תרפיה באומנות
21/06/2015
חיים
09/09/2015

ספירות וזוגיות

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

רובד רגשי 10 ספירות

מערכת הספירות היא למעשה מערכת מסננים לשפע האור האלוקי –בדומה למערכת הצינורות המעבירה חשמל מתחנת הכוח המרכזית ומסננת אותו כך שיתאים לשימוש ביתי ,כך מערכת הספירות מעבירה אנרגיה ממקור הכוח ,הקב”ה ,ומתאימה אותו לצרכי הגוף שלנו בעולם העשייה .

באינטליגנציות של הרובד הרגשי ,הספירות אנו עושים הקבלה לעולם הקבלה מסבירים את הערך לפי הקבלה והשפעתו על הזוגיות –מה מקדם ומה חוסם ולזה נותנים תרופת לוסקי .

  • ספירה 1  ספירת האור –ספירת הכתר

בעולם הקבליסטי ספירת הכתר נמצאת במוח הקדמי ובגולגולת ומוליכה אנרגיה של חיות לכל הגוף . הספירה זו מזמינה לאדם אנרגיה של אמונה ,תענוג רוחני וכוח רצון ומחברת את האדם לעל מודע .

הוודאות שהכול נמצא באור ,בא מהאור .

אפשר לפרש את המילה כתר בשלוש אופנים ;-מלשון סיבוב (לכתר את העיר ) .כתר =אור מקיף על כל העולמות .
  -כתר מלשון “כתר לי זעיר “כלומר כתר מלשון צפייה –הצפייה היא המתנה לדבר שעדיין איננו קיים .

 -כתר כמו עטרה ,שמקפת את הראש כך שהכתר הוא אור מקיף של מעלה מכל העולמות .

בזוגיות –אם אחד מבן הזוג נמצא כל הזמן בחוסר אמונה ,בחוסר יכולת להרגיש ולאמין שהכול בא מהאור אז הכול לטובה –אם אין אנרגיה של אמונה אז יש תופעה /תגובות של פסימיות במקום אופטימיות –כשאתה באור אתה אופטימי שאתה לא באור אתה פסימי –

הפסימיות יכנס לכל רובדי החיים ,לכל רובד של האדם עצמו היא מקיפה אותו ולא נותנת שום דבר להיכנס –מצב זה סוגר את התקווה  

תרופת לוסקי

היינו נותנות לרשום חיבור “מהיום בעוד 9 שנים איפה אתה רואה את עצמיך ” לקרוא ולתקן את החיבור במשך 40 יום –זה מאפשר לפתח תקווה (יש לי למה לצפות )מחליפה את האנרגיה מפסימיות לאופטימיות כי אם בן אדם מסוגל לראות את עצמו בעוד 9 שנים האור יכנס ,הצפייה אל החיים וזה יאפשר לו לחוש שהכול אפשרי .

זו תרופה שהיינו נותנים יותר מאוחר כי עדיף לעשות צעדים קטנים ואולי בן אדם במצב כל כך פסימי שהוא יכול אפילו לראות את המחר –אז בשלב ראשוני היינו נותנים את התרופה “הייה כאן ועכשיו “במהלך 14 ימים להגיד תודה על כל דבר .זה ישפר באופן חד את מצב הרוח ויעלה את האופטימיות של הפונה .

ספירה 2  – ספירת בראשית –ספירת החכמה

בעולם הקבליסטי ספירת החכמה נמצאת במוח הימיני ,ומוליכה אנרגיה של חכמה וידע ,רעיונות חדשים וכן את היכולת להגיע למצב תודעתי של ריק ( ביטול עצמי ) .

מהותה של הספירה היא ביטול ,העדר אנוכיות ,מצה זה מאפשר קבלה של אור אין סופי ,האור האלוקי המופשט .האור האלוקי המופשט מאוד עוצמתי ולא ניתן לתפוס אותה בכלי השכל שלנו הברקה זו כבר מכילה בעצמה ,בתמציות מרוכזת את כל המבנה הרעיוני העתיד להתפתח ממנה .באמצעות העמקה ממושכת במהות ההבזק –פירוק הברק והפיכתו למשפטים מובנים עד קבלת מבנה המושלם .

