יתר לחץ דם
02/01/2013

שפות מרובות – ללמוד איך ללמוד.
מסלול לימודים למורים וגננות ולמי שרוצה ללמוד איך ללמוד.
פיתוח אינטליגנציות ויצירתיות מודעת במערכת החינוך באמצעות שפות מרובות
כאשר מדברים בשפות מרובות, ניתן להשיג מטרות רבות, בין השאר:
1. פיתוח אינטליגנציות מרובות
2. פיתוח יצירתיות מודעת
3. מניעת אלימות בבתי ספר
4. מיקוד ופתרון בעיות קשב וריכוז
5. פיתוח פוטנציאל יכולות
6. מצוינות


דיבור זו רק שפה אחת לתקשורת ולמידה. קיימות עוד 50 שפות בהן ניתן לתקשר וללמוד.
הנה חלק מהשפות המרובות:
דיבור, נשימות, קולות, סיפור, מדיטציה, דמיון מודרך, שיר, ציור, ריקוד, תהליכי חוויה בקבוצה, מסע חוויה, פיסול, עבודה עם חומר, כתיבה יצירתית, מוסיקה, נגינה, עבודה על מחשב, יוגה אותיות ומספרים, פתרון חלומות, דרמה, פסיכודרמה, הילינג, הגדרת מטרות, יעדים, לוח חלומות, חזון, עוגנים – רגעי ניצחון, שפת גוף, חוכמת הגוף, שפת החפצים, חוכמת ההמונים, כוח האותיות, משחקי אותיות ומספרים, קלפי יצירה, משחקים במציאות דו ערכית, שירי עם, שירה מקודשת, סיפורי מסע, סיפור אישי, צילום וידאו, צילום סטילס, עריכה והפקה, עיתון אינטרנטי, מחזור חומרים, בימוי וכתיבה, חיפוש באינטרנט, הקמת אתר, דף בפייסבוק, אינסטגרם, כתיבת בלוג…

לימודי מקצועות כמו חשבון, גיאוגרפיה, תנ”ך, היסטוריה, מדעים, עברית או כל מקצוע אחר באמצעות שפות מרובות – מרגשים, מרתקים, מעשירים, מעצימים, מפתחים אינטליגנציות. למצוינות, למנהיגות, למיקוד קשב וריכוז. יש בהם כח יוצא דופן לחולל שינוי חיובי איכותי קבוע לחיים.

 


“חנך לנער על פי דרכו”
ללמוד כמו שנכון לך – להתאים את בית הספר לתלמיד, במקום שהתלמיד יתאים את עצמו למערכת.
שפות מרובות לפיתוח אינטליגנציות, לפיתוח פוטנציאל יכולות, להבנת המציאות ועיצובה,
ללימוד מקצועות קשים במיוחד במהירות ובקלות, למניעת אלימות בבתי ספר,
לפיתוח מצוינות, למנהיגות, למיקוד קשב וריכוז וליצירתיות מודעות.

שפות מרובות לאימון ופיתוח אינטליגנציות
הנה חלק מרשימת השפות המרובות שבהם אנחנו משתמשים: דיבור, (כל שפות הדיבור – עברית, אנגלית, ערבית, וכו..), סיפור, נשימות, קולות, מדיטציה, דמיון מודרך, שיר, ציור, ריקודי עם, ריקוד חופשי, תהליכי חוויה בקבוצה – פנים וחוץ, פיסול, עבודה עם חומר, כתיבה יצירתית, מוסיקה באמצעות מחשב, נגינה, ציור ממוחשב, מסע חוויה, יוגה אותיות ומספרים, פתרון חלומות, דרמה, פסיכודרמה, הילינג, חזון, מטרות ויעדים, עוגנים – רגעי ניצחון, שפת גוף, חוכמת הגוף, שפת החפצים, חוכמת ההמונים, כוח האותיות, משחקי אותיות ומספרים, קלפי יצירה, משחקים במציאות דו ערכית, שירי עם, שירה מקודשת, סיפורי מסע, צילום וידאו, צילום סטילס, עריכה והפקה, עיתון אינטרנטי, מיחזור חומרים, בימוי וכתיבה, אינטרנט, הקמת אתר, כתיבת בלוג.


