מה זאת אהבה ?
08/02/2015
חרדה אצל ילדים
08/02/2015

מהי בגידה בזוגיות / אל לולו – אלחלילי ניבין  

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

לפני שבוע יצאתי מזוגיות של שנתיים. אני בת יחידה, גרה עם אבא – שכל הזמן בעבודה. מרגישה בודדה מאוד. החבר מילא לי את רוב החיים. הוא גר רחוק ממני כ 50 דק נסיעה. היינו מאוד שונים- באתי ממשפחה משכילה מאוד, מנומסת, עם הרבה מאוד כסף. הוא בדיוק הפוך ממני – אולי זה מה שכבש אותי. אומרים לי שאני מאוד יפה, רודפים אחריי, מנסים לפגוש או לדבר , זה לא חסר לי. אני לא סמכתי עליו, בעקבות שקרים ובגידות שלו. אני מרגישה כאילו הוא עשה לי פצע לחיים. כאילו לא אוכל לסמוך על אף אחד. אני מאוד רוצה להמשיך הלאה, הוא התייחס אליי בזלזול, ושיקר כל הזמן. למרות שהייתה אהבה מאוד גדולה משני הצדדים. הפחד הכי גדול שלי הוא שהוא יימצא מישהי אחרת וימשיך הלאה. אני לא יודעת מה אעשה בכזה מצב אני אהיה הרוסה. אני מפחדת שאני לא אמצא מישהו שיאהב אותי כמו שהוא אוהב. להישאר איתו בקשר או לנתק לחלוטין? מה לעשות? אני לא יודעת אם ואיך להמשיך.. מרגישה בודדה מאוד וחסרת ביטחון. אני חושב שאשתי מתחילה להידלק על החבר הכי טוב שלי, אני מתוסכל! לא בטוח שזה במודע, להדלק על החבר הכי טוב שלי. אנחנו שני זוגות שמבלים הרבה ולאחרונה אני חש שיש לה איזה וייב עליו. צוחקת ומתקרבת  לידו. מדברת אליו. פונה רק אליו ואפילו אותי קצת משאירה מחוץ לשיחה.  אני קצת מתוסכל ולא יודע מה לעשות. האם לפתוח את זה ולדבר איתה . זה יכול להכניס לה רעיונות לראש. או להפריע לה בהתנהגות הטבעית כשאנחנו יחד ??להתעלם. זה יכול להחמיר/ אני אמור להתחתן בעוד שבוע עם חברתי מזה 4.5 שנים. לאחרונה גיליתי לא משנה איך אבל זה נכון ב100% שלפני שנה היא בגדה והייתה עם מישהו אחר בזמן שאני הייתי בסופ״ש בחו״ל עם חברים. מאז שגילתי אני לא מצליח להפסיק לחשוב על זה ואני ממש נגעל ממנה. לא מתחשק לי לגעת בה ואפילו להסתכל עליה. האם כדאי לבטל את החתונה שכאמור מתקיימת עוד שבוע ושחילקנו אליה כבר את ההזמנות ? האם להתחתן בכל זאת ?

מהי בגידה?

במהלך ההיסטוריה השתנה מונח הבגידה בצורה מהותית. בכל חברה נתונה, מוגדרת בגידה כהיפוכה של נאמנות הנדרשת ומצופה מבן אותה חברה, והקריטריון לנאמנות משתנה בהתאם למבנה הבסיסי של החברה.

בגידה הוא מצב לפרשנות בעיני שני צדדים. בגידה הינה הפרת אמון או ברית שהייתה קיימת בין הצדדים, אולם זהו אינו מושג אבסולוטי- ויכול להיות שיתפס אחרת בין בני זוג שונים- תלוי ברמת הפתיחות שלהם בקשר ובאמון.  

כגודל הציפיות- כן גודל האכזבות כשמדובר בבגידה עם בן או בת זוג אחרים, יכול להיות שבני הזוג יקבלו זאת בעין סלחנית לטובת עתיד הקשר או התא המשפחתי שנבנה, אולם ברוב המקרים זוהי סיבת המפתח המצדיקה גירושין. יש האומרים שכשלא טוב בנישואין- כמו בכל דבר אחר בחיים- פונים לכיוון אחר ונענים לפיתויים שמסביב. וזה מה שגורם להפרת האמון, או הפרת ברית הנישואין. כשבגידה מגיעה מאדם קרוב, הפגיעה היא קשה וכואבת מנשוא, וקשה להתמודד עמה.

