים תאיים ,
היא חלק ממערכת מסועפת שכוללת בתוכה עוד מספר בלוטות שצריכות לעבוד ביחד בשיתוף פעולה ובהרמוניה, יחד עם מספר גדול של הורמונים ברגע שמשהו משתבש בדרך- אין אחדות.
4. חוסר יכולת של T3 להיצמד לרצפטור הנכון וכך הוא נשאר לא פעיל.
הסיבה הזו מקורה ברובד הפיזי- שמתבטאת ב-2 אינטליגנציות.
האינטליגנציה הראשונה היא דיבור- ח’. אין הבחנה של נכון ושגוי. יש קצר בתקשורת בין הT3 לבין הרצפטור שלו. כמוכן, הבלוטה נמצאת באזור צ’אקרת הגרון שאחראית על תקשורת.
האינטליגנציה השנייה היא דרך- נ’. ישנו תהליך, ישנו יעד אך יש בעיה בדרך.
כאשר הורמון הT4- נמצא בדם הוא מגיע לכליות ולכבד, שם מופרש הקורטיזון שעוזר בהפיכתו לT3. ואז הT3 נשלח בחזרה לזרם הדם כאשר היעד שלו הוא להיכנס לתוך כל התאים ולבצע את חילוף החומרים. על מנת לבצע את היעד שלו- הוא צריך לעבור דרך מוגדרת (לחדור אל תוך הממברנה התאית, להתחבר לרצפטור שלו, להיכנס למיטוכונדריה ו/או לגרעין התא ולעבור את הורמוני התריס- הציטקונין).

ממקרים של אנשים הסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס שאני חקרתי- גיליתי שהם סובלים גם מחרדות מדאגות, לכן הנחת היסוד שלי היא שתת פעילות של בלוטת התריס מקושרת למצב נפשי של חרדות ודאגנות יתר לעצמי ולסביבה.
תת פעילות של בלוטת התריס יכולה בעצם לשבש את כל המערכות בגוף, וכן דאגת היתר יכולה לשבש את המהלך התקין של החיים.
אין זה אומר שכל מי שסובל מתת פעילות יסבול מחרדות ולהיפך.

תיאור מקרה טיפולי
שלומית (שם בדוי) בת 35, רווקה, מתגוררת בחו”ל בשנים האחרונות ועובדת שם כמורה.
סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס כבר כ- 5 שנים.
לאחרונה מרגישה עייפות מוגברת ומדווחת על עלייה במשקל. חוששת מהבדיקות שהיא צריכה לעשות ופוחדת שהיא תצטרך לעבור ניתוח של הבלוטה.
חולה במחלת האשימוטו- מחלה המתבטאת בהגדלה בלתי מכאיבה של בלוטת התריס, המופיעה בעיקר אצל נשים.
לוקחת אלטרוקסין לאיזון הבלוטה.
בדיקת האולטרסאונד יצאה תקינה אך התגלו תאים דלקתיים בבלוטה.

משפטי מפתח של שלומית
“יואו אני ממש מפחדת” – 1/1
“אני לא רוצה ניתוח” – 1/1
“אני דיי בלחץ” –
“אני רוצה כבר לחזור ומקווה ששום דבר לא יהרוס את זה” – 1/4
“אני מקווה שהבדיקות יצאו בסדר” – 1/1

תוצאות מבחן ערכי חיים

מתוך הגרף ניתן לראות שהאינט’ החזקות של שלומית הן:
3, ו’, ז’, 7, 8, 4.
והחלשות הן:
א’, ע’, ה’, 6, פ’, 5, 10.

עץ חיים דנה

שמניחים את תוצאות מבחן האינט’ אפשר לראות שיש הרבה “מפגשים כואבים” בין אינט’ חזקות לבין אינט’ חלשות יותר.
כמו כן, ישנן מספר אי התאמות.
לפי התוצאות נראה שהחופש- היכולת לבחור להיות או לא להיות בכל מקום בו אני נמצא גבוהה אך לעומת זאת הרצון החופשי- היכולת להבין שאני בוחר מה שאני רוצה נמוכה.
נראה שישנה התבוננות -7- על הדברים אך עדיין יכולת הראיה נמוכה – ה’.
יש קונפליקט של האגו- פ’- שמקשה על היכולת לשחק את החיים- ע’.
יש קושי לשחרר אמונות ישנות וליצור מציאות חדשה בחיים – 5 – ולכן יש גם קושי בקבלת המציאות – 10.
עם זאת שלומית מנסה להיות כמה שיותר אמיתית עם עצמה ולא לזייף- ז’- ובעלת משמעת שיכולה לעזור לה בתהליך – ו’.

