איך להתגבר על דיכאון
08/02/2015
מהי בגידה בזוגיות
08/02/2015

מה זאת אהבה ? / ניבין אלחלילי

אהבה היא קבוצת רגשות וחוויות הקשורות לתחושה של חיבה עזה או אחדות עמוקה כלפי ישות כלשהי: אדם, בעל-חיים, חפץ ואף אידאה. במקרה של אהבה לחפץ קיים עניין הבעלות, שבאהבה בין בני אדם פחות אפשרי. אהבה מאופיינת בגעגועים, חיפוש אחר קרבת הנאהב, דאגה לו ובקשת טובתו. כאשר האהבה אינה ממומשת, היא יכולה להיות גם מכאיבה ולא נעימה, וטרגדיות רבות עוסקות באהבות בלתי ממומשות ותוצאותיהן.

אהבה- השדה המאוחד, התבוננו על שדה האנרגיה שהוא הבריאה עצמה, האנרגיה שהיא ה ‘דבק’ של כל הבריאה והאנרגיה שהיא המיכל של כל הבריאה וזו כמובן אהבה.

באנגלית   L.O.V.E (Live One Vibration Energy)),      שדה של אנרגיה מאוחדת שמחלחלת דרך כל חומר,מחלל, נמצאת בכל מקום והיא הכול!

מה כל זה אומר?

מה שזה אומר זה, שמה שאנחנו חושבים ומרגישים רב הזמן ( וזה יכול להיות במודע או לא במודע) הוא מה שאנחנו חווים בחיינו. כך שלכולנו הפוטנציאל לרפא, לסיים את הסבל ולהביא שלום לעולם שלנו. אנחנו כולנו בוראים ולא רק מתבוננים בעולמינו, ויש לנו את היכולת להתעלות מעל לזמן ומרחב וליצור את המראה שאנו כה כמהים לו בעולמינו.

כוחה של בריאה מודעת

אז עכשיו שביססנו את ההבנה כי כולנו בוראים דרך השדה המאוחד של האהבה, כיצד אם כן, אנו יכולים לעבוד באופן מודע על מנת להביא את השלום, השמחה והאחדות אל עולמינו. מחקר שבוצע במהלך שנת 1980 באזור מוכה מלחמה באזור המזרח התיכון (כמובן יש מאה ניסויים דומים, זה פשוט משמש כדוגמה שהגדיר את השיטה בה מודעות בוראת. מטפלים הוכשרו שאופן מיוחד בשיטת TM (מדיטציה טרנסדנדלית) כאשר התדר של הגוף שלהם שידר ‘שלום’, לא רק שמחשבותיהם ורגשותיהם יחשבו על שלום, אלא, שהם יהיו ‘השלום’ עצמו. מה שהמחקר הראה כי בתקופות שבהם המשתתפים ‘היו שלום’ הייתה ירידה משמעותית סטטיסטית בטרור, פשע, תאונות וביקורים בחדר מיון. עם זאת, כאשר הם שחררו את השידור של הרטט שנוצר במודע שלהם לשלום, הסטטיסטיקה חזרה לכפי שהייתה קודם.

מה שמחקר זה הראה , שלמעשה אנו חיים את המציאות (כלומר אנחנו המציאות) של המחשבות והאמונות שמשפיעות על שדה האהבה , כך אנו יוצרים את המציאות שלנו, ולכן המחשבות והרגשות שלנו חייבים להיות בהלימה עם המעשים על מנת שיוכלו להתממש.  המחקר הראה גם כי כמות הקטנה של אוכלוסייה, למעשה  רק 1% בריבוע שתהיה במודעות של  “להיות שלום” זה יהיה מספיק סטטיסטית כדי להביא לשינוי באוכלוסייה הכללית (כמובן שיותר אנשים שיהיו בהוויה של “להיות שלום”, התוצאה תושג מהר יותר).

