אני מאמין
28/06/2014
האם תוכלי למצוא זוגיות אמתית בטרם מצאת את עצמך?
29/06/2014

מה הגיל נכון לזוגיות טובה? 

האם יש קושי בחיבור לעוד אדם ואיך זוגיות בגיל צעיר מקלה עלינו?
האם קיים פחד לאבד את ההתפתחות העצמית בזוגיות?

הכל התחיל בכיתה א’ שאני ובן החרזנו על אהבתנו. בגיל הזה היה אפילו פשוט יותר להגיע לשלב “להפגיש בין ההורים”. ככה שהדרך לחתונה כבר הייתה חצי סלולה לנו..ברור שלשם היו מועדות פנינו רק שאז עמי נכנס לתמונה ואין ספק שביננו כבר הייתה אהבה בוגרת בהרבה! דבר ראשון לא היינו ילדים קטנים, היינו כבר כיתה ד’ אם אני לא טועה.. נכון שאת הנשיקות עוד שמרנו אבל שירי האהבה שהוא כתב לי מילאו מגירות. נכון שהכתב לא היה כל-כך מובן ואולי היו קצת שגיעוט אבל הבנתי את מה שהוא רצה להגיד. אני בטוחה שהיינו ממשיכים עוד שנים ארוכות יחד, אבל ההורים העתיקו אותי לתל-אביב וכבר בשבוע הראשון הותקפתי על-ידי שכן חתיך בשם איתמר, וניכנסנו למערכת יחסים של  בוגרי כיתה ה’! מערכת רצינית ואינטנסיבית,  בהתחשב בעובדה שהיו כמה הורים, חלון, דלת וחמש מדרגות שהפרידו ביננו, התראנו לא מעט. בנוסף תמיד בדרך אליו היה את חי, בן-דוד שלו שהיה כשנה מתחתי. כנראה הוא היה שם בסוף יותר ממנוכי אחרי שנה שבילינו בשיחות ארוכות כל יום, על אימו החד-הורית וה”מרשעת” נפרדתי מאיתמר למענו… לא לפני שדאגתי כמובן לשדך לאיתמר את אליסה, חברתי הקרובה, שלא יהיה לו עצוב.  צריך טיפול זוגי משפחתי?

את אמיר הכרתי בגיל 15 כשעברנו דירה בשלישית, הפעם לאזור עמק-חפר..איתו זאת הייתה “אהבה  ממבט ראשון”. רצון חזק להיות קרובה אליו לחבק ולשמור.. אין ספק שהוא היה בחור מורכב. אמיר הכיר לי את עולם הציור, את עולם המוזיקה והוציא ממני הרבה רכות ורצון להקשיב ולנתח. דרכו  הכרתי מקרוב וחוויתי את המושג “חבר’ה”. זכיתי בקשר מסוג שלישי, שעוד לא הכרתי, שונה מבן זוג או חברה, סוג של משפחה בשעות הפנאי שכל אחד תורם משהו קטן לכיף גדול. עם אמיר פעם ראשונה שהבן זוג הפך גם החבר-הכי- טוב שלי ובעצם החזיק בלי ניגוד בשני התארים. לפני שידעתי את “חוקי הלא להיפגע מזוגיות” 1-“לשמור על חברים נפרדים..” או  2- המשפט שתמיד הרגיש לי הזוי “כל הזמן תישארי יותר קרובה לחברות כי חברה זה לכל החיים” לא ידעתי אז שחברות בוודאות חיות יותר מבני זוג.. ככה שלא הייתי מודעת לסכנות. שנה וחצי עברה וגדלנו יחד. שיחות על הבית-הספר והחברים, שאלות על העבר, על עכשיו וקצת פחות על העתיד, מוזיקה וסגנונות בגדים, טיולים הלוך חזור במדרכה, הפסקות ליד הכיתה בבית-הספר ושדות חקלאיים במושבים שהיו רק לנו. אני לימדתי אותו תאטרון והוא לימד אותי סקייטבורד.