זה דבר הרבה יותר נפוץ ממה שאתם חושבים, מדוע זה קורה ומה לעשות…

הוא בגד בי / היא בגדה בי.

בגידות זה עניין הרבה יותר נפוץ ונפיץ ממה שאתם חושבים. נכון שיש זוגות שהם מונוגמים במשך עשרות שנים, אבל יש גם זוגות שמתקשים להיות נאמנים במשך עשרות שנים, עד שהמוות יפריד ביניהם מבלי לפזול הצידה בעקבות שחיקה, שגרה והזנחה של הזוגיות.

לפעמים בגידה היא בריחה מזוגיות שהפכה מחלום מתוק ורומנטי לשגרה, שחיקה ושעמום הדדי וכן חוסר איזון בכמות הצורך לסקס בין הגבר לאשה.

לא נשכח את האבולוציה והביולוגיה הגברית והצורך הגנטי להפיץ את ה DNA בין נשים שונות ולא נשכח את הרצון הביולוגי והרגשי של האישה לחדש מדי פעם את “האביר על הסוס הלבן”

סביר להניח שבינתיים האביר העלה על עצמו כרס מפוארת, קרחת ובדיחות קרש והוא משתלב יפה מאוד עם כוח המשיכה של כדור הארץ, אך לא עם כוח המשיכה של אשתו שגם פעם היתה צעירה, סקסית ויפה.

גם הגבר וגם האישה מחפשים מדי פעם מישהו שיפיח קצת אקשן בחיי זוגיות השחוקים שלהם במקרה הטוב או בזירות קרב במקרה הרע.

ברוב המקרים מדובר בבגידה עם קשר מיני גופני ממושך – אם כי גם גילויים אחרים, שהוגדרו כבגידה על ידי (לפחות) אחד מבני הזוג, עלולים לגרום למשבר. הפגיעה שגורמת הבגידה לבן או בת הזוג הנבגד ולמערכת היחסים עלולה להיות כבדה. האמון נשבר, ההערכה העצמית יורדת, העלבון עצום, הכעס והזעם נוראים. לרוב זהו המשבר החמור ביותר בחיי הזוג.

מהי הפגיעה שגורמת הבגידה?

הפגיעה היא רבת-פנים. האמון הופר. הבטחנו נאמנות וזו הופרה. לקחת דבר יקר שהיה בינינו ושייך בלעדית לנו ונתת אותו לאדם אחר. חשבתי שיש בינינו הסכמה על ערכים יסודיים והנה התברר לי שלא כך הדבר. הנחתי שאם אני אהוב/ה אני בטוח/ה – והנה רומיתי. חשבתי שאני מושכת, חשתי שאני גם מספק/ת אותך במיטה – ופתאום מתברר לי שחייתי בטעות! חשבתי שאני אדם חכם ורגיש, אבל מתברר שהייתי עיוור וטיפש.

מה נחשב לבגידה?
שלושה אלמנטים עיקריים הופכים קשר מחוץ לנישואין לבגידה:

הראשון הוא הסודיות. גם אם אין שם (עדיין) קשר מיני בפועל, עצם ההסתרה של הקשר מבן או בת הזוג היא אלמנט של בוגדנות. השני הוא האינטימיות הרגשית. כשבן זוג מספר לאשה אחרת משהו שאינו חולק עם אשתו, נוצרת ביניהם קרבה רגשית גדולה יותר מזו שבינו לבין אשתו. הקשר החדש עולה בחשיבותו למקום הראשון והנישואין יורדים ממקומם הטבעי והופכים משניים בחשיבותם הרגשית.השלישי הוא המשיכה המינית. הדבר יכול לקרות אפילו ללא מגע ממשי. גם המחשבה והרצון להתקרב ולהתאחד עם אדם שלישי הם כבר קשר עם אותו אדם.

משבר חמור בחיי הנישואין יכול להוביל לפירוד וגירושים, מה שאכן קורה באחוז גבוה של המקרים. אולם הוא יכול גם להיות הזדמנות לצמיחה. נסיון כן של שני בני הזוג להבין את מה שקרה, לקחת אחריות כל אחד על חלקו, ולתקן את הנזק – עשוי להיות נקודת-מפנה ביחסים.