נחבר את כל זה לגל האהבה

 “גל האהבה” ניתן לנו. גל האהבה מורכב, מגל אחד מתמשך של פוטונים (חלקיקי אור זעירים), שזורם ממרכז הגלקסיה שלנו. הגל נע  דרך שדה האנרגיה המאוחד של האהבה ולכן הוא מהדהד בחלל כל הבריאה – דרך כל החלקיקים, הגלים, החומר, המרחב והכל. אהבה היא האלוהות בהתגלמותה. אהבה היא כל היש, כל מה שיש, שכן כולו נברא מתוך אהבה. אהבה היא הכוח החזק ביותר שקיים ברחבי כל היש, האנרגיה בעלת הרטט הגבוה ביותר, הכוח שממנו נבראים עולמות, שממנו אנו עשויים, ההתנסות בכל מה שקיים. כל שקיים ביקומנו הינו הרטט הגבוה ביותר שקיים ובימים אלו, כשרטט כדור הארץ עולה, אנו מגלים רמה גבוהה יותר של אהבה, אלוהות רחבה יותר.

עקרון האחד הוא עקרון האהבה

האלוהות היא אהבה וזו ההנחה שתלווה אותנו בהמשך. כיוון שהכל אחד, כיוון שהכל שלוב בכל, גם אנו מהווים חלק מאותה אחדות, מאותה אלוהות, מאותה אהבה. האלוהות בחרה להביע את עצמה בצורות ביטוי שונות ומשעה שתודעה מאוחדת זו החליטה להפריט את עצמה ליחידות קטנות יותר, כל מעשיה הם אהבה.

אנו ניצוצות נשמת העל של עצמנו, יחידות חוויה קטנות של אהבה, שיצאו מאת האלוהות לחוות חוויה ייחודית בעולם זה. אותה חוויה היא דרך שאותה העדפנו, מבחירתנו החופשית, כחלק מבחירתו של הקולקטיב, דרך שבה אנו מביעים אהבה שעה שאנו מצויים בגוף פיסי. וכך, מתוקף היותנו חלק מהאהבה האלוהית, כל חוויה שאנו חווים היא אהבה בפעולה.

תדר גבוה של אהבה הוא אחדות, הדבק המחבר את הנפרדות. כל אחד מאיתנו חווה במסגרת הדואליות הקיימת בעולמנו נפרדוּת, אך הרטט המאחד את הכל בכל הוא רטט גבוה של האהבה, רטט האלוהות אשר קיים בכולנו. כשהנביא ישוע אמר: “מלכות האלוהים היא בקרבכם” או כשנאמר בספר תהילים: “אני אמרתי אלוהים אתם ובני עליון כולכם” הכוונה היא שבכל אחד ואחת מאיתנו, בנוסף לנפרדות, קיימת אחדות, גם וגם, אנו גם נפרדים זה מזה אך בו-זמנית גם קשורים זה לזה, והקשר המחבר את הכל בכל הוא האהבה, האלוהות אשר קיימת ופועמת בו-זמנית בכולנו.

רטט המלה אהבה שווה לרטט המלה אחד. בגימטריה העוסקת ברטט האנרגטי של אותיות, נמצא שסך רטט המלה אהבה שווה לסך רטט המלה אחד, לשניהם מספר זהה – 13. כלומר, מבחינה אנרגטית המלה אהבה והמלה אחד זהות ומגלמות בתוכן את אותה האנרגיה. אהבה היא אחדות אלוהית וכל אחד מאיתנו מייצג בישותו אחדות אלוהית זו.

על פי שיטית לוסקי האהבה מוגדרת : תמיד האדם מחפש את  אהבה ומצוריה וזקוק לה בכל שלבי החיים  ועל פי ערכי החיים של מאסלו דומים במידת מה לערכי החיים על פי שיטת לוסקי. לעיתים ערכי החיים של מאסלו מתאימים למספר אינטליגנציות של לוסקי ברבדים שונים. כלומר אין הקבלה מוחלטת ברבדים מול המדרגים.