בקשר הזה, זאת הייתה הפעם השניה הגדולה שעברתי “חווית טיפול” בחבר קרוב. הקשבתי לפחדים שלו, למחשבות על מוות ורגישות גדולה לחיים, כעסים פנימיים על עצמו ועל ההורים שלו לצד אישיות עדינה. פעם ראשונה שהרגשתי איך קשר זוגי הופך למטפל מטופל. עברנו יחד כמעט שנתיים של למידה, תמיכה, שיחות עם עצמנו שיחות גישור עם ההורים שלו.. שיחות  של שעות בחדר, בחושך, באור, ביום, בלילה, על חשיבות שלמות הגוף ופגיעה בעצמו. על ביטחון, על איזון, על שיתוף, שיחרור וסליחה.

כעבור שנה וקצת, כשהייתי בת 16 וחצי נפרדנו ובאמת כאב לי מאוד.. כשמשהו אמיתי קורה, בכל שלב, גם אם אתה זה שבוחר לעזוב, הכאב הוא לא פחות מנוראי וצורב, כי הכאב הוא בכל מקרה לא באגו, הוא עמוק עמוק בלב. כאב לי כי נפרדתי מאדם שלמדנו יחד עולם, ממישהו שבדיעבד כל-כך ברור כי דרך השיחה איתו דיברתי עם עצמי. דרך הסברים למצבו, הסברתי לעצמי ודרך התמיכה בו הייתי שם גם איתי. ובמקביל אלה גם בדיוק הסיבות שבגללן לא כאב לי. גם כשאדם כבר הולך האהבה שחלקתם נשארת ומלמדת ואני מודה עליה. לא הייתי מעדיפה לשמור אותו במעגל חיצוני יותר מ” החברה הכי הקרובה לי” רק כי אולי הוא ילך לפניה. כי מקומו היה לא פחות משם. המקום בלב שלנו לא מוגבל והכאב בפרידה הוא חלק בילתי ניפרד מהגדילה. לפחות אז- בזמן שעוד היה בסדר לבכות ו”למות מאהבה” בזמן שעוד לא ידענו שמותר לבכות מפרידה ל”זמן מוגבל” או שיותר מיומיים החשבנו את עצמנו “פתתים.” .


 [raw_html_snippet id=”טופס הרשמה לטיפול זוגי רחב”]


 

כמה שבועות אחרי זה בדרך להצגת תאטרון, ראיתי את רום. הוא היה שנה מעלי במגמת תאטרון אבל הצלחתי לפספס אותו. הוא היה יהיר ושחצן מרוכז בעצמו ומלא שימחת חיים. כשהסתכלתי עליו, חברה שלי שאלה אותי על מי אני מסתכלת? עניתי לה מבלי מודעות למילים “נראה לי שהוא יהיה חלק ענק מהחיים שלי” סוג של תקשור אני חייבת להגיד כי לא הייתה לי כל כוונה או רצון מודע להחליף איתו אפילו מילה!  באותו הזמן כבר שמתי לב שמאז שאני זוכרת את עצמי, זה בשניים! והייתי נחושה להישאר קצת באחד. אבל בתור מחוברת גדולה ללירקס של אביב גפן בחרתי לשמוע בעצתו “והיה ומישהו בא אל תסתובב כי זה תמיד יכול להיות זה שידליק לך את הלב, יפרוק את הכאב בשלווה..”

בשנה הראשונה גילנו שבעצם עברנו לגור יחד, לנוכח המציאות שמצאנו את עצמנו ישנים יחד כל לילה. רום סיים  לימודים בשנה הזאת, אבל את הכריכים שתמיד שוכחים לאכול ונרקבים בתיק בית-הספר. הוא זה שהיה מכין לי כל בוקר. צופה איתי באופרות סבון מיגעות שלא עניינו אותו וניגב לי את הדמעות כשהם ניגמרו ועם הזמן אפילו ניגבתי את שלו. לקראת סוף השנה הראשונה שלנו, כתבתי איזה שיר על דף חצי קרוע ובלילה שלמחרת  חיכה לי יומן כריכה קשה, עם דפים ריקים. בעמוד הראשון היה כתוב”שתמשיכי תמיד לכתוב”. הוא היה מלווה אותי לבית-הספר ומחזיק לי את היד ברופא שיניים כשהיה לי חור. אני הייתי מלטפת אותו עד שהיה נירדם כי עד לפני שהכרנו מעולם לא היה מצליח לישון בלילות.