בני אדם מדברים ושומעים שפות מרובות
משוב לציור של אדם אחר באמצעות ריקוד הוא שפה ייחודית שהביטוי שלה הוא פשוט ואינו מצריך ידע מוקדם בציור, בריקוד, באנגלית או בעברית. משוב של תנועה לציור הוא המשוב הישיר והחזק ביותר שחוויתי מעודי.
החקירה העצמית שלי מתחילה בהבנה בסיסית שבני אדם מדברים בשפות שונות. הבנתי שאני יכול לדבר דרך מילים ודיבור כמו שאני יודע, ואני יכול גם לדבר באמצעות מבט ותחושות, באמצעות תנועה בגוף, אני יכול גם לדבר דרך ציור או כתיבה, דרך רישום, דרך פיסול, שירה או ריקוד, תהליך, מסע חוויה או מדיטציה. הדבר המפתיע ביותר הוא שגם הציור מדבר אלי. הפסל רוצה לעצב את עצמו והציור רוצה שיציירו אותו. הקירות בחדר רוצים שיתבוננו בהם או יתלו עליהם ציורים והדפים רוצים שיכתבו או יציירו עליהם. הבנתי שאני יכול לדבר עם בני אדם כמו עם חפצים ותמונות. כל יצור ביקום מבטא את עצמו בשפה הייחודית שלו. התמונה מדברת בשפה שלה, המים והפרחים מדברים בשפה משלהם וכולם מבינים את כולם באורח פלא. בהתחלה זה נראה מוזר ומשונה, אבל במשך הזמן הבנתי שמתקיימת מערכת יחסים בין החי עם הדומם, ובין הדומם והמדבר עם הצומח ועם אמא אדמה. הכל קשור בדרך מופלאה וכולם מדברים עם כולם בשפות שונות ומרובות. המפתיע היה לראות אנשים מדברים באנגלית מבלי לדעת לדבר אנגלית באמת ורק המבט ותנועות הגוף הסגירו את משמעות העמוקה של הדברים אותם רצו לומר.
הבנתי שהתחושות שלי כרגע לא תהיינה התחושות שלי בעוד חמש דקות והן תהיינה אחרות שוב בעוד יומיים. השפה היא ייחודית והיא נאמרת בדרך שאינה חוזרת על עצמה. כל משפט שנאמר הינו חד פעמי, בין אם הוא נאמר דרך מילים, דרך ציור, ריקוד, תחושות או מוסיקה. מריחה של צבע על גבי נייר הוא משפט שנאמר על ידי המצייר לנייר שעליו הוא מצייר. והציור עונה לו בדרך ייחודית שרק הצייר מבין וחש.
הבנתי שתרגום מילים משפה לשפה הוא מעשה יצירתי שמקרב את האדם אל הבורא בדרך מופלאה.
הבנתי שכל חפץ תחת השמיים מדבר בשפה משלו, והבנתי גם שניתן לבצע תרגום משפה לשפה.
מאמר יתורגם לציור, וציור מתורגם לתנועה, התנועה תהפוך למוסיקה, והמוסיקה תתורגם למשחק, המשחק יתורגם לשיר והשיר יתורגם לפסלון. כולם מדברים על אותו הדבר בשפות שונות. השפות המרובות הן שמסבירות את ריבוי האמיתות בכל תחום. לכל אדם יש אמת ייחודית והיא השפה הייחודית בה הוא מדבר. גם כאשר מבינים את שפת הדיבור של אדם, עדיין הוא מדבר ב”שפה” הייחודית שלו באמצעות מילים מוכרות.
מורים ידברו בשפות שונות על אותו נושא, נהגים יגיעו לאותו מקום בדרכים שונות.
הרעיון שהחוויה תמיד אובדת בכל משפט (שמורכב ממושגים), מופיע אצל עמנואל קאנט ב”ביקורת התבונה הטהורה”: “ולפי שאין לך דימוי, חוץ להסתכלות, שהינו מוסב במישרים על דבר – הרי לעולם אין המושג מתייחס במישרים לדבר אלא לדימוי אחר כלשהו של הדבר (יהא הוא הסתכלות, או יהא הוא-עצמו כבר מושג). לאמור, משפט הוא הכרה-בעקיפים של דבר, כלומר, דימוי של דימוי שלו. כל משפט מצוי בו מושג החל על רבים, ובין רבים אלה הוא משיג גם דימוי נתון, ודימוי זה מתייחס במישרים לדבר”.
באחד התהליכים, לפני שהתחלתי לצייר, חשתי תחושה מאוד חזקה ליצור, לא ידעתי מה אני עומד ליצור ובטחתי בתהליך שאני עומד לעבור, התחושות שלי היו עזות וביטאו באופן ברור משהו שרק תחושות יודעות לומר בשפה המיוחדת להן. התחלתי לצייר, משכתי במכחול, לא הובלתי את הקווים או את הצבע, עבדנו ביחד, אני והמכחול היינו כמו שני רקדנים ברחבת הריקודים. המכחול הוביל אותי ואני הנחתי לו להוביל ואחר כך אני הובלתי והוא הניח לי להוביל, היה לי ברור שאני מדבר כעת בשפה של המכחול והוא מדבר אלי. המכחול גורם לי הנאה גדולה ואני גורם לו לשיכרון חושים. חשתי את הרצון שלו להתבטא ולממש את עצמו כמכחול ואני צבעתי אתו כמו כנר שמנגן על כינור, כמו שני חברים שיושבים ומדברים בניהם.
כל מה שידעתי וכל מה שלא ידעתי על צבעים ומכחול, על בד ונייר, על הטכניקות השונות נעלמו, כמו נוצר חלל ריק – לא כלום,
חסר תכלית וללא משמעות. משכתי במכחול למעלה ולמטה, ביצעתי פירואטים על הבד, הייתי “אני” בלי ידיעה או חוסר ידיעה. היינו לגמרי אנחנו, אני והמכחול והציור בשיחה אינטימית, רקדנו ועשינו אהבה. גם הצבעים היו חברים טובים והוסיפו את חלקם לשיחה. הצבעים היו שם עבורנו, הם נמרחו היכן שאני והמכחול הובלנו. הם התבוננו והתלחשו בניהם ויצרו קשרים וחיבורים של צבע ואני חשתי שאני נמצא בעולם מוזר של חפצים מדברים. הם משוחחים בניהם, אני משוחח אתם והם איתי וכמו זו הייתה פעולה טבעית. זו הייתה עבודה של אמן, חשתי אמן בכל המובנים. חשתי את התחושה הנפלאה של יצירה שאינה חוזרת על עצמה. האמנות הפכה לידיעה שאמנם כך פועלים הדברים ואני לא הוזה איזו הזיה של מי שיצא מדעתו. דווקא ברגעים אלה ידעתי שאני חוזר לדעתי, לתחושה של אחדות עם עצמי ועם אמא אדמה.
אני מבין היטב את תחושתו של הצייר שרוקד וקופץ ומדבר עם הציור שהוא מצייר דרך המכחול והצבעים והבד והמים והאורות, והקירות שמתבוננים, כולם בשיחה ובריקוד והרמוניה שרק מי שנמצא בתוכה מבין את מעשה האמן. כי רק כך נוצרות יצירות גדולות, רק כאשר נוצרת שפה אחת בין הצייר לציור. כאשר כל אדם ידבר בשפה הייחודית שלו מתוך ידיעה שכל היקום מקשיב ומשתף פעולה, כמו ריקוד, כמו תזמורת שמנגנת בכלים שונים ובשפות שונות, תתרחש ההרמוניה שאנו כה מייחלים לה. שפת האמנים היוצרים.
לפני שהתחלתי לצייר הייתי מהוסס, כמו לא רציתי לעבוד עם הציור וראה זה פלא גם הציור ענה לי באותו מטבע, גם הוא לא ממש רצה לעבוד איתי. אט, אט ראיתי בהתנגדות שלי ובמכשולים שהערמתי פתח ואפשרות ובמקום להתמסר לספקות ביכולת שלי לצייר, החלטתי לסמוך על התהליך ולהיות בטוח שאיך שלא תהייה התוצאה, אני אלמד משהו מהתהליך. בלי להבין מה אני עושה, פשוט לעשות ולראות לאן זה לוקח אותי. ברגע שבטחתי בתהליך ובעשייה שלי כאן ועכשיו, ההתנגדויות הפכו לאבני דרך ולמורה דרך. ברגעים האלה התחלתי לכבד את ההתנגדויות שלי. התחלתי לצייר, הציור היה ביטוי אישי ייחודי, עמדה אישית שלי, שיחה שאני שוחחתי עם הנייר שעליו ציירתי, שפה ייחודית שאני יצרתי. כך החל הציור שלי לרקום עור וגידים והציור בעצמו החל לצייר את עצמו. אני ציירתי אותו והוא צייר אותי וכך השיחה בינינו קלחה, כך עשינו אהבה שעה ארוכה.
הבנתי שככל שאני מאפשר לאי סדר להיות, כך נוצר סדר חדש. בהתחלה זה נראה מאולץ ומלאכותי ולא טבעי, אבל ככל שהחזקתי בתמונה ואחזתי בה כך היא הלכה והפכה למשהו ממשי ואמיתי עבורי. הצהרתי מחדש שוב ושוב על דברים שהאמנתי בהם, יצאתי מהמסגרת אל הדמיון הבלתי מוגבל ושמרתי על מי שאני. הבנתי שככל שאני מביא את עצמי ואת הייחודיות שלי כך אני נוגע יותר ויותר ויוצר מרקם יחסים מיוחד עם הציור שלי. ראיתי שככל שאני “אני”, כך אני יכול להיות כל דבר. יכולתי להיות ציור או צבע, יכולתי להיות הנייר עליו ציירתי. הייתי הקירות והנורות וגם המזגן שחימם את הגוף. במידה גדולה של הפתעה יכולתי להתבונן בחברי המציירים לידי ולהיות באופן מושלם כל אחד מהם ולהיות הם ולהשתלב בצורה מושלמת בקבוצה שעימה עבדתי.
המקום הזה שאליו יכולתי לקחת את עצמי היה כמו הופעה של דמויות רבות על במה אחת. כל דמות שמרה על המקום המיוחד שלה. אני שמרתי על האדם המיוחד שבי, המכחול שמר על הייחודיות שלו וכל צבע ביטא את עצמו ואישיותו הייחודית. הקירות המתבוננים, כל אחד מחברי הקבוצה והאביזרים שאיתם הוא עבד, שמרו על הייחודיות שלהם ועל הדרך הייחודית שלהם לבטא את עצמם. כולנו היינו על במה אחת, כל אחד היה עמוק בתוך התפקיד הייחודי שלו. המקום הייחודי של כל אחד מהמשתתפים יצר ניגודים, סתירה ורצונות שונים ומעמתים.
העובדה הזאת היא שאפשרה את נוכחות ההרמוניה ואת האחדות האחת. דווקא כאשר כל אחד נמצא עם עצמו ועם הייחודיות שלו צומחת היכולת להכיל. פתאום זה נראה כמו תזמורת שמנגנת בהרמוניה מופלאה והמנצח על התזמורת היה הנוכחות של כל אחד. שפות מרובות שיצרו שפה אחת.


