טבע
13/04/2015
ללכת לאיבוד
18/04/2015

מקלחת קרה / יוסי לוי

 “מקלחת טובה או טבילה במים הן בעלות סגולות ריפוי ושינוי לטובה, אם תחשוב כך, זו תהיה תרופה עבורך” (תרופות לוסקי 2005)

בעיני רבים, רחצה במים קרים היא התגלמותו של הסבל עלי אדמות, עד כדי כך שיש אנשים שיעדיפו לא להתקלח כלל מאשר לעמוד אפילו עשר שניות תחת זרם מים צוננים.

מקלחת קרה היא מקלחת מים בטמפרטורה נמוכה מספיק כדי לגרום לאדם השרוי בה להגיב לקור, והיא משתייכת למדעי ההידרותרפיה.  לפי המחקרים שקראתי, לרחצה במים קרים יש שורה ארוכה של יתרונות פיזיולוגיים, מנטאליים ופסיכולוגיים – שמקרינים על מגוון תחומים בחיים, לרבות התחום הכלכלי.

יתרונותיה

מגבירה את המודעות – ברגע נכנסים למים הקרים, הלב שלך הופך נוכח, הלב מאיץ באופן אוטומטי את קצב הפעימות בדקה, הנשימה שלך הופכת להיות עמוקה ומודעת יותר, כל זה בשל ההלם הראשוני שחווה הגוף. הנשימות העמוקות הן הניסיון של הגוף לחמם אתכם ובתהליך זה גם המוח פעיל, בזמן שקצב הלב מוגבר המוח משחרר פרצי דם ואדרנלין אל כל חלקי הגוף. זאת דחיפת האנרגיה המושלמת כדי ולהתחיל את היום.

חיזוק המערכת החיסונית – מחקר שנערך בשנת 1993 על ידי מכון המחקר באנגליה מצא כי אנשים המתרגלים מקלחת קרה יומית דיווחו עלייה משמעותית בייצור תאי הדם הלבנים בגוף, למעשה הם אלו שאחראים למלחמה בוירוסים ונגיפים בגוף.  לעלייה זו של תאי דם לבנים קשר נוסף והוא עלייה בקצב חילוף החומרים שמגיע כתוצאה מהצורך של הגוף לחמם את עצמו.

מגביר את זרימת דם – לדברי ד”ר יוסף מרקלה, מים קרים משפרים את קצב זרימת הדם שלנו על ידי דחף ועידוד של הגוף לספק דם אל כל חלקי הגוף שלנו, ובכך משפרים את יעילות העורקים שלנו. זרימת דם רבה יותר מגבירה את הבריאות הכללית על ידי הורדת לחץ הדם וסליקת עורקים חסומים.

עלייה בבריאות השיער והעור – רופאת העור ג’סיקה קרנת, ממליצה לשטוף את הפנים עם מים קרים כקרח כדי למנוע פתיחה וסגירה מאולצת של הנקבוביות, אשר יכולה להביא לאובדן השמנים הטבעיים בגוף, הקור גורם להידוק העור, תא השערה והנקבוביות ומונע מהם להזדהם ולהיסתם. מים קרים למעשה סוגרים את הנקבוביות בקרקפת ומונעים מהן לתפוס לכלוך וליצור קשקשים, כך גם סיב השערה הופך מבריק יותר, חזק יותר ובריא יותר על ידי השטחת זקיקי השיער והגדלת היכולת האחיזה שלהם בקרקפת.

משפר את מצב הרוח ומקל על דיכאון – מים קרים בעלי אפקט הנוגד דיכאון. כאשר הקולטנים הקרים בעור שלנו חווים הלם, המוח שלנו מגיב ושולח כמות עצומה של דחפים חשמליים לקצות עצבים ההיקפיים של המוח. לאנשים שסובלים מדיכאון, זו דרך נפלאה לזעזע את המערכת, בעזרת כמות עצומה של אדרנלין שמפורשת אל תוך הגוף במכה.

עליות טסטוסטרון, פוריות ואנרגיה – במחקר שנערך באותו מכון המחקר באנגליה, נמצא כי מקלחות עם מים קרים עשויות להגדיל את כמות הטסטוסטרון המיוצרת בגברים. לא רק שמקלחות קרות יכולות לעזור ולהקל על דיכאון, אלא גם משנות את האנרגיה המינית.  יתר על כך, אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו מצאה כי חשיפה למקורות של “חום רטוב” כמו אמבטיות חמות מפחיתה את ספירת הזרע. האנטומיה הגברית בנויה  בצורה מסוימה מסיבה, האשכים אשר חיצוניים, בעלי טמפרטורה שונה משאר הגוף, כיוון והזרע בעל סובלנות מעטה לחום, או במילים אחרות עמידות אפסית לחום, ולכן קור רק יכול להטיב כאן.

מגביר את ההתאוששות של שרירים לאחר פעילות גופנית ומפחית כאבים – אם אתם סובלים מכאבי שרירים לאחר אימון, מים קרים מסייעים לגוף להתאושש מהר יותר. עלייה בשיעור התאוששות של השריר קשורה לעלייה בזרימת דם, על פי מחקר שנערך בשנת 2009, התגלה כי ספורטאים מקצועיים אשר טבלו במים קרים על בסיס קבוע חוו הפחתה משמעותית בכאבי השרירים והפרקים.

תחום כלכלי – במקום להתפנק 20 דקות במים רותחים ולבזבז בממוצע 200 ליטר מים, ולחכות שהדוד יחמם לפחות שעה את המים אפשר להשקיע בכמה דקות במקלחת תכליתית וקרה, אשר מקטינה דרמטית את חשבון המים שלי ומקלה על משק המים בישראל.

טיפים להתחיל מקלחת קרה – 30 שניות הראשונות הן הגרועות ביותר אז – הכניסו את כל הגוף בבת אחת. קחו את המקלחת שלכם בבוקר וזה למעשה יקבע את הטון האנרגטי שלכם, לשארית היום.  הימנעו ממעבר הדרגתי ממים חמים לקרים, זה לא באמת מועיל רק מחליש ומאמץ אתכם נפשית.  אם אתם יכולים לתזמן את המקלחת הקרה שלכם לאחר אימון גופני, כשגופכם חם, זה יהפוך הכל להרבה יותר קל. בהתחלה אולי תתחילו קצת להתנשף – השתמשו בנשימה שלכם כעוגן והתמקדו בתחושות הגופניות, נסו לשכוח לגמרי את המחשבות. תנו לגוף לספוג את הטראומה ולהסתגל.

מקלחת קרה היא תרגיל מדהים במודעות.

המקלחת עצמה היא לא מה שחשוב. הרתיעה ממנה – וההתגברות ההדרגתית על הרתיעה הזו  היא עצם העניין.

ביבליוגרפיה:       http://www.lifehacks.co.il  http://www.microsofttranslator.com

http://www.emetaheret.org.il  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17993252    

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.