בגיל 17 עבדנו יחד ימים ולילות לחסוך לטיסה משותפת.. אחרי כמה חודשים צלצלנו לחברת תעופה ושאלנו איזו טיסה יוצאת הכי בקרוב.. כשענו לנו: “היום” זה היה לנו קרוב מאוד! היינו מופתעים אבל בהתחשב בזה שזה לאיטליה וש-16 ימים או שבוע עלו אותו דבר, קפצנו על ההצעה ולקחנו את היותר ימים באותו כסף! בהתחלה לא הבנו, איך שבוע במקום מהמם ושבועיים, עולים אותו דבר! רק שאז לא חשבנו על זה שכל יום נוסף במקום זה יהיה עוד יום שצורך כסף ללינה ומחייה.. הודענו להורים המתמרדים והמתנגדים שנתראה עוד שבועיים והגענו לאיטליה! הצבעים, הריחות של הפסטות והפיצות, גלידות מפתות בכל מקום, השפה המהפנטת, החום והפשטות שלהם הקסימה אותנו.. לא היה לנו איפה לישון ולא רעיון לאן ללכת אבל הרגשנו בטוחים אחד עם השני. רבנו והשלמנו צחקנו ושרנו.. האהבה של רום תמיד לימדה אותי איך לאהוב. הוא גילה לי פעם “גם כשאני רוצה לכעוס עליך אני ברגש לא מצליח, רק מבחוץ אבל בפנים כבר סלחתי לך” . אין ספק שלאורך השנים נוכחתי שזה נכון כי באמת היו סיבות לכעוס עלי וממש לא קרוב למעט.. בזכות האהבה של רום אני יכולה להגיד בוודאות שיש אהבה ללא תנאים, אהבה נקיה וחזקה ש”מזיזה קירות”.

בטיול ראיתי הבזקה לעתיד מרום הילד לרום הבחורצ’יק. כולו גבוה ודקיק סוחב לי את התיק הכבד, עם השיער בקבוקים שלו נופל על הכתפיים ולמרות שהיה לי יותר קל לסחוב בעצמי את התיק מאשר להרים את כל מה שנופל לו, הנחתי לו להרגיש חזק ומועיל. פותח לי דלתות ומרים אותי כשאני נפצעת. הכרנו יחד מקומיים והגענו איכשהו לישון בבתים לא מוכרים, חצינו מדינות ברכבת.  ערב אחד ישנו באכסניה או תחנת אוטובוס וערב למחרת בארמון פאר מהמאה ה16. כשאני המבוגר האחראי,  הוא משתולל ועולה על פסלים בפארק בזמן שאני מבררת רכבות וזמנים. וכשהוא המבוגר האחראי, אני עושה קולות משונים ברחוב בזמן שהוא קונה כרטיסים ומוביל לרציף הנכון.

בשנה השלישית לקשר התלתלים כבר נעלמו והחליף אותם גלח גובה 1. הריחוק הפיזי בגיוסו של רום לצבא, הביא התמודדיות תקשורת, חוויות הפוכות ומסלולים אחרים לגמרי. המון געגועים ואיתם סופי שבוע מלאי התרגשות. כמו בסרטים כשהחייל חוזר ממלחמה ארוכה סוף סוף הביתה.. השבועיים שלא התראנו הרגישו לנו כשנה וסוללת חיל האוויר בה שירת הרגישה כשדה קרב מסוכן. אני החבאתי לו פתקים עם משפטי אושו בכיסי רצועת הרובה שלו. והוא העביר לי דפים מהכתיבה-חופשית  שלו על חוויות צבא שעבר. באותה תקופה שרבטתי לא מעט על פינות מחברות למינהן..בסופ”ש שאחרי חיכתה לי חוברת ציור עם סט עיפרונות מיקצועי. שם היה כתוב “שתמיד תציירי”.

ב 7 שנים שעברו מאז.. היינו יחד, בגרושים של ההורים שלי ובשלושים שנה נשואין להורים שלו. בפציעה של אבא שלי ובריבים שלו עם אבא שלו. במחלה של אחי גם כשאני לא הייתי יכולה להיות. במעברי דירה ובבתי חולים מכל הסוגים. בשנת שירות שלי ובקורס מפקדים שלו, בסוף השירות הצבאי שלו וביציאה מהצבא שלי, באחיין הראשון שקיבלנו לעולם ובפעם הראשונה שהחלפנו לו חיתול, בשאלות הראשונות על רוחניות ובויכוחים עד אור הבוקר על בודהיזם, אטאיזם ויהדות.