ההבדל המשמעותי בין שתי הגישות הוא במיקום בחיינו.מאסלו רואה את הצרכים הבסיסיים כבסיס לכל התפתחות של האדם. צרכים רוחניים והגשמה עצמית יקרו רק כאשר אדם יספק לעצמו את כל הצרכים הבסיסים. התיאוריה של מאסלו לא יכולה לתת למשל מענה לגבי אנשים שדווקא ההגשמה העצמית שלהם היא מרכז חייהם וכל זאת בזמן שהצרכים הבסיסיים שלהם לא מתקיימים.( לדוגמא אומן שחי למען ציוריו ואין לו מה לאכול). אם נשווה בין ערך החיים של מאסלו לדוגמה ” אהבה” נראה שמאסלו רואה באהבה ובהשתייכות צורך חשוב ובסיסי . לפי לוסקי “אהבה” היא הכל בחייו של האדם והיא מוגדרת כדבק החיים, הסיבה של כל הסיבות, התרופה של כל התרופות ותכלית קיומו של האדם.

הרעיון הוא שרק כאשר אדם מסופק בצורך בסיסי הוא יעלה מעלה לצורך הבא, וכן ברגע שיש פגיעה באחד הערכים יחפש האדם ערך אחר להתלות בו. לדוגמא אדם בעל קריירה מזהירה שלפתע נוחת עליו אסון והוא ננטש ע”י בן זוג ישקיע מרץ בחיפוש שוב אחרי אהבה וקרבה

ואהבת לרעך כמוך

אם אפשר לסכם את העקרונות הקוסמיים כולם במשפט קצר אחד, אם הקורא מבקש לקבל את תמצית תמציתם של הדברים, את האמת הרוחנית המעשית הגבוהה ביותר, הרי שהמסר “ואהבת לרעך כמוך” מכיל ומגלם בתוכו את האמת כולה.

עקרון האהבה, המבטא את האחדות האוניברסלית, הוזכר לאורך תקופות רבות על ידי חכמים ונביאים שונים, ואף קיבל התייחסות מעשית בתרבויות ובדתות רבות שמעודדות את אהבת הזולת ורואות בה אהבה עצמית. ואהבת את רעך משום שהוא אלוהי בדיוק כמוך – חזרו והזכירו לנו השליחים הרבים. שוב ושוב הוזכרה משמעותו של עקרון האהבה, כדי שהזרעים שנזרעו יוכלו להפריח בתקופה זו את פרחי האהבה. האמת האוניברסלית המקבלת את ביטויה בציטוטים, שבהמשך חוצה מרחבים וזמנים, מקורותיה במקומות, בדתות, במסורות ובתרבויות שונות, כשהדברים נאמרים מבלי שיהיה כל קשר בין הדוברים השונים. זאת כדי ללמדנו עד כמה האמת האוניברסאלית בבסיסה אחת היא, עד כמה היא משותפת לכולנו:

איסלאם: “איש מכם אינו מאמין עד אשר יבקש בכל לבו לאחרים את אשר ביקש לעצמו”
“אל תטיל על אף נשמה משא שאינך רוצה שיוטל עליך, ואל תאחל לאף אדם מה שאינך מאחל לעצמך” בהאית: “אל תייחס לשום נפש את מה שלא תייחס לעצמך, ואל תאמר את אשר לא תעשה, זו פקודתי לכם, צייתו לה”

בודהיזם: “אל תפגע באחרים בדרכים שאתה בעצמך יכול להיווכח שהן פוגעות” “החיים הם רכושנו היקר ביותר ועלינו לנהוג בחייהם של האחרים כחשובים ויקרים יותר מחיינו אנו”

הינדואיזם: “אל תעשה לזולת מה שאינך רוצה שזולתך יעשה לך. זוהי הדרך הנכונה לחיים” “אל תעשה לאחרים מה שאינך רוצה שיעשו לך. שים לב, זו הדהרמה כולה”

יהדות: “ואהבת לרעך כמוך” – “מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך, זו התורה כולה ואת השאר צא ולמד”

נצרות:  “כל אשר תחפצו כי יעשו לכם בני האדם עשו להם גם אתם” “מה שעשיתם לאחד מאחי הקטנים, לי עשיתם” “אהוב את שכניך כשם שאתה אוהב את עצמך”

קונפוציאניזם:  “אם על הטוב אתה שואל, די לך שתניח לחברך לעמוד איתן, הואיל ואתה עצמך מבקש לעמוד איתן; הנח לחברך לעלות בסולם מעלה, הואיל ואתה עצמך מבקש לעשות כך. זה הכלל: לעולם יראה אדם בחברו את חזות עצמו.