בזוגיות –יכול להיות אחד מבני זוג שלא מאפשר התחדשות ,הוא תקוע בחיים שאין בהם זרימה –סוג האנשים שמכירים רק “בית –עבודה –בית” וכל אפשרות( של יוזמה,התחדשות ,התקדמות ,לימודים ..) שמגיע לפתחם של חייהם ,הם לא מוכנים להתנסות ,לפעמים לא מוכנים אפילו להסתכל על זה וחוסמים כניסה של כל דבר חדש לחיים –

האישה (למשל   )מתלוננת שבעלה לא קורא ,לא הולך לחוגים לא מתעניין בכלום והיא מרגישה שהיא “מתה “בתוך המסגרת הזוגית –היא ניסתה את הכול אבל היא מרגישה שהיא רוצה יותר עבורו ממה שהוא רוצה עבור עצמו .היא מספרת שהיא שיתפה את בעלה ברונה להתגרש והוא מוכן להגיע לטיפול .

תרופת לוסקי –האור האינסופי הזה מביא איתו את הידע ש” אפשר להתחיל הכול מהתחלה בכל מקום ובכל מצב –זו התרופה שהיינו נותנים לאישה .

ולגבר היינו נותנים   :כל יום כאשר אתה מסיים להתקלח קח עוד דקה וכאשר המים זורמים על גופך תגיד 7 פעמים “אני בריאות ,אני שמחה ,אני הצלחה ,אני אהבה  ,אני הצלחה אני אהבה ” שתכוון לעצמך

 בלבד .

כך לאישה היה נותן תחושה שאין מה למהר בהחלטה –תמיד היא יכולה להחליט אחרת –

ולגבר התרופה תביא אותו למצב של מודעות שחשוב להעניק לעצמו –כך שיעורר אצלו רצון לעשות למען עצמו ולאהוב את עצמו

ספירה 3   – ספירת האהבה- ספירת בינה
אהבה על פי הקבלה היא בינה .

ספירת הבינה נמצאת במוח השמאלי ומוליכה לאדם אנרגיה של שמחה וכן סדר ,הגיון ויכולת להבין דבר מתוך דבר .

בינה היא התגמול החוכמה .היא לוקחת רעיון שנוצר בחוכמה ומפרטת אותו ,מנסה לברר כיצד ניתן יהיה אפשר לממש אותו במציאות .

כעת הרעיון מתחיל להיעשות מובן יותר והוא מקבל צורה ופרטים .

הבינה נמשלת לרחם ,המקבל את זרע האב ,חוכמה ,ומעניק לו גוף .היא ספירת הבניין .

ספירת הבינה מקושרת גם ליכולת להכיל הפכים לשלב ניגודים –ספירת הבינה נקראת “עלמה דחירו ” “עולם החירות “.

הבינה גם מקורה של התשובה ,היכולת להפוך את הרע לטוב .

בזוגיות –  אנחנו נארה רק את החסרים ( באישיות של האחר ,בכסף ,   ……וכוי ) אנחנו נשים לב למה חסר ונפתח את החוסר יכולת לפרגן לאחר שמקורו בחוסר יכולת לפרגן לעצמינו –אנחנו נראה את החצי כוס הריק ואז נעצים את הצדדים הפחות טובים 

תרופת לוסקי  -היינו נותנים לשני בני הזוג או לאחד מהם לערוך רשימה שכל הדברים הטובים שיש בבן הזוג ובנוסף לזה  אם יעלה  תכונה שלישית היינו מבקשים להשאיר אותה ולכתוב מולה /כנגד תכונה חיובית  המטרה היא לפתוח שוב את החמלה ולהמיר את התכונות הרעות לטובות .

ספירה 4  – ספירת החופש –ספירת חסד

החופש על פי הקבלה הוא חסד –ספירת החסד נמצאת ביד ימין ומוליכה את האנרגיה של נתינה ,אהבה וחסד .

זו ספירה המביאה את הטוב האלוהי והשפע האינסופי אל תוך העולם ,בלי כל חשבון בלי כל צמצום .