ריפוי וחונכות דרך תהליכים
העובדה שכל משתתף נכנס לתהליך בלי מחשבה, בלי שיפוט, בלי הכנה מדוקדקת מה “אני הולך לעשות”, “איך זה ייראה בעיני אחרים”, מה יהיה אם אכשל”?, דווקא מהמקום הזה, זה היה אפשרי. היכולת להאמין בעצמי ובתהליך היא שאפשרה לתהליך להתרחש בדרך מופלאה.

רק מהמקום הזה נוכחתי בעוצמת היצירתיות ובכוח הריפוי שהאמנות מעניקה. ריפוי דרך אמנות ויצירתיות היא דרך פשוטה כל כך וזמינה כל כך שזה מופלא בעיני. ראיתי איך אמנות מרפאה אנשים, ראיתי שככל שאני מאמין לתהליך, מתמסר יותר לתהליך, נכנע לחלוטין להתרחשויות, כך האהבה שבי מתחזקת ומתעצמת. כך עוצמת האנרגיה גוברת וכוח הריפוי נוכח בעצמה גדולה יותר. ה”כניעה” שלי לתהליך הייתה אפשרית כאשר אמרתי לעצמי “הרגע הנוכחי הזה הוא הרגע החשוב ביותר בחיי”, בטחתי בתהליך ובטחתי בעצמי, ידעתי שהציור שלי יראה לי משהו שלא ראיתי קודם מעולם, ידעתי שהעובדה שאני עושה את העבודה שלי מתוך אמונה חזקה תסייע לי להבין מי אני, ידעתי שמשהו טוב עומד להגיע. תשומת הלב שלי וההתבוננות הממוקדת בכל מה שסביבי ובעצמי במהלך התהליך חיזקה את הידיעה שאני במקום בטוח לחלוטין. כל התהליך היה תהליך מרפא ומועיל בדרך שרק מי שחווה את החוויה יוכל להבין באמת.
מילים הם שפה שניתן לתרגם לציור ואחר כך לתרגם את הציור לריקוד ושוב לתרגם את הריקוד לשירה ואחר כך לחזור ולבטא במילים את השירה. אבל שיר אינו מילים ומילים אינם ציור או ריקוד או אכילה, או מגע. לכל פעולה אמנותית יש שפה שנוגעת ברובד אחר במהות האדם. כל שפה נגעה בי בדרך ייחודית וברובד שונה. אני יכול לתרגם שפה אחת לשפה אחרת בדרך שרק אני חש באמצעות השפות השונות את האפשרויות השונות שאני מכיל. אבל לעולם איני יכול לבטא במילים ריקוד, וריקוד אינו יכול לעולם להביע את מה שציור או פיסול יכולים להביע. הבנתי שאני יכול לתאר במילים את התחושות שלי מהעבודה שעשיתי כאשר ציירתי את הציור, אבל זה לא יהיה לעולם כמו לצייר. מילים הם מילים וציור הוא ציור ולמרות שאני יכול לתרגם שפה אחת לשפה אחרת. אין תחליף להתנסות בכל השפות שהבריאה העניקה לנו. הילינג אפשרי דרך כל שפה אמנותית. מתוך העבודה בשפות אמנותיות שונות אני יכול לומר שכל שפה מרפאה בדרך שונה וייחודית. לכל שפה יש את המקום המיוחד בו היא יכולה לעשות מה ששפה אחרת אינה יכולה.
ריבוי בפעילות אמנותית על גווניה הרבים יאפשר נגיעה ברבדים שונים ורדומים, יעיר אותם ויאפשר להם לבטא את עצמם דרך האמנויות השונות לצורך ריפוי.
נטלי רוג’רס בספרה “The creative connection” אומרת: “כאשר מתרגלים אמנויות לצורך ריפוי עצמי או למטרות טיפוליות, אנחנו לא צריכים להיות מוטרדים מהמראה היפה של האמנויות, מהדקדוק ויכולת הכתיבה, או מההרמוניה המתקבלת מהשיר. אנו משתמשים באמנויות כדי לשחרר, כדי לבטא את עצמנו, ולהירגע. אנחנו יכולים לגעת בפנימיותנו דרך למידה של הסמלים והמסרים המטפוריים. האמנויות מדברות אלינו, אם רק נאפשר למסרים להגיע אלינו ” העצה של רוג’רס הנחתה אותי לאורך כל עבודתי. היה לי ברור שלא טיב הציור, איכות השירה שלי הם שיעשו עבורי את העבודה, אלא דווקא היכולת לבטא את עצמי ללא חשש איך אני נראה ומה התוצאה ה”אמנותית” המתקבלת היא שאפשרה את הביטוי האישי. לעיתים מצאתי את עצמי נוזל כולי מכל מקום אפשרי ודווקא שם היו כמה חברים בקבוצה שהתקרבו מאוד וביטאו את אהבתם בדרכים שונות כולל חיבוק קרוב.
“לבטוח בתהליך” זו עצה נפלאה שחזר עליה פרופ’ שון מקניף פעם אחר פעם. לו לא הייתי נותן אימון בתהליך, לא הייתי יכול להגיע לשלב האינטגרציה ולהבין את כל התהליך. היו רגעים בהם ריחפה השאלה “לאן הוא לוקח אותנו?” ושמעתי אותו אומר : “בריאות היא ללכת אחרי ההבטחה” המידע האנושי מכפיל את עצמו אחת לשנתיים, רק הדי אן איי מכיל הכול. רובו של המידע שאדם צובר במהלך חייו האישיים נמצא בתת מודע. לתהליכים עם אמנויות יש את היכולת לחשוף את המידע המצוי בתת מודע. המידע הזה רוצה לצאת. הוא לעיתים זועק “תנו לי לצאת”
תרפיות לוסקי” המשלבות אמנויות והתנסויות באמנויות חושפות את מה שעומד מאחורי ההתנהגות. הן חושפות את הסיבה, ואת מה שעומד מאחורי המחשבה. האמנויות אינן עוסקות בסימפטום שהוא כידוע נראה כאן ועכשיו. ולכן העבודה באמנויות אינה מראה תמיד תוצאות שאפשר להעלות אותן אל המודע כאן ועכשיו. תת המודע הוא כמו צל, כמו הציור והריקוד, התנועה ויתר האמנויות. הן מוכנות להיחשף ולהתגלות אבל רק ממקום מחבואם. הן משחקות את המשחק שהחיים הבטיחו. תת המודע אינו מוכן לקחת את החיים ברצינות אבל הוא בהחלט מוכן לשחק ברצינות. תת המודע רוצה לשחק, הוא מתחבא מאחרי הציורים, הפסלים, הריקוד, התנועה הכתיבה והמחזה. הוא רוצה לשחק. ואם אתה כמטפל או מורה אוהב לשחק יתכן שכל מה שאתה צריך לדעת על המטופל שלך יהיה גלוי לעיניך דרך המשחק.