שנינו לא מתים על בירוקרטיה אז התורים והפגישות השונות הזמנו אחד לשני ואחת לשניה, כי זה יותר קל לעשות את זה למען מישהו אחר. הלכנו יחד לביטוח לאומי ולבנק ושילבנו ימי סידורים בימי כייף, המצאנו פיתרונות ללא לאבד מיסמכים ומפתחות ומשחקי זיכרון למניהם. לאורך השנים  פתחנו דוכנים של ציורי פנים בפסטיבלים, דוכני קפה בירדים, בגדים יד-שניה. דוכן נאצ’וס. תאטרון רחוב להשקת חברות שונות. הייתי המנהלת שלו במשך שנה, בעבודה שירותית עם אנשים והוא היה המנהל שלי אחרי שנה בעבודה אחרת של מכירות. גרנו בארה”ב אחת עשרה חודשים ועבדנו לפעמים במדינות שונות לכמה חודשים, טיילנו לאורך השנים. בנחלים של צפון הארץ, במעיינות של ירושלים, בדממה של המדבר.. בשווקים של לונדון, ברומנטיקה של פריז, בכפרים של אוסטריה, בגשר של פראג, בחופים של סיני, בברים של ספרד, בעתיקות של יון, בנהרות של סלובניה, ובניתוק של הודו.. ששם כבר טיילנו כבעל ואישה. הנשואין הם דבר מדהים המאחד את האהבה עם בחירה וכוונה. למרות המחשבה, ששום דבר לא משתנה בפועל, משהו גדול משתנה במחשבה.


זוגיות מגיל צעיר 

הזוגיות בגיל 7-14 היוותה לי עיניין וכיף שתרם לכל המעברי דירה באותו הזמן והתקופות הלא קלות שביקרו בבית. הזדהות עם המין השני שעובר את אותם התחושות כמוני ולפעמים גם את אותם השאלות והכאבים.. גם ללא המדועות באותו הגיל הצעיר לתהליך המחשבתי והרגשי שעברתי, חוויתי מהקשרים האלו איכות של תקשורת טבעית וכנה. ההבנה שהמין השני הוא אינו אויב שלי, השפיע על מערכות יחסיים עתדיות בדרך הכרתי  קצת יותר מהי התרגשות  והקשבה, געגוגים ויכולת להמשיך ולאהוב גם שהאדם שאהבתי כבר לא שם.
בגיל 15 הכרתי את אמיר, ואני תמיד תוהה, מי יודע כמה שעות הייתי מקדישה לו, לי ולנו, בחיים אחרים. בין העבודה לאוניברסיטה למשפחה והחברים, כמה הזדמניות יש לנו בחיים באמת להכיר את הבן זוג שלנו לעומק ואת עצמנו. לקחת 5 שעות ביום לשיחה? אצלי ואצל אמיר, הגיל הזה, המקום ה”לא בשל עדיין לזוגיות”, הוא זה שאיפשר לנו אותנו.

תגובה של יועצת בפרום על זוגיות

“פרי שגדל על עץ, צריך מים, אוכל, שמש וכו´ כדי לגדול ולהתפתח, ובסוף להגיע לשיא- לבשלות שלו.
יש זמן מסוים שלוקח לפרי להבשיל. אם נקטוף ונאכל אותו לפני הזמן, זה יכול לעשות כאב בטן..
ככה זה גם אצלנו.
כדי להגיע למצב שבו אפשר לבנות קשר זוגי נכון ובריא- צריך להבשיל.
צריך לעבור את התקופה הנפלאה הזאת שאת נמצאת בה כדי להתפתח, להתבונן בעולם ולמצוא את הדרך המיוחדת שלך בחיים.
להיות בקשר רציני בגיל צעיר זה קצת כמו לקטוף את הפרי מהעץ כשהוא עדיין לא בשל.
הקשר מונע מכל אחד מהצדדים להתפתח לכיוון שלו..”

כשהפרי כבר בשל איפה נכנסת הגדילה-הזוגיות? הרי כל שנותר לעשות עם פרי בשל הוא לאכול אותו..בעוד שפרי שאינו בשל, יש לטפל בו, להעניק לו ולהזין אותו – בתהליך ההבשלה שם בעייני נוצרת הזוגיות,  המשפחתויות-.השותף למסע , לא רק לתוצאה.