הרי לך דרך בדוקה אל הטוב” “שאל צה-גונג: כלום יש מאמר אחד שראוי לו לאדם לנהוג על פיו כל ימיו? אמר החכם: הלא הוא המאמר על נתינת הדעת על חבר: מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך”

  דואליות האהבה

“אלוהים הוא אהבה” אומרים הנוצרים, “אלוהים הוא אהבה, אלוהים הוא האהוב”, אומרים הסופים, “ואהבת את ה’ אלוהיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך” מברך את עצמו יהודי כל בוקר בתפילת שחרית. כל אחד מאיתנו הוא אהבה, האלוהות בהתגלמותה, ולכן נשאלת כמובן השאלה כיצד אם כן ניתן לתפוס מעשים המגלמים באופן ברור רוע כדוגמת רצח, אונס או גניבה כמעשים של אהבה? כיצד ניתן כלל לאהוב רוצח או אנס?

כיוון שאהבה היא כל היש, האלוהות, הרי שהאהבה על פני כדור הארץ היא צורת ביטוי מסוימת של אותה אלוהות. כל ביטוי אלוהי הוא אהבה וכך גם אותם ביטויים שאותם אנו תופסים ומגדירים במסגרת הדואליות המקומית כשליליים.

כפי שהודגש נקודת מבטנו היא זו הקובעת את הפירוש שנעניק לחוויה שאנו חווים, ומתוך כך יש להבדיל בין כמה רמות של חוויה: אלו הנמוכות, המקומיות יותר, ואלו הגבוהות, המייצגות רובדי נשמה גבוהים יותר. ברמה המקומית, בחיי היום יום, רוצח, אנס או גנב מקומם מאחורי סורג ובריח, בבחינת הגנה עצמית של החברה מפני משמידיה. אין ספק שחברה חפצת חיים חייבת בהגנה עצמית, אלא שבמקביל לעונש שהיא מטילה על אותם עבריינים, טוב נעשה אם מתוך ראיית עולם המגלמת רמת תודעה גבוהה יותר נגלה בו-זמנית אהבה וחמלה לאותן ישויות. ברמה הגבוהה אותם פושעים אינם שונים מאיתנו. אלו נשמות כמונו בדיוק, המהוות חלק מן האחד, וגם אם איננו חשים את הקשר הישיר, הן מסייעות לצמיחתנו שלנו. לכן הרצון בשיקומן, הרצון בשינוי הלך מחשבתן, הרצון לעזור להן לשנות קארמה אישית כדי שנוכל כולנו לשנות קארמה קבוצתית, הרצון להודות לאלו אשר לקחו על עצמם חלק בהעצמתנו שלנו כחלק מתהליך העצמתו של הכלל, צריכים להיות אינטרס של החברה כולה. אסיר משוקם הוא בבחינת פנינה חברתית המסייעת לכלל, שכן הדבר מראה עד כמה קיימת בתוכנו היכולת להשתנות, עד כמה גם את הקשה מכל ניתן לרפא. מקרי אלימות ורוע מקומיים מסייעים לנשמת העל בתהליך צמיחתה ומסייעים לאלוהות ולאהבה להתרחב כל העת.