כך גם בנפש האדם ,היא מסמלת כוח האהבה והרצון להיטיב ,הטבה שאין לה גבולות לא מבחינת האיכות ולא מבחינת הכמות ואינה מתחשבת כלל במקבל –

בזוגיותמרגע שבן זוג נותן לשני מה שהוא צריך באותו הרגע ,גם אם זה לא נוח לו או לא מבין למה הצד השני צריך את זה (פגישה עם חברים ,סוף שבוע לבד ….וכוי )ומרגע שמאפשרים בזוגיות מצבים מתוך רצון להיטיב עם הרצון של הצד השני יש תחושה של חופש –אני מאפשר בגלל שאני בוחר בזה מתוך ידע שהאפשור יביא תחושת חופש לשני והצד השני יחוש אסיר תודה .זה באנרגיה הכוח האהבה הרצון להיטיב בלי חשבון .יש קבלה הדדית ותחושה שרוצים בכל זמן להיות בתוך הזוגיות –

אם בזוגיות אחד מבני הזוג סוגר את האפשרות של השני להרגיש חופשי (עד הגבולות שקבענו לעצמינו )אז תהיה השפעה קשה על תחושות של שני הצדדים וזה יכול לגרום לתחושה שסוגרים אותך בתוך המערכת .

תרופת לוסקי –לנסות לחשוב לפני שמגיבים לחשוב שהאפשור הוא למען שני הצדדים .

ספירה 5   –  ספירת מחשבה –ספירת גבורה

על פי הקבלה הגבורה נמצאת ביד שמאל ומוליכה את האנרגיה של קבלה ,היכולת שלנו לקבל את עצמינו כפי שאנו ,וכן היכולת לשלוט ביצרים וברגשות השליליים ,סבלנות וסובלנות .

ספירה זו מצמצמת את ההארה אל מי שראוי לה בלבד . תפקידה של הספירה הגבורה להעניק עצמאות למציאות ולהכיר בקיומה .

בנפש האדם ספירה זו ,מתארת התנהגות נוקשה “לפי הספר “ניתנה על פי צרכיו המינימאליים של אחר בלבד ,ללא התחשבות בחולשותיו ,רצונותיו ,כמו גם ההכרה בעצמותיו והבדלותיו של האחר .

בזוגיות

בזוגיות זה היכולת לחקור את המחשבות ולבדוק הזה מחשבות יש לי על בעלי /אשתי .המחשבה נמצאת בעולם הרגשי ומובילה לתחושות ואחרי זה לתגובה /התנהגות ,ואם אני יכולה לזהות את המחשבה ולהחליף במחשבה חיובית אז ניצור אמונה אחרת וכך תגובות אחרות וזה יוביל למציאות אחרת .

תרופות לוסקי   תגיד במשך 40 יום ברציפות “אני אוהב את החיים והחיים אוהבים אותי ” כוח המשפט להחליף את המחשבות השליליות למחשבות חיוביות .

ספירה 6  – ספירת אחדות –ספירת תפארת

ספירת תפארת נמצאת בחזה ,בלב ובריאות ומוליכה את האנרגיה של איזון והרמוניה –מצב של איזון רגשי שלא ניתן לערער אותי על ידי גורם חיצוני –

בעצם בנתיב הזה האנרגיה היא לחזק את השונות את הגבולות ואת הייחודיות של כל אחד .

לפי האנרגיה רק כשמחזקים את השונות אנחנו יכולים להיות בהרמוניה בתוך הזוגיות .כך שנדע את הגבולות של עצמינו,ונכיר בזה שאין אחד שדומה לשני וכל אחד מיוחד –

על ידי האנרגיה אנחנו פותחים את ליבינו ומקבלים את השונות כף נגיע לאיזון במערכות יחסים שלנו ובעיקר בזוגיות .

ספירת התפארת מייצגת את האיזון העדין בין דין ורחמים אשר מאפר להיות בתוך הזוגיות באהבה ולא בכעס (בדיוק מה שקורה בחינוך ילדים ).

בזוגיות   הזוגיות היא מערכת יחסים מאוד קרובה –קירבה היא בכל הרבדים כך שנוצר סיר לחץ –קשה להבחין הגבולות של האחר ובגבולות של עצמיך –ולפעמים אתה עלול לחשוב שאם הוא /היא תשתנה אז הכול יהיה בסדר .

אנחנו נוטים בזוגיות לחשוב דרך הפילטרים שלנו ורק מה שכמונו טוב –

היכולת לקבל את השונות מאפשר לנו לראות את המיוחדות שיש בבן הזוג שלך –

אם אין את הקבלה הזו אתה תהיה כל הזמן בעמדת ביקורת כלפי הצד השני ,שום דבר לא יראה טוב אצלו /אצלה תחזק את השלילי כך שתראה רק את השלילי –

כך שהרבה פעמים בטיפול זוגי אנו שומעים “אי אפשר להסתדר ביחד אנחנו שונים לחלוטין ,אני לא אוהב (ת) את התכונה הזו ….אני לא יכול לחיות עם התכונה הזו ….