בקורס שילוב אמנויות, אחר, בו השתתפתי, שהנחה פרופ’ מיטשל, הוא אמר בפשטות “אנחנו הולכים לשחק ביחד”. זו הכותרת המקורית ביותר ששמעתי מעודי הקשורה לבריאות. ואמנם גם בעיני טיפול דרך אמנויות הוא משחק. פרופ’ מיטשל אמר משפט נוסף שנחרת עמוק בתודעה שלי “מורה לא אומר מה לעשות ומה לא לעשות, מורה צריך להראות לך איך להיות מודע, המודעות תגיד לך מה עליך לעשות”

שלדון ב. קופ (1999, עמ’ 185) בספרו “אם תפגוש את הבודהה בדרך הרוג אותו” אומר: “באם הוא עולה רגל או נוסע המחפש שילמדו אותו את האמת (או משהו) התלמיד לומד רק שאין דבר שמישהו אחר יכול ללמד אותו. הוא לומד, אחרי שהוא מוכן לוותר על כך שילמדו אותו, שהוא כבר יודע איך לחיות, שזה כלול בסיפור שלו.
הכל הוא בדיוק מה שנראה שהוא! אין שם משמעויות נסתרות. לפני שהוא מגיע להארה, אדם קם בכל בוקר ועובד כל היום בשדותיו, חוזר הביתה לאכול ארוחת ערב, הולך למיטה,
עושה אהבה עם אשתו, ונרדם. אבל אחרי שהשיג הארה, אדם קם בכל בוקר ועובד כל היום בשדותיו, חוזר הביתה לאכול ארוחת ערב, הולך למיטה, עושה אהבה עם אשתו, ונרדם.
דרך הזן לראות את האמת היא מבעד לעיני היום – יום שלך. זה רק הפקפוק חסר הרגש בחיים כמו שהם שמסבך אדם בקשרים. אדם לא זקוק לתשובה כדי למצוא שלווה. הוא צריך רק להימנע, לחדול מהטלת הספק המיותרת, הריקנית. סוד ההארה הוא – כשאתה רעב, תאכל, וכשאתה עייף, תישן.
המאסטר של הזן מזהיר: “אם תפגוש את הבודהה בדרך, הרוג אותו!” אזהרה זו מצביעה על כך שכל משמעות שבאה מחוץ לעצמנו איננה אמיתית. כל אחד מאיתנו כבר השיג את דרגת הבודהה. עלינו רק לזהות זאת. פילוסופיה, דת, אהבת המולדת, כל אלה אלילים ריקים. המשמעות היחידה בחיינו היא זו שכל אחד מאיתנו מביא אליהם. הריגת הבודהה בדרך, פירושה להרוס את התקווה שכל דבר מחוץ לעצמנו יוכל להיות המאסטר שלנו.”
התהליך, כמו הגוף, הוא הדבר האישי ביותר שלי, והסובייקטיבי ביותר. הוא חכם וזוכר, הוא אינו משקר ואינו עושה מניפולציות. כאשר הוא כואב הוא כואב. הוא המשרת הנאמן ביותר שלי, הוא מתמיד ומתאמץ ועושה גם את העבודות השחורות וגם את כל העבודות העדינות עבורי, הוא נעים ומלטף ומענג. הוא יודע לעשות אהבה, הוא אמיתי בלי סיפורים. הוא הבית שלי והמקדש שלי. הוא לומד ויודע איך ללמוד. הוא המורה הטוב ביותר שלי. הוא המאסטר שלי, אין צורך לחפש בחוץ.


העבודה בקבוצת התפתחות
חברי הקבוצה מביאים אל הקבוצה את הנושאים לדיון בעוד החונך מסייע לקבוצה להבין דבר מתוך דבר, לשאול שאלות מתוך ידיעה שהפתרון נמצא אצל כל אחד מהמשתתפים, ממש בידיים.

השיטה: אחד המשתתפים משתף ממה שחווה בתהליך ומיד (או לאחר רישום החוויה ביומן) אחר כך כל אחד מחברי הקבוצה משתתף בדיון בדרך של התבוננות על מה שהוא ראה לעצמו מתוך מה ששמע. כל משתתף מתחיל את השיתוף שלו במשפט “מתוך מה ששמעתי, ראיתי לעצמי כמה דברים…” הדרך הזו מבטיחה שכל אחד לומד מהניסיון של כל אחד בקבוצה ללא התערבות בתהליך של האחר. (לא לאפשר מתן עצות של משתתף אחד לשני, דבר זה יוצר התנגדויות בקבוצה).
אפשרות נוספת להתחיל את הדיון בקבוצה יהיה כאשר החונך מספר סיפור שיש בו אתגר, התמודדות עם קושי וכאב לא פתור ומייד אחרי הסיפור הוא שואל שאלה, ומבקש מהקבוצה לשתף, כל אחד ממה שהוא ראה לעצמו.
הקבוצה היא כמו התזמורת, והחונך הוא המנצח. תזמורת טובה יכולה לנגן בעצמה את היצירה, אולם המנצח מאפשר לחברי התזמורת להגיע לאיכויות ולמקומות שרק הוא רואה מהמקום בו הוא נמצא. כל מנצח תזמורת ראוי לשמו הוא דוגמא אישית של נגן.
בקבוצת התפתחות המדריך החינוכי שואל את השאלות לאחר שראה את התשובה ויודע איך השאלות יובילו את הקבוצה לראות דבר מתוך דבר ו”להרוויח” את התשובה בעצמם. (ללא “לחם ביזיון”)
השאלות של החונך באות להאיר לקבוצה על אפשרויות נוספות להתבוננות.
לאחר שהקבוצה ראתה דרך השאלות, על המדריך החינוכי לפתח את הנושא תוך אמירה של העמדה האישית, ביטוי אישי, דוגמא אישית לקבוצה.

העבודה בקבוצת התפתחות היא מסע פנימה אל תוך העצמי.
המסע מחייב התנתקות מהידוע והליכה אל הבלתי נודע.
“וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-אַבְרָם, לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ” בראשית פרק י”ב פסוק א’
לך לך, פירושו לך אל תוך עצמך. ההליכה פנימה מחייבת עזיבה של מה שאתה מכיר. לעזוב את מה שאתה מכיר בארצך ובמולדתך, לעזוב מה שאתה מכיר מבית אביך ולך אל משהו שכבר תראה כאשר תגיע לשם.
אתה עוזב את המוכר והידוע אל הבלתי נודע. אתה עוזב את הוודאות אל חוסר הוודאות.
המסע יביא אותך אל מה שלא ידעת שלא ידעת ושם תגלה פן חדש של האישיות שלך, שם מתחולל שינוי אמיתי.


שילוב 32 האינטליגנציות בעבודה קבוצתית.

1. לפני התחלה של כל תהליך, כוון את נושא התהליך לאחת האינטליגנציות.
2. עשה לקבוצה, הכרות עם האינטליגנציה. רשום את ההגדרה, שתף את הקבוצה בכוונות שלך, לאן אתה לוקח אותם.
3. בסוף כל תהליך, לאחר רישום החוויה ביומן, הוסף שאלות הקשורות לאינטליגנציה.
לדוגמא:
• איזו אינטליגנציה משקפת כל אחת מהדמויות בסיפור?
• כיצד האינטליגנציה משפיעה על התהליך כולו?
• איזו אינטליגנציה חלשה/חזקה גילית אצלך במהלך התהליך?