הגיל מאפשר לנו גמישות . דווקא מזה שאנחנו עוד לא מעוצבים, דווקא לפני שהחימר עוד לא התקשה, ניתן לפסל יחד בלי לשבור חלקים. בנוסף יש בגיל עוד קצת תמימות המוצרכת לנו בעיקר בדור כזה של גירושין אין סופיים לגייס אמונה מסויימת באהבה .

כמובן שבמידה והאדם לא יכול להכיל קשר זוגי הוא לא יחזיק באחד ולא יהיה לו בריא ומתאים. חוסר ההכלה הזה יכול להיות גם בגילאים מאוחרים מאוד (30,20 ויותר). אך במידה והוא מחזיק בקשר זוגי כנראה שיש בו את הבגרות והצורך לגדול, לחיפוש עצמי (רחוק מההורים, ומהאני ששיכו לו.) הפסיכולוג אריק אריקסון: לפי אריקסון, רק מי שגיבש לעצמו זהות נפרדת מההורים, מסוגל לקבל  על  עצמו מחוייבויות שונות, כמו זוגיות, לימודים עבודה.

תיאורית השלבים (מציינת את השלבים של  האדם מאז שנולד ובשונה מפרויד שמפסיק בשלב מוקדם יותר, ממשיך אריקסון עם השלבים עד מות האדם.) לפי תאוריה זו בגיל ההתבגרות המשימה של המתבגר היא לגבש לעצמו זהות. תהליך זה הוא דרך ריבים עם ההורים ובחירה של עצמאות ודרך שונה משלהם .התמודדות ותחושת חיבור לקבוצה “חבר’ה” , טיולים, בקשרים זוגיים ועוד.

נתקלתי באינטרנט במאמר על זוגיות מגיל צעיר, הקטע הבא ממנו:

“האיום הרציני ביותר האורב למי שנישא בגיל צעיר הוא הכירסום בחיי הנשואין בגיל 40 והתהייה המלווה אליו אם ייתכן שהדשא יכול להיות ירוק יותר ואם הפסדנו משהו? מחשבות שמצמיחות פלירטים ורומנים מהצד”  “ד”ר מרשל”


לכבוד :ד”ר מרשל

הלוואי וזאת הייתה הסיבה לבגידות בחיי נישואין. הלוואי כי אז לפחות בסיטואציה שונה של נשואין, למשל, נשואין בגיל מאוחר יותר- לא היו בגידות.. או בקרב בני נוער או בקרב זוגות צעירים שרק התחילו את הקשר! או באמצע הקשר או בסוף או בכל מערכת זוגית בין הגילאיים 12-100. הבעיה היא לא בעיית גיל לצערי או חוסר חוויות.. זה חוסר אמונה בזוגיות וחוסר הבנה של זוגיות.
אושו-
“הבנה אינה שייכת לזמן. אין זה עניין של יותר ניסיון. אין זו כמות ההתנסות שעושה אותך חכם, זו האיכות.”

אבדנו את הכיוון..את האיכות. והבגידה, הגרושין הם רק הסיפטום למחלה שאנחנו סובלים בה כחברה, כאומה, וכיחידים. זה חוסר סיפוק וריקנות שהדבר הקרוב ביותר אלינו הוא תמיד הראשון שיאושם “אם היית אוהב אותי אז הייתי מאושרת..” “אם היה לי טוב בעבודה..” וכו’.. בלי הבנה תמיד מה שהכי קרוב אלינו יהרס.

בברכה,  רחל


טיפול זוגי לעתים כואב עם מטען רגשי יוצא דופן שחייבים לנתב לכיוון הנכון.
יש לך שאלות  בנושאי זוגיות, בגידה? איך יוצאים מהמצב?  מה עושים אחרים במצבים דומים?
רוצה להגיע לפגישת אבחון ראשונה במרכז, בתל אביב, או שנתחיל מיד טיפול זוגי.
יש לך חרדות מהמצב שאליו נקלעת? רוצה להגיע לאבחון או שנתחיל מיד טיפול בחרדות .
הטיפול הזוגי אצל ד”ר דני לוסקי הוא טיפול ממוקד, מהיר, עם תוצאות מוכחות כבר 20 שנה.
קליניקה של ד”ר לוסקי נמצאת במרכז בתל אביב, רחוב יחזאל קויפמן 6 בתל אביב, בית גאון קומה 16.
טלפון – 1800-33-99-66