תרופת לוסקי –  כאשר אתה כועס על בן /בת הזוג שלך אל תשכח לציין בפניו שאומנם אתה כועס אבל אתה אוהב אותו גם כאשר אתה כועס עליו ולא מסכים איתו .

ועל מנת לחזק את הגבולות של עצמיך :יום אחד בחודש הייה בהתבוננות ,צא למדבר ,להרים ,לים ,למקום בו תוכל להכיר את עצמיך ואת יצירתו של הבורא .

כך כשתכיר את עצמיך תקבל את עצמיך ותחדד את השונות של עצמיך כך תוכל לקבל את השונות של השני .

ספירה 7 – ספירת התבוננות –ספירת נצח

בקבלה שם הספירה הינו מלשון “ניצחון “. בספירה זו השפע האלוקי מכוון על מנת לעלות את המציאות ולקדם אותה אל אינסוף

בנפש האדם ספירה זו מקושרת ליכולת להציב מטרות גבוהות ולהשיגן תוך התבגרות על הקשיים ,וליכולת הניהול לשאוף למעלה בעצם האנרגיה פה היא היכולת להקפיץ את עצמיך גבוהה תוך כדי התבוננות על מה מראה לנו החברה ומתוך התבוננות פנימית .

בזוגיות – זה אומר לך שכל מה שקורה הוא שיקוף למה שקורה לך ואם אתה מתבונן תבין איפה יש אצילך “,אותם תגובות ,אותם משפטים ” .

מרגע שהאחר יש לו תפקיד של משאוב כלפייך אז אתה לא יכול לכעוס על הבן זוג שלך –ואז בזוגיות שלך ,מרגע שיצוץ מצב לא נוח אתה לא תפתח דיון /וויכוח מול “הבעיה ” או “תגובה שלא נהרת לך “,אתה פשוט תשאל את עצמיך מה זה אומר עלי ?-ההתבוננות של עצמיך על עצמיך תאפשר לך לנהל את עצמיך יותר טוב –לשפר את המערכת הזוגית וכך להשיג דברים שאתה רוצה .

ספירה זו מוליכה אנרגיה של ביטחון עצמי וביטחון בבורא, מימוש היכולת שבנו והצלחה גם בזוגיות –כי מרגע שמוקד העניין הוא אתה עם עצמיך אז יש קבלה של האחר –בעצם אתה מעלה את עצמיך בדרגות גבוהות דווקא בזה שאתה מודע לעצמיך ולוקח אחראיות על עצמיך ואז אתה מעלה את הביטחון העצמי שלך ואתה מייצר בזוגיות שלך הרמוניה כי השני לא מפחד להיות הוא עצמו כי הוא מרגיש בטוח ויודע שתקבל אותו איך שהוא .המצב הזה מייצר ביטחון וקרקע יציבה לבניית קשר זוגי מוצלח –כל חלק מתפתח בקצב שלו ואין לחץ להיות מה שאתה לא יכול להיות –”דע כי הידענות ,הצדקנות ,היהירות והרצון הבלתי נלאה  שלך לשלוט ,הם הכלא שלך ” ד”ר לוסקי

תרופות לוסקי –  עצור התבונן, שפר או תקן משהו אחד ,תכונה אחד שלך ,עשה לך מנהג לשבת עם עצמך פעם בשבוע על שיפורים .

ספירה 8    –   ספירת ריפוי –ספירת הוד

ספירת הוד נמצאת ברגל שמאל ואחראית לאיברים הנמצאים    באזור שמן הסרעפת ומטה בצד השמאלי של הגוף :קיבה וטחול ,לבלב (במשותף עם ספירת הנצח ) כליה שמאל

,מעיים .

ספירה זו מוליכה אנרגיה של תמימות ,וזרימה ,היכולת להתנער מעכבות ולזרום עם מצבי חיים .

שם הספירה הינו מלשון הודאה על אמת ,אמירת תודה ומשמעותה המילולית כמראה מרשים .