הנחיית קבוצות בשילוב אמנויות ושפות מרובות – טיפול באומנות
1. התחל במדיטציה – “הרפו את הגוף, הניחו לרגשות, תנו למחשבות לעבור דרככם. עשו ניקיון. היו כאן ועכשיו”.
2. קבע מטרה לתהליך. לאן אתה מבקש לקחת את הקבוצה, מה אתה מבקש להראות דרך התהליך.
3. בחר אינטליגנציה כגרעין מחשבה להתנסות בקבוצה, תן סקירה קצרה. על האינטליגנציה.
כאשר התהליך מקושר לאינטליגנציות מסוימות יש לערוך שיחה מוקדמת על האינטליגנציות הקשורות מבלי לקשור אותם לתהליך.
הקשר יתרחש מעצמו אצל כל משתתף בזמן הנכון.
4. ערוך סיעור מוחות בקבוצה – העלו דימויים חופשיים על הלוח.
5. מתוך שלל הדימויים שעלו, בחר 4 דימויים שמייצגים 4 רבדים (גוף, רגש, שכל, רוח) להתנסות.
6. ערוך דמיון מודרך על הדימויים שנבחרו.
7. רשמו חוויות ביומן.
8. שתפו בקבוצה. מה ראית לעצמך מתוך התהליך ?
9. הוסף שאלות ביחס לאינטליגנציות.
10. צור תנועה וריקוד.
11. ציירו או פסלו מחימר את החוויה.
12. הניחו את הציורים והפסלים במרכז והתבוננו בהם כמו בתערוכה.
13. כל משתתף לוקח ציור אחד שאינו שלו ורושם משוב.
14. כל משתתף לוקח פסל מחימר שאינו שלו ורושם משוב.
15. כל משתתף רושם לכל יתר המשתתפים משוב
16. צור שיר מכל המשובים שקיבלת על היצירה שלך.
17. תלחין מוסיקה מתאימה לשיר שכתבת.
18. כל משתתף רוקד ליד הציור שלו ואחר כך מזמין משתתף אחר לרקוד כמשוב לריקוד שלו. ניתן להזמין את הקבוצה כולה.
19. ראיון עם הציור. “אני כעיגול”, “אני הגבעה” מתוך הציור.
20. להכין מופע שיבטא את כל מה שבוצע, בכתיבה, שירה, ציור ופיסול
21. מעגל של אור.
22. קריאה בשם.
אפשרויות נוספות: שפת החפצים, מעגל הילינג, מעגל אנרגיה, מעגל גברים, מעגל נשים, מעגל שלום, מעגל אהבה, מעגל ריפוי…
במעגל לאפשר לאנרגיה לזרום בקבוצה כדי ליצור אחדות.
23. לסיום – חיבוק גדול למי שהכי זקוק לאהבה באותו היום (כשכולם עוטפים אותו).
24. מסתובבים בחדר, ברכת שלום, חיבוקים ונשיקות.


תהליכים כאמנויות לחונכות
במהלך העבודה שלך עם הקבוצה עבוד עם אמנויות רבות ככל שניתן,
הפוך תהליך לאמנות ואמנות לשפה ותרגם משפה אחת לשפה אחרת.
עבור משפה לשפה, תרגם באופן חופשי ושוטף.
עבוד על אותה אינטליגנציה, ועל אותה המטרה דרך שפות שונות.
עבור מציור לריקוד, משיחה לתחושה, מדיבור לרישום, מריקוד לתפילה.
“תרגום” משפת אמנות אחת לשפה אמנותית אחרת יוצר ריבוי אפשרויות להתבוננות,
עבודה על העולם הרגשי בארבעה רבדים.
להלן שפות אחדות לתרגום בתהליך הקבוצתי:
– תהליכי חוויה
– מסע חוויה
– משחקים במציאות דו ערכית
– שפת חפצים – תראה באמצעות חפצים רעיון
– שירי עם
– שירה מקודשת
– סיפורי מסע
– ריקוד חופשי
– ריקודי עם
– מדיטציה
דמיון מודרך לצורך שינוי
פתרון חלומות
קלפי יצירה
הילינג
– חזון
– מטרות ויעדים
• קולות
• דיבור
• כתיבה
• שיתוף
• תפילה
• ציור
• פיסול
• מגע
• נגינה
• תיפוף
• מוסיקה
• שירה
• התבוננות
• ריקוד
• תנועה
• הקשבה
• דרמה/פסיכודרמה
• משחקים
• חיבוק


מרחב מקודש – סביבה, אביזרים וציוד.

מקודש, כמו מוקדש – מכוון למטרה מוצהרת.
מה שעושה את המרחב מקודש או קדוש היא הכוונה הניתנת
על ידי המדריך החינוכי והמשתתפים למרחב.
אל תאפשר כניסה לנעליים, מזון ושתיה במרחב המקודש.
בקש מהמשתתפים להגיע בלבוש לבן.
ערוך תפילה לפני כל שיעור.
סיים במעגל של אור ואהבה.


ציוד ואביזרים:
1. חדר בגודל מתאים לתנועה
2. מחצלות, מזרונים, מזרוני ספוג, כריות, שמיכות
3. מחשב – לכתיבה, להשמעת מוסיקה
4. מערכת/ מכשיר שמע, הגברה, מיקרופון
5. מגוון דיסקים – מוסיקה – אודיו ו- MP3
6. נרות (עששיות לשטח)
7. קטורת/ שמנים ריחניים
8. ספרים: 32 האינטליגנציות, ספר התהליכים.
9. נורת לילה לתאורה רכה, גפרורים, מצית
10. בגדים נוחים, בחלק מהתהליכים רצוי בגדים לבנים
11. יומן אישי לרישום חוויות
12. כלי כתיבה: עפרונות, עטים לורדים, גירים, דבק.
13. צבעי פנדה, צבעי מים, צבעי שמן
14. פלסטלינה, חימר
15. דפים לבנים בגדלים: A3,A4
16. בריסטולים,
17. נייר עטיפה חום רציף
18. ספרי אמנות, חוברות צבעוניות, גזרי חוברות
19. כלי נגינה, וכלי הקשה
20. קלפי יצירה, משחקי יצירה
21. רשם קול – מכשיר הקלטה דיגיטאלי
22. לעבודה בשדה – אוהל, שמיכות, כריות, חבלים, מסמרים, פטיש.


מאמר, על שפות מרובות להפחתת אלימות בבתי ספר


ספר יצירה וסודות החיים

אני רוצה לספר לך על המסע המופלא שאני עברתי
מהיום בו נגעתי לראשונה בספר יצירה. 
ספר יצירה הוא ספר קבלה וסודות הבריאה שנכתב על פי המסורת
על ידי בידי אברהם אבינו, הוא האבא של כל העמים והדתות.
ספר יצירה למעשה הוא ספר הקבלה הראשון.
הוא הזרע והמקור של כל חכמת הקבלה וכל הספרים
שנכתבו מאז ומעולם על ידי חכמי הקבלה לדורותיהם.
ספר יצירה הוא ספר של קודים וחוקים ליצירה ובריאה,
הספר מתאר באמצעות קודים את חוקי היקום וסודות החיים.