זוגיות בגיל צעיר היא זכות ומקום שצריך לעודד אותו במידה וכך הוא קורה. וזוגיות מגיל צעיר לאורך שנים נותנת לנו את המתנה של הגדילה יחד, משלב היסודות. גם מהמקום של הלמידה דרך האחר והנתינה וגם קרקע ממנה אפשר להמריא ואליה אפשר לחזור. קרקע המאפשרת חופש ויצרתיות. זוגיות אמיתית היא בית, לא כלא והיא בעצם דבר שאנחנו מכירים מסיפורים ומהילדות היא בעצם דבר שהכי טיבעי לנו ומתקיים בנו כל הזמן ובכל גיל..חברות.

לבד בזוגיות תמיד אפשר  לעשות את  “הטיול הגדול”.. לא חייב לבד. אנחנו מפחדים שנשאל את עצמנו; מעניין איך זה היה אם הייתי עושה אותו לבד? אולי השאלה היא; מעניין איך זה היה אם היינו עושים אותו ביחד. יש שאומרים שבני האדם צרכים להיות לבד לפני יחד. כדי לא לחפש מישהו מתוך החוסרים שלנו אבל אם ניהיה מושלמים ושלמים למה שיהיה לנו צורך בבן זוג? בהורה? בלימדה? בנתינה?אנחנו לומדים כי חסר לנו ידע? אנחנו נותנים כי חסר לנו אישור שאנחנו טובים? אנחנו רוצים חברה כי משעם לנו? או כי זהו טבע האדם? לגדול ולהתפתח דרך קירבה ותיקשורת עם חברת אדם. בן-אדם אחר.
“טבע האדם הוא לשגשג ולהתפתח, לפתח את הסביבה..” (הרב מיכאל לייטמן)


“Curiosity has its own reason for existing.” (Albert Einstein)
When we survey our lives and endeavours , we soon observe that almost the whole of our actions and desires is bound up with the existence of other human beings (Albert Einstein)
אגדת חוני  המעגל(תלמיד חכם שתמיד היה שואל ומעמיק בשיעור ודרך השאלות שלו למדו גם אחרים..מהתלמוד במסכת תענית כג):


  פַּעַם אַחַת הָיָה חונִיהַמְּעַגֵּל מְהַלֵּךְ בַּדֶּרֶךְ, יָשַׁב חונִי לֶאֱכול, נָפְלָה עָלָיו שֵׁנָהוְנִתְנַמְנֵם וְיָשַׁן שִׁבְעִים שָׁנָה. כְּשֶׁנִּנְעַר הָלַךְ לְבֵיתוֹ, אָמַרלָהֶם: “אֲנִי חונִי הַמְּעַגֵּל” – וְלֹא הֶאֱמִינוּ לוֹ. הָלַךְ לְבֵיתהַמִּדְרָשׁ, אָמַר לָהֶם: “אֲנִי חונִי”, וְלא הֶאֱמִינוּ לוֹ. חָלְשָׁה דַּעְתּוֹ וּבִקֵּשׁ רַחֲמִים וָמֵת. אָמַר רָבָא: זֶהוּ שֶׁאוֹמְרִים הַבְּרִיּוֹת: אוֹ חַבְרוּתָא אוֹ מִיתוּתָא *חברותא-חברה  או מיתותא-מוות  

