יש דבר שנקרא מזל
01/04/2015
על עיקרון הפרטו
02/04/2015

שינוי זה טוב?/  רינת אדלר

אחת מתרופות לוסקי היא  “בקר במקום חדש פעם בחודש לפחות. שינוי הוא כח החיים, שינוי יסייע לך להחליף תאים בגוף שלך ולשמור על הנעורים שלך”( לוסקי, ד’, 2013).

מה זה שינוי עבורנו?

חלק מהחוקרים  מאמינים ששינוי אמיתי אינו אפשרי. ספר קהלת מדבר על כך ש”מה שהיה הוא שיהיה,ומה שנעשה הוא שיעשה:ואין כל חדש תחת השמש”(ספר קהלת,פרק א’ ,פסוק ט).מכאן נובע שאין אפשרות לשינוי כיוון שמה שהיה בעבר הוא מה שגם יהיה בעתיד.

חוקרים וכותבים אחרים מאמינים ששינויים הם הדבר היחידי האמיתי.השינוי הוא תמידי ובלתי נמנע: לדוגמא אלווין טופלר,סוציולוג,סופר ועתידן יהודי כתב ש”השינוי אינו רק חיוני לחיים.הוא החיים עצמם” .בספרו “הלם העתיד “הוא כותב על כך שבגלל שבעולמנו הכול משתנה באופן מהיר ואין סופי הרי ש”קצב השינויים המהיר מביא לערעור של הרגשת הביטחון וקושי להסתגל לחיים” .בספרו הוא גם מצביע על כך שמצב זה גורר איתו ריבוי גירושים ויצירת משפחות מורכבות (טופלר,א’, 1970)

לא משנה במה אנחנו מאמינים.יש אנשים שאוהבים שינויים ויש מי שסולד ממנו.יש אנשים שלא מוכנים לזוז ויש שלא מוכנים לשבת לשנייה.

אני שנים רבות לא רציתי שינוי.חשבתי שאם טוב לך באמת אז למה לך לשנות?אם אתה אוהב סוג של גלידה לא צריך לנסות  משהו אחר,אפ אתה נהנה בבית למה לצאת ואם אתה רגיל לתפקיד מסוים אין סיבה לזוז ממנו.אולי זה בגלל שגדלתי בבית שבו ההורים עבדו באותו דבר שלושים שנה ואולי סתם.

היום אני חושבת אחרת.אני מאמינה שאנחנו צריכים להשתנות בשביל לגדול.דווקא אם לא נרצה לשנות את בין הזוג שלנו ולהחליפו (וכדי שהוא לא ירצה להחליף אותנו) עלינו לשנות דברים אחרים.חשוב שנלמד כל הזמן דברים חדשים,נחליף תחביבים, נלך למקומות שונים, נכיר חברים חדשים וכך נשמור שהחיים שלנו  יהיו מעניינים- לנו ולזולתנו כי  “שינוי יסייע לך להחליף תאים בגוף שלך ולשמור על הנעורים שלך”( לוסקי, ד’, 2013).

יהודה עמיחי כתב בשירו “אבי היה אלוהים ולא ידע” : “אני רוצה להוסיף שניים לעשרת הדיברות: הדבר האחד־עשר, ‘לא תשתנה’ והדבר השנים־עשר, ‘השתנה, תשתנה’.” (עמיחי,י’,  1998)

בהצלחה

מקורות:

לוסקי , ד’ , “תרופות לוסקי” , 2013 , הוצאת מכללת לוסקי

טופלר, א’ “הלם העתיד,1970.

עמיחי, י’ “פתוח סגור פתוח”,1998


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.