במהלך 20 שנה אני חוקר ומפרש את ספר יצירה,
וכבר הספקתי לכתוב 12 ספרים, כולם בהשראת ספר יצירה.
הספרים שכתבתי הם למעשה תוכנית הלימודים בשיטת לוסקי.


שיטת לוסקי היא חכמה קבלית חובקת עולם.
ספר יצירה אכן חובק עולם ומלואו בכל מובן.
הבה נתבונן איך ספר יצירה משלב את כל סוגי הרפואה. רפואת הקבלה על פי ספר יצירה היא גם רפואה מערבית וגם רפואה משלימה וגם פסיכותרפיה ונטורופתיה, ופסיכודרמה, ותרפיה באמנות, ואמנויות לחימה, הילינג, אסטרולוגיה, יוגה, תזונה, אנטומיה ופיסיולוגיה, תורת הגוף והנפש וכמובן גם הקשר בינהם. רפואת הקבלה היא רפואה משולבת חובקת עולם ומלואו.

רפואת הקבלה היא רפואה עתיקה וחדשה, מיסטית ומוכחת במחקרים מדעיים עדכניים. הכי חשוב, זה עובד עבור מיליוני בני אדם בכל העולם, כבר 3800 שנה.

את הידע הזה אני רוצה להעביר באמצעות שפות מרובות – מטודה להקניית ידע בדרך יצירתית.

לימודי מקצועות כמו חשבון, גיאוגרפיה, תנ”ך, היסטוריה, מדעים, עברית או כל מקצוע אחר באמצעות שפות מרובות – מרגשים, מרתקים, מעשירים, מעצימים, מפתחים אינטליגנציות. למצוינות, למנהיגות, למיקוד קשב וריכוז ויש בהם כח יוצא דופן לחולל שינוי חיובי איכותי קבוע לחיים.