דואליות האהבה מפרידה בין החוויה ברבדים השונים, בין הרובד הנשמתי הגבוה לזה המקומי הנמוך. כל ביטוי שלילי בעולמנו מסייע לנו להגדיר טוב יותר את הדואליות המקומית שאנו חווים. אם לא היינו חווים חושך לא היה ביכולתנו להגדיר את האור; אם לא היינו חווים מקרי אלימות כאלו, אשר מ”מבט מקומי” צר אינם מגלמים אהבה, לא היינו יכולים להגדיר בעולמנו אהבה מהי. מבט מקומי הוא הפירוש הארצי שאותו ניצוץ הנשמה החווה נותן למציאות חייו, וזו בפני עצמה אמיתית ונכונה, אלא שיחד עמה, מנקודת מבטה הגבוה של נשמת העל, זהו מבט מקומי וצר. כל נשמה המגיעה לחוות בשדה המשחק המקומי, עורכת הסכמים עם נשמות רבות טרם בואה לעולמנו. לעיתים חלק מהמשחק הוא ששחקן אחד משחק את תפקיד הרע ושחקן אחר את תפקיד הטוב, ובגלגול נוסף התפקידים עשויים להשתנות.

בעולמות אחרים הקיימים ביקומנו, בעלי רטט גבוה יותר, המצויים בשלב חוויה מתקדם מזה שבו אנו נמצאים, הרוע, כפי שאנו תופסים אותו, מצומצם ומופיע בצורה של ארכיטיפ – “מוצג מוזיאוני”, כמעין תזכורת מצומצמת לכלל באשר לטיבה האחר של הדואליות. באותם עולמות שבהם רטט האהבה גבוה מזה הקיים בעולמנו די בדוגמית קטנה של חושך כדי שהכלל יוכל להגדיר לעצמו את צדה המואר של האהבה.

תדר גבוה של אהבה מקהה שנאה

דוגמה לאתגר שמציבה לפנינו האהבה ניתן למצוא בסכסוך הרגשי העמוק הקיים במזרח התיכון בין הישראלים (העברים) לערבים. לא לחינם ההגדרות “עברי” ו”ערבי” הן בעלות אותיות זהות, שכן אותיות שמהן מורכבות מלים מייצגות רטט מסוים, ובמקרה זה הרטט כמעט זהה. ערבי, עברי, אלו הן נשמות שברמות הגבוהות, כחלק מהאחד, הן מייצגות אחדות, אך באותה השעה, בו-זמנית בדיוק, תודעות אלו חוות חוויה של נפרדות, פחד ושנאה. ברמות החוויה הגבוהות הן מקרינות אהבה זו לזו, אך בו-זמנית, ברמות החוויה הנמוכות, הן מקרינות רוע ושנאה זו לזו.

 

שם שהנשמה נושאת במסעה דומה לכלי רכב שבו אנו נוסעים. המלה “ערבי” והמלה “עברי” מכילות אותיות זהות, זו אותה החוויה אם כי מהיבטים שונים, נסיעה בנתיב זהה בכלֵי רכב שונים. בהתאם לאמונה היהודית, מקור החוויה של שני העמים זהה, מקורותיו של העם העברי וגם של העם הערבי הם באותו האב, “אברהם אבינו האות ע בתחילתם של השמות עברי וערבי מצביעה על התחלה זהה אחת ואילו האות י, זו המסיימת את השמות, מרמזת על סיום זהה לחוויה ששני העמים בחרו לעצמם, והיא תהיה באותו המקום

באלוהות, באהבה בגימטריה האות י’ שווה לספרה 10 והספרה מרמזת על עץ 10 הספירות מתורת הקבלה, הכולל בתוכו שלמות, מכלול, הכל.

דומה מושך דומה ונראה שאֵיבה מביאה עמה רק איבה נוספת, ואלימות גוררת עמה אלימות נוספת. המערכות הצבאיות שהתחוללו בשנים האחרונות בין ישראל לערבים, לפלשתינאים, מלמדות שפתרון למחלוקות אינו מצוי אולי בצד הפיסי, הצבאי, אלא כנראה במקום אחר. אמצעי התקשורת מרבים להגדיר את המלחמות של השנים האחרונות כ”מלחמות על תודעה”. כלומר, בהתאם למונח זה מי שמנצח או מפסיד במערכה צבאית אינו מצוי בשדה הקרב הפיסי עצמו, אלא בשדה אחר הרחק משם, בשדה התודעה.