ברור לנו שהצורך שלנו באחר על מנת להתפתח הוא הכרחי. למה זה בסדר שאמא “תמלא חוסרים”? שדרכה אנחנו נתעצב, שנתעצב דרך חברות טובות, דרך הפסיכולוג, דרך הטלויזיה, הספר, הפוליטיקה אבל דרך בן זוג לא?
זוגיות לא גורמת לנו להרגיש רע ואינה יכולה להוציא את מה שאין רק את מה שיש. חוסר בטחון, חוסר הערכה עצמית, חוסר אמונה, קנאות.. זוגיות רק מעלה את שיש בנו לפני השטח ועכשיו מתחילה ה”עבודה”.
לא יכול להיות מצב שאדם בזוגיות רק כי הוא ממלא זמנית חוסרים, אבל לבד הוא עסוק בעבודה פנימית ובלהתפתח. כי הזוגיות היא רק עוד אחד מאין ספור סוגי משככי הכאבים שלו. ולא יקרה שאדם שעושה עבודה פנימית בלבדות שלו, כשימצא בזוגיות עבודתו לא תמונף.  אם כבר יותר סיכויים שדרך העיניים של האדם הקרוב לך ביותר תראה השתקפות ברורה של עצמך. בעוד שלבד באיזה עיניים תביט בהם?
גם לבד יש בביחד והוא חשוב. לבד אמיתי, רגוע ושליו שיכול להנות מהלבד בלי להרגיש בודד..ואת זה למדתי כבר מההתחלה דרך רום. כמו עם הציור שציירתי והעפרונות שחיכו לי, השירים שכתבתי והיומן עם הכריכה העבה שהביא לי. הרצון שלי לרקוד והחדר שחיפש שיאפשר לי את זה. הגיטרה שקניתי לו כשמצאתי אותו פורט איזה ערב, הרעיונות לעסקים, גם המוזרים מביניהם שקיבלו חיזוק ואמונה. אני יודעת שתמיד רום היה הרוח מתחת לכנפיים שלי. חוויתי שחלק בילתי נפרד מאהבה, היא לתת אחד לשני את המרחב והרוח לעוף למקומות אליהם הוא נמשך, גם אם זה לבד. ואפילו לתת לך את ה”דחיפה”.

“המצב של להיות לבד הוא משהו אשר  משמעותו, תמיד שמישהו אחר נמצא שם”,(דונלד וינקוט–  היה פסיכיאטר ילדים, רופא ילדים ופסיכואנליטיקאי אנגלי. מממשיכי דרכם של זיגמונד פרויד ומלאני קליין)


היכולת להיות לבד בנוכחות האחר:
הפסיכולוג ויניקוט מתוך מאמר שכתב ב 1958–”אף שסוגי חוויה שונים  משמשים לביסוס היכולת  להיות לבד, קיימת חוויה אחת שהיא בסיסית, ואם לא יהיה די והותר ממנה, לא תתאפשר היכולת להיות לבד;  חוויה זו היא  להיות לבד, כתינוק וכילד קטן, אך בנוכחות האם”

למה להיות לבד אבל עדיין בנוכחות האם? חשוב לדעת להיות לבד, אבל עם האחר. כי בעצם המטרה היא סביבה מאפשרת. הזוגיות היא כמו האמא, חממה, היכולה לאפשר את הגדילה האישית על ידי יצירת תנאים מתאימים לפריחה.


התפתחות היחיד בזוג

ככול שהאדם מולך קרוב אליך אתה רואה את ההשתקפות של עצמך יותר בבהירות. דבר לא פשוט והרבה פעמים כואב. האהבה עם אותו אדם מאפשרת שילוב של ראיית האמת עם יכולת ההכלה של הממצא, על ידי זה שקיימת תמיכה (סביבה מאפשרת) בזמן התגלות הדמות האמיתית שלך, שלפעמים מפתיעה ומבהילה ומאפשרת לנו לא לברוח ממנה ולהתפתח ממנה.

מהיום הראשון ולאורך השנים, עברנו הרבה מלחמות משלנו. לאהבה יש הרבה מדרגות לעלות ותמיד עוד מקומות להתחזק. הציפויות שלנו מהבן זוג להיות כמונו, שרק בשבירה של הציפיה הזו גיליתי כמה שאני בכלל לא רוצה שהוא יהיה כמוני ההפך אני רוצה להיות כמוהו. ללמוד להגיד את האמת בלי הפחד לאבד. אם לא, נמצא עצמנו מפחדים לשתף.  לקלף שכבות שקל להשאיר וקשה להוריד, בינהן למשל, האוגו. אגו בין בני זוג הוא כמו עוד יישות שלמה שמזיזה אותנו כמו עבדים..כשיש את האגו יש שלישיה אבל לא יכולה להתקיים זוגיות.

האגו מגיע למקומות כל-כך נסתרים, כל-כך לא ברורים, הוא מתגנב אלינו בלי שנשים לב. הוא שהופך שיחה לויכוח, הוא שהופך אהבה לשליטה, הוא שהופך טעות לבילתי נסלחת, הוא שמקשה עלינו להבדיל בין מה שאנחנו חושקים בו למה שאנחנו כמהים אליו באמת. שלב האוגו הוא החריף ביותר שעברנו בזוגיות.. ותמיד צריך לשים אליו לב. ההבנה שיש משהו שמונע מאיתנו לראות את האמת. את האחר. אפילו את עצמנו. שמסיט אותנו מהעיקר.