ד”ר  דני לוסקי


danylouskycom
danylouskycom
Dr. Dany Lousky PhD ------------------------------------------------------------------------- Dany Lousky is the creator and developer of The Lousky Method, the innovative i32 intelligence tests. He is the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Dr. Lousky has written 14 books about life, education, health and the secrets of success according to The Book of Creation. ------------------------------------- A few words from my heart to yours “Already in my childhood I was incompetent – they actually defined me as unintelligent and therefore I did not receive a scholarship to continue my studies in tenth grade. (It used to be that one had to pay for school for grades 10, 11 and 12 or to get funding from the state). I was a new immigrant from Morocco and I did not speak Hebrew. I loved to draw, to take photographs, to read and act out Moliére, to play the clarinet and saxophone, and to dance all the time. I was not interested in bible studies, Hebrew, geography, mathematics. I simply did not understand how these would help me in life, so I did not learn any of those which are these days called core subjects. I also did not receive funding, but I did get labelled incompetent. That negative label propelled me to achieve great success in all areas of my life. Ever since then I wanted to prove to myself that I am capable: I tried harder than anybody else in everything that I did, because the social measure in academia and in institutional and business frameworks, was a measure of mathematical and verbal logical abilities. For many years I wavered, living with the knowledge that I was not deserving, not wanted, did not belong, was introverted, ashamed of who I was. I suffered greatly from different anxieties, primarily stage fright. In order to overcome all of these pitfalls I had to melt myself down to the most basic raw material and find my true self deep inside. It took many years of hard work. When I found myself, everything began to go smoothly. I found myself, thanks to The Book of Creation – my great light. The Book of Creation was written according to the tradition of Abraham. The knowledge that I am learning and developing through The Book of Creation which, to some degree, also continues the work of Abraham in some way, is a great privilege. This privilege has sustained my enthusiasm and perseverance for tens of years. I have always thought to myself… “If I can, anybody can.” --------------------------------------------------------- I believe that education and life principles are at the root of the reality of our lives. The I believe I believe that teaching positive life principles is an extraordinarily powerful tool for treating health, cultivating the joy of life, having breakthroughs and success, maintaining good partnerships and love of mankind. From a young age I was already very active in a variety of educational frameworks. I began as a counselor to street youth, went on to manage a community center, then serve as the chairman of the community center’s administration, as well as chairman of two high schools, supervisor for the Ministry of Education, and head of the Lousky College for training therapists. I served as the chairman of the Department for Complementary Health Professions, the Israeli umbrella organization for complementary medicine. Over the course of twenty years of research, I developed an educational and treatment method called “the Lousky Method”, based on the wisdom of The Book of Creation. I have written 14 books inspired by The Book of Creation. The Book of Creation, attributed to our patriarch Abraham, established 3800 years ago that every person possesses 32 intelligences through which he understands life and with which he creates his own reality. The good news is that it is possible to train these types of intelligence like a muscle for the purposes of repair or modification. This means that every individual can be what he wishes to be, according to his own free will. This is my vision that motivates and gives purpose to my work. --------------------------------------------- Curriculum Vitae Dr. Lousky was born in Casablanca, Morocco, to a family of 13 children. He immigrated to Israel with the entire family during the large wave of ‘aliyah’ (or immigration) from Morocco. At age 12 he was already a counselor for youth in the Bnei Akiva movement. He served in the IDF and immediately afterwards returned to mentor youth in Tirat Carmel working with street gangs and at risk kids. He managed the community center in Tirat Carmel and later became the chairman of the community center board. Later he served as the chairman of the board of the high schools’ Education Company in Tirat Carmel in a volunteer capacity. During those same years, the Ministry of Education recruited Dr. Lousky and his talents as a leader and supervisor on behalf of their Youth Division, to treat at risk youth in development towns. Later, Dr. Lousky returned to manage the national project “Mifneh ‘97” (Turning Point ‘97) for the office of the Prime Minister, which helped to rebuild the infrastructure of the educational system. Dr. Lousky’s special character and his deep rooted love of mankind led him to dedicate himself to bringing people together and educating young people, rehabilitating families and educating at risk children. Dr. Lousky’s hunger for investigating human intelligence began when he was 10 years old in the Bnei Akira youth movement in Tirat Carmel, and used to pray in synagogue. One day, while praying, he suddenly understood that people were praying to the God within themselves. God does not actually sit in the sky and hand out money, health, love or success according to human standards. --------------------------------------------------------- The young Dany noticed that when people truly set an intention for their prayer, they receive what they request. He saw that every person sets such an intention in his own individual way, and understood that prayer and intention have clear results in reality. He saw that intention can come in many shapes and forms – he saw people singing, others dancing, some who muttered, some who wept silently. In the eyes of the God that dwells within them it did not matter if they were engineers or lawyers, rich or poor, shoemakers or carpenters. Outside of synagogue, however, a person’s place was measured by the yardstick of their profession, wealth, or ethnic origins. The young Dany grew up in a family of many children with a homemaker mother and a father who worked the printing press. Though his father was always happy with what he was, his surroundings and the system treated it with contempt. He remembers how low his father’s self-image was as a result of social disdain. Everyone aspired to be rich – an engineer or a lawyer – but not little Dany, who already understood that life offers many other possible ways to find happiness. Dany grew up faced with discrimination and prejudice regarding ethnic origin, age, sex, neighborhood, one’s father’s profession and income. A person could not actually be anything he wanted to be – people do what is expected of them. As a child Dany understood that this was not right. At a certain stage in his life, he already recognized that the root of the problem was in the society’s educational approach, according to which one can gauge human ability through one measure alone – IQ tests. With his special senses, he understood that people have more than one ability. People have multiple capabilities and multiple intelligences. This understanding constituted a dramatic turning point for him and he decided to take it upon himself to investigate the 32 human abilities as taught by The Book of Creation. The Book of Creation is the most ancient source to decree that people can be whatever they wish to be. This is the simplest expression of free will. ----------------------------------------------------------------- The life story of Dr. Lousky encompasses the life and assimilation stories of all the children of immigrants from Morocco and the diasporas to Israel with the social, educational and cultural coping and managing that accompanied their absorption and their love of life. ------------------------- Bibliography – Books written by Dr. Dany Lousky – The Nine Cosmic Powers for Success Hidden secrets of the unseen light. Children Longing for God Practical tools for changing and creating reality. -------------------- The Lousky Method Life wisdom of the 32 intelligences. 740 pages. An in-depth workbook for treatment and good health. The Twelfth Sense A story about the treasure that is greater than the philosopher’s stone and stronger than the elixir of life. Rich, Happy and Sexy Spiritual laws for the creation of abundance. The Book of Processes Arts as languages for healing and coaching. Mandatory workbook for group facilitators and teachers. – Integrative Medicine Mandatory research book for therapists, doctors and educators. Intelligence Tests i32 Diagnosis of human potential – 32 forms of intelligence. – The Secrets of Success 32 gateways to success – the complete practical guide. Lousky Medicines Natural self coaching and therapy. Non-chemical medicines, not home remedies. Kabbalistic Creation Cards Creative games, practice of the concepts, content. Lous-Yoga Yoga of numbers and letters. With God’s Help The power of the letters of God, the meaning of God. Additionally, Dr. Lousky has written many scripts for movies and series, as well as children’s books, all inspired by The Book of Creation. ---------------------------- Research 2007 – Innovative Intelligence Tests – i32 2005 – Integrative Medicine Formal Education 2006-2007 – Doctorate (PhD) in Education – Intelligence Tests. Constantine The Philosopher University in Nitra 2004-2005 – Master’s Degree (MA) – Holistic Health and the Arts. Lesley University. 1973-1976 – Bachelor’s Degree (BA) – Special Education. University of Haifa. ----------------------------------------- Following his military service, Dr. Lousky began his formal education. He completed the matriculation exams and in 1973 began his first degree in special education at the University of Haifa. He completed his Master’s degree in holistic health in 2005 at Lesley University in Boston, and in 2007 completed his doctoral thesis on the topic of intelligence exams i32 at Constantine the Philosopher University in Nitra, in Slovakia. -------------------------------- Dr. Dany Lousky’s unique contributions to society The primary themes of his contributions: The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation as the source of the 32 educational life principles and as a key to success The Book of Creation as a form for integrative medicine and a prescription for good health The Book of Creation to foster understanding of human personality and the i32 intelligence tests ------------------------------------ The Book of Creation as a book of rules for creating reality The Book of Creation, attributed to our forefather Abraham, opens with a dramatic declaration: “In the thirty-two wondrous paths wisdom are engraved (…) ten spheres of nothingness and twenty-two foundation letters.” Which is to say, God created the world with thirty-two rules of creation, which are also the rules with which man creates his own personal world. God’s activity, supposedly the primary matter presented in the Book of Creation, according to Prof. Yehuda Liebes, serves as the role model for human activity. Investigation of the Book of Creation accompanied Dr. Lousky’s extensive and comprehensive work over twenty years. The Book of Creation is the premise for the research and books written by Dr. Lousky. His acquaintance with the Book of Creation was timed precisely with the moment that he was prepared and ready. He first heard of the Book of Creation at one of the Kabbalah classes he would regularly attend. In the introduction to his book on the Lousky method he writes: “I was mesmerized. I read the Book of Creation hundreds of times in a row. I loved what I found – indeed, from that day forth I learned everything from it. I spent days and nights contemplating the significance and principles that I saw through reading and observing the book. I investigated the Book of Creation, from what was written in it and from what other commentators said and wrote about it.” Over the years, Dr. Lousky amassed extensive information from the lists and writings of scholars, scientists and rabbis that were uniquely touched by the Book of Creation and its interpretation. Every crumb of information that passed through his hands was checked and compared with what he saw and experienced from within what was written and the interpretations that he found there. The interpretations that Dr. Lousky found for the Book of Creation were supported by the conclusions of other scholars and rabbis. In many cases, he first saw and interpreted the writings himself and only afterwards sought support and similar interpretations by additional scholars. This approach allowed him freedom of inquiry in his unique interpretations of the Book of Creation. In this way he got to the model of the 32 intelligences, the 32 principles of life and integrative medicine. Over the years, Dr. Lousky investigated the meaning of the intelligences and the life principles for the purpose of changing reality with thousands of participants in workshops and courses in self awareness that took place all over the country. He taught in courses and lectures in Haifa, in the Krayot, Tiberias, Tzfat, Rishon Letzion, Tel