מדוע אם כן יש צורך בכל כך הרבה חיילים ואזרחים שיקריבו את גופם הפיסי בקרב? האם לא ניתן לנסות דרך שונה? כשם שמקומו של פושע בבית הכלא, כך על צדדים המעורבים באלימות פיסית להגן על עצמם, אך בנוסף ובו-זמנית לחֶרֶב הפיסית, המוחזקת ביד האחת, יכולה היד השנייה להחזיק חרב נוספת – היא חרב האור, חרב האמת. האם לא ראוי שצדדים המעורבים בסכסוך יגנו על עצמם, אך בו-זמנית ישלחו לצד השני אנרגיות בעלות תדר גבוה של אהבה, חמלה וריפוי? הרי ראינו עד כמה עוצמתית היא יכולתו של המוח ביצירה ובשינוי מציאות.

אין ספק שתהליך מעין זה מחייב שינוי תודעתי עמוק אצל כל הצדדים המעורבים בסכסוך ושינוי כפי שראינו אמנם הוא דרכו הטבעית של הטבע, אך היא קשה עלינו, בני האדם. עם זאת, זהו אחד מאותם אתגרים שבהם יש לכל הנוגעים בדבר רק מה להרוויח. ברמות התודעה הגבוהות אין מנצחים ואין מנוצחים, אלא שהאהבה מביאה עצמה לידי ביטוי בצורות רבות ומשלימות. באחדות האלוהית כולנו מהדהדים יחדיו באופן זהה כאחד, והאתגר שלקחנו על עצמנו בתקופה זו הוא להביא לגוף פיסי, החווה בכדור הארץ, רמת הדהוד גבוהה יותר.

מתוך ההבנה הגבוהה שכל בריאוֹתינו הן אהבה, הרי אך טבעי הוא שנקרין תדר גבוה של אהבה לכל הנקרה בדרכנו, כולל לאויבינו. כל הנקרה בדרכנו הוא אלוהות, אהבה, גם אם קשה לנו בחיי היום יום לזהות, או להגדיר את הדברים כך. תדר גבוה של אהבה הוא הכוח החזק ברחבי כל היש, ומתוך כך תדר גבוה של אהבה מקהה תדר נמוך של אותה אהבה, מקהה את תדר השנאה.

היה זה בודהה, שעוד לפני למעלה מאלפיים שנה אמר: “בעולם הזה השנאה מעולם לא הפיגה את השנאה. רק האהבה מפיגה את השנאה. כזהו החוק, עתיק ולא אכזב”, ובספר משלי נרשם: “שנאה תעורר מדנים ועל כל פשעים תכסה אהבה”. האתגר האנושי הוא לאהוב את כל היש ומשמעות הדבר היא גם לאהוב את אויבינו, שנואי נפשנו. כשנלמד לאהוב את אויבינו, כשנלמד להבחין באחדות המכילה בתוכה את הדואליות, נעלה את תודעתנו שלנו כמו גם את זו של הסובב אותנו דרגה אחת מעלה.

המסר הפרקטי הגבוה ביותר, המסר העצמתי ביותר המגלם את כל העקרונות הקוסמיים כולם תחת קורת גג אחת הוא כיבוד, אהבה וחמלה לכל הנקרה בדרכנו. וכך הוא. התפתחות אהבה צריך אמון במהלך

 20 השנים האחרונות חל שינוי דרסטי בסגנון החיים של בני אדם. אנשים מחפשים יותר עניין, עוברים מספר עבודות במהלך החיים ושמים יותר דגש על איכות החיים. מנהלים, עובדים ואנשים פרטיים נדרשים להביא לעסקיהם וחייהם מיומנויות שלא נדרשו להביא בעבר.יחד עם זאת, באופן פרדוכסלי, ככל שהתפתחנו נוצר פער בין הדרישות הגדלות והציפיות מעצמנו ומהסביבה, לבין המחיר שאנו נדרשים לשלם, כגון זמן, שלווה ובריאות. על כן, הרצון לשלב בצורה מאוזנת את כל תחומי החיים ולהפיק תוצאות בדרך מהנה ושלווה, הפך לאחד האתגרים הגדולים ביותר בתקופתנו. מתוך אתגר זה נולד מקצוע האימון.