בזוגיות – זו היכולת של בן /בת זוג לדעת וללמוד להיות גמיש –מרגע שאתה מודע שכמה אתה חושב שאת יודע ובעצם אתה יודע שאתה לא יודע כלום אתה הופך למישהו פתוח וגמיש ההפך מנוקשה שחושב שרק הוא יודע ושם את עצמו בעליונה –במצב של פתיחות וגמישות אתה מוכן ללמוד בכל גרע מכל אחד –מרגע שאתה לומד אתה מרפא את עצמיך זה ריפוי/זה הוד –

תרופת לוסקי – קח 9 נשימות עמוקות ,כל יום ,ותריח את הסביבה שלך תריח את העולם סביבך –

מרגע שתהייה מודע  למה הסביבה שלך מכניס לחיים שלך אתה תהפוך להיות צנוע הרי העולם והסביבה שלך מזינים אותך ואז אתה לומד שהידע לא נמצא הכול אצלך אתה תחייה בכבוד למסובבים אותך ,לחברים שלך ,לזוגיות שלך תחייה בידיעה שאתה זקוק לסביבה ושאת לא מרכז העולם –מצב זה יביא הרמוניה בזוגיות שלך .

ספירה 9 – ספירת החוסן –ספירת היסוד

 ספירת היסוד נמצאת באיברי מין ,ואחראית אנרגטית גם על המעיים ,שלפוחית השתן ובלוטות הערמונית .

ספירה זו אחראית לכוחות ההישרדות ,דבקות במטרה וחיבור לאמת הפנימית .

ספירה זו מייצגת את החיבור בן שמיים והארץ ,את המעבר בן רעיון למעשה .

היא הכוח שמאפשרת לאנרגיה האלוהית להתגשם במציאות ,מבצעת המעבר מהעולם הרוחני לעולם הגשמי .

ספירת הסוד משולה לזכריות ומקושרת לאיבר הרבייה הגברי ,מאחר שהיא מקבלת שפע מהספירות הקודמות וזורעת אותו בספירת המלכות .

בזוגיות – היא או הוא רוצה לראות שינוי וצריך את ההבנה /הידע ששום דבר לא קורה במהירות –אתה צריך לדעת שצריך זמן לעשות שינויים ,אתה צריך לדעת שאתה צריך זמן ללמוד איך ללמוד .

תרופה לוסקי –

ללמד את האנשים לעשות צעד אחר צעד –לא לתת משימות גדולות אלה לפרק את המשימה /תיקון לחלקים קטנים על מנת שיראו וירגישו את ההצלחה זה יחזק את החוסן הפנימי

 וחיצוני .

ספירת 10 – ספירת גילוי –ספירת מלכות

ספירת מלכות נמצאת בעטרת ברית (אצל גברים  ) וברחם ובשחלות (אצל נשים) .

ספירה זו אחראית ליכולת שלנו לבטל את “האגו” .

מלכות קרויה גם “שנינה ” או כנסת ישראל משמשת ככלי קיבול לשפע שירד מכול הספירות שמעליה . בעצם מספירה זו מגיע השפע האלוהי שמיועד להגיע לשכינה ומפה מגיע לגילוי   ל “אור” לספירה ה -1 זו מעגל של אנרגיות . בין הספירות מחוברים צינורות של אנרגיה –שהם 22 מרדיאנים ,המעבירים את השפע מספירה לספירה –

בזוגיות

חסימה בצינורות תגרום לעמום האור (1) ובמקום להגיע למצב של ביטול אגו אנחנו נהיה בכל מערכות ובעיקר במערכת הזוגית עם אגו נפוח וחסימה תמנע כניסה של אור /אנרגיה ונגיע לחוסר איזון : הרבה מריבות ,חוסר פרגון ,רצון לקבל רק לעצמינו ,נרגיש חסימות בהרבה תחומים בחיים .

מטרתנו כמטפלים הוא לזהות את החסימה לתקן על ידי תרופה ,בעצם על ידי פעולה קטנה –לקיחת התרופה תוציא את החסימה ותניע את כל האנרגיות .

תרופת לוסקי – היינו נותנים שתי תרופות    -הראשון תרגיל שתיקה למשך שעה בשבוע או יותר –התרגיל הזה מוביל את הבן אדם להתבוננות פנימה לשמוע את הקולות הפנימיים ולתקן את ה”אגו”

התרגיל השני –יום אחד בחודש הייה בהתבוננות ,צא למדבר ,להרים ,לים ,למקום בו תוכל להכיר את עצמיך ואת יצירתו של הבורא .

היציאה הזו שם אותך במודעות גבוהה שאתה חלק מהבריאה הגדולה ,אתה למפעיל כלום בעולם הזה ,הוא ורק הוא העליון –

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.