אם שני בני הזוג רוצים לפתור את המשבר ולא לפרק את החבילה, ייתכן בהחלט שיקום של היחסים ואפילו חיזוקם. השיקום הוא לרוב עבודה ארוכה, קשה ומלאת מהמורות. אין גם נוסחת פלא המתאימה לכולם, גם כי סיבות הבגידה מגוונות וגם כל זוג וטיב הקשר שלו שונים וייחודיים. בגידה בשנים הראשונות לחיי הנישואין נובעת מסיבות מסויימות באישיות הבוגד ומטיב הקשר או מידת ההתאמה בין בני הזוג. בגידה המתרחשת לאחר נאמנות של שנים רבות עלולה לקרות בגלל שחיקה בקשר ודעיכת האהבה. במקרים רבים רצוי ליווי מקצועי לתהליך השיקום, שיסייע הן להבנה מעמיקה של הסיבות לבגידה והן לבניית תהליך שיקום מתאים.

מדוע מתרחשות בגידות?

הנחת היסוד היא, שבגידה מתרחשת מפני שצרכים בסיסיים של אחד או שני בני הזוג אינם מסופקים. הבוגדים והבוגדות מתלוננים שהם מרגישים לא אהובים, שהם נלקחים כמובנים מאליהם ע”י בני זוגם, שבני זוגם מתעלמים מהם, שבני או בנות זוגם משעממים אותם.הנחת יסוד נוספת וחשובה היא, שגורמים חברתיים ממלאים תפקיד בולט בבגידה. יחסה של החברה לנושא מאפשר בגידות. הנושא מקבל תשומת-לב רבה בתקשורת, הבוגדים מצטיירים כגיבורים חברתיים, כפורצי-דרך או כקורבנות שלא היתה להם ברירה אלא לבגוד.

לדברי ד”ר ווילארד הארלי, יועץ נישואים ותיק, בגידה מתחילה בדרך כלל כתוצאה מהזנחת צורך רגשי חשוב של בן או בת הזוג. לדוגמה, אשה הזקוקה לשיחה עם בעלה וזה אינו משוחח אתה, עלולה להתפתות לקשר רומנטי עם גבר אחר, שיספק את הצורך הזה. היא עלולה להתאהב בגבר הזה, כי בזכותו בא על סיפוקו צורך רגשי חשוב שלה. כמובן, הפניה אל הגבר הזה היא יוזמה של האשה, ועל כן הקשר הרומנטי המתפתח ביניהם הוא באחריותה. לולא פנתה אליו בדרך ישירה או מרומזת, לא היה יודע על החסך בשיחה שהיא חווה מצד בעלה.

הארלי סבור, שמין אינו הכוח המניע העיקרי ברוב הקשרים הרומנטיים מחוץ לנישואין. יותר מהצורך המיני בולט הצורך בחיבה ובקשר, בשיחה ובהערכה – במיוחד כשמדובר בנשים המקיימות קשר רומנטי מחוץ לנישואין.

בראיון שפורסם בשנת 1998 בירחון Psychlogy Today עם ד”ר שירלי גלאס, אומרת החוקרת ש-56% מהגברים שבגדו טענו שחיי הנישואין שלהם היו מאושרים, לעומת 34% מהנשים שבגדו. באותו ראיון מספרת גלאס, ש-44% מהגברים שבגדו אמרו לה, שלא היו מעורבים בקשר רגשי עם המאהבת. רק 11% מהנשים שבגדו אמרו כך על המאהבים שלהן.

ספרו של מורטון האנט, The Affair (“הפרשייה”), שהופיע ב-1969, מבוסס על ראיונות עם 80 גברים ונשים שניהלו רומנים מחוץ לנישואין. מגוון הסיבות שציינו המרואיינים שלו כלל: חיי מין גרועים וקרירים, ריחוק רגשי של בן או בת הזוג העסוק ללא פרופורציות בעבודה או בגידול הילדים, ומאבקי כוח בין בני הזוג. בן הזוג הפונה אל מחוץ לנישואין חש שצורך חשוב שלו מקופח – באינטימיות רגשית, בהערכה, ביכולת להשפיע, בריגוש מיני. כאשר החסך הזה נמשך זמן רב ואינו נפתר על ידי טיפול או הבנה של בת הזוג, עולה ההסתברות לבגידה.