  1. מהו אימון. אימון הינו מושג אשר נלקח מעולם הספורט והובא לעולם העסקים ולחיים האישיים, כאמצעי לצמיחה ולהתפתחות אישית. באנלוגיה לספורט, ניתן לראות את החיים כמגרש משחקים, ואת המתאמן כספורטאי המחויב להצלחה שלו.המאמן ניצב לצידו ועוזר לו לפתח את כישוריו ולממש את הפוטנציאל שלו.כמו בספורט, גם בחיינו יכול כל אדם להפיק תועלת ממאמן שיצפה בו, יאיר את דרכו ויעזור לו להתבונן, להגדיר את כוונותיו ורצונותיו ואת מי שחשוב לו להיות בחייו.
  2. מהו אימון הווייתי-אונטולוגי קיימים ענפים שונים באימון. אני מאמן מהאסכולה ההווייתית (אונטולוגית) ובגישה סאטית. אונטולוגיה – תורת ההוויה, תורת היש. בנוסף את השיטה NLP האונטולוגיה היא ענף בפילוסופיה החוקרת את ההוויה האנושית, את מי שאנחנו בהתייחסות לחיינו ואת הדרך בה אנו תופסים את העולם. האימון ההווייתי (אונטולוגי) מובחן מכל שיטת אימון אחרת.

רובנו פועלים בדרך המוכרת לנו, וכאשר אנו לא משיגים את מבוקשנו אנו מתאמצים יותר, עושים יותר ומצפים לתוצאות המיוחלות. כאשר זה לא קורה אנו משנים את דרך הפעולה מתוך תקווה לתוצאות חדשות, אך מתאכזבים לגלות שהתוצאות אינן משתנות. הסיבה לכך היא שלרובנו אין גישה ליצירת שינוי במי שאנחנו ובדרך הווייתנו. האימון ההוויתי הסאטי מלמד גישה לניהול ההוויה שלנו.

באונטולוגיה אנו מבחינים בין המציאות, העובדות כפי שהן, לבין הפרשנות שאנו נותנים לה. לעיתים אנו מזהים את הדעות והשיפוטים שיש לנו לגבי העולם, את התחושות, הרגשות, המושגים והפרשנויות שלנו למה שקורה – כאילו זוהי המציאות וזו האמת.  כמאמן / מטפלת -אני חוקרת  את מערכת היחסים שבין המתאמן לבין התחומים השונים בחייו. אנו חוקרים נקודה עיוורת: את מה שהמתאמן לא רואה, והוא  לא רואה שהוא לא רואה את זה, כיוון שיש לו מסקנות שהן טרויאליות עבורו.באימון האונטולוגי אנו חוקרים תחילה את ההוויה ואת התודעה בטרם נלך לפעולות. הפעולות מגיעות בעקבות השינוי בהוויה, ואז הן באות מתוך שלווה ונינוחות וללא מאמץ.תהליך האימון ההוויתי הינו הוליסטי ומאפשר עצירה והתבוננות מחודשת במארג המורכב של כל תחומי החיים(משפחה, קריירה, זוגיות,אהבה , חברה, גוף וסביבה פיזית).