התוכנית הטיפולית
הדרך הקלה ביותר להגיע מן הכתר למלכות היא לעבור מ- 1 דרך ז’, 4, כ’, 7, נ’, 9, ת’ עד שנגיע למלכות.
מתוך המסלול הזה בחרתי לטפל באינט’ של 4- חופש- מכיון שהיכולת הזו קיימת אצלה ודרך החיזוק שלה זה יפתח אינט’ אחרות.
אינט’ של 7- התבננות- מכיון שכדי לעשות שינוי ועבודה נצרך תהליך של התבננות והוא יכול רק לקדם את הטיפול.
באינט’ 9- חיסון מכיוון שהציון שלה במבחן ערכי החיים הייתה בין הגבוהות והיא נמצאת במקום שאין “מפגשים כואבים” בינה לבין אינט’ אחרות. כמו כן- הטיפול באינט’ הזו יכול לפתוח ולעזור לאינט’ אחרות ברגע שתתפתח היכולת למצוא את הפתרונות הנחוצים לאתגרי היום יום, למשל אינט’ 1- שבה תתפתח יכולת הוודאות באור.
אינט’ של נ- דרך- לפתח את היכולת שלה להציב לעצמה יעדים, אפילו יעדים קטנים ולעמוד בהם.
2.jpg

מטרת הטיפול היא לתת לשלומית כלים ולאפשר לה לחיות עם תת הפעילות בשלום ולהוריד את מינון הכדורים.

רובד רוחני
טיפול בהילינג
תרופות לוסקי-
1. חופש- ספרי עד 10 לפני כל פעולה. היי בהשפעה במקום בתגובה. במשך 40 יום.
2. התבננות- בחרי שעה אחת של שקט בסוף היום (בלי מוזיקה). במשך שבוע.
3. חיסון- לחקור על נושא שמעניין אותך בכל אמצעי שקיים ברשותך (ספרים, אינטרנט…) לפחות מ-3 מקורות שונים. כל שבוע נושא אחר במשך חודשיים.
4. דרך- ערכי רשימת יעדים ומטרות לשבוע הקרוב, כל מטרה שעולה על דעתך, הדביקי על דלת המקרר או החדר. בסוף השבוע ראי מה הושג ומה לא ומה את רוצה לקחת איתך לשבוע שאחרי. עשי זאת במשך חודשיים.

רובד שיכלי-
פסיכותרפיה
דמיון מודרך- לדמיין את בלוטת התריס עובדת כמו שצריך. את ההורמונים מתחלפים ועוברים את התהליכים באופן תקין ומגיעים ליעד שלהם.

רובד רגשי-
פסיכודרמה- לדבר עם הבלוטה ולראות למה היא לא עובדת כמו שצריך.
אמנויות- ליצור לעצמך “מפת מטמון” (לקחת בריסטול גדול, לגזור ולהדביק מתוך תמונות ומגזינים איך יראו החיים שלך בעוד 9 שנים, ב- 4 תחומי החיים: אהבה, כסף, קרירה, ובריאות).