יחד עם כל זה קיים צד חיובי בבגידות , ניתן לראות ברומן מחוץ לנישואין מעין פעמון אזעקה – היכול דווקא לשפר אותם. שכן,. בגידה היא הפרת אמון קיצונית, הנובעת משקר או סוד שהתגלו, והרומן האסור משקף לבני הזוג את מה שניסו להתכחש אליו באשר לזוגיותם. מתוך המשבר, הם עשויים לבחון את הקשיים והליקויים בנישואיהם וביחסיהם, ולטפל בהם.

של טיפול זוגי מבינים בני הזוג בנפרד וביחד את משמעות השקר, הסוד והבגידה ואת תפקידם בדינאמיקה האישית ובדינאמיקה הזוגית. הנישואים שעברו טלטלה ובדיקה

מחודשת – עשויים להיות טובים ונכונים יותר מאלו שהיו קודם לכן. אך האם יהיו אלו נישואים נטולי שקרים? האם יתכנו בכלל יחסים זוגיים שאין בהם ולוא אף שקר אחד?

השקר הינו תופעה אנושית אוניברסאלית. אין אדם שלא שיקר בצורה זו או אחרת.

הזדקקותנו לשקרים אינה נוצרת רק משאנו בוגרים ונמצאים ביחסים זוגיים. כבר משחר ילדותנו אנו משקרים. מדוע? מפני שכבר כילדים רכים אנו לומדים להסתיר חלקים מסוימים באישיותנו – חלקים שאינם זוכים באהבה וקבלה על ידי הורינו ואנשים אחרים בסביבתנו. אנו לומדים, מתגובותיהם, שיש בנו תכונות או רגשות בלתי רצויים ובלתי נאותים, עליהם אנו ננזפים ונענשים. כך למדנו. להסתיר ולהסוות חלקים אמיתיים שהם

“אנחנו” – אפילו מעצמנו. כשאנו מכחישים חלקים מעצמנו, אנו יוצרים את מה שנקרא על ידי הפסיכואנליטיקאית אליס מילר, “העצמי המזויף” שלנו. אותה מסיכה שאנו עוטים על עצמנו, כדי לשאת חן ולהתקבל על ידי אנשים אחרים. וכל כך התרגלנו לשאת את אותה מסיכה, עד שכאשר האמת מתנגשת בה, אנו נאלצים לשקר.

מכאן ברור, שאם אנו עצמנו פוחדים לחוות את העצמי האמיתי שלנו, ומשקרים לעצמנו לגבי מהותנו, מאוויינו, רגשותינו וחולשותינו – אנו משקרים גם לבני הזוג שלנו.

יכולתנו לומר את האמת לבני זוגנו קשורה ליכולתנו לומר את האמת באומץ לעצמנו. לקבל את עצמנו על חוסר המושלמות שלנו, ולהודות בה בפני האדם שאנו הכי קרובים אליו, ללא חשש מדחייה.

בנישואין אנו מנסים מחד, לתקן ולפצות על הקשר הקדום שלנו עם ההורים, שלא תמיד נתנו לגיטימציה ל”עצמי האמיתי” שלנו, ומאידך – לשמור על העצמי המזויף שלנו, כי כך הורגלנו משחר ילדותנו. צרכים מנוגדים אלו הינם המקור לאכזבה מבן זוגנו, ולשקרים כלפיו. מעשה הבגידה מאפשר. לנו לתחזק את ה”עצמי המזויף” שלנו, דהיינו – להמשיך לשקר לעצמנו. להמשיך ולראות עצמנו דרך עיניים אוהבות ומעריצות של מי שאינו קרוב אלינו מספיק (השותף לרומן) ולכן אינו איים על המסכה שאימצנו.