האימון האונטולוגי מתבסס על שלושה מרכיבים עיקריים:

 מציאות אונטולוגית – חקירה ובירור של המציאות והצגת העובדות כפי שהן, הבחנה בין מה שקרה לבין הפרשנות שאתה נותן לזה, והתייחסות למה ש”יש” ולא למה ש”אין”, כיוון שבמציאות אין את מה שאין. למשל אין לי כסף – זה איננו תיאור מציאותי, הרי יש לך סכום כסף כלשהו. למשל אני לא שונא את בת זוגי . לא נכון השנאה בא מתוך אהבה כל שהיא

הוויה – הדגש הוא על ההוויה שלך כמתאמן, מי אתה בהתייחסותך לאנשים ולמצבים בחייך, ולתחומי חייך השונים. והאם ההוויה שלך נמצאת בהלימה עם הערכים והעקרונות האישיים שלך.
  שפה  –  השפה  הינה מדויקת, נקייה ממטאפורות, מושגים, פרשנויות, דעות, שיפוטים והערכות. השפה האונטולוגית מובחנת מהשפה הפסיכולוגית העוסקת ברגשות ותחושות, ולמעשה חוקרת איך הרגשות, התחושות, והחוויות שלך מתבטאים במציאות. למשל, המושג “קשה לי”  – מה זה עבורך? ואיך זה נראה במציאות?

הנחות העבודה באימון האונטולוגי:
  השתקפות – הנחת היסוד באימון האונטולוגי היא שכל מה שקורה בחייך, במערכות היחסים שלך (בזוגיות, עם הילדים, הורים, חברים, בוס, עמיתים בעבודה, קולגות, לקוחות ועוד), עם הגוף שלך, עם כסף, עם שפע, עם זמן  – הם השתקפות של התודעה ושל ההוויה שלך. יש להתבונן ולחקור את השאלה: מי אתה בהתייחסות לכל תחום בחייך, מתוך הנחה שמי שאתה בהווייתך קובע את התוצאות במרחב שלך. הדרך שבה אתה תופס את האחר היא השתקפות של התודעה שלך ולא האמת.

רווחה אישית –  הרווחה האישית שלך ( well being) היא מפתח לצמיחה אישית ופריצות דרך.תזונה נכונה, הרגלי שינה, פעילות גופנית, ניהול הכסף ובילוי שעות הפנאי חיוניים להפקת תוצאות בנינוחות. הייחודיות של האימון האונטולוגי היא הפקת תוצאות בדרך נינוחה וללא מאמץ.

ניקיון –  ניקיון הוא קריטי ליכולת שלנו לחולל מפנה בחיינו, בצורה שתורמת לנו ולסביבה.שפע נוצר מתוך יכולת לחיות במתאם לערכים שלנו, ללא מאמץ ולא מתוך הישרדות, והדרך שמאפשרת לנו זאת היא ניקיון ביחסים שלנו בכל תחומי חיינו, כיוון שהיא מאפשרת לנו פניות.
 תקשורת תורמת – המרחב האונטולוגי שומר על כך שתפעל עפ”י הערכים שלך, מתוך תקשורת עובדת ויחסים של win-win עם הסביבה שלך, בחייך הפרטיים והמקצועיים.

 עבודה דרך הוויה (ולא על פעולות) – באימון האונטולוגי אנו עובדים דרך ההווייה (being) ולא דרך הפעולה (doing). נבחן את המציאות שלך דרך התבוננות של מי אתה כאדם בכל סיטואציה ולא מה אתה הולך לעשות או מהי דרך פעולתך.לחיות במתאם לערכים שלך ולהוויה שמבטאת את הדרך שבה אתה רוצה להיות בעולם, ממילא תניב פעולות התואמות את מי שאתה.

גדולתם של אנשים – אנשים הם גדולים, מסוגלים, יכולים ונהדרים ותפקיד המאמן הוא להחזיק גדולה זו במרחב האימון.  

ייחודיות – אנו מניחים שיש לך, כמו לכל אחד, את הדרך הייחודית והנכונה עבורך לחיות ולממש את ייעודך בעולם ואת מי שאתה במהותך.

הכל אפשרי  – אפשרויות להגשמה הן פונקציה של תודעה והוויה. לכן הכל אפשרי בחייהם של בני אדם, ובכלל זה גם בחייך.

התשובות הן תמיד אצל המתאמן – היכולות, הכישורים והתשובות נמצאים אצלך ואתה האדם היחיד שיודע מה טוב עבורו.  דעותי האישיות אינן רלוונטיות .

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.