Aviv, and Jerusalem. Among the workshop participants were some who sought understanding of the essence of life and the soul of man. Some of them came to learn a therapeutic profession, and there were also those professionals, doctors, nurses and medical support staff who wished to learn and to apply the principles of integrative medicine in medical centers. Dr. Lousky’s interpretation of the Book of Creation, influenced by 4 main sources: The interpretations of kabbalists, rabbis and scientific researchers of the Book of Creation. Scientific studies and research in the field of defining intelligence and models of development. Field work with thousands of participants in courses and workshops led by Dr. Lousky. Work with patients and subjects, through whom he was able to examine the differences between the different principles and to define their meanings in his distinct way. Dr. Lousky’s work to provide an orderly and structured interpretation of the Book of Creation led him to write 14 books. Each book discusses the group of intelligences (paths) according to the Book of Creation. His first book, “The Nine Cosmic Powers for Success”, deals with the world of creation according to the Book of Creation. The book discusses the ten emotional intelligences. It was written entirely in one flow. The writing began with a sketch of nine powers in the shape of a circle with the names of the nine intelligences noted according to their order within the circle, and their interpretation. The center of the circle is the tenth intelligence which symbolizes the reality that was actually created. When he finished writing his first book he felt that his life was over, until that same night, the title of the second book came to him, and only then was he reborn into his life’s destiny and purpose. Years later he wrote his sixth book: “Integrative Medicine” – a unique book of research. This book is the total opposite of the first in the way it was written. The book was written structurally and in accordance with the rules of science writing. This is also the book that presents the integrative medicine template for therapists and physicians. The book brings together, organizes and explains the rationale behind all of Dr. Lousky’s previous books. Much of the work that he did ultimately led to the creation of the therapeutic and educational method called the ‘Lousky Method’. “The Lousky Method” book (740 pages) brings together all the knowledge that he has gathered over the years. The Book of Creation as the source of the 32 educational principles of life and the key to success Dr. Dany Lousky observed, investigated, defined and formulated the 32 life principles for providing moral education as a way of life according to the 32 pathways of the Book of Creation. The 32 defined principles are 32 core values, each of which exists on four dimensions. The 32 principles constitute a tool for changing reality. Negative life principles are the source of mishaps, pains and illness. Positive life principles influence our will to live, and the quality of our health, our ability to succeed in a career, partnership and family, and even the status of our bank account. Positive life principles affect our outward appearance, our mental strength, and our vitality. In fact – health, money, success and destiny are acquired through life principle educational and training processes. When life principles change, reality also changes. The Book of Creation as a form for integrative medicine and prescription for good health Dr. Lousky appeared before attendees of the international conference for integrative medicine in Jerusalem in October of 2010 and spoke about an application model and vision for integrative medicine. His vision of health as an educational process led him to research integrative medicine. From 2003 to 2007, Dr. Lousky conducted phenomenological qualitative research on integrative medicine. During the period of research he spent a month as a guest at Global Hospital at Mount Abu in India, and saw an integrative health model in action. He visited and collaborated with a number of medical centers in Israel and visited Assaf Harofeh Medical Center, which pioneered the integration of complementary medicine. Dr. Lousky led a medical team in an quality of life project at the Herzog hospital in Jerusalem for one year, spent time in monasteries and ashrams, and learned and tried many methods of complementary medicine. He conducted qualitative research with many therapists and volunteers, studied materials from a variety of sources, interpreted them through crosschecking the findings with other scholars, rabbis, kabbalists, and monks. He wrote a book on his research principles called “Integrative Medicine”. Research Findings: Integrative medicine has five characteristics: the ladder of health, the engine of change, Lousky medicines, the assortment of therapies and the cycle of therapists. The Ladder of Health The ladder includes the 32 intelligences that create the four dimensions. Research findings show that every person has 32 intelligences and life principles that make up a unique profile, through which he understands life and by which he achieves goals and creates reality. Each intelligence includes a range of variables that create body-mind connections (organ, principle, sound, color, time, space). The 32 body organs are connected to the 32 life principles. Positive life principles will positively affect body function, just as medication or surgery will affect the approach to life. Everything is connected. The intelligences and life principles can be trained, using free will, like a muscle. Findings show that when life principles change, reality also changes. Four Dimensions As mentioned, the 32 intelligences create four dimensions. If we observe each dimension separately, we will find 12 intelligences in the physical dimension which are characterized by the need for personal security, shelter and a healthy body. In the emotional dimension there are 10 intelligences, characterized by love and its products such as: belonging, relationship, favor, warmth, words of encouragement, appreciation and more. In the dimension of the intellect are 7 intelligences that characterize career, beliefs, attitudes and values. In the spiritual dimension, the 3 intelligences characterize the capacity to give, free will, self-realization, designation, vision and purpose. The four dimensions reflect the holistic approach to seeing a complete person, his needs, desires, challenges, the tasks and responsibilities he has taken upon himself, for a full life and holistic health. The Engine of Change The never-ending struggle between the desire to give and the desire to receive shapes free will and requires observation and awareness. The desire to receive is a natural human impulse with a downward pull towards the physical dimension, with “me” at the center, while the desire to give requires effort and ascension of the ladder toward the spiritual dimension, with the “other” at the center. The transition from the desire to give to the desire to receive and the reverse, initiates change in the personality structure. If a person is always in the receiving mode, the necessary change is to give of himself. If a person is only and always giving of themselves, his medicine is to learn to receive. Going up and down the ladder of health is the engine of change. Lousky Medicines Lousky medicines are simple human activities which are intended to give or receive. The intention for each action is to turn a simple human action into a medicine. Many studies point to a high positive correlation between intentional human actions and health. One example of such a medicine is: “go to your clothes closet and gather up all the items that you have not worn in two years or more. Pass them on to another person who could use them with the intention of giving from yourself to another.” Gathering your clothes indiscriminately is like binging on food and is actually a form of desire to receive, the opposite action to the natural state. Giving instead of receiving initiates a change in educational principles. Changes in principles, like changes in personality structure, create a new reality. The Assortment of Therapies Study findings show that the method of therapy must be adapted based on its ability to treat a particular dimension. I will give several examples for each dimension. Therapies suitable to the physical dimension include: movement, acupuncture, nutrition, and of course all forms of medicines and surgeries. Therapies suitable to the emotional dimension include: psychodrama, arts, music and singing, drawing, sculpture, dance, and experiential processes. Therapies that are well-suited to the intellectual dimension include: conversation about the life principles, sharing, and guided visualization. Therapies suitable to the spiritual dimension include: meditation, prayer, visualization, destiny and purpose. Throughout treatment, we would not ask a person to do meditation in order to address his B12 deficiency, nor would we ask a patient to avoid eating cheese in order to address issues in his romantic relationship. We will choose a treatment technique based on its ability to address a particular level or dimension. We will treat a B12 deficiency through proper nutrition and we will treat a relationship with conversation or psychodrama. The Journey of The Intelligences Research findings show that every human action is a journey in the four dimensions. Each effect occurs simultaneously in each of the four dimensions. It was found that the emotional lack – love and its products is the motive of every human process. Treatment Story Explains the Model’s Findings: Doctor Amit sent me a patient for treatment that had been diagnosed with high blood pressure. The physician did not see a need to prescribe medication to reduce the patient’s blood pressure at this stage, and recommended an integrative approach. In conversation with the patient, he repeated key sentences that described his situation in each of the four dimensions – the key phrases describing the reality in the physical dimension: “I am always stressed, I have no time, I don’t even have the time to check in with myself, my whole body hurts, I am constantly binge-eating, my weight and blood pressure are sky-high.” Here are some key phrases that point to the emotional lack that is also driving the whole process: “I am very angry, I am mostly angry at God, what kind of world did he create.” Here are some key sentences that repeat themselves which present mistaken values in the intellectual dimension: “I told you, I knew that, I know I know, I always do good work, always, just ask me don’t ask other people.” Here is a sentence that presents the lack of balance in the spiritual sphere: “I want it all for myself, just for me, I am not satisfied with anything.” The treatment will be integrated- In the physical dimension it was decided to treat the binge eating with a change in nutrition, physical activity, acupuncture and training tasks to address the time-management problems. On the emotional level it was decided to address the anger and lack of self-love through psychodrama and arts. The intellectual dimension was treated with expertise, correctness and clarity through conversation regarding positive life values and guided visualization. On the spiritual level it was decided to address the constant pressure through daily meditation, changing life habits, and in some cases also conversation regarding longer term vision, purpose and designation. The integrated treatment will touch upon the root of the problem at the emotional level with the goal of stabilizing and even improving the chances of lowering blood pressure. The cycle of therapists The integrative medicine treatment is carried out in the ten structured stages of the cycle of therapists according to the Book of Creation, such that the treatment takes into consideration life principles, life cycles, habits, family, society, past, present and future, work, career, emotional needs, physical needs, meaning, self image, and treating the whole person. The process that the patient undergoes is an educational process that ultimately instigates a change in values, in order to change one’s reality. The vision of integrated medicine A patient arrives to the emergency room. After the first treatment, the patient is sent to the appropriate department for continued treatment. In the department is a medical team as well as an integrative medicine practitioner. After the initial diagnosis, the department doctor consults with the integrative medicine practitioner regarding the patient’s psycho-spiritual problems. After their conversation, the doctor decides on a course of medicine accompanied by personal conversations, nutrition, acupuncture, and a referral to a support group. After the patient’s condition is stabilized, he is referred to the integrative medicine department, where they will determine a course of integrative treatment for him including: nutrition, acupuncture, personal conversations with a Lousky therapist and participation in a study group for conscious creativity. In the department for integrative medicine there are scheduled activities such as meditation, yoga practice, and listening and support meetings for patients and their families. This is Dr. Lousky’s vision for integrative medicine – this is the integrative model that Dr. Lousky wishes to implement in medical centers all over the world.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.