רק המודעות של כל אחד לצרכים אלו בתוכו, עשויה לחלץ אותו מפרדוקס זה. זהו, אם כן, ההקשר הפסיכולוגי של נישואין, בגידה ושקרים. ברמה המעשית, השקר נחוץ, כמובן, להמשך התחזוקה של שתי מערכות היחסים – הנישואין והרומן. אולם ברור כי בגידה אינה השקר הראשון והיחידי במערכות זוגיות. זהו, אולי, השקר הבלתי נסלח ביותר, השקר שאחרי חשיפתו אי אפשר יותר להמשיך ולהכחיש את קיומן של הבעיות בזוגיות.ההבנה כי כשאנו משקרים לזולתנו, אנו מבטאים למעשה את דחיתנו שלנו מחלקים משמעותיים שבתוכנו, חשובה הן למודעות העצמית והן לתיקון מערכת היחסים הזוגית.חשיפת ה”עצמי האותנטי” שלנו כלפי עצמנו וכלפי בני זוגנו, יכולה להביא אותנו לחיים שיש בהם משמעות, אינטימיות אמיתיתומודעות כנה יותר עם עצמנו ועם בני זוגנו.סיכום: באמירה ‘אנה קרנינה’ טולסטויאומר ש”כל זוג מאושר או כל משפחה מאושרות -מאושרות באותה הדרך. כל משפחה אומללה – אומללה בדרכה שלה.”לדעתי, לא אומללות ולא אושר הינם גורל, אלא אנו יוצרים אותם, מבחירה – מודעת או לא.דוגמא: הוא חזק ובשליטה, היא חסרת אונים ועצובה.להסכים לקבל מתנות מאלוהים משמע, תכופות, להסכים לפחד.להיות מוכנים לאהוב ולהיות אהובים זה להיות מוכנים לפחד.

  טיפים לזוגיות מאושרת

 1. נישואים מאושרים ויציבים מבוססים על שיוויון ועצמאות של בני הזוג, כל אחד מבני הזוג שלם עם עצמו,אוהב את עצמו,בונה לעצמו ערך עצמי ודימוי עצמי שאותם הוא מביא לזוגיות.אם לא תאהבו את עצמכם יהיה לכם קשה מאוד לקבל את האהבה שלבן זוגכם , ולתת לו אהבה, לכן אם הזוגיות שלכם “מקרטעת” , לפני שאתם מאשימים ,התבוננו פנימה , ועשו בדק בית עם עצמכם – כמה אתם מפרגנים לעצמכם? האם אתם אוהבים ומעריכים את עצמכם? כמה כעסים אתם צוברים בתוככם? כמה פגיעות, שיפוטים ואכזבות אתם סוחבים מהעבר?כדי לחוות אהבה בזוגיות קודם כל צריך לנקות את כל “הזבל הרגשי” , להשקיט את הנפש ולהתחיל מערכת יחסים טובה וחשובה עם עצמכם!  רק אחרי תהליך של ניקוי רגשי ,ניקוי אמונות מגבילות ושחרור כאבי העבר אפשר יהיה להיות מספיק שקטים ורגועים כדי להתחיל להרגיש מה קורה בתוככם, ואז ללמוד להכיר במה שאתם מרגישים ולקבל את זה באהבה!זו מהות האהבה קודם כל אתם,אתם,אתם!
 1. ויכוחים וריבים הם גם לפעמים חלק מהזוגיות , אבל צריך לדעת איך לריב !על פי מחקר שעשה פרופסור גוטמן זוגות טובים מתווכחים אחרת ,הם יודעים לשלב הומור וחיבה גם כשרבים ,למרות שיש חילוקי דעות שפת הגוף אומרת – אני עדיין אוהב/ת אותך. הויכוח מלווה במחוות ,מילות חיבה וחיוכים מדי פעם, גם שמדברים על נושאים שלא מוצאים חן בעיננו.הם מדברים על הרגשות שלהם ולא מאשימים או מבקרים, לדוגמה,לנשים פרופסור גוטמן ממליץ במקום להגיד ”אתה לא מקדיש לי מספיק תשומת לב”, תגידי: “ממי ,אני מתחילה להרגיש בודדה בגלל שאני  מתגעגעת אליך וזקוקה לך יותר במשך היום”.כשאתם מדברים על מה שמפריע לכם המנעו מהכללות (את/ה תמיד… )ציינו את ההתנהגות הפוגעת העובדתית ושתפו איך זה גורם להם להרגיש.
 2. זמן איכות ביחד- מאוד חשוב לחפש ולמצוא את הזמן היומי שלכם ביחד ,זמן שבו תוכלו לדבר ,לשתף, להתעניין אחד בחיים של השני ,לשאול שאלות להתעדכן .כדאי בזמן הזה לנגוע הרבה אחד בשני ,ישיבה קרובה ,מבט ישיר ליטוף, מילות חיבה ,שמות חיבה, שפת גוף מקרבת יוצרת את ה”ביחד.”מעבר לכך פעם בחודש לפחות תקדשו זמן לפינוק משותף כמו מסאג” זוגי ,יציאה לסרט או טיול בפארק, “אוורור” משותף, כל זוג בהתאם לתקציבו ויכולתו ,העיקר זה ה”ביחד” !!כשאתם מדברים עם אחרים על הזוגיות שלכם דברו בלשון רבים- “אנחנו” מייצג את הביחד!
 1. מה שמתמקדים בו מתעצם! התמקדו כל הזמן בטוב שיש בקשר ,בתכונות הטובות שיש לבן זוג, בדברים הטובים שהוא עושה עבורכם ועבור המשפחה .

