צחוק בריא
24/03/2015
מוסיקה תרופה לגוף ולנפש
25/03/2015

הצחוק יפה לבריאות / מירה

הצחוק זוהי פעולה פיזיולוגית קולית המשנה את הבעת הפנים באופן שדומה לחיוך. הצחוק מתעורר עקב רגשות או מצבים מסוימים, מתכווצים שרירים שונים בגוף ובעיקר הסרעפת ושרירי הפנים . עקב כך יוצא אוויר מהריאות תוך השמעת קולות.

גורמים שונים לצחוק :
צחוק מהומור – צחוק מסיפורים, מבדיחות …
צחוק מהנאה  – מעונג , שמחה, אושר ואהבה.
צחוק ממבוכה וחשש – אימוץ הצחוק כדי להסתיר מבוכה .
צחוק כתגובה גופנית – מגירויים פיזיים או כימיקלים .
על פי מחקרים, מצאו שהצחוק עוזר לבריאות ומועיל בתהליך הריפוי אצל החולים.

נמצא שלאחר הצחוק ישנה ירידה בהורמוני הדחק כמו האנדרנלין והקורטיזון (היום מהווה את הגורם מספר אחד למות) , דבר המחזק את המערכת החיסונית ומספר הנוגדנים עולה ובנוסף,מוריד את לחץ הדם ואף משחרר אנדרופינים שמשפרים את מצב הרוח.

בשנת השבעים הסופר נורמן קוזניס חלה בניוון שרירים ואיברים, רופאיו ניבאו שימות תוך 1/2 שנה. כשקיבל את הבשורה החליט נורמן לשכור חדר במלון מול ביה”ח ולצפות בסרטי קומדיה של האחים מרקס וצרך ויטמין C. טיפול זה הוביל את נורמן להחלמה מלאה ללא התערבות של רפואה קונבנציונאלית .

בשנת 1989 ד”ק ברק וחבריו ערכו מחקר ולקחו 20 גברים. לעשרה מתוכם הראו קומדיה כשעה והקבוצה המקבילה ישבה ללא צפיה. לפני המחקר לקחו מהגברים דגימת דם ומצאו שלאחר הקרנת הסרט רמת האפינקפרין והקורטיזול הייתה נמוכה בקבוצת הגברים שצפו לעומת הגברים שלא.

ב 1995, ד”ר קטריה מדאן מהודו הבין את חשיבותו של הצחוק ויצר מסגרת שמספקת מנת צחוק יומי ע”י בדיחות. תוך זמן קצר הקבוצה מצאה את עצמה נטולת בדיחות ולכן עבר ד”ר קטריה לתרגילי צחוק ללא גירוי וכך נולדה – “יוגה צחוק” המופצת כיום בכל רחבי העולם .

בניסוי נוסף, בו קיבצו 200 אנשים במשך שלושה שבועות וקיבלו 7 הפעלות צחוק כחצי שעה ונמצא שלחץ הדם ירד באופן משמעותי, משכך כאבים, משפר מצב רוח, אנטי דכואני, מגביר יצירתיות וביטחון עצמי, מפחית תופעות אלרגיות, אצל חולים פסיכיאטריים מגביר התנהגות בריאה ומשפר יחסים בין אנשים.

שיר מתוך ספרו של גלעד מאירי “שחרור בתנאים מגבילים” על צחוק: באחרית הימים לאחר התקוממות קומית כלל עולמית , יבוא מצומת מגידו רכוב על חמור לבן משיח צחוק להתיר חבלי צחוק לפרוץ בצחוק. שערי צדק נעולים לרפא חולים , בצחוק, בריא לרפא את הבוכים מצחוק . לפשר בין הצוחק הראשון לצוחק האחרון ולהקים לתחייה את המתים לצחוק.

‘צחק בקול רם כאילו אין אף אחד מסביב, כמו כולם צוחקים בקול רם יחד איתך’ (תרופות לוסקי) J

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.