רובד פיזי-
פרחי באך-
אור- אגרימוני- מתייחס לפוטנציאל של התדר. אופטימי, רואה את חצי הכוס המלאה, עליז וחברותי. חוש הומור ללא העמדת פנים, יכול לצחוק מהצרות של עצמו, אדם המתייחס בקלות יחסית לכאב או מחלה, אוהב שלום. משכין שלום, נותן הרגשת בטחון למי שנמצא בסביבתו.
חופש- שרי פלאם- בכל מצב יכולים לשמור על שפיות דעתם גם במצבים הכי קשים. יכולת להיות רגועים ומאוזנים, יש בהם ספונטניות.
התבוננות- צ’אסנט באד- נטרלי, אמיתי, כנה, חי בהווה, מכיר בניסיון של העבר שלו, מכיר בטעויות ובשגיאות שעשה. צובר ידע מכל התנסות של אחרים, בעל יכולת לבקר את השגיאות של עצמו ולתת לעצמו ביקורת. משתמש בניסיונו כדי להתפתח הלאה, לומד מהעבר בכדי לא להיתקע בעתיד.
חיסון- סרטו- אדם שבטוח בעצמו, מודע לקול הפנימי, יודע להבחין בין עיקר לטפל בין נכון ולא נכון, מחובר לאינטואיציה, בעל כושר למידה וידע. בעל מחשבה, בוטח בשיקול דעתו, יש לו כושר החלטה מהירה ונכונה, יכולת לאסוף ידע, מחשבה מאורגנת ולא משנה את דעתו לעיתים תכופות מידי ואינו נתון להשפעות. משתמש בחוכמתו לייעץ לאחרים.
דרך- ווילד אוט- אחד שיודע מה הוא רוצה בחיים שלו ומנצל את כישרונותיו.
גילוי- פיין- מכיר בשגיאותיו ולא דש בהם מדי. אחד שמבין שבעצם אם אני טועה זה בסדר.

תזונה-
רצוי להרבות באכילת אצות ים (קלפ, נורי, דולסה, קומבו וואמי) גם דגים ומזונות ים טובים לדיו.
חומצות שומניות חיוניות המצויות בזרעי פישתה, באגוזי מלך ובדגים חשובות לפתפקוד בלוטת התריס.
כדי לספק לגוף מספר מינרלים שנצרכים במצב של תת פעילות של בלוטת התריס כמו אבץ, שלניום ונחושת וכן חומצה אמינית טירוזין רצוי לשלב בארוחות גם גרעיני דלעת, שעועית יבשה, שקידם, מוצרי סויה ודגים.
חילוף חומרים איטי מעיד בד”כ על איטיות של תהליכי עיכול. ניתן לזרז את פעילות המעיים ע”י אכילת כמות גדולה של סיבים תזונתיים המצויים בדגים מלאים, קטניות, פירות וירקות.
להרבות בשתייה. כוס מים נקיים אחת לשעתיים- לא מי ברז המכילים פלואור וכלור המעכבים את יכולת הגוף לספוג יוד.
ירקות הנקראים גויטרוגניים (כרוב, ברוקולי, כרובית, כרוב סיני, פולי סויה, וכרוב ניצנים) עלולים לדכא את פעילות בלוטת התריס. כאשר מבשלים ירקות אלה מנטרליפ את התרכובת הנ”ל וכך ניתן לאכול מהם ללא חשש. (7)

דיקור-
אור- LU10 – יד ימין
חופש- TW1 – יד ימין
התבוננות- LI1 – יד שמאל
חיסון- TW1 – יד שמאל
גילוי- SI1 – יד שמאל

מסע חויה-
פעם בחודש לחוות תהליך לחידוד אחת האינט’ הנבחרות.

ביבליוגרפיה

1. נדלה מתוך אתר “ויקיפדיה” בתאריך 15/05/08

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%98 %D7%AA_%D7%94%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%A1

2. נדלה מתוך אתר “קירה לוי, R.Na נטורופתית מוסמכת” בתאריך 15/05/08 http://www.kira.co.il/site/detail/detail/detailDetail.asp?detail_id=207724&seaW ordPage=%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%98%D7%AA+%D7%94%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%A1

3. נדלה מתוך אתר “דפי בריאות- מדריך לשירותי רפואה” בתאריך 15/05/08. http://www.health-pages.co.il/article.php?article_id=3494

4. נדלה מתוך אתר “טבע הריפוי- אתר הנטורופתיה הישראלי”.

http://www.health-pages.co.il/article.php?article_id=3494

5. נדלה מתוך אתר “kidspedia – רפואת ילדים (יוסי רימר)”. http://www.kidspedia.co.il/mamar.asp?id=126

6. מתוך “ספר שיטת לוסקי” ד”ר לוסקי דני מהדורה שלישית 2006.

7. מתוך “האינציקלופדיה החדשה לריפוי טיבעי”
ד”ר באלך ג’ימס ((M.D. וד”ר סטנגלד מארק (.N.D) הוצאת פוקוס 2006

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.