מאוד חשוב לבטא את המחשבות שלכם, פרגנו, החמיאו, הוקירו תודה , רצוי עם חיבוק והבעת אהבה.

 1. משאלת הלב של כולנו זה להרגיש אהובים ומוערכים, במיוחד בזוגיות – אנחנו רוצים להרגיש שאוהבים אותנו ומקבלים אותנו ללא תנאים ,כמו שאנחנו.

לכן כל כך חשוב ליישם את חוק הנתינה – מה שאתה שולח אתה מקבל!

אם אתם רוצים פרגון ,מחמאה , חיבוק ,חיזוק ,חיוך, או כל דבר אחר שתרגישו טוב איתו ,קודם כל תנו אותו בעצמכם ! ועל זה אני אומרת (בעיקר לגברים) – “אם אתה רוצה להיות מלך , תעשה את אישתך מלכה!”

 1. אם טעיתם,אם פגעתם בבן/בת הזוג קחו אחריות והתנצלו,לא משנה מי צודק! אם בן/בת הזוג פגוע קודם כל תתנצלו! בקשו סליחה, פצו אותו בפינוק קטן כמו כוס קפה למיטה או מסאג” ,הסבירו בנועם את הכוונה החיובית שלכם , זה יעזור לבן הזוג לסלוח לכם…
 2. טיפ חשוב לנשים – תמיד תזכרי שבתוך כל גבר מסתתר ילד קטן

(הילד הפנימי) שזקוק לאהבה לחיבוק למילה טובה ותשומת לב אימהית.

כנשים בורכנו ביכולת הזו להכיל ,להיות רכות ומעניקות, להרגיע את בן הזוג שלנו פשוט תחשבי על הילד העצוב ,הפגוע שבתוכו ,דמייני אותו בעיני רוחך ומייד תרגישי רצון עז לחבק ולנחם אותו.

 1. מילה על סקס- איך אפשר לדבר על זוגיות בלי להזכיר את הסקס שהוא הדבק בזוגיות ,הוא יוצר את האינטימיות הגופנית ששמורה אך ורק לבני הזוג שלנו. הסקס יוצר את תחושת ה”ביחד” , מרגיע (במיוחד את הגברים) מגביר ומחזק את האהבה , ומקרב אותנו אחד לשני.

לבקש סליחה מעומק הלב זו גדולה , תהיו חכמים – אל תהיו צודקים!

 1. היו ברורים ברצונות ובציפיות שלכם, בן הזוג שלכם לא קורא מחשבות !

למרות שאתם בטוחים שהוא/היא כבר מכיר/ה אתכם , עדיין זו אחריות שלכם לבטא את הרצונות שלכם ולתקשר בפתיחות .

קבלו את העובדה שלא תמיד תענו בחיוב, אבל לפחות הוא ידע מה את רוצה וישתדל כמיטב יכולתו (והוא גם לא יוכל אחר כך לטעון- “אבל לא ידעתי שככה את מרגישה ,למה לא אמרת?”)

 1. טיפ חשוב לגברים – פרגנו לנשים שלכם ותתמכו בחלומות שלהן

אם  הן רוצות לעשות שינוי מקצועי או ללמוד משהו חדש ולהתפתח – הן צריכות את התמיכה שלכם והאור הירוק ,ואם תהייה שם בשבילה בעניין הזה ,היא תעריך ותאהב אותך הרבה יותר ,כי אתה מכבד אותה כאדם ועוזר לה לגדול לצמוח ולהתפתח – שזו הקריאה הנישמתית של כולנו.

ביבליוגרפיה:

 • Janis Abrahms Spring with Michael Spring, (1996), After the Affair, New York:Harper, עמ 34-36.
 • נרדי רבקה, זוגיות בסערה, (2003)
 • נרדי רבקה, נרדי חן, להיות דולפין: התמודדות עם תוקפנות וחולשה בזוגיות, בהורות בעבודה ובצבא, (2006).
 • נרדי רבקה, נשים חסרות מנוח, (2007),

 

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.