ההבנה שבעצם עם האגו, בן זוג הוא חבר, אבל לפעמים הוא הופך לאויב. למישהו לנצח אותו בדיון, לצאת צודק, להתנקות מאשמה.  רוב הזמן ממש בלי לשים לב. אפילו במקום הכי זניח שניתן להתעלם ממנו ולעבור מהר לסדר היום. שלכאורה לא פגום בכלל בזוגיות..

לדוגמא: בן הזוג  מבקש  מאיתנו  לנסות להיזכר איפה שמנו משהו, דבר פשוט. אך עם האגו, באים העצבים, למה אני? אולי השני איבד? יש משהו שגורם לנו דווקא לא לנסות להיזכר! למה שיאשימו אותי? ועוד ועוד.. (כל זה קורה בראש שלנו הרבה פעמים בלי מודעות בכלל) בהעדר האגו, בעצם נאמר אותו משפט, אבל שמענו אותו אחרת. כי אנחנו  באותו הצד, לא אויבים.. פתאום שומעים אותו ברבים.  בוא ננסה להיזכר איפה שמנו..בלי האגו אתה שומע את הכוונה האמיתית.  .בעצם ללא האגו נשאר רק החבר. אתה לא מול הבן זוג, אתה לידו. והוא לא נגד הוא איתך.

עברנו כאבים גדולים ופגענו אחד בשני, בעצם בך עצמך.. במבטים, במילים, במחשבות, יותר מפעם.  לומדים את כח הסליחה, לאחר ולעצמנו. זוגיות היא כמו פילינג עמוק. אם משתמשים בשריפה הזאת נכון תגיע למשהו חדש, נקי, בריא וככול שעושים את זה יותר הפילנג שמוצרך פחות עמוק ואפילו נעים ולא כואב אלא מרענן.

אין לי ספק ש“מ ה אש אינו דולק יחיד  – אף דברי תורה אין מתקיימין ביחידי”-בלא חבר שיחדדונו (ירמיהו כג כט)  “אין סכין מתחדדת אלה בירכה של חברתה..”, “אין כמו רום בשבילי להגיע למרומי הנשמה שלי”(אני) ולכל אחד יש את האדם לפתגם שלו.


10 שנים מתחילת “תהליך ההבשלה” שלנו והתחושה שלי שהכרנו היום. במקביל אני יודעת שמאה גלגולים עברנו. גלגול של אבא ובת, של בן ואמא, של אח ואחות, של ילד וילדה, של חבר וחברה, של שותפים לעבודה, של אמא ואבא, של בעל ואישה, מורה ותלמיד, רופא וחולה, מטפל ומטופל, גבר ואישה..בכל אחד מהגלגולים האלה והתיקונים האלה היינו יחד. הזוגיות מלאה בכל סוגי התקשורת בכל רבדי הנפש ובכל חדרי הלב.

לאהבה אין הגדרה וגיל בו היא יכולה להתקיים, היא כמו האוויר, אם אתה מוכן ויש פתח היא מגיעה אליו. נכנסת לכל חריץ, גודלת ומתעצמת כל יום וזה לא סתם ביטוי או מילים גדולות, היא פשוטה. כשם שחברות מתחזקת וכמישפחה שגודלת יחד ואיתך, גם כשאתה לבד.                                 חבר לנשמה, שותף אמיתי לחיים, הרוחניים, הגשמיים, בתצורת בן זוג או כל תצורה אחרת הוא מתנה שאי אפשר לאמוד בגודל , או בכמות אלא רק בהשפעה. בחוויה האמיתית שלעוצמת האהבה והחברות אין סוף…

כשאנחנו לבד אנחנו יכולים לבחור להיות מה שבא לנו. לגרום לכולם להאמין בזה ורוב הזמן גם להאמין בזה בעצמנו. אבל בזוגיות יש לנו את האפשרות לגלות מי אנחנו, מי אנחנו באמת.
“תודה על מה שלי בראת תודה על מה שלי נתת על אור עיניים חבר או שניים שביזכותם אני קיים..” (עוזי חיטמן)


רחל רגב, סטודנטית שנה א’
מנחה: ד”ר דני לוסקי

 

